Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.189.2023.4.AP
Ustalenie podstawy opodatkowania w sytuacji świadczenia usług pośrednictwa handlowego przez aukcje internetowe w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji świadczenia usług pośrednictwa handlowego przez aukcje internetowe w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 marca 2023 r. (wpływ 12 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Stan faktyczny dotyczy Pana modelu biznesowego, który powszechnie funkcjonuje pod nazwą dropshipping. Świadczona przez Pana usługa pośrednictwa polega na zbieraniu zamówień od klientów poprzez stronę internetową ... i zawieraniu w ich imieniu umów kupna-sprzedaży z podmiotami zagranicznymi (z Chin), obsłudze płatności i przekazywaniu zamówień do podmiotu zagranicznego będącego sprzedawcą danego towaru wraz z całkowitą opłatą za zamówienie, po wcześniejszym potrąceniu prowizji za usługę pośrednictwa oraz w razie ewentualnej potrzeby pomoc klientom w postępowaniu reklamacyjnym z zagranicznym sprzedawcą i bieżącą obsługę zapytań od klientów. Po otrzymaniu płatności za towar podmiot zagraniczny realizuje jego wysyłkę bezpośrednio do klienta i dopełnia wszystkich formalności związanych z przekazaniem podatku VAT od importu towaru do odpowiednich instytucji. Zakupiony w ten sposób towar nie trafia do pośrednika handlowego, tj. Pana, lecz zawsze bezpośrednio do klienta. W żadnym momencie pośrednik nie staje się właścicielem towaru, nie dokonuje sprzedaży towarów we własnym imieniu i na własny rachunek, a jedynie pośredniczy w sprzedaży towarów będących własnością podmiotów zagranicznych, którzy są sprzedawcami. Działalność ta polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę i jest prowadzona w formie pośrednictwa handlowego na portalu aukcyjnym .....
Wystawia Pan produkty od chińskiego sprzedawcy na aukcjach w portalu aukcyjnym. Jeżeli kupujący złoży zamówienie na Pana portalu aukcyjnym i wpłaci Panu z góry pieniądze za dany produkt, zamówi go Pan i opłaci u sprzedawcy z Chin, poda dane kupującego do wysyłki i sprzedawca z Chin wyśle produkt bezpośrednio do klienta. Pana przychodem jest zawsze prowizja (wpłata pieniędzy za produkt od klienta minus zapłata za produkt u chińskiego sprzedawcy). Kupujący po zakupie wpłaca pieniądze bezpośrednio na Pana konto, a Pan zamawia dla Kupującego produkt i opłaca go u chińskiego sprzedawcy. Pośredniczy Pan w płatnościach oraz zamówieniach. Nie ma Pan podpisanej umowy pośrednictwa ze sprzedawcą z Chin a jedynie zgodę na sprzedaż jego produktów i wykorzystywanie zdjęć. Od chińskiego sprzedawcy nie otrzymuje Pan faktury VAT za zakup, rachunku, czy innego dokumentu potwierdzającego zakup. Jedynym potwierdzeniem zakupu jest potwierdzenie przelewu bankowego za zakup produktów po potrąceniu prowizji lub wygenerowanie przez specjalny program dowodu zakupu. Sprzedaż produktu jest udokumentowana poprzez pobranie dowodów sprzedaży ze sklepu lub portalu aukcyjnego, albo poprzez potwierdzenie wpłat bankowych za sprzedaż na Pana konto bankowe. W ten sposób są sporządzane miesięczne zestawienia zrealizowanych transakcji. Nie wystawia Pan paragonów, a jedynie fakturę/rachunek na prośbę kupującego, na kwotę prowizji. Na aukcjach w portalu aukcyjnym jest jasno opisane w regulaminie, że jedynie pośredniczy Pan w płatnościach i zamówieniach oraz, że dane osoby, która zamawia dany produkt będą wysyłane do osób trzecich (do sprzedawcy z Chin) w celu wysłania zamówienia. Zakupiony towar nigdy nie trafi do Pana, tylko bezpośrednio do kupującego. Nie jest Pan importerem, ponieważ tylko pośredniczy w płatnościach i zamówieniach, nie sprowadza towaru na własny rachunek. Przychodem jest prowizja, czyli różnica kwoty wpłaconej przez klienta, a zapłatą za towar u sprzedawcy z Chin, więc podstawą opodatkowania jest kwota prowizji.
