Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.106.2023.1.ASZ
Sprzedaż zakładu leczniczego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy skutków podatkowych nabycia przedsiębiorstwa.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym, wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, prowadzonego przez Wojewodę, nr księgi rejestrowej (…).
Do dnia 1 kwietnia 2023 r. Wnioskodawca zamierza zawrzeć z (…), wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd (…), umowę sprzedaży przedsiębiorstwa, na mocy której Wnioskodawca jako kupujący nabędzie przedsiębiorstwo, stanowiące zakład leczniczy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.). W ramach tej umowy nastąpi również przeniesienie ogółu praw i obowiązków, związanych z prowadzeniem działalności przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca po zawarciu umowy o objęciu przedsiębiorstwa (zakładu leczniczego) będzie kontynuować jego działalność, tj. będzie z wykorzystaniem nabytego przedsiębiorstwa udzielać w jego ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022r. poz. 2527). W tym celu wykorzysta całość składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa, stanowiącego przedmiot ww. umowy.
Pytanie
Czy z tytułu zawarcia planowanej umowy w przedmiocie nabycia przedsiębiorstwa, stanowiącego zakład leczniczy, którego przedmiotem działalności jest świadczenie usług medycznych, Wnioskodawca podlega obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, nabycie całego przedsiębiorstwa, realizującego kontrakt z (…) i opierającym swoją działalność właśnie na tej aktywności mieści się w pojęciu „spraw zdrowia”, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo, że stosownie do wskazanego przepisu nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.
W ramach swojego przedsiębiorstwa prowadzą Państwo w głównej mierze działalność leczniczą, sklasyfikowaną w PKD jako:
-86.10.Z. działalność szpitali,
-86.21.Z. praktyka lekarska ogólna,
-86.22.Z. praktyka lekarska specjalistyczna,
-86.90.A. działalność fizjoterapeutyczna,
-86.90.B. działalność pogotowia ratunkowego,
-86.90.C. praktyka pielęgniarek i położnych,
-86.90.E. pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Działalność gospodarcza prowadzona w ramach nabywanego przez Państwa przedsiębiorstwa sklasyfikowana była w PKD, jako: 86.21.Z, 86.22.Z, 86.90.A, 86.90.B, 86.90.C, 86.90.D, 86.90.D. Jest to zatem w głównej mierze ten sam przedmiot działalności leczniczej, którą Państwo się zajmują, a bez wątpienia jest to działalność związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. W ramach zbywanego przedsiębiorstwa, będącego zakładem leczniczym udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w ramach umowy zawartej z (…).
Po zawarciu przedmiotowej umowy, przy pomocy nabytego przedsiębiorstwa będą Państwo kontynuowali działalność w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna na podstawie umowy z (…).
Opierają Państwo swoje stanowisko między innymi na tezie wyrażonej w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 419/17, w której stwierdzono, iż: „Jednym z rodzajów czynności podlegających wyłączeniu od opodatkowania są czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia (art. 2 pkt 1 lit. f u.p.c.c.). Ustawodawca nie definiuje, co można uznać za "sprawy" w wymienionych przez niego dziedzinach. Dokonując wykładni tego przepisu należy jednakże mieć na względzie, że odnosi się on do czynności cywilnoprawnych podlegających co do zasady opodatkowaniu. Czynnością cywilnoprawną wyłączoną spod opodatkowania może być zatem każda z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 u.p.c.c., jeżeli została dokonana w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia. To zastrzeżenie wskazuje jednocześnie kierunek wykładni art. 2 pkt 1 lit. f) u.p.c.c. Czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu nie polegają bowiem wprost na prowadzeniu działalności naukowej, nauczaniu czy zachowaniu lub poprawie zdrowia. Cel ich dokonania musi jednak pozostawać z związku z tego rodzaju działalnością. Związek taki będzie istniał wówczas, gdy dokonanie tych czynności umożliwi lub jest warunkiem prowadzenia działalności umożliwiającej rozwój nauki, działanie placówek naukowych, nauczanie, działania oświatowe czy działanie w celu zachowania zdrowia i życia lub poprawy stanu zdrowia.”
W Państwa opinii, nabycie przedsiębiorstwa, którego przedmiotem działalności jest działalność lecznicza i kontynuowanie tej działalności, stanowi właśnie czynność, której dokonanie jest jednoznacznie działaniem podjętym w celu zachowania zdrowia i życia lub poprawy stanu zdrowia.
Jest to czynność dokonana bezpośrednio w sprawach zdrowia, a zatem stosownie do art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Jak z powyższego wynika umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której nabędą Państwo przedsiębiorstwo, stanowiące zakład leczniczy w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. W ramach tej umowy nastąpi również przeniesienie ogółu praw i obowiązków, związanych z prowadzeniem działalności przedsiębiorstwa. Po zawarciu umowy o objęciu przedsiębiorstwa (zakładu leczniczego) będą Państwo kontynuować jego działalność, tj. będą Państwo z wykorzystaniem nabytego przedsiębiorstwa udzielać w jego ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej, o której mowa w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej.
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.):
Zakład leczniczy to zespół składników majątkowych, za pomocą którego podmiot leczniczy wykonuje określony rodzaj działalności leczniczej.
Stosownie do art. 3 ust. 1 ww. ustawy:
Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Z powołanego powyżej art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że za czynność w sprawie zdrowia, która korzysta z wyłączenia przewidzianego w tym przepisie, uznać można czynność związaną z szeroko pojętą działalnością leczniczą wykonywaną przez podmiot do tego uprawniony, w tym mającą na celu umożliwienie mu realizacji powierzonych zadań z zakresu zdrowia.
W rezultacie stwierdzić należy, że nabycie przez Państwo przedsiębiorstwa, stanowiącego zakład leczniczy w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, w sytuacji gdy będą Państwo udzielać w ramach nabytego przedsiębiorstwa świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej, stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem w związku z ww. nabyciem na Państwu nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right