Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.101.2023.2.JS

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami o tożsamej treści z 27 marca 2023 r. (wpływ: 3 kwietnia 2023 r.) oraz z 3 kwietnia 2023 r. (wpływ: 3 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X, posiadającym nr NIP (...) oraz nr REGON (...). Jest Pan polskim rezydentem podatkowym (ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce), opodatkowanym na zasadach ogólnych wg tzw. skali podatkowej, prowadzi Pan – za pośrednictwem biura rachunkowego – podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Uzyskał Pan wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej 2 maja 2016 roku i od tej daty prowadzi Pan działalność gospodarczą (jednoosobową działalność gospodarczą - jdg). Przeważająca działalność gospodarcza Pana wg PKD to 62.01.Z, czyli działalność związana z oprogramowaniem. W ramach tej działalności jest wytwarzane oprogramowanie, a ściślej aplikacje internetowe, strony internetowe, aplikacje mobilne.

Oprócz tego wg CEiDG i PKD świadczy Pan usługi w zakresie: 96.09.Z - pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, 85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, 85.59.A- nauka języków obcych, 74.30.Z - działalność związana z tłumaczeniami, 74.20.Z- działalność fotograficzna, 62.02.Z - działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, 49.39.Z - pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany, 47.91. – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, 32.13.Z - produkcja sztucznej biżuterii i wyrobów podobnych, 18.12.Z - pozostałe drukowanie, 13.92.Z - produkcja gotowych wyrobów tekstylnych.

Niezależnie od rodzajów przedmiotu działalności gospodarczej wg PKD aktywność Pana polega na wytwarzaniu autorskiego oprogramowania-utworów i tworzeniu rozwiązań technologicznych opartych na nowoczesnych technologiach informatycznych wykreowanych na potrzeby i dostosowanych do wymagań Klienta z zachowaniem prawa do swobodnego doboru użytych narzędzi oraz technologii. Oprogramowaniem w rozumieniu sprzedawanego produktu określa się funkcjonalności będące składową większych systemów informatycznych lub systemy informatyczne pisane od podstaw. Tworzone rozwiązania nie mają znamion działań rutynowych, a każda funkcjonalność lub program wymagają utworzenia nowego rozwiązania technologicznego zgodnego z potrzebą biznesową Klienta.

Cechą pracy Pana jest nowatorskie działanie polegające na tworzeniu i rozwijaniu unikalnego oprogramowania komputerowego, niewystępującego w tej postaci na rynku, bazując na wiedzy Pana, know-how, umiejętności oraz algorytmach, instrukcjach i narzędziach które Pan wytworzył (i nadal wytwarza) przez wiele lat funkcjonowania w branży IT.

Programy Pana cechuje charakterystyczne dla tego typu utworów: kod źródłowy i wynikowy, zestaw komend, interfejs, określone dane oraz informacje. Praca Pana wymaga ciągłego uczenia się, podążania za trendami (lub wyprzedzania ich) w programowaniu. W swojej pracy poszukuje Pan nowych rozwiązań, aby tworzone oprogramowanie było innowacyjne, niewystępujące dotychczas w praktyce oraz różniące się od rozwiązań już istniejących.

Oprogramowanie jest tworzone, rozwijane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U.2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Produktem, który jest odpłatnie zbywany (sprzedawany) przez Pana jest gotowy utwór będący niezależnym programem jako całość lub funkcjonalnością będącą składową większego systemu informatycznego. W systemie rozliczeniowym przedsiębiorcy programy są rozliczane całościowo lub (na potrzeby Klienta) w systemie godzinowym.

Ponosi Pan odpowiedzialność karną i finansową (opartą na odpowiedzialności kontraktowej – art. 471 kodeksu cywilnego) za błędy wynikające z zaniedbań lub celowych, czy też nieumyślnych nadużyć powstałych w procesie powstawania oprogramowania. Odpowiedzialność tę ponosi Pan zarówno w stosunku do swoich Kontrahentów, jak i w stosunku do osób trzecich.

Umowa łącząca Pana z Kontrahentem jest umową o dzieło, nie nosi znamion umowy o pracę - nie działa Pan pod kierownictwem oraz w czasie i miejscu wskazanym przez Klienta.

Strony umówiły się zarówno co do czasu świadczenia jak i miejsca świadczenia na zasadach swobody umów. Ponadto wraz z przekazaniem i akceptacją utworu jakim jest gotowy program lub jego składowa zrzeka się Pan wszelkich praw autorskich do zarządzania lub dysponowania wytworzonym oprogramowaniem, tym samym przenosząc autorskie prawa majątkowe do oprogramowania na swojego Kontrahenta. Przeniesienie praw majątkowych na Pana Klienta następuje na podstawie odpowiednich zapisów pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji.

Efekty prac, do których majątkowe prawa autorskie przenosi Pan na Kontrahenta zawsze są efektem podejmowanych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wytworzone oraz rozwijane oprogramowanie zawsze jest efektem Pana prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów ww. ustawy. Działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe prowadzi Pan począwszy od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Prace rozwojowe dotyczyły i dotyczą tworzenia, rozwijania i modyfikacji oprogramowania. Ich celami było i jest tworzenie, modyfikacja i rozwijanie oprogramowania. Czynności obejmowały i obejmują tworzenie, modyfikacje i rozwój oprogramowania.

Dodać należy, że przy tworzeniu autorskiego oprogramowania jest Pan członkiem zespołu wielu programistów w ramach tzw. full stack. Odpowiada Pan za kilka podstawowych (kluczowych) etapów programowania w ramach implementacji oprogramowania: front-end (mówiąc w uproszczeniu – to co widzi użytkownik aplikacji), back-end (również upraszczając – silnik aplikacji) oraz dev-ops (w uproszczeniu: element dotyczący integracji między serwerami, repozytorium itp.) Każdy z członków zespołu odpowiada za inne zadanie i wykonuje je w ramach własnej działalności gospodarczej niezależnie od pozostałych członków zespołu. Osobiście Pan programuje i jest jedynym programistą w zespole.

Kontrahentami Pana są przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, choć nie jest wykluczone że będą nimi również podmioty zagraniczne (obecnie rozpoczyna się współpraca z podmiotem z Wielkiej Brytanii).

W procesie powstawania tworzonego przez Pana oprogramowania można wyróżnić następujące czynności:

1.Rozwój oraz dokształcanie własnych umiejętności w zakresie tworzonych funkcjonalności oraz używanych technologii.

2.Badania rozwojowe, niezbędne do opracowania rozwiązań, w tym między innymi: tworzenie rozwiązań próbnych, testowanie alternatywnych technologii, tworzenie własnych narzędzi technologicznych.

3.Translacja potrzeb klienta na wymagania techniczne powstałego oprogramowania (kustomizacja).

4.Projektowanie planowanych funkcjonalności/systemów informatycznych.

5.Doradzanie klientowi w zakresie tworzonych funkcjonalności, bazując na wiedzy zdobytej podczas powyższych badań lub wcześniej nabytej wiedzy.

6.Tworzenie oprogramowania poprzez pisanie kodu źródłowego aplikacji bazując na przedstawionych Klientowi rozwiązaniach technologicznych.

7.Naprawa błędów w utworzonych wcześniej funkcjonalnościach/programach/ systemach.

8.Rozszerzanie funkcjonalności.

9.Tworzenie dokumentacji technicznej do utworzonego oprogramowania.

Zatem projekty polegające na tworzeniu i rozwoju oprogramowania przez Pana mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty i procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pan i jego Kontrahentów. W ramach tworzenia oprogramowania wykorzystuje Pan technologie informatyczne oraz języki programowania między innymi takie jak: (...).

W toku swojej pracy z programowaniem i tworzeniem aplikacji bazuje Pan na ogólnodostępnych oraz utworzonych przez siebie frameworkach (upraszczając - szkieletach aplikacji powstałych na bazie powyższych języków programowania). Co warto zaznaczyć takie frameworki pozwalają Panu zająć się działalnością twórczą i innowacyjną w zakresie procesu wytwarzania oprogramowania, do minimum redukując rutynowość oraz powtarzalność wynikającą z potrzeby rozwiązywania problemów wspólnych dla wielu rozwiązań (jak na przykład routing: w uproszczeniu sposób nawigacji pomiędzy sekcjami/ funkcjonalnościami wewnątrz aplikacji).

W wyniku tworzenia/rozwijania/modyfikacji oprogramowania tworzony jest kod źródłowy aplikacji, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej (oprogramowanie) podlegające ochronie prawnoautorskiej z art. 74 i n. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Efekty pracy, które Pan nazywa „oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

1.zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,

2.zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

3.nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

4.nie są jedynie techniczną, a twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.

Dla powyższej aktywności będącej głównym filarem prowadzonej działalności gospodarczej stosowana jest i będzie stosowana preferencyjna stawka podatkowa (ulga IP BOX) oraz jest i będzie nadal prowadzona dodatkowa ewidencja pozwalająca na wyodrębnienie przychodów związanych z powyższą aktywnością Pana i kosztów dotyczących tychże przychodów. Prowadzona przez Pana odrębna od księgi przychodów i rozchodów szczegółowa ewidencja w odniesieniu do programów stanowiących wynik prac badawczo-rozwojowych zawiera następujące informacje: każde wyodrębnione kwalifikowane IP, przychody i koszty uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane IP. Ponadto wyodrębnia Pan koszty (z litery a, b, c lub d wzoru nexus) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu, zapisy zapewniające ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Planuje Pan kontynuowanie swojej innowacyjnej działalności w powyższym zakresie również w roku 2023 i w latach kolejnych, co jest związane m.in. z ciągłym rozwojem zarówno Pana (pod względem zawodowym) jak i branży IT.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pan również tworzeniem rozwiązań informatycznych bazujących na gotowych komponentach oraz pomocą, doradztwem i naprawami istniejących systemów dostarczonych przez podmioty trzecie. Dla tego typu aktywności - z racji znamion rutynowego działania oraz nierozwojowego charakteru pracy - nie jest stosowana ewidencja IP BOX, tym samym w stosunku do dochodów osiąganych z tego tytułu nie jest stosowana preferencyjna stawka podatkowa.

Okazjonalnie działalność opiera się również na wytwarzaniu oraz sprzedaży detalicznej odzieży oraz na tłumaczeniu tekstów pisanych z języka angielskiego na język polski i odwrotnie. Z racji niepowiązanej charakterystyki tych działań dochody z tego tytułu również nie są ujmowane w ewidencji IP, ani nie jest wobec tych dochodów stosowana preferencyjna stawka podatkowa.

Uzupełnienie okoliczności sprawy

1.W kontekście przedstawionego opisu sprawy (stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) pod pojęciem programów komputerowych należy rozumieć aplikację internetową (także webową od ang. web application) tj. program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową z hostem użytkownika komputera. W tym celu wykorzystuje się przeglądarkę internetową użytkownika, będącego interaktywnym klientem aplikacji internetowej. Innymi słowy programem komputerowym w w/w kontekście jest kod źródłowy wyrażony za pomocą języka programowania mający na celu zrealizowanie potrzeby biznesowej Kontrahenta uruchamiany za pomocą komputera.

2.Wytwarza/wytwarzał Pan oraz będzie wytwarzał aplikacje internetowe (webowe) tj. program komputerowy spełniający cechy wskazane w ww. definicji. Wobec tego należy wskazać, że używane przez Pana w opisie różne pojęcia efektów Pana pracy są w istocie określeniem tych samych efektów pracy, używane zamiennie (są synonimiczne).

Pojęcie „program komputerowy” jest zatem tożsame z określeniem na ten rodzaj twórczości ludzkiej zawartym w ustawie o prawach autorskich i pokrewnych (dalej ustawa PA). Przykładowo w art. 1 ust. 2 pkt 1) ustawy PA wskazano, że w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie (…) oraz programy komputerowe); zaś w rozdziale 7 Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych w art. 74 ust. 1 ustawy PA wskazano, że programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Należy zwrócić przy tym uwagę na fakt, że „oprogramowanie” jest synonimem „programu komputerowego” – przykładowo w słowniku języka polskiego PWN wskazano, że oprogramowanie to zbiór programów wprowadzonych do komputera (https://sjp.pwn.pl/sjp/oprogramowanie;2495806.html, dostęp 26 marca 2023 r.).

Również w praktyce pojęcie „oprogramowanie” jest synonimem pojęcia „program komputerowy” (vide: pkt 84, 87 i 89 opracowania pt. Objaśnienia podatkowe Ministra Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box, dalej: Objaśnienia).

„Aplikacje internetowe” jak już wyżej wskazano są rodzajem programu komputerowego (oprogramowania), który jest utworem stanowiącym efekty Pana pracy („gotowy utwór”). Co istotne w znacznej większości programy są uruchamiane za pośrednictwem sieci internetowej w środowisku uruchomieniowym jakim jest przeglądarka internetowa. Zaznaczyć również należy, że termin „strona internetowa” jest swego rodzaju uproszczeniem ponieważ programy komputerowe dostarczane Pana Kontrahentom poziomem złożoności daleko odbiegają od prostych „stron” zawierających statyczną treść.

Reasumując - używane zamiennie określenia: program komputerowy/ oprogramowanie/aplikacja internetowa definiują ten sam „utwór” w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy PA. Dodatkowo w praktyce biznesowej pojawiają się takie określenia jak program internetowy, aplikacja internetowa (tak jak we wniosku) serwis internetowy, strona internetowa.

3.Pojęcia „ulepszanie” i „rozwijanie” są tożsame i oznaczają to samo, co słownikowe znaczenie tych określeń. Odnoszą się do poszerzania funkcjonalności wcześniej dostarczonych Pana Kontrahentom utworów. Jest to iteracyjna praca mająca na celu rozwój wcześniej dostarczonego programu komputerowego. Zgodnie ze słownikowym znaczeniem „ulepszać” to «zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne» (https://sjp.pwn.pl/sjp/ulepszyc;2532521.html, dostęp 28 marca 2023 r.) oraz «czynić lepszym, poprawiać, udoskonalać» (https://sjp.pwn.pl/doroszewski/ulepszac;5511087.html, dostęp 28 marca 2023 r.).

Z kolei „rozwijanie” od „rozwinąć” oznacza «rozszerzyć swoją działalność, rozbudować jakieś struktury» (https://sjp.pwn.pl/sjp/rozwinac;2517595.html, dostęp 28 marca 2023 r.) oraz «rozbudowywać, powiększać co» (https://sjp.pwn.pl/doroszewski/rozwijac;5493104.html, dostęp 28 marca 2023 r.).

Określenia te zostały użyte, aby wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej był spójny z poglądami i zapatrywaniami wyrażonymi w Objaśnieniach [vide końcowa część pkt 9, pkt 22 ppkt 1), pkt 23, pkt 51 – gdzie powołano się na znaczenie słownikowe oraz pkt 52-poszerzenia zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP; jak również pkt 53 oraz pkt 55].

Należy jednak podkreślić, że w lwiej części Pana działalności tworzy Pan program komputerowy. Przy czym zgodnie z pkt 50 Objaśnień Wytworzenie przedmiotu ochrony oznacza wykreowanie nowego kwalifikowanego IP od podstaw. Pojęcie to odnosi się do najbardziej oczywistej sytuacji, w której do tej pory dane kwalifikowane IP w ogóle nie istniało i podatnik w ramach działalności badawczo-rozwojowej wytworzył to kwalifikowane IP.

Poprawianie i ulepszanie odnosi się do wprowadzania zmian w już dostarczonych programach i takie ulepszanie nie nosi znamion pracy rutynowej. W praktyce taki rozwój to na przykład dodanie nowego modułu do wcześniej napisanego programu/aplikacji lub przebudowa starego programu/aplikacji, tak aby był bardziej wydajny.

4.W ramach opisanych (i stanowiących przedmiot Pana pytania) prac samodzielnie prowadził, prowadzi i będzie prowadził Pan działalność badawczo-rozwojową (ściślej rozwojową, prace rozwojowe) zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy PIT.

Działalność badawczo-rozwojowa (ściślej- prace rozwojowe) jest, była i będzie prowadzona stale i systematycznie w celu poszerzania wiedzy, poznawania nowych technologii, opracowywania własnych rozwiązań technologicznych, oraz łączenia ze sobą poznanych technologii w celu przełożenia warstwy konceptualnej problemu biznesowego na warstwę techniczną programu lub części programu komputerowego

realizujące założoną funkcjonalność.

5.Prowadził, prowadzi i będzie prowadził Pan - przy zachowaniu standardów, które wynikają z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności – prace (rozwojowe), które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują łącznie wszystkie elementy zawarte w pytaniu Organu.

Dotyczy to nabywania, łączenia, kształtowania oraz wykorzystywania przez Pana wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania (vide pkt 30 Objaśnień). W związku z powyższym całość tych czynności służyła, służy i będzie służyć zwłaszcza tworzeniu nowych produktów tj. programów komputerowych (aplikacji webowych, inaczej aplikacji internetowych), czyli autorskiego prawa do programu komputerowego. Zatem w ramach przedmiotu Pana działalności prowadzone są, były i będą prace rozwojowe mające na celu systematyzowanie, poszerzanie oraz łączenie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin oraz łączenie różnych technologii w celu dostarczenia programu komputerowego. Prace te prowadzone są stale i systematycznie, zaś ich wynikiem są, były i będą opracowane i przemyślane rozwiązania technologiczne odpowiadające zadanym tezom lub obalające tezę. Całość tych czynności służy planowaniu implementacji rozwiązań technicznych rozwiązujących zadany problem biznesowy.

6.W ramach Pana działalności gospodarczej prowadzonych jest wiele prac rozwojowych, które są nieodłącznym elementem tworzenia programów komputerowych zamawianych przez Pana Kontrahentów lub prowadzone są w celu poszerzania wiedzy i umiejętności technicznych jak i prototypowania rozwiązań które w przyszłości mogą być użyteczne w prowadzonej działalności.

a)Dlatego też nie da się jednoznacznie określić ilości lub okresów prowadzenia prac. Wytworzenie (ulepszanie/poprawianie), a w konsekwencji dostarczenie każdego programu komputerowego/każda funkcjonalność poprzedzane jest prowadzeniem prac rozwojowych w rozumieniu 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

b)Celem poszczególnych prac jest obronienie lub obalenie tezy technicznej, aby dostarczyć możliwie najlepsze rozwiązanie technologiczne dla zadanego problemu biznesowego oraz zapewnienie innowacyjności dostarczanych rozwiązań.

c)Wynikiem takich prac są wnioski zawarte w dokumentacji lub nieprodukcyjny kod źródłowy w sposób uproszczony realizujący funkcjonalność (tzw. POC - z języka angielskiego „proof of concept”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „dowód pomysłu”). Każda z prac rozwojowych jest zakańczana, a jej wynik jest pozytywny ponieważ wynikiem prac jest zawsze poszerzenie wiedzy i umiejętności lub odpowiedź na pytanie, „czy dane założenie techniczne jest odpowiednie dla zadanego problemu?”. Również odpowiedź negatywna jest w takim wypadku pozytywnym wynikiem w rozumieniu prac rozwojowych ponieważ chroni przed podejmowaniem błędnych decyzji na etapie wytwarzania oprogramowania.

d)W wyniku prac rozwojowych stworzył (tworzy, będzie tworzyć) Pan nowy, zmieniony lub ulepszony produkt (w zależności od przedmiotu zlecenia) – program komputerowy w znaczeniu, o którym była wyżej mowa.

Przy tym w swojej działalności gospodarczej oferuje, oferował oraz będzie oferował Pan produkty, które są wynikiem prac rozwojowych.

Są to (były i będą) produkty wymienione we wniosku jako efekty Pan prac, które są nadto wynikiem prac rozwojowych.

e)Prace mają na celu zapewnienie innowacyjności oraz dostosowanie najlepszych możliwych rozwiązań technologicznych dla zadanego problemu, można więc powiedzieć, że sprzedawane produkty jakimi są programy komputerowe powstają w wyniku prac rozwojowych i prace te są nieodłącznym ich elementem ponieważ planowanie rozwiązań wymaga owych prac lub odniesienia się do prac przeszłych, jednak wyniki prac rozwojowych nie są produktem samym w sobie.

W ramach prowadzonych prac rozwojowych opracowywane są również narzędzia do wewnętrznego użytku mające funkcję polegającą na usprawnianiu procesów dostarczania oprogramowania w celu automatyzacji zadań powtarzalnych i mających rutynowy charakter (takich jak na przykład wdrażanie oprogramowania na środowiska uruchomieniowe lub aktualizacje zależności/ bibliotek).

Zatem Pan nie wykonuje żadnych czynności rutynowych, ponieważ czynności te są zautomatyzowane na etapie tworzenia oprogramowania, czyli w uproszczeniu „Wnioskodawca pisze program, który robi to za Wnioskodawcę, żeby nie musiał zajmować się prostymi rzeczami”.

Część produktów wymaga iteracyjnego wprowadzania ulepszeń oraz innowacji, w takim przypadku zmiany te nie mają charakteru rutynowych czy okresowych zmian, opierają się na wprowadzaniu nowych funkcjonalności lub poprawie, usprawnieniu wcześniej wprowadzonych.

Zadania mające znamiona rutynowych są automatyzowane lub delegowane przez Pana Kontrahentów do innych podwykonawców (przykładowo kiedy produkt przechodzi z fazy rozwoju w fazę utrzymania).

Należy bowiem podkreślić, że każdy projekt wymaga prac które są rutynowe i nieinnowacyjne, takich jak aktualizacje bibliotek/zależności wprowadzanie drobnych poprawek itd.

7.W każdym przypadku tworzenie i rozwijanie oraz modyfikowanie przez Pana programów komputerowych wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W ramach Pana działalności gospodarczej prowadzonych jest wiele prac rozwojowych, które są nieodłącznym elementem tworzenia (ulepszania/poprawiania) programów komputerowych zamawianych przez Pana Kontrahentów lub prowadzone są w celu poszerzania wiedzy i umiejętności technicznych jak i prototypowania rozwiązań, które w przyszłości mogą być użyteczne w prowadzonej działalności.

Odrębne prace rozwojowe są, były i będą prowadzone na potrzeby każdego z programów komputerowych tj. dla celów wytworzenia (rozwijania/modyfikowania) każdego poszczególnego oprogramowania, który jest efektem Pana pracy.

8.Programy komputerowe zawsze są efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Programy komputerowe opierają się na ich wynikach, a prace rozwojowe są prowadzone w celu opracowania rozwiązań technologicznych dla zadanego problemu biznesowego.

9.W ramach opisanych i stanowiących przedmiot pytania prac samodzielnie prowadził, prowadzi i będzie prowadził Pan tylko prace będące pracami rozwojowymi, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wobec tego działalność ta nie obejmuje takich czynności, jak: zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowań itp.

Wynika to z faktu, że jest Pan profesjonalistą najwyższej klasy w swojej dziedzinie, zawiera umowy o dzieło mające za przedmiot li tylko skomplikowane programy komputerowe, które wyróżniają się wśród oferowanych przez konkurencję.

W ramach opisanych prac skupia się Pan na innowacyjności oraz na tworzeniu rozwiązań autorskich. Prace mające charakter rutynowy lub nie będące pracami rozwojowymi są automatyzowane w procesie tworzenia funkcjonalności lub delegowane przez Pana Kontrahenta do innych podmiotów.

10.Określenie „full stack” odnosi się do „stosu technologicznego” jakiego używa Pan w procesie wytwarzania oprogramowania. „Full stack” może być równoważne z określeniem „pracy na wszystkich warstwach technologicznych aplikacji” tj. warstwie wizualnej, warstwie logicznej, oraz warstwie infrastrukturalnej.

Zostało ono użyte w celu podkreślenia samodzielności Pana pracy. Nota bene bardzo często prace rozwojowe dotyczą łączenia tych warstw w różnych technologiach lub w sposób w jaki wcześniej nie były łączone. W ramach współpracy ze Zleceniodawcami odpowiedzialność Pana polega na dostarczaniu rozwiązań technologicznych odpowiadających potrzebom biznesowym klienta w formie całych programów lub uzgodnionych/ wyodrębnionych funkcjonalności danego programu będących jego „modułami” mogącymi być również uznawanymi za niezależne programy. Często w procesie wytwarzania oprogramowania uczestniczą inni członkowie zespołu programistycznego. W takim przypadku każdy z członków zespołu odpowiada za swoją część programu/swoją funkcjonalność. Innymi słowy jeżeli zdarzała się lub zdarzy się sytuacja w której w projekcie uczestniczą inne osoby to w takim przypadku jest Pan odpowiedzialny za odseparowaną wydzieloną część (tak, jak inni członkowie zespołu, ale nie to jest przedmiotem rozważań).

Nie pracuje Pan pod zwierzchnictwem lub przez pośrednictwo zajmuje się wydzielonym „modułem” większego programu. („programem w programie”).

Dodać należy, że program komputerowy podlega ochronie prawnej zarówno jako całość, jak i jako fragment kodu. Wobec czego ochronie podlega nie tylko sam program jako złożona całość, ale też poszczególne bloki i linie kodu (pod warunkiem, że fragmenty są na tyle złożone żeby móc powiedzieć że mają charakter indywidualny – co w niniejszym przypadku ma miejsce).

Niech za przykład posłuży system (...), którego nie pisała (programowała) jedna osoba, gdyż jest to fizycznie niemożliwe. Poszczególne funkcjonalności mogły być pisane samodzielnie przez indywidualnego programistę - na przykład wyszukiwarka albo funkcjonalność folderów itp. rzeczy, które mogą być również uznane za samodzielne programy.

W takim ujęciu współpracował/współpracuje/będzie współpracował Pan z zespołem

Zleceniodawcy. Przy czym zachowuje Pan odpowiedzialność decyzyjną oraz implementacyjną za wytworzoną przez siebie część. Prawa autorskie działań zespołu przysługują oraz będą przysługiwały tymże członkom zespołu (w tym Panu – za wytworzoną przez siebie część) a następnie – po przeniesieniu tychże praw majątkowych za wynagrodzeniem - Zleceniodawcy.

11.Otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na Kontrahenta prawa własności do programu komputerowego (oprogramowania, aplikacji webowej) oraz z tytułu przeniesienia autorskiego prawa majątkowego do w/w utworu w myśl art. 41 ust. 2 in principio ustawy PA tj. przeniesienie przez uprawnionego (Pana) autorskich praw majątkowych na inny podmiot (Kontrahenta). Z tym, że lwia część wynagrodzenia Pana stanowi wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do programu komputerowego.

12.W umowie zawartej z Pana Kontrahentem następuje indywidualizacja i konkretyzacja autorskich praw majątkowych do utworu jakim jest program komputerowy (oprogramowanie, aplikacja webowa). W związku z powyższym Kontrahent Pana wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa - autorskie prawo majątkowe do programu komputerowego w tym prawo do wykonywania autorskich praw zależnych.

Kontrahent Pana wie, w którym momencie nabywa autorskie prawo majątkowe (z momentem wystawienia faktury VAT, co następuje z kolei po przekazaniu kompletnego utworu) oraz do jakich utworów (programu komputerowego jakim jest aplikacja internetowa, inaczej webowa).

Kontrahent Pana wie również za jaką cenę nabywa majątkowe prawo autorskie czyli za cenę wynikającą z ustaleń pomiędzy Panem a Kontrahentem, mające nadto odzwierciedlenie we właściwych zapisach umowy dotyczących wynagrodzenia za wykonanie umowy. Wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskiego prawa do programu komputerowego zawarte jest w wynagrodzeniu wskazanym w rzeczonej czynności cywilnoprawnej za spełnienie przez Pana świadczenia na rzecz Kontrahenta.

Kontrahent Pana wie także na jakich polach eksploatacji nabywa autorskie prawa majątkowe - na wszystkich możliwych polach eksploatacji utworu, w tym w szczególności: utrwalania utworu na wszelkich nośnikach informacji wszelkiego formatu i rodzaju; zwielokrotniania i wprowadzania do obrotu w każdej postaci; publicznego udostępniania w sposób, w którym każdy może mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym; drukowania i wydawania we wszelkich formach i na wszelkich nośnikach; wykorzystania w innych publikacjach; łączenia, wprowadzania do innych utworów, w tym wykorzystywania w materiałach reklamowych, marketingowych, edukacyjnych, informacyjnych, dokumentacji służbowej itp.; wykorzystywania w każdym zakresie w prowadzonej działalności gospodarczej, w tym w szczególności w reklamie, informacji i marketingu.

Poszczególne uprawnienia Kontrahenta Pana w powyższym zakresie są przy tym wymienione w odpowiednim zapisie umowy jaka łączy strony.

13.Poszczególne umowy z Kontrahentami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta majątkowych praw autorskich do konkretnych stworzonych przez Pana utworów poprzez konkretne zapisy umowy o dzieło. A zatem de facto jest to umowa nienazwana łącząca w sobie cechy (elementy) umowy o dzieło oraz umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu (dzieła).

Szczegółowo należy wskazać, że:

a)wyodrębnienie (wskazanie) konkretnego oprogramowania i przeniesienie praw do tego efektu pracy Pana na rzecz Kontrahenta odbywa się poprzez konkretne, jasne i jednoznaczne zapisy ww. czynności prawnej.

b)Przeniesienie tych praw (tj. autorskich praw majątkowych do programu komputerowego) potwierdza wystawiona przez Pana faktura VAT.

c)Faktury, które Pan wystawia na rzecz Kontrahentów nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do programu komputerowego (poszczególnych efektów Pana pracy), albowiem chodzi o całościową wycenę dzieła.

W związku z czym w niniejszym przypadku występują dwa składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie za stworzenie utworu oraz wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich. Innymi słowy takie wyodrębnienie nie miało miejsca, gdyż umowy z Kontrahentami nie rozdzielały/nie rozdzielają, ani nie będą rozdzielać tych składników.

Jest to spowodowane faktem, że Kontrahentów Pana nie interesowało dotychczas to, jak kształtują się poszczególne składniki wynagrodzenia, a przedmiotem ich zainteresowania jest przede wszystkim to, ile łącznie powinni zapłacić.

Sam wyodrębnia Pan kwotę wynagrodzenia z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych w prowadzonej ewidencji pozwalającej na wyszczególnienie realizowanych prac i zadań w ramach tworzenia i rozwijania oprogramowania poprzez comiesięczne wskazanie informacji na temat wykonanych zadań w danym miesiącu.

14.Sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy PA, w szczególności z zachowaniem jej art. 41 oraz art. 53.

W toku Pana działalności chociażby dla zapewnienia renomy i czystego sumienia niemoże pozwolić sobie na jakiekolwiek działania contra legem.

15.Usługi nie mają być świadczone dla Spółki, lecz dla podmiotu z Wielkiej Brytanii (w istocie miał to być inny podmiot niż spółka).

Niezależnie od tego jeżeli dojdzie do zawarcia umowy z ww. podmiotem (bądź z jakimkolwiek podmiotem posiadającym siedzibę w innym kraju niż Rzeczpospolita Polska) usługi świadczone przez Pana będą wykonywane w Polsce (jest Pan polskim rezydentem podatkowym).

16.Wszystkie wymienione we wniosku efekty podejmowanych przez Pana prac stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy PA, a zwłaszcza ust. 1 tego przepisu, z którego wynika że programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

17.Wszystkie wymienione we wniosku efekty podejmowanych przez Pana prac ˗ w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw (zwłaszcza ustawy PA) lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska [Traktat Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) o prawie autorskim (t. j. Dz. U. z 2005r. nr 3 poz. 12) czy też Powszechna Konwencja o prawie autorskim zrewidowana w Paryżu 24 lipca 1971 r. (t. j. Dz. U. 1978 r. nr 8 poz. 28)].

Ponadto taka ochrona wynika z przepisów prawa unijnego [dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (t. j. Dz. U. UE. L. z 5 maja 2009 r., t. j. Dz. U. UE. L. z 2009 nr 111 str. 16)] oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska [Akt Paryski Konwencji Berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych z 24 lipca 1971 r. (t. j. Dz. U. z 1990 r. nr 82 poz. 474)].

Dodać należy, że efekty wykonywanych przez Pana prac (przedmiot ochrony – program komputerowy) zostały/są/będą wytwarzane, rozwinięte lub ulepszone przez Pana - podatnika w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej.

18.Działania Pana polegające na rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania (jeśli takowe występują) zmierzają do poprawy ich użyteczności albo funkcjonalności.

Rozwijanie i ulepszanie oprogramowania ma na celu poprawę lub rozwój (rozbudowę) funkcjonalności albo użyteczności tegoż oprogramowania.

19.Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego i ulepszanego oprogramowania nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian (nie mają charakteru rutynowego/okresowego).

20.W przypadku rozwijania/ulepszania utworów (programów komputerowych) bezpośrednie efekty Pana prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy PA.

21.Ewentualne dochody niezwiązane wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej – co oczywiste i na co zwrócono uwagę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej – nie będzie Pan uwzględniał jako składnik dochodu, który chce objąć pięcioprocentową stawką podatku. W związku z czym będą one opodatkowane wg dziewiętnastoprocentowej stawki podatku liniowego.

22.W zakresie dodatkowej ewidencji pozwalającej na wyodrębnienie przychodów związanych ze wskazaną we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej aktywnością Pana i kosztów dotyczących tychże przychodów, wskazuje Pan że:

a)Prowadzi Pan opisaną ewidencję w sposób ciągły począwszy od roku 2019 (tj. od początku stosowania ulgi) i będzie ją prowadził aż do momentu uchylenia przepisów regulujących preferencyjną stawkę podatku w ramach tzw. ulgi IP BOX, a tym samym wyeliminowanie tej instytucji z polskiego porządku prawnego.

b)Prowadzona przez Pana odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja pozwala na:

wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (w tym majątkowego prawa autorskiego do oprogramowania);

ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (w tym związanych z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do programu komputerowego);

wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Pytanie

Czy w przedstawionym powyżej opisie stanu faktycznego (dotyczącym roku podatkowego 2019, 2020 oraz 2021) oraz zdarzeniu przyszłym (dotyczącym roku 2022) odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programów komputerowych przez Pana tworzonych w ramach świadczonych usług szczegółowo opisanych we wniosku wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi sprzedaż w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT w roku 2022 i w latach następnych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w przedstawionym w ww. wniosku opisie stanu faktycznego (dotyczącym roku podatkowego 2019, 2020 i 2021) oraz zdarzeniu przyszłym (dotyczącym roku 2022) odpłatne przeniesienie autorskiego prawa do programów komputerowych tworzonych/rozwiniętych/ulepszonych przez Pana [będących nadto kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w myśl art. 30ca ust. 2 pkt 8) ustawy PIT] w ramach świadczonych usług szczegółowo opisanych we wniosku, wykonywanych w toku prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi sprzedaż w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT, zaś dochód z tym związany stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności indywidualnej, a tym samym możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% w latach 2020 - 2022 oraz w latach następnych.

W zakresie kwestii związanych z majątkowymi prawami autorskimi wskazuje Pan ponownie, że dochód z tytułu przeniesienia tych praw zawarty jest w cenie sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W art. 30ca ust. 7 ustawy PIT, ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT ma zastosowanie, gdy całość praw własności intelektualnej do tworzonego i rozwijanego (ulepszanego) oprogramowania jest przekazywana odpłatnie na rzecz danego Kontrahenta.

W toku realizowanych prac wytwarza (ulepsza/rozwija) Pan utwory objęte prawami własności intelektualnej. Kontrahent zyskuje wszystkie prawa do wytworzonych utworów, a podatnik je traci (zrzeka się ich), za co otrzymuje wynagrodzenie. Tak więc należności otrzymywane z tego tytułu – obok dochodów z tytułu przeniesienia prawa własności do programu komputerowego - są dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Reasumując działalność Pana spełnia cechy (warunki, kryteria) do uznania tejże działalności za działalność badawczo-rozwojową (ściślej: prace rozwojowe).

Dotyczy to nabywania, łączenia, kształtowania oraz wykorzystywania przez Pana wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania (vide pkt 30 Objaśnień).

W związku z powyższym całość tych czynności służyła, służy i będzie służyć zwłaszcza tworzeniu nowych produktów tj. programów komputerowych (aplikacji webowych, inaczej aplikacji internetowych) czyli autorskiego prawa do programu komputerowego.

Program komputerowy w powyższym znaczeniu jest w istocie „autorskim prawem do programu komputerowego”, o którym mowa w art. 30ca ust. 8 pkt 2 ustawy PIT, czy też szerzej – kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (art. 30ca ust. 2 ustawy PIT, wstęp do wyliczenia).

Zatem w ramach przedmiotu Pana działalności prowadzone są, były i będą prace rozwojowe mające na celu systematyzowanie, poszerzanie oraz łączenie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin oraz łączenie różnych technologii w celu dostarczenia programu komputerowego.

Prace te prowadzone są stale i systematycznie, zaś ich wynikiem są, były i będą opracowane i przemyślane rozwiązania technologiczne odpowiadające zadanym tezom lub obalające tezę. Całość tych czynności służy planowaniu implementacji rozwiązań technicznych rozwiązujących zadany problem biznesowy.

W ramach Pana działalności gospodarczej prowadzonych jest wiele prac rozwojowych, które są nieodłącznym elementem tworzenia programów komputerowych zamawianych przez Pana Kontrahentów lub prowadzone są w celu poszerzania wiedzy i umiejętności technicznych jak i prototypowania rozwiązań które w przyszłości mogą być użyteczne w prowadzonej działalności. Celem poszczególnych prac jest obronienie lub obalenie tezy technicznej, aby dostarczyć możliwie najlepsze rozwiązanie technologiczne dla zadanego problemu biznesowego oraz zapewnienie innowacyjności dostarczanych rozwiązań.

Prace mają na celu zapewnienie innowacyjności oraz dostosowanie najlepszych możliwych rozwiązań technologicznych dla zadanego problemu, należy więc powiedzieć że sprzedawane produkty jakimi są programy komputerowe powstają w wyniku prac rozwojowych i prace te są nieodłącznym ich elementem, ponieważ planowanie rozwiązań wymaga owych prac lub odniesienia się do prac przeszłych, jednak wyniki prac rozwojowych nie są produktem samym w sobie.

Część produktów wymaga iteracyjnego wprowadzania ulepszeń oraz innowacji, w takim przypadku zmiany te nie mają charakteru rutynowych czy okresowych zmian, opierają się na wprowadzaniu nowych funkcjonalności lub poprawie usprawnieniu wcześniej wprowadzonych.

W każdym przypadku tworzenie i rozwijanie oraz modyfikowanie przez Pana programów komputerowych wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Odrębne prace są, były i będą prowadzone na potrzeby każdego z programów komputerowych tj. dla celów wytworzenia każdego poszczególnego oprogramowania, który jest efektem Pana pracy.

Programy komputerowe zawsze są efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Programy komputerowe opierają się na ich wynikach, a prace rozwojowe są prowadzone w celu opracowania rozwiązań technologicznych dla zadanego problemu biznesowego.

Działalność Pana nie obejmuje takich czynności, jak: zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowań itp.

W ramach opisanych prac skupia się Pan na innowacyjności oraz na tworzeniu rozwiązań autorskich. Prace mające charakter rutynowy lub nie będące pracami rozwojowymi są automatyzowane w procesie tworzenia funkcjonalności lub delegowane do innych podmiotów.

Określenie „full stack” jakim posługuje się Pan we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odnosi się do „stosu technologicznego” jakiego używa Pan w procesie wytwarzania oprogramowania. Określenie „full stack” może być równoważne z określeniem „pracy na wszystkich warstwach technologicznych aplikacji” (tj. warstwie wizualnej, logicznej oraz infrastrukturalnej) przy czym określenie to zostało użyte w celu podkreślenia samodzielności Pana pracy.

W ramach współpracy ze Zleceniodawcami odpowiedzialność Pana polega na dostarczaniu rozwiązań technologicznych odpowiadających potrzebom biznesowym Kontrahenta w formie całych programów lub uzgodnionych/wyodrębnionych funkcjonalności danego programu będących jego „modułami” mogącymi być również uznawanymi za niezależne programy.

Przy wykonywaniu prac wchodzących w skład opisanej we wniosku działalności, w okresie którego dotyczy wniosek, współpracuje/współpracował i będzie współpracował Pan z zespołem Zleceniodawcy (o ile zajdzie taka potrzeba) oraz pracuje/pracował i będzie pracował Pan w ramach zespołu Zleceniodawcy (o ile będzie wymagać tego przedmiot umowy).

Niemniej jednak jest Pan niezależny przy tworzeniu autorskiego prawa do programu komputerowego, zaś każdy z członków zespołu odpowiada za swoją część programu/swoją funkcjonalność.

Zachowuje Pan odpowiedzialność decyzyjną oraz implementacyjną za wytworzoną przez siebie część. Nie pracuje Pan pod zwierzchnictwem lub przez pośrednictwo zajmuje się Pan wydzielonym „modułem” większego programu. („programem w programie”). Dodać należy, że program komputerowy podlega ochronie prawnej zarówno jako całość, jak i jako fragment kodu. Wobec czego ochronie podlega nie tylko sam program jako złożona całość, ale też poszczególne bloki i linie kodu (pod warunkiem, że fragmenty są na tyle złożone żeby móc powiedzieć że mają charakter indywidualny – co w niniejszym przypadku ma miejsce).

Dodać należy, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu, jeśli tylko same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1 ustawy PA, tj. elementy programu jako takiego, a więc instrukcje działania dla komputera lub ich zestawy (wyrok TS z 22 grudnia 2010 r., C-393/09, Bezpećnostni softwarova asociace, ECLI:EU:C:2010:816).

Ponadto do programów komputerowych stosuje się również zasadę wyrażoną w art. 1 ust. 3 ustawy PA, z której wynika że chronione są także dzieła w postaci nieukończonej, np. wersja pre-alfa, alfa lub beta programu, wydanie testowe lub demonstracyjne (por. A. Michalak (red.), Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 –komentarz do art. 74).

Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego i ulepszanego oprogramowania nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian (nie mają charakteru rutynowego/okresowego).

Po drugie autorskie prawo do programu komputerowego wytworzone (rozwinięte/ulepszone) przez Pana korzysta z ochrony prawnej (prawnoautorskiej, ochrona ex lege tj. z mocy samego prawa).

Chodzi tu o ustawę PA (a zwłaszcza art. 74 ust. 1) oraz wymienione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i powyżej ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska albo których stroną jest Unia Europejska, jak również akty prawa unijnego.

Analogicznie sytuacja przedstawia się w przypadku rozwijania/ulepszania utworów (programów komputerowych) - bezpośrednie efekty Pana prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie wskazanych wyżej przepisów prawa.

Otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na Kontrahenta prawa własności do programu komputerowego (oprogramowania, aplikacji webowej) oraz z tytułu przeniesienia autorskiego prawa majątkowego do ww. utworu (lwia część Pana wynagrodzenia) w myśl art. 41 ust. 2 in principio oraz w zgodzie z treścią art. 53 ustawy PA tj. przeniesienie przez Pana - uprawnionego - autorskich praw majątkowych na inny podmiot (Kontrahenta).

W umowie zawartej z Kontrahentem Pana następuje indywidualizacja i konkretyzacja autorskich praw majątkowych do utworu jakim jest program komputerowy (oprogramowanie, aplikacja webowa). Kontrahent Pana wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa -autorskie prawo majątkowe do programu komputerowego w tym prawo do wykonywania autorskich praw zależnych; w którym momencie (z momentem wystawienia faktury VAT, po przekazaniu kompletnego utworu) oraz do jakich utworów (programu komputerowego jakim jest aplikacja internetowa, inaczej webowa).

Ponadto ww. podmiot wie za jaką cenę nabywa autorskie prawo majątkowe oraz na jakich polach eksploatacji tj. na wszystkich możliwych polach eksploatacji utworu szczegółowo przedstawionych powyżej oraz zawartych w umowie z Kontrahentem.

A zatem de facto czynność cywilnoprawna łącząca Pana z Kontrahentem to umowa nienazwana łącząca w sobie cechy (elementy) umowy o dzieło oraz umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu (dzieła). Przy czym potwierdzeniem przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego jest wystawiona przez Pana faktura VAT, która nie wyodrębnia wynagrodzenia z tytułu przeniesienia tych praw, albowiem chodzi o całościową wycenę dzieła.

Po trzecie przejawy działalności Pana znajdują się w katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej [art. 30ca ust. 2 pkt 8) ustawy PIT].

Po czwarte prowadzi Pan odrębną od PKPiR ewidencję na potrzeby skorzystania z dobrodziejstw tzw. ulgi IP BOX w zgodzie z literą prawa tj. art. 30cb ustawy PIT (a zatem spełnia kryterium formalne poza wyżej wskazanymi kryteriami merytorycznymi).

Ewentualne dochody niezwiązane wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej nie uwzględnia/nie uwzględniał ani nie będzie uwzględniał Pan jako składnik dochodu, który chce objąć pięcioprocentową stawką podatku (są, były i będą one opodatkowane wg 19 % stawki podatku liniowego).

Wobec powyższego spełnia Pan przesłanki do uznania go za podatnika mogącego skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania (tzw. ulgi IP BOX), albowiem spełnia kryteria merytoryczne wymienione w art. 30ca ustawy PIT oraz kryteria formalne, do których odnosi się art. 30cb ustawy PIT.

Stanowisko Pana w zakresie skorzystania z dobrodziejstw tzw. ulgi IP BOX jest zatem prawidłowe, co znajduje również potwierdzenie w powołanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej orzeczeniach sądów administracyjnych czy też interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektor KIS w analogicznym stanie faktycznym, jak dotyczącym Pana.

Mając na uwadze powyższe – na co Pan zwraca uwagę po raz wtóry - rozważania oparte na obowiązujących w Polsce przepisach prawa podatkowego oraz przepisach ustaw pozapodatkowych (składających się jednakże na normę prawa podatkowego); poglądy judykatury, doktryny, wiążące wyjaśnienia (objaśnienia) Ministra Finansów oraz stanowisko organu interpretacyjnego wyrażonego w przytoczonych we wniosku interpretacjach indywidualnych, należy stwierdzić że stanowisko Pana jest prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu wskazał Pan wprost, że:

w ramach opisanych prac samodzielnie prowadził, prowadzi i będzie prowadził działalność badawczo-rozwojową zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

prowadził, prowadzi i będzie prowadził - przy zachowaniu standardów, które wynikają z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności – prace rozwojowe, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia.

Podkreślenia jednak przy tym wymaga, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych przez Pana usług, ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Jak wynika z opisu sprawy, w wyniku prac rozwojowych prowadzonych przez Pana powstają nowe programy komputerowe, które również stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na gruncie rozpatrywanej sprawy należy więc stwierdzić, że autorskie prawa do programów komputerowych chronionych powyższym przepisem, tworzonych i rozwijanych w ramach Pana działalności gospodarczej – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Z powyższych przepisów wynika, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pana sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do stworzonych przez siebie programów komputerowych na swoich kontrahentów.Sposób „przeniesienia” każdego z autorskich praw majątkowych do programu komputerowego następował i następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Pana Kontrahent wie jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa.

Tym samym, osiąga Pan dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej z tytułu ich sprzedaży, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, na potrzeby ulgi IP Box, od 2019 r. prowadzi Pan i będzie prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ewidencja jest i będzie prowadzona na bieżąco, w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Zatem spełnia Pan warunki ewidencyjne wskazane w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w konsekwencji spełnia także przesłanki do skorzystania z omawianej preferencji podatkowej i opodatkowania 5% stawką podatkową kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, tj. praw autorskich do programów komputerowych podlegających ochronie prawnej i tworzonych bezpośrednio przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowując, może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z tytułu sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać za lata 2019, 2020, 2021, 2022 oraz za lata przyszłe pod warunkiem, że Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja nie rozstrzyga:

czy prowadzi Pan działalność badawczo – rozwojową, określoną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

czy prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

czy efekty Pana pracy to programy komputerowe podlegające ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskimi prawach pokrewnych.

Te elementy podał Pan jako okoliczności faktyczne sprawy.

Końcowo, odnosząc się do powołanych wyroków sądu oraz interpretacji indywidualnych, wyjaśniam, że rozstrzygnięcia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacja organu podatkowego dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00