Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.47.2023.2.RK

Ocena skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 10 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedziach na wezwanie – pismem z 13 marca 2023 r. (wpływ 16 marca 2023 r.) oraz pismem z 6 kwietnia 2023 r. (wpływ 11 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 2 listopada 2015 r. prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą. Zakres Pana działalności według kodów PKD obejmuje m.in.: 62 02.Z (działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki), 58.29.Z (działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania), 62.03.Z (działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi), 62.09.Z (pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych), 63.11.Z (przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność), 63.12.Z (działalność portali internetowych), 63.99.Z (pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana), 63.91.Z (działalność agencji informacyjnych).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan na rzecz swojego kontrahenta (zwanego dalej Zleceniodawcą) usługi, które w zależności od bieżących, konkretnych potrzeb Zleceniodawcy, obejmować mogą m.in.:

1)tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych w sposób pozwalający na łatwiejsze jej utrzymanie i przekazywanie pomiędzy zespołami;

2)analizowanie, projektowanie, planowanie procesu przenoszenia systemów IT do chmury (...) oraz samo ich przenoszenie;

3)projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze (...);

4)automatyzację procesów testowania i wdrażania systemów komputerowych na środowiska testowe i produkcyjne pozwalające na szybsze i dokładniejsze dostarczanie tych systemów do użytkowników końcowych;

5)konfigurację narzędzi i platform monitorujących dane systemy informatyczne.

Opisane wyżej usługi należy zaliczyć do następujących grupowań, według kodów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, dalej „PKWiU”, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 4 września 2015 r.:

-usługi wymienione wyżej w punktach od 1 do 3 - grupowanie PKWiU 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych;

-usługi wymienione wyżej w punktach 4 i 5 - grupowanie PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Potwierdza to opinia Urzędu Statystycznego z 16 grudnia 2022 r. Należy bowiem podkreślić, że, aby uzyskać potwierdzenie co do tego, jak prawidłowo klasyfikować świadczone przez siebie usługi, wystąpił Pan do Urzędu Statystycznego, Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur o udzielenie informacji w przedmiotowej kwestii (a to w oparciu o treść punktu 2 Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych). Zgodnie z treścią otrzymanej opinii, usługi świadczone przez Pana, wymienione również we wniosku powyżej, należy klasyfikować w sposób wskazany powyżej.

Świadcząc ww. usługi pozostaje Pan w bezpośrednim i stałym kontakcie z programistami tworzącymi oprogramowanie dla Zleceniodawcy. Sam jednak Pan nie programuje, nie projektuje, nie tworzy, nie rozwija, nie modyfikuje oprogramowania. Nie analizuje Pan kodu źródłowego (programistycznego). Nie ingeruje Pan w prace programistów. Nie doradza w zakresie oprogramowania.

Do wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 2540 ze zm.), dalej w skrócie „ustawa o zryczałtowanym podatku”.

Nie wykonuje Pan usług na rzecz byłego, ani obecnego pracodawcy. Opisana we wniosku, prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku.

Dodatkowo wskazuje Pan, że opisane we wniosku usługi nie są jedynymi, które Pan świadczy. Świadczy Pan również usługi, które są zakwalifikowane do innych kodów PKWiU i z których przychody opodatkowane są inną stawką podatku ryczałtowego, lecz dokonuje Pan odpowiedniego rozdziału tych usług i opodatkowuje je właściwym podatkiem. Tej części działalności Pana nie dotyczy jednak wniosek. W tym zakresie prowadzi Pan stosowną ewidencję, która umożliwia określenie przychodów z każdego rodzaju działalności (stosownie do art. 12 ust. 3 zdanie 1 ustawy o zryczałtowanym podatku).

Wniosek dotyczy usług świadczonych przez Pana w 2023 r. oraz w latach kolejnych, gdyż przewiduje Pan możliwość dalszego świadczenia usług w takim samym przedmiocie i na takich samych zasadach. Przedstawione zatem stany faktyczne są stanem ciągłym istniejącym nadal.

