Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.50.2023.3.JKU
Skoro transakcja wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność – to w świetle zasady stand still – czynność ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in.podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z aportem maszyny. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 3 kwietnia 2023 r. (data wpływu 5 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) Sp. z o.o. (dalej: Spółka) należy do grupy przemysłowej zajmującej się opracowywaniem i produkcją (...). Działalność gospodarcza Spółki skupia się na dystrybucji wyrobów produkowanych przez inne podmioty z grupy głównie na rynku polskim. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Obecnie rozważane jest rozszerzenie działalności Spółki o działalność produkcyjną (Spółka do tej pory nie prowadziła tego typu działalności). W związku z tym planowane jest, iż inna spółka powiązana ze Spółką w rozumieniu art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będąca jedynym wspólnikiem Spółki, ustanowiona zgodnie z prawem obowiązującym w Norwegii (dalej: Spółka powiązana), dokona wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w postaci maszyny niezbędnej do rozpoczęcia produkcji przez Spółkę w Polsce (dalej: Maszyna).
Maszyna będąca przedmiotