Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.996.2022.2.WS
Skutki podatkowe wypłaty dywidendy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest :
-nieprawidłowe – w odniesieniu do ustalenia podstawy opodatkowania,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 28 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 27 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2023 r. (wpływ 15 marca 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: (...)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (...)
Opis zdarzeń przyszłych
(…) (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką prawa handlowego z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą (…) (dalej: Wspólnik 1 lub Zainteresowany 1) w jednoosobową spółkę kapitałową. Oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. zostało złożone w formie aktu notarialnego (…), zaś Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (…) i w tym też dniu powstała, jako że zgodnie z utrwalonym poglądem, w przypadku takiego przekształcenia wpis Spółki do KRS ma charakter konstytutywny.
Wspólnik 1 w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadził księgi rachunkowe od 1 stycznia 2019 r. W celu przejścia na tzw. pełną rachunkowość Wspólnik 1 sporządził w swojej działalności gospodarczej na 31 grudnia 2018 r. inwentaryzację, z której wynikała określona wartość aktywów oraz zobowiązań. Nadwyżka aktywów nad zobowiązaniami została uwzględniona w bilansie otwarcia w księgach rachunkowych Wspólnika 1 w kapitale własnym.
W ramach przekształcenia Wspólnik 1 objął 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki o określonej wartości nominalnej. Wartość przedsiębiorstwa Wspólnika 1 na moment przekształcenia była większa od wysokości kapitału zakładowego Spółki i w związku z tym nadwyżka kapitału własnego ujętego w księgach rachunkowych (bilansie) Wspólnika 1 na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych jednoosobowej działalności gospodarczej ponad wartość nominalną kapitału zakładowego Spółki zasiliła kapitał zapasowy Spółki na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych Spółki.
Pierwszy rok obrotowy Spółki, a także pierwszy rok podatkowy Spółki kończy się 31.12.2022 r. Kolejne lata obrotowe spółki równe są latom kalendarzowym.
Wspólnik 1 dokonał darowizny 50% udziałów na rzecz swojego syna (…) (dalej: Wspólnik 2 lub Zainteresowany 2). Aktualnie wspólnikami Spółki są tylko dwie osoby fizyczne: Wspólnik 1, posiadający 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki oraz Wspólnik 2 posiadający również 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Wspólnik 1 jest członkiem zarządu Spółki, zaś Wspólnik 2 prezesem zarządu Spółki.
Spółka w trakcie 2023 r. albo od początku 2024 r. wybierze opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 7aa oraz art. 28c-28t ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).
Spółka w przyszłości będzie generować zyski. Planowane jest, że w trakcie kolejnych lat obrotowych Spółka będzie wypłacać Wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Po zakończeniu kolejnych lat obrotowych planowane jest, że Spółka będzie wypłacać Wspólnikom dywidendy. W przypadku, gdy Spółka odnotuje stratę albo osiągnie zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, Wspólnicy zgodnie z przepisami k.s.h. odpowiednio dokonają zwrotu całości albo części otrzymanych zaliczek.
Istotą przedmiotowego wniosku jest uzyskanie wspólnej interpretacji podatkowej dotyczącej konsekwencji podatkowych tego samego zdarzenia przyszłego (jakim jest otrzymanie dywidendy, zaliczki na dywidendę lub zwrot zaliczki na dywidendę) mogącego rodzić skutki podatkowe zarówno po stronie obydwu Wspólników jako podatników.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wspólnego odpowiedzieli Państwo na następujące pytania.
Czy Spółka prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
Tak, Spółka prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z tym zastrzeżeniem, że zdarza się sporadycznie sprzedaż (…) z wysyłką/transportem za granicę. W takim wypadku (…) są wysyłane/transportowane z Polski do zagranicznego nabywcy.
Zdarza się również sporadycznie sprzedaż majątkowych praw autorskich lub udzielanie licencji dla podmiotów zagranicznych.
Należy wskazać, że przeważającym i to znacznie źródłem przychodów Spółki jest (…), zaś powyżej opisane transakcje są rzadkie i stanowią marginalne źródło przychodu, nie wiążą się również z posiadaniem przez Spółkę żadnej działalności operacyjnej, czy też aktywów poza granicami kraju. W żadnym wypadku Spółka nie posiada za granicą stałej placówki, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Spółka ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy Zainteresowani posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak, Zainteresowani posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy zyski, które zostaną wypłacone Zainteresowanym, będą wypracowane w trakcie opodatkowania Spółki ryczałtem od dochodów spółek?