Mając na uwadze treść art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku wskazuje Pan, że w roku podatkowym 2022 uzyskał Pan przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Wskazuje Pan również, że przychody uzyskiwane przez Pana podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem. Złożył Pan w terminie prawem przewidzianym oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku. Korzystał Pan z tej formy opodatkowania już w latach wcześniejszych, rozliczając się stawką ryczałtu odpowiednią do świadczonych w danym czasie usług, jednak tych wcześniejszych lat i świadczonych w tamtym czasie usług, nie dotyczy wniosek.

Prowadzona przez Pana działalność nie mieści się w definicji wolnego zawodu.

Posiada Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W piśmie z 13 marca 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, jakie dokładnie czynności wykonuje w ramach świadczonych usług - odnosząc się osobno do każdej z usług przedstawionych w opisie sprawy w zakresie klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0 i posługując się numeracją usług zawartą w opisie stanu faktycznego:

1)tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych w sposób pozwalający na łatwiejsze jej utrzymanie i przekazywanie pomiędzy zespołami – w zależności od potrzeb podyktowanych specyfiką danego projektu, tworzy Pan dokumenty typu: Specyfikację Projektu, Architekturę Rozwiązania (w formie grafów), Ocenę Funkcjonalną Ryzyka, Instrukcję dla użytkowników końcowych, Instrukcję naprawy błędów w przypadku ich wystąpienia, aby można było szybko przywrócić systemy do ich bezbłędnego działania. W przypadku konieczności zmian systemów tworzy Pan Wstępną Ocenę Wpływu zmiany na dany system, a po wdrożeniu zmiany Końcową Ocenę Wpływu zmiany na ten system. Dodatkowo, przygotowuje Pan kroki procesowe (wytyczne) pomagające zespołom w efektywnym utrzymywaniu tej dokumentacji. Każda zmiana systemu wymaga przeważnie również zmiany dokumentacji, dlatego ważne jest, by mieć proces, który będzie szybki i efektywny, dzięki czemu zmiany systemów można dostarczać szybciej;

2)analizowanie, projektowanie, planowanie procesu przenoszenia systemów IT do chmury (...) oraz samo ich przenoszenie – identyfikuje Pan źródła danych istniejących na systemach lokalnych (nie w chmurze), które powinny zostać przeniesione do chmury (przynajmniej pod względem danych), by były łatwiej dostępne dla użytkowników końcowych. Potrzebna jest tutaj zarówno analiza technologii, na której te systemy są zbudowane, jak i analiza typu danych oraz sposobu, w jaki są przetrzymywane. Po analizie systemów źródłowych przychodzi czas na analizę serwisów (...), by wybrać takie, które będą najbardziej korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i użyteczności. Warto zaznaczyć, ze ... ma wiele serwisów pozwalających osiągnąć ten sam cel, jednak inną drogą, dlatego analiza taka jest bardzo ważna pod kątem interesu ekonomicznego (biznesowego) kontrahenta Zleceniodawcy. Chodzi o to, by nie przepłacać, ale również osiągnąć szybkość systemu pozwalającą użytkownikom końcowym systemu na bezproblemową pracę. Następną fazą świadczenia usług jest projektowanie przepływu danych pomiędzy lokalnymi systemami, a chmurą oraz projektowanie procesowania tych danych już w samej chmurze. W tym celu używa Pan różnych narzędzi (np. ...), a to do nakreślenia diagramów i grafów pokazujących sekwencje kroków potrzebnych do osiągnięcia celu, jak również obrazujących końcowy układ budowanego systemu. Inni współpracownicy Zleceniodawcy (członkowie danego zespołu) biorą również aktywny udział w tych czynnościach, a na samym końcu, gdy wszyscy są zaznajomieni z planem, następuje przeniesienie danych z systemów źródłowych do chmury za pomocą serwisów .... Powyższe kroki czasem wykonuje Pan sekwencyjnie, jeden po drugim, a czasem, w zależności od aktualnej na dany moment potrzeby kontrahenta Zleceniodawcy, wykonuje tylko niektóre z nich, bo inne są już wykonane przez innego zleceniobiorcę lub po prostu nie są potrzebne;

