Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. III CZ 309/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mariusz Łodko (przewodniczący)
‎SSN Jacek Grela (sprawozdawca)
‎SSN Maciej Kowalski

w sprawie z powództwa T. G.
‎przeciwko O. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w L.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 3 listopada 2022 r.,
‎zażalenia pozwanej

na wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
‎z dnia 18 maja 2022 r., sygn. akt I AGa 164/21,

uchyla zaskarżony wyrok, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

UZASADNIENIE

T. G. wniósł pozew przeciwko O. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w L. o zapłatę kwoty 121 220 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia złożenia pozwu.

Sąd Okręgowy w Szczecinie wyrokiem z 22 września 2021 oddalił powództwo.

Wyrokiem z 18 maja 2022 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd drugiej instancji ustalił, że pozwana jest właścicielem ośrodka wypoczynkowego w L., na terenie którego planowała przeprowadzenie inwestycji polegającej na budowie nowych domków letniskowych. Projekt przebudowy oraz rozbudowy istniejącego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego w zakresie rozbiórki istniejących budynków letniskowych oraz budowy nowych budynków wraz z towarzyszącym zagospodarowaniem terenu pochodził z lipca 2018 r. Projektantem architektury był J.K., zaś projektantem konstrukcji G.J. Istniejące budynki letniskowe miały być sukcesywnie rozbierane. Część materiałów pochodzących z rozbiórki miała zostać zutylizowana. Niektóre domki miały zostać rozebrane w taki sposób, aby możliwe było ich ponowne złożenie w innym miejscu. Projekt umiejscowienia nowych domków uwzględniał istniejące na terenie ośrodka rośliny. Planowano pozostawienie ich na terenie inwestycji. Część roślin miała być przesadzona. Budynki miały wkomponować się w istniejącą roślinność. Żona T. W., K. W., dbała o zieleń na terenie ośrodka. Było wiele nasadzeń i były one sporych rozmiarów. Roślinność była rozplanowana tak, aby okalała domek, co gwarantowało prywatność wypoczywającym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00