Zdarzenia gospodarcze są ewidencjonowane w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wszystko jest rozliczane przez księgową i będzie to rozliczane na zasadach ogólnych. Świadczenie usług pośrednictwa dla dostawców zagranicznych (np. z Chin) nie podlega opodatkowaniu w Polsce, ponieważ miejscem świadczenia takiej usługi jest kraj siedziby usługobiorcy (dostawcy), czyli Chiny i w rezultacie jest Pan zwolniony z podatku VAT. Jest Pan pośrednikiem, więc cały obowiązek płatności cła oraz podatku VAT (jeżeli paczki z produktami przekroczą odpowiednie kwoty, co do podatku VAT i cła) spoczywa na kupującym.
Podsumowując - forma Pana współpracy polega wyłącznie na świadczeniu usługi pośrednictwa handlowego. Jako użytkownik … nie prowadzi Pan sprzedaży we własnym imieniu, ani na własny rachunek, nie dokonuje zakupu towarów będących przedmiotem transakcji, a Pana rola ogranicza się wyłącznie do zbierania zamówień dla dostawcy oraz przyjmowania od klientów zapłaty i przekazywania jej dostawcy, po pomniejszeniu otrzymanej kwoty o należną Panu prowizję za pośrednictwo.
W piśmie z 31 marca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie PKD 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, 45.31.Z - Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Przychody opodatkowane są na zasadach ogólnych wg podatku liniowego 19%. Jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 15 października 2019 r. świadczy Pan opisane we wniosku usługi pośrednictwa (dropshipping).
Regulamin portalu reguluje zasady pośrednictwa handlowego na rzecz dostawcy chińskiego, w tym zasady ustalania należności (wynagrodzenia) na Pana rzecz z tytułu świadczenia usług na rzecz kontrahenta chińskiego. Pana wynagrodzenie ustalane jest odrębnie od każdej transakcji handlowej w momencie dokonania zakupu przez klienta na portalu ...
Dostawcy zagraniczni, dla których świadczy Pan usługi pośrednictwa, nie są podatnikami, o których mowa w art. 28a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.). Dostawcy są podatnikami podatku od towarów i usług w swoim kraju, tj. w państwie trzecim.
Dostawcy zagraniczni nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej.
Informacje dotyczące towarów od dostawców zagranicznych, które są oferowane przez Pana w serwisie aukcyjnym, są przez Pana modyfikowane. Tłumaczy Pan opisy towarów na język polski lub inny język, dodaje dodatkowe opisy oraz dokonuje edycji graficznej zdjęć towarów prezentowanych na Pana stronach internetowych - celem dostosowania prezentowanych towarów do potrzeb odbiorcy. Decyduje Pan jakie towary od dostawców zagranicznych z krajów trzecich są oferowane do sprzedaży na Pana aukcjach na portalu aukcyjnym. Decyduje Pan za jaką cenę są oferowane do sprzedaży towary na portalu aukcyjnym. Jako pośrednik w dokonywaniu transakcji przez Internet dysponuje Pan dowodem zakupu, ale nie zawsze, ponieważ niekiedy dostawca z Chin nie załącza do sprzedaży żadnego dokumentu sprzedaży. Nabywca towarów (klient) dysponuje wystawionym dokumentem nabycia od dostawcy (o ile dany dostawca wystawia taki dokument) oraz dokumentem nabycia usługi pośrednictwa. Podpisuje Pan umowy z nabywcami towarów (klientami) w ramach świadczonych usług. Umowa zostaje zawarta z chwilą dokonania zakupu na platformie allegro. W załączeniu przesyła Pan regulamin, który jest jednocześnie umową.