3)projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze (...) - punkt ten w dużej mierze połączony jest z poprzednim. Jednak każdy system jest inny, ma szczegółowe wymagania użytkowników końcowych i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego zajmuje się Pan planowaniem, projektowaniem i wdrażaniem infrastruktury w chmurze. Wykonuje Pan tutaj czynności współpracując w małych zespołach, które odpowiedzialne są za analizę serwerów używanych lokalnie, by znaleźć ich odpowiedniki w postaci serwisów w chmurze, kupić je oraz odpowiednio skonfigurować. To samo dotyczy baz danych. Po takich wdrożeniach kontrahent Zleceniodawcy może używać infrastruktury w chmurze i zmniejszyć ilość infrastruktur utrzymywanej na co dzień przez firmę.

Poniżej doprecyzowuje Pan, jakie dokładnie czynności wykonuje w ramach świadczonych usług - odnosząc się osobno do każdej z usług przedstawionych w opisie sprawy w zakresie klasyfikacji PKWiU 62.02.30.0 i posługując się numeracją usług zawartą w opisie stanu faktycznego:

4)automatyzacja procesów testowania i wdrażania systemów komputerowych na środowiska testowe i produkcyjne pozwalające na szybsze i dokładniejsze dostarczanie tych systemów do użytkowników końcowych - sprawne wdrażanie systemów na środowiska testowe oraz produkcyjne jest kluczowe, by zaspokoić wymagania klientów oraz zapewnić poprawy systemów, gdy pojawią się niespodziewane błędy. W związku z tym, w niektórych projektach zlecanych przez kontrahenta, pracuje Pan nad tym, by przyspieszyć i zautomatyzować takie wdrożenia. W tym celu konieczna jest analiza danego systemu, którą Pan przeprowadza razem z innymi członkami danego zespołu specjalistów, pod kątem możliwości przyśpieszenia i automatyzacji. Znając już odpowiednio dany system, jest Pan w stanie zaproponować kilka rozwiązań oraz wskazać to, które Pana zdaniem będzie najbardziej efektywne dla danego scenariusza. Przydatna jest tutaj znajomość narzędzi do automatyzacji takich jak: ... i wiele innych. Automatyzacja wdrożeń nie ogranicza się tylko do samego wrzucenia nowej wersji systemu na kolejne środowiska, ale również na zautomatyzowanych notyfikacjach i komunikacji z użytkownikami końcowymi. W związku z tym konfiguruje Pan emailowe notyfikacje i tworzy formularze komunikacji dla danych systemów. By móc szybko dostarczyć system na system produkcyjny ważne jest szybkie i poprawne testowanie. Osiągnąć to można głównie dzięki automatyzacji testów. W tym obszarze głównie projektuje Pan proces tego, jak powinno być zautomatyzowane testowanie. Oznacza to, że, znając scenariusze testowe, jest Pan w stanie wskazać te kroki, które mogą i powinny zostać zautomatyzowane. Co więcej, wskazuje Pan narzędzia, których należy użyć, by ta automatyzacja przebiegła jak najsprawniej i nie wymagała od zespołu specjalistów IT zbył dużego nakładu pracy. Przy czym zaznacza Pan, ze zakres tych usług nie obejmuje tworzenia automatycznych testów;

5)konfiguracja narzędzi i platform monitorujących dane systemy informatyczne – w zależności od typu systemu oraz wymagań systemu pracuje Pan z różnymi narzędziami/serwisami. Niektórymi z nich są: .... W serwisie ... konfiguruje Pan różnego rodzaju alerty. Robi to w Konsoli poprzez dodawanie różnego rodzaju parametrów oraz warunków. Na przykład, gdy utylizacja danego serwera zbliża się do jego granicy, to wysyłany jest email do odpowiednich osób, by się tym zajęły. W niektórych projektach ustawia Pan również ... - jest to serwis odpowiedzialny za wykrywanie anomalii w występujących kosztach, a to na podstawie algorytmów Machinę Learning. Jego odpowiednia konfiguracja pomaga w krótkim czasie zareagować na nagły wzrost kosztów, co pozwala na uniknięcie wysokich, nieplanowanych rachunków. Dla serwisów ... wymagane jest „tagowanie”, które pozwala później na monitorowane poszczególnych komponentów systemu. Dla wspomnianego tagowania ustala Pan z zespołami specjalistów reguły, które powinny być zaaplikowane. Dla jasności wyjaśnia Pan, że wspomniana powyżej konfiguracja nie wymaga programowania, nie polega na programowaniu.

Kontrahentem Pana jest spółka, z którą Pan ma zawartą umowę o współpracy i dla której świadczy usługi. Spółka ta (Zleceniodawca) jest podmiotem działającym na rynku usług IT. Tłumacząc bardziej szczegółowo - świadcząc usługi na podstawie ww. umowy o współpracy, zawartej ze Spółką, ma Pan wykonywać czynności na rzecz kontrahentów tej Spółki, tj. kontrahentów, którzy zlecają spółce wykonanie/prowadzenie różnego rodzaju projektów IT. Pan nie jest i nigdy nie był wspólnikiem ww. spółki (Zleceniodawcy), jak również nie jest i nie był wspólnikiem żadnej innej spółki, która jest kontrahentem Zleceniodawcy.

Świadczone przez Pana usługi nie są:

-usługami związanymi z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

-usługami związanymi z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),

-usługami objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),

-usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),

-usługami w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),

-usługami związanymi z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Świadcząc ww. usługi pozostaje Pan w bezpośrednim i stałym kontakcie z programistami tworzącymi oprogramowanie dla Zleceniodawcy. Współpracuje Pan jednak równie często z innymi specjalistami, z różnych dziedzin, np. z dziedziny produkcji (linie produkcyjne, łańcuch dostaw, badanie jakości).

Podkreśla Pan, że nie programuje Pan, nie projektuje, nie tworzy, nie rozwija, nie modyfikuje oprogramowania. Nie analizuje Pan kodu źródłowego (programistycznego). Nie ingeruje Pan w prace programistów. Nie doradza Pan w zakresie oprogramowania. Nigdy sam nie pracował Pan jako programista, nie posiada Pan wiedzy, ani doświadczenia z zakresu tworzenia, czy rozwoju oprogramowania.

Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w piśmie z 6 kwietnia 2023 r. dla usunięcia jakichkolwiek ewentualnych wątpliwości, wyjaśnia Pan, że chodzi tu o wszystkie wyłączenia z art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w tym wyłączenia z art. 8 ust. 1, jak i wyłączenia z ust. 2 i 3. Żadne z tych wyłączeń opodatkowania ryczałtem nie będą miały miejsca w przedmiotowej sprawie.

W kolejnych latach Pan będzie spełniał warunki określone w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie Pana dotyczące przyszłości, zawarte we wniosku dotyczy wyłącznie takich samych, niezmienionych okoliczności, w których będą spełnione wszystkie warunki opisane we wniosku.

Pytania

1.Czy przychód osiągany przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących czynności wyliczone w opisie stanu faktycznego w punktach od 1 do 3, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5 %, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2.Czy przychód osiągany przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących czynności wyliczone w opisie stanu faktycznego w punktach 4 i 5, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5 %, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1.

Przychód osiągany przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących czynności wyliczone w opisie stanu faktycznego w punktach od 1 do 3, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ustawa o zryczałtowanym podatku, zgodnie z art. 1 pkt 1, reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem przychody (dochody) osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy w zw. art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa m.in. w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy, należy wskazać, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku zryczałtowanym - zarobkową działalność usługową i z tego tytułu osiąga przychody.

Uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje tym podatnikom, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 Euro (art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku). Spełnia Pan ten warunek. W stosunku do Pana nie aktualizują się również wyłączenia wskazane w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku. Złożył Pan też stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, co stanowi kolejny warunek skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Dla rozróżnienia rodzajów tych działalności, ustawodawca posłużył się m.in. grupowaniami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676).

Stawki zostały określone w art. 12 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z pkt 2b lit. b) oraz pkt 5 lit. a) tego przepisu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odpowiednio wynosi:

-12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Świadczone przez Pana usługi, wymienione w opisie stanu faktycznego w pkt od 1 do 3 zaliczane są do grupowania 62.01.12.0, co potwierdzone zostało również w powołanej w stanie faktycznym opinii Urzędu Statystycznego wydanej na Pana wniosek i z tego tytułu osiąga Pan przychody.

Należy w tym miejscu podkreślić, że zarówno możliwość korzystania z omawianej formy opodatkowania, jak i wysokość stawki ryczałtu zależy od rodzaju świadczonych w ramach działalności usług - od faktycznie wykonywanych przez podatnika czynności, a klasyfikacji tej - przyporządkowania danych czynności do konkretnego grupowania PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o podatku zryczałtowanym, ilekroć w ustawie tej używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Użycie w przepisie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zatem zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danej części grupowania.

Grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. mowa jest w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku, obejmuje również usługi sklasyfikowane w grupowaniu wyższego (bardziej szczegółowego) poziomu, tj. 62.01.12.0. Jednak użycie w omawianym przepisie przed symbolem grupowania 62.01.1 oznaczenia „ex” oznacza, ze stawkę ryczałtu 12% należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem, co nie aktualizuje się w sytuacji faktycznej Pana. Pana działalność nie obejmuje bowiem tego rodzaju aktywności. Usługi świadczone przez Pana nie dotyczą czynności związanych z oprogramowaniem.

Kwestię prawidłowego rozumienia znaczenia usług związanych z oprogramowaniem precyzyjnie wyjaśnia stanowisko wyrażone przez Główny Urząd Statystyczny w Objaśnieniach do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2015 r. 1676 z 23 października 2015 r.) - zgodnie z którym przez tego rodzaju usługi należy rozumieć: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny oraz przytoczone powyżej stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego, podkreślić trzeba, że nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, nie pisze Pan kodu, nie dokonuje analizy kodu oprogramowania, wobec czego nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem, sklasyfikowanych pod PKWiU ex 62.01.1. Zatem przychody z ww. usług objęte są stawką ryczałtu 8,5%.

Co więcej, jak wskazano wyżej, osiąga Pan przychody z różnych usług, opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu, jednak prowadzi Pan ewidencję, która umożliwia określenie przychodów z każdego rodzaju działalności zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku.

Podsumowując spełnia Pan wszystkie pozytywne przesłanki warunkujące możliwość opodatkowania osiąganego przez siebie przychodu ryczałtem w stawce 8,5%.

Ad. 2.

Przychód osiągany przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących czynności wyliczone w opisie stanu faktycznego w punktach 4 i 5, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku, zgodnie z art. 1 pkt 1, reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem przychody (dochody) osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy w zw. art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy- oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Natomiast w- myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa m.in. w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy, należy wskazać, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku zryczałtowanym - zarobkową działalność usługową i z tego tytułu osiąga przychody.

Uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje tym podatnikom, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 Euro (art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku). Pan spełnia ten warunek.

W stosunku do Pana nie zachodzą również wyłączenia wskazane w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku. Złożył Pan też stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku), co stanowi kolejny warunek skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Dla rozróżnienia rodzajów tych działalności, ustawodawca posłużył się m.in. grupowaniami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów- z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676).

Stawki zostały określone w art. 12 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z pkt 2b lit. b) oraz pkt 5 lit. a) tego przepisu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odpowiednio wynosi:

-12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Świadczone przez Pana usługi, wymienione w opisie stanu faktycznego w pkt 4 i 5 zaliczane są do grupowania 62.02.30.0, co potwierdzone zostało również w powołanej w stanie faktycznym opinii Urzędu Statystycznego wydanej na Pana wniosek i z tego tytułu osiąga przychody.

Należy w tym miejscu podkreślić, że zarówno możliwość korzystania z omawianej formy opodatkowania, jak i wysokość stawki ryczałtu zależy od rodzaju świadczonych w ramach działalności usług od faktycznie wykonywanych przez podatnika czynności, a klasyfikacji tej przyporządkowania danych czynności do konkretnego grupowania PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o podatku zryczałtowanym, ilekroć w ustawie tej używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Użycie w przepisie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zatem zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danej części grupowania.

Zgodnie z wyżej zacytowanym przepisem art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku, stawką ryczałtu 12% rozliczane powinny być przychody z usług z grupowania 62.02, jednak wyłącznie tych, które związane są z doradztwem w zakresie oprogramowania (ex 62.02). Pozostałe objęte są stawką 8,5%. Usługi sklasyfikowane w grupowaniu wyższego (bardziej szczegółowego) poziomu 62.02.30.0 mieszczą się w grupowaniu 62.02, jednak usługi świadczone przez Pana nie obejmują doradztwa w zakresie oprogramowania. Dlatego do tych usług zastosowanie ma stawka ryczałtu 8,5%.

Co więcej, jak wskazano wyżej, osiąga Pan przychody z różnych usług, opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu, jednak prowadzi Pan ewidencję, która umożliwia określenie przychodów z każdego rodzaju działalności zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku.

Podsumowując spełnia Pan wszystkie pozytywne przesłanki warunkujące możliwość opodatkowania osiąganego przez siebie przychodu ryczałtem w stawce 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b);

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. (…).

Z opisu stanu faktycznego wynika, że w ramach działalności świadczy Pan usługi, które sklasyfikowane są wg PKWiU 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i wg PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

W ramach usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0 wykonuje Pan następujące czynności:

-tworzenia dokumentacji technicznej systemów komputerowych w sposób pozwalający na łatwiejsze jej utrzymanie i przekazywanie pomiędzy zespołami;

-analizowania, projektowania, planowania procesu przenoszenia systemów IT do chmury (...) oraz samo ich przenoszenie;

-projektowania i wdrażania infrastruktury w chmurze (...).

Natomiast w ramach usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.02.30.0 wykonuje Pan następujące czynności:

-automatyzacji procesów testowania i wdrażania systemów komputerowych na środowiska testowe i produkcyjne pozwalające na szybsze i dokładniejsze dostarczanie tych systemów do użytkowników końcowych;

-konfiguracji narzędzi i platform monitorujących dane systemy informatyczne.

Co istotne w opisie sprawy wskazał Pan, że świadczone przez Pana usługi nie są:

-usługami związanymi z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

-usługami związanymi z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),

-usługami objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),

-usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),

-usługami w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),

-usługami związanymi z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy w zakresie pytania 1 stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy świadczone usługi wskazane w pkt 1-3 w ramach klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych nie stanowią usług związanych z oprogramowaniem - jak wskazał Pan w opisie sprawy - to przychody z tych usług, mogą być opodatkowane (w 2023 r. oraz w kolejnych latach) 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast, uzyskiwane przez Pana przychody (w 2023 r. oraz w kolejnych latach) ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego wskazanych w pkt 4-5 (w sytuacji gdy nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania – jak wskazano we wniosku) mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana ww. usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi wskazane w ramach klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0 były jednak usługami związanymi z oprogramowaniem, a usługi w ramach klasyfikacji PKWiU 62.02.30.0 były usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania wówczas uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Interpretację oparto na wskazaniu przez Pana, że Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie oprogramowania – ww. informacja stanowiła bowiem element opisu sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00