Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-05-04
Data publikacji: 2023-05-04

ZFŚS 2023 - świadczenie po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 3.05.2023 roku. Pod koniec marca był na wczasach. W kwietniu złożył wniosek o dofinansowanie z ZFŚS wczasów zgodnie z regulaminem. Komisja socjalna zbiera się dopiero w maju. Czy temu pracownikowi możemy przyznać świadczenie z ZFŚS, mimo że w dniu posiedzenia komisji nie będzie już pracownikiem?

Możliwość otrzymania świadczenia z ZFŚS warunkowana jest przyznaniem tego świadczenia w trakcie zatrudnienia, a nie samym złożeniem wniosku. O ile możliwa jest wypłata świadczenia po ustaniu zatrudnienia, gdy świadczenie to zostało przyznane w trakcie trwania zatrudnienia, o tyle przyznanie świadczenia po zakończeniu stosunku pracy nie powinno nastąpić.

Uprawnienie do korzystania z ZFŚS obejmuje:

  • pracowników danego zakładu pracy i członków ich rodzin,
  • emerytów i rencistów oraz członków ich rodzin,
  • innych osób, którym pracodawca przyznał w regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z przepisów ustawy o ZFŚS nie wynika jakiekolwiek uprawnienie byłych pracowników do korzystania ze środków funduszu.

Ustawa o ZFŚS generalnie nie kreuje świadczeń o charakterze roszczeniowym (charakter roszczeniowy ma wynagrodzenie za pracę lub inne świadczenia pracownicze wynikające z prawa płacowego). Wynika to ze specyfiki tych świadczeń, które stają się wymagalne dopiero po ich przyznaniu (wyrok SN z 4.7.2007 r., II PK 25/07).

Samo złożenie wniosku o świadczenie z ZFŚS nie skutkuje obowiązkiem dofinansowania po ustaniu zatrudnienia. Świadczenie to musiałoby zostać pracownikowi przyznane jeszcze w trakcie zatrudnienia.

Przyznanie świadczenia z ZFŚS dokonywane jest na podstawie konkretnej decyzji pracodawcy lub działającej w jego imieniu komisji socjalnej. Nie ma charakteru automatycznego związanego z samym wykorzystaniem urlopu w trakcie zatrudnienia.

 Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00