Wskazuje Pan nabywcy (klientowi) pełne dane sprzedającego. Dane te wskazywane są w dokumentach dostawy. Klient nie ma możliwości wyboru sprzedawcy z kraju trzeciego (dostawcy zagranicznego), od którego zamierza kupić towary.
Nadzoruje Pan prawidłowość realizacji zamówienia. Udziela Pan klientowi niezbędnych informacji w zakresie prawa do odstąpienia od umowy sprzedaży. Przeprowadza Pan procedurę zwrotu towarów, w sytuacji, gdy klient chce odstąpić od umowy sprzedaży. Zwroty kierowane są do dostawcy. Do pokrycia kosztów zwrócenia ceny nabywcy za oddany (zwrócony) przez niego towar zobowiązany jest kupujący/klient.
Udziela Pan klientowi niezbędnych informacji w zakresie prawa do odstąpienia od umowy sprzedaży. Przeprowadza Pan i rozpoznaje postępowanie reklamacyjne, dotyczące towaru prezentowanego przez Pana na portalu aukcyjnym. Nie będzie Pan ponosił odpowiedzialności z tytułem rękojmi za wady towaru prezentowanego na Pana stronach internetowych. Instrukcja dostarczana jest przez dostawcę wraz z towarem.
Pytania
1.Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy prowadzeniu pośrednictwa handlowego w oparciu o model logistyczny, zwany dropshippingiem?
2.Czy czynności podejmowane przez wnioskodawcę (pośrednika) polegające na sprzedaży towarów przez Internet skutkują opodatkowaniem VAT obrotu z tej sprzedaży, rozumianego jako całość świadczenia otrzymanego od kupującego, czy też Pana aktywność (pośrednika) polegająca na pośrednictwie handlowym w zakupie towaru, w oparciu o tzw. dropshipping, prowadzi do opodatkowania jedynie prowizji, stanowiącej różnicę między kwotą otrzymaną od kupującego, a kwotą należną sprzedawcy za towar?
3.Czy w świetle przepisów ustawy o VAT usługa pośrednictwa świadczona przez Pana na rzecz podmiotu zagranicznego (w Chinach) podlega, czy nie podlega opodatkowaniu podatkiem o towarów i usług w Polsce?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie Nr 1, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytań Nr 2 i Nr 3, dotyczących podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)
Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży w Internecie w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem. Działalność polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę i jest prowadzona w formie pośrednictwa handlowego na portalu aukcyjnym allegro. W przedmiotowej działalności wystawia Pan produkty od chińskiego sprzedawcy na aukcjach .... Jeżeli klient złoży zamówienie na portalu aukcyjnym i wpłaci Panu z góry pieniądze za dany produkt, zamówi go Pan i opłaci u sprzedawcy z Chin, poda dane klienta do wysyłki i sprzedawca z Chin wyśle produkt bezpośrednio do klienta.