Spółka zamierza wypłacać Zainteresowanym:
-zyski wypracowane przed opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek;
-zyski wypracowane w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek;
-zyski wypracowane po zakończeniu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli Spółka zdecyduje w przyszłości zakończyć korzystanie z tej formy opodatkowania.
W związku z powyższym tak, planowane jest, że zyski, które zostaną wypłacone Zainteresowanym, będą również zyskami wypracowanymi w trakcie opodatkowania Spółki ryczałtem od dochodów spółek.
Czy wypłata dywidendy na rzecz Zainteresowanych nastąpi również po zakończeniu opodatkowania ryczałtem Spółki i czy będą to zyski wypracowane w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek?
Tak, przewidywana jest również wypłata dywidendy na rzecz Zainteresowanych po zakończeniu opodatkowania ryczałtem Spółki . W takim przypadku mogą być to zyski wypracowane już po zakończeniu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, ale również przewiduje się, że będą to zyski wypracowane jeszcze w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Czy zyski wypracowane przez Spółkę, z których będą wypłacane zaliczki na poczet dywidendy, będą wyodrębnione w kapitale własnym Spółki?
Tak, zyski wypracowane przez Spółkę, z których będą wypłacane zaliczki na poczet dywidendy, będą wyodrębnione w kapitale własnym Spółki.
Czy wypłata zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy będzie następować według zasad określonych w art. 194-195 Kodeksu spółek handlowych?
Tak, wypłata zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy będzie następować według zasad określonych w art. 194-195 Kodeksu spółek handlowych.
Czy podstawą do wypłaty zaliczek będą uchwały Zainteresowanych, podejmowane na podstawie postanowień umowy Spółki?
Podstawą do wypłaty zaliczek będzie decyzja zarządu podjęta w formie uchwały zarządu i zgodnie z umową Spółki. Zważywszy, że Zainteresowani w opisywanej sprawie są jednocześnie członkami zarządu, to będą to tym samym ich uchwały. W przypadku zmiany składu zarządu, będzie to uchwała podjęta przez osoby wchodzące w skład tego organu, zgodnie z przepisami prawa.
Zgodnie z art. 194 k.s.h. „Umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę”. Zgodnie z postanowieniem umowy Spółki „Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy, jeżeli sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka stanowić może najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca ostatniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne. Zarząd jest upoważniony do wypłaty Wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli Spółka posiada środki wystarczające na wypłatę”.
W związku z tym, aby wypłacać zaliczki na dywidendę, zgodnie z przepisami prawa, konieczne jest upoważnienie zarządu w umowie spółki do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (stosowne postanowienie umowy spółki Spółka posiada) oraz następnie decyzja zarządu w stosownej formie (uchwały) o tej wypłacie, jeżeli przewidziane prawem warunki do wypłaty są spełnione.
Przepisy prawa nie przewidują, by wypłata zaliczek mogła nastąpić na podstawie uchwały wspólników jest to kompetencja zarządu, co nie budzi żadnych wątpliwości w doktrynie (zob. J. Strzępka, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, komentarz do art. 194; 2015 Legalis „wypłata zaliczek nie jest uzależniona od zatwierdzenia sprawozdania finansowego wykazującego zysk za dany rok obrotowy, w którym są one wypłacane, jak również nie zależy od podjęcia uchwały o podziale zysku przez zgromadzenie wspólników”; Z. Jara, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, komentarz do art 194, 2022 Legalis : „Upoważnienie do wypłaty zaliczek na poczet dywidendy może zostać udzielone wyłącznie w umowie spółki. Oznacza to, że podjęcie uchwały przez wspólników czy to na zgromadzeniu, czy też w trybie art. 227 § 2 KSH, nie będzie wystarczające, aby przyznać zarządowi upoważnienie do wypłacania zaliczek na poczet dywidendy (…) Upoważnienie do dokonywania wypłat wspólnikom zaliczek może być udzielone wyłącznie zarządowi. Wynika to z racjonalnego założenia, że zarząd umocowany do prowadzenia spraw spółki, zna najlepiej stan finansowy spółki, i może należycie ocenić, czy bez stwarzania zagrożenia dla płynności finansowej spółki oraz w zgodzie z przewidywaniami co do zysku zaliczka może być wypłacona”; A. Kidyba, M. Dumkiewicz, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 Kodeksu spółek handlowych, komentarz do art. 194, 2023 LEX „Z przepisu tego wynikają następujące zasady wypłaty zaliczek: tylko umowa spółki może upoważnić do wypłaty zaliczek wspólnikom, tylko zarząd może być organem upoważnionym do wypłaty zaliczek, a spółka musi posiadać wystarczające środki na wypłatę (…) W momencie zamierzanej wypłaty dywidendy istnieje tylko stan przewidywanej dywidendy. Jest to więc stan niepewny i przyszły. Zarząd może działając na podstawie umowy spółki (a nie uchwały wspólników) mieć upoważnienie z lat poprzednich i realizować wypłatę zaliczek”).
Pytania
1.Czy w przypadku wypłaty przez Spółkę dla Zainteresowanego 1 i Zainteresowanego 2 zaliczki na dywidendę mającej dotyczyć zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem Zainteresowani jako podatnicy będą uprawnieni do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT?
2.Czy w przypadku zwrotu przez Zainteresowanego 1 lub Zainteresowanego 2 zaliczki na dywidendę w całości lub w części, gdy Spółka w odniesieniu do danego roku, w którym dokonała wypłaty zaliczek, odnotuje stratę albo osiągnie zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, po stronie tychże wspólników powstanie nadpłata podatku i prawo do żądania stwierdzenia i zwrotu tej nadpłaty?
3.Czy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (następnie podlegającemu pomniejszeniu o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT) będzie kwota zysku przeznaczonego do wypłaty udziałowcom albo kwota zaliczki na dywidendę, pomniejszona o wysokość należnego ryczałtu od dochodów spółek od tej dywidendy albo zaliczki na dywidendę, o ile kwota wypłacanej dywidendy lub kwota wypłacanej zaliczki na dywidendę faktycznie będzie pomniejszana o wysokość tego ryczałtu?
4.Czy w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz Zainteresowanego 1 lub Zainteresowanego 2, która nastąpi po zakończeniu opodatkowania ryczałtem Spółki, a która będzie pochodzić z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania ryczałtem Spółki albo z kapitału zapasowego utworzonego z tego zysku, Zainteresowani będą uprawnieni do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT? Czy będzie to miało zastosowanie również w sytuacji, gdy Spółka zapłaci jednorazowo podatek od dochodu z tytułu zysku netto w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2 ustawy o CIT, zaś w takiej sytuacji pomniejszenie pobieranego PIT będzie następowało o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT w proporcji, w jakiej kwota zysku przeznaczonego do wypłaty będzie pozostawać względem zysku opodatkowanego jednorazowo ryczałtem od dochodów spółek?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1.
W przypadku wypłaty przez Spółkę dla Zainteresowanego 1 i Zainteresowanego 2 zaliczki na dywidendę mającej dotyczyć zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, Zainteresowani jako podatnicy będą uprawnieni do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT „Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również: (...)”.
W aktualnym stanie prawnym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 19 ustawy o PIT zryczałtowany podatek, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu o odpowiednią wartość procentową (70% lub 90%) kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany.
Zgodnie z art. 28m ust. 2 ustawy o CIT „Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku)”.
W Objaśnieniach (str. 48) wskazano, że: Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.
W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu, objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.
Tym samym PIT od zaliczki na dywidendę płacony na poziomie wspólnika może zostać pomniejszony o stosowną wartość procentową ryczałtu od dochodów spółek obliczonego od tej zaliczki na dywidendę.
Ad 2.
W przypadku zwrotu przez Zainteresowanego 1 lub Zainteresowanego 2 zaliczki na dywidendę w całości lub w części, gdy Spółka w odniesieniu do danego roku, w którym dokonała wypłaty zaliczek, odnotuje stratę albo osiągnie zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, po stronie tychże wspólników powstanie nadpłata podatku i prawo do żądania stwierdzenia i zwrotu tej nadpłaty.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT „Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również: (...)”. Przepis stanowi więc o katalogu otwartym przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, przy czym wspólnym warunkiem dla uznania określonego przysporzenia z przychód podatkowy z udziału w zyskach osób prawnych jest to, by został on faktycznie uzyskany. Faktycznie uzyskany oznacza więc, że stanowi on trwałe, permanentne i bezzwrotne przysporzenie. Jako przychód z kapitałów pieniężnych nie powinny być więc ostatecznie opodatkowane żadne kwoty, które podlegają zwrotowi.
Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) „Za nadpłatę uważa się kwotę: podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej”. Zgodnie z art. 75 §1 o.p. „Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku”. Zgodnie z art. 75 § 3 o.p. „Jeżeli z przepisów prawa podatkowego wynika obowiązek złożenia zeznania (deklaracji), to podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację)”.
Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której od Zainteresowanego 1 lub Zainteresowanego 2 zostanie przez Spółkę pobrany podatek od kwoty wypłaconych zaliczek na dywidendę, w sytuacji, gdy zaliczki te będą podlegać zwrotowi, po stronie odpowiednio Zainteresowanego 1 lub Zainteresowanego 2, powstanie nadpłata podatku i prawo do żądania stwierdzenia i zwrotu tej nadpłaty. Wydaje się, że prawidłowość takiego stanowiska można odnaleźć przykładowo w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 stycznia 2011 r., znak IBPBII/2/415-1098/10/MW.
Ad 3.
Podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (następnie podlegającemu pomniejszeniu o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT) będzie kwota zysku przeznaczonego do wypłaty udziałowcom albo kwota zaliczki na dywidendę, pomniejszona o wysokość należnego ryczałtu od dochodów spółek od tej dywidendy albo zaliczki na dywidendę, o ile kwota wypłacanej dywidendy lub kwota wypłacanej zaliczki na dywidendę faktycznie będzie pomniejszana o wysokość tego ryczałtu.
Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT „Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi: suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto”.
Zgodnie z definicją zawierającą się w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT „dochód z tytułu podzielonego zysku” to wysokość zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom. Zgodnie z art. 28m ust. 2 przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Jak wynika z Objaśnień (str. 30) w dochodzie tym chodzi zatem o zysk, który w następstwie uchwały o podziale lub pokryciu zysku finansowego netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, w oparciu o zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe jednostki, jest przeznaczony do podziału między wspólników (stanowiąc dochód z tytułu podzielonego zysku). Przepis ten znajduje odpowiednie zastosowanie również w przypadku dochodu z tytułu wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.
Z kolei podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (następnie podlegającym pomniejszeniu o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT) jest kwota zysku (tu rozumianego również jako zaliczka na dywidendę), który realnie jest wypłacany udziałowcom, a więc po pomniejszeniu go o wysokość należnego ryczałtu od dochodów spółek od tej dywidendy albo zaliczki na dywidendę.
Wskazać należy na brzmienie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5 Ustawy PIT, które stanowią wyraźnie o kwalifikacji do przychodów jedynie faktycznie uzyskanych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych (wśród których jest również dywidenda i zaliczka na poczet dywidendy). Z perspektywy PIT istotne znaczenie ma rzeczywiście wypłacona wspólnikowi dywidenda lub zaliczka na poczet dywidendy.
W innym przypadku opodatkowaniu po stronie osoby fizycznej podlegałby przychód, który nie jest faktycznie przez nią osiągnięty. Stałoby to w sprzeczności z celem wprowadzanych przepisów oraz ich literalną wykładnią, gdyż przepis stanowi o „przychodach w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskanych”.
Analogiczne stanowisko zostało wyrażone w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 stycznia 2022 r., znak 0112-KDIL2-1.4011.981.2021.4.DJ.
Ad 4.
W przypadku wypłaty dywidendy na rzecz Zainteresowanego 1 lub Zainteresowanego 2, która nastąpi po zakończeniu opodatkowania ryczałtem Spółki, a która będzie pochodzić z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania ryczałtem Spółki albo z kapitału zapasowego utworzonego z tego zysku, Zainteresowani będą uprawnieni do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT. Będzie to miało zastosowanie również w sytuacji, gdy Spółka zapłaci jednorazowo podatek od dochodu z tytułu zysku netto w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2 ustawy o CIT, zaś w takiej sytuacji pomniejszenie pobieranego PIT będzie następowało o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT w proporcji, w jakiej kwota zysku przeznaczonego do wypłaty będzie pozostawać względem zysku opodatkowanego jednorazowo ryczałtem od dochodów spółek.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT „Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również: (...)”.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT „Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a: z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”.
Zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy o PIT „Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą: 1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo 2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.
Wydaje się, że powyższe przepisy należy rozumieć w ten sposób, że jeśli dywidenda jest wypłacana z zysku osiągniętego przez Spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, nawet jeżeli zysk ten został przeznaczony na kapitał zapasowy, a dopiero w kolejnych latach z tego kapitału zapasowego utworzonego z zysku wypłacono dywidendę, to:
-z jednej strony wypłata te będzie wiązała się z opodatkowaniem ryczałtem po stronie Spółki z tytułu rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto;
-a z drugiej strony będzie wiązała się z prawem Wspólnika jako podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych do zastosowania pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT.
Prawo do pomniejszenia będzie przysługiwało również wtedy, gdy Spółka wybierze zapłatę podatku jednorazowo w kwocie odpowiadającej ryczałtowi należnemu od dochodu z tytułu zysku netto, a więc przed faktycznym rozdysponowaniem zysku, zaś w takiej sytuacji pomniejszenie pobieranego PIT będzie następowało o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT w proporcji, w jakiej kwota zysku przeznaczonego do wypłaty będzie pozostawać względem zysku opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek.
Przykładowo Spółka (gdzie nadal wspólnikami w takiej samej proporcji udziałów byliby Wspólnik 1 i Wspólnik 2) zakończyłaby opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek nie mając statusu małego podatnika oraz mając dochód z tytułu zysku netto w wysokości 1.000.000 zł, zaś na podstawie art. 28t ust. 2 ustawy o CIT zdecydowała się go w całości opodatkować ryczałtem od dochodów spółek, w efekcie czego ryczałt od dochodów spółek wynosiłby 200.000 zł. Następnie zdecydowałaby się wypłacić z tego zysku każdemu ze Wspólników po 100.000 zł dywidendy. W takim przypadku, jeżeli kwota 100.000 zł podlegałaby faktycznej wypłacie każdemu Wspólnikowi, to przy poborze PIT od pojedynczego Wspólnika kwotę podatku 19.000 zł należałoby pomniejszyć o kwotę 14.000 zł (70% x 50% x 200.000 x (200.000/1.000.000)), a więc kwota zryczałtowanego podatku PIT pobieranego od każdego Wspólnika wynosiłaby 5.000 zł. Z kolei gdyby – biorąc pod uwagę argumentację do stanowiska własnego do pytania nr 3 – Wspólnikowi wypłacana byłaby kwota 80.000 zł (ponieważ dywidenda do wypłaty pomniejszana byłaby o przypadający na nią 20% ryczałtem od dochodów spółek), to PIT pobierany byłby od kwoty 80.000 zł i podlegał pomniejszeniu o kwotę 14.000 zł (70% x 50% x 200.000 x (200.000/1.000.000)), a więc kwota zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od każdego Wspólnika wynosiłaby 1.200 zł.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest :
-nieprawidłowe – w odniesieniu do ustalenia podstawy opodatkowania,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).
Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Ustawodawca nie wymienił wśród przykładowych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych wypłaty zaliczek na poczet dywidendy ani zaliczek na poczet zysku. Niemniej jednak wypłata tego rodzaju należności na rzecz wspólnika spółki w rozumieniu art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) jest traktowana jako faktyczne uzyskanie przychodu z udziału w zyskach takiej spółki. Wypłata zaliczki na poczet udziału w zyskach spółki powoduje więc powstanie przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
W myśl natomiast art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 41 ust. 4ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.
Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:
Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…) Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.
Z kolei w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r. „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazano, że:
Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.
W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w aktualnym brzmieniu, objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy (zaliczki na poczet udziału w zysku).
W przypadku, gdy podzielony zysk spółki wypłacany przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek pochodzi z podziału wyodrębnionego w kapitale zysku wypracowanego w okresie, w którym była ona opodatkowana ryczałtem – wówczas należny podatek dochodowy każdego wspólnika tej spółki ulega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek. W zależności od stawki ryczałtu od dochodów spółek (10% albo 20% – w zależności od statusu podatnika) wskaźnik odliczenia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (przychody z zysków kapitałowych – stawka 19%) wynosi:
1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 10% ryczałtem od dochodów spółek, albo
2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 20% ryczałtem od dochodów spółek.
Zatem w razie wypłaty przez Spółkę dla Zainteresowanych zaliczki na dywidendę Zainteresowani będą uprawnieni do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 tej ustawy.
Uprawnienie do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje również w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz Zainteresowanych, która nastąpi po zakończeniu opodatkowania ryczałtem Spółki, a która będzie pochodzić z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania ryczałtem Spółki albo z kapitału zapasowego utworzonego z tego zysku.
Będzie to miało zastosowanie również w sytuacji zapłaty jednorazowego podatku od dochodu z tytułu zysku netto w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W takiej sytuacji pomniejszenie pobieranego podatku będzie następowało o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w proporcji, w jakiej kwota zysku przeznaczonego do wypłaty będzie pozostawać względem zysku opodatkowanego jednorazowo ryczałtem od dochodów spółek.
Powzięli Państwo również wątpliwość, czy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconej zaliczki na poczet dywidendy będzie kwota zysku netto przeznaczonego do podziału (tj. zaliczka na dywidendę brutto), czy też kwota zysku faktycznie wypłacana wspólnikom po potrąceniu należnego do zapłaty przez spółkę ryczałtu (tj. zaliczka na dywidendę netto).
W przypadku podzielonych zysków spółki otrzymanych z zysków spółki, które były opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek, podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony od tych przychodów podlega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek. Istotne jest, w jaki sposób spółka była opodatkowana w okresie, za który osiągnięty przez spółkę zysk jest wypłacony w postaci podzielonych zysków spółki. Dlatego też zyski spółki osiągane za każdy rok, w którym Spółka była opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, powinny być wyodrębnione w kapitale własnym spółki. Przy czym, zyski spółki z okresu, gdy była opodatkowana ryczałtem, powinny być wyodrębnione w kapitałach własnych spółki nie tylko w okresie, w którym jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, ale również, gdy będzie miała zyski z tego okresu do podziału już po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem.
Udział wspólnika ustalany jest według stanu posiadania przez niego udziału w zysku spółki z dnia, w którym wspólnik staje się uprawnionym do otrzymania wypłaty podzielonego zysku spółki. Zasady nabywania prawa do podzielonego zysku spółki przez wspólników określają przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.).
Zatem w przypadku wypłaty dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie kwota zysku przeznaczonego do podziału Zainteresowanym. Nie będzie to zatem kwota faktycznie wypłaconego Zainteresowanym zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę ryczałtu.
Ponadto w myśl art. 72 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.):
Za nadpłatę uważa się kwotę:
1)nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
2)podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
3)zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
4)zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
Zgodnie z art. 73 § 1 Ordynacji podatkowej:
Nadpłata powstaje, z zastrzeżeniem § 2, z dniem:
1)zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;
2)pobrania przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;
3)zapłaty przez płatnika lub inkasenta należności wynikającej z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
4)wpłacenia przez płatnika lub inkasenta podatku w wysokości większej od wysokości pobranego podatku;
5)zapłaty przez osobę trzecią lub spadkobiercę należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
W myśl art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej:
Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Zatem w przypadku zwrotu przez Zainteresowanych zaliczek na dywidendy w całości lub w części, gdy Spółka w odniesieniu do danego roku, w którym dokonała wypłaty zaliczek, odnotuje stratę albo osiągnie zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, po stronie Zainteresowanych powstanie nadpłata podatku i prawo do żądania stwierdzenia i zwrotu tej nadpłaty.
Reasumując – w razie wypłaty przez Spółkę zaliczki na poczet dywidendy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych tej zaliczki jest kwota zysku przeznaczonego do podziału Zainteresowanym.
W przypadku wypłaty przez Spółkę dla Zainteresowanych zaliczki na dywidendę mającej dotyczyć zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem Zainteresowani jako podatnicy będą uprawnieni do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 tej ustawy.
Uprawnienie do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje również w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz Zainteresowanych, która nastąpi po zakończeniu opodatkowania ryczałtem Spółki, a która będzie pochodzić z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania ryczałtem Spółki albo z kapitału zapasowego utworzonego z tego zysku. Będzie to miało zastosowanie również w sytuacji, gdy Spółka zapłaci jednorazowo podatek od dochodu z tytułu zysku netto w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w takim przypadku pomniejszenie pobieranego podatku będzie następowało o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w proporcji, w jakiej kwota zysku przeznaczonego do wypłaty będzie pozostawać względem zysku opodatkowanego jednorazowo ryczałtem od dochodów spółek.
W przypadku zwrotu przez Zainteresowanych zaliczek na dywidendy w całości lub w części, gdy Spółka w odniesieniu do danego roku, w którym dokonała wypłaty zaliczek, odnotuje stratę albo osiągnie zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, po stronie Zainteresowanych powstanie nadpłata podatku i prawo do żądania stwierdzenia i zwrotu tej nadpłaty.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto postępowanie o wydanie interpretacji ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego do określonego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), do którego można wydać interpretację indywidualną. Zatem, wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, nie dokonuję wyliczeń, np. podstawy opodatkowania czy ewentualnej wysokości podatku. Dlatego w ramach swoich kompetencji nie mogę odnieść się do wyliczeń wskazanych przez Państwa we własnym stanowisku w odniesieniu do pytania nr 4, a tym samym nie mogę potwierdzić, czy zaprezentowane przez Państwa kwoty wyliczeń są prawidłowe, gdyż wykraczałoby to poza zakres interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right