Pana przychodem jest prowizja (wpłata pieniędzy za produkt od klienta minus zapłata za produkt u chińskiego sprzedawcy). Klient po zakupie wpłaca pieniądze bezpośrednio na Pana konto, a Pan kupuje produkt i opłaca go u chińskiego sprzedawcy. Pośredniczy Pan w płatnościach oraz zamówieniach. Nie będzie Pan miał podpisanej umowy pośrednictwa ze sprzedawcą z Chin, a jedynie zgodę na sprzedaż jego produktów i wykorzystywanie zdjęć. Od chińskiego sprzedawcy nie otrzymuje faktury VAT za zakup, rachunku, czy innego dokumentu potwierdzającego zakup. Jedynym potwierdzeniem zakupu jest potwierdzenie przelewu bankowego za zakup produktów po potrąceniu prowizji lub wygenerowanie przez specjalny program dowodu zakupu. Sprzedaż produktu jest udokumentowana poprzez pobranie dowodów sprzedaży z portalu aukcyjnego, albo poprzez potwierdzenie wpłat bankowych za sprzedaż na Pana konto bankowe. W ten sposób będą sporządzane miesięczne zestawienia zrealizowanych transakcji. Nie wystawi Pan paragonów, a jedynie fakturę/rachunek na prośbę klienta, na kwotę prowizji. Na aukcjach w portalu aukcyjnym jest jasno opisane w regulaminie, że jedynie pośredniczy Pan w płatnościach i zamówieniach oraz, że dane osoby, która zamawia dany produkt będą wysyłane do osób trzecich (do sprzedawcy z Chin) w celu wysłania zamówienia. Zakupiony towar nigdy nie trafi do Pana, tytko bezpośrednio do klienta. Nie jest Pan importerem, ponieważ tylko pośredniczy w płatnościach i zamówieniach, nie sprowadza towaru na własny rachunek i w niczyim imieniu. Przychodem jest prowizja, czyli różnica kwoty wpłaconej przez klienta, a zapłatą za towar u sprzedawcy z Chin, więc podstawą opodatkowania jest kwota prowizji. Zdarzenia gospodarcze są ewidencjonowane w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wszystko jest rozliczane przez księgową i jest to rozliczane na zasadach ogólnych. Jest Pan również podatnikiem podatku od towarów i usług. Świadczenie usług pośrednictwa dla dostawców zagranicznych (np. z Chin) nie podlega opodatkowaniu w Polsce, ponieważ miejscem świadczenia takiej usługi jest kraj siedziby usługobiorcy (dostawcy), czyli Chiny i w rezultacie powinien Pan być zwolniony z podatku VAT.
W Pana ocenie, podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi różnica pomiędzy kwotą wpłaconą przez klienta na Pana rachunek bankowy, a kwotą wysłaną sprzedawcy z Chin w celu realizacji zamówienia.
Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy).
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Zaś u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa uznać należy, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jedynie pośredniczy Pan w sprzedaży towarów handlowych (nie dokonuje sprzedaży we własnym imieniu oraz nie jest ich właścicielem), to przychodem podatkowym uzyskanym z tego tytułu będzie wartość prowizji, która stanowi różnicę pomiędzy kwotą przelaną na Pana konto bankowe od klienta, a kwotą przekazaną przez Pana do dostawcy (właściciela towaru) tytułem poszczególnych transakcji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Należy również wyjaśnić, że w myśl art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb i art. 30da-30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wynikających z tytułów wymienionych w tym przepisie.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
U podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Stosownie zaś do art. 24 ust 2 zd. pierwsze ww. ustawy:
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.
Mając na względzie opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że jeżeli w istocie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jedynie pośredniczy Pan w sprzedaży towarów handlowych (nie dokonuje sprzedaży we własnym imieniu oraz nie jest ich właścicielem) to przychodem uzyskanym z tego tytułu jest wartość prowizji, którą stanowi różnica pomiędzy kwotą przelaną na Pana konto bankowe od klienta (nabywcy), a kwotą przekazaną przez Pana do dostawcy (właściciela towaru) tytułem poszczególnych transakcji.
Reasumując, podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy pośrednictwie handlowym poprzez aukcje internetowe w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem, jest uzyskana od klientów prowizja (marża).
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ze względu na zakres Pana żądania, naszej ocenie podlegało wyłącznie zagadnienie przedstawione w pytaniu Nr 1 dotyczące ustalenia podstawy opodatkowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji świadczenia przez Pana usług pośrednictwa handlowego przez aukcje internetowe, w oparciu o przedstawiony we wniosku model logistyczny zwany dropshippingiem, bez oceny pozostałych kwestii poruszonych przez Pana we własnym stanowisku.
Ponadto wskazujemy, że dokument dołączony przez Pana do wniosku (regulamin) nie podlega analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jesteśmy związani wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różnić się będzie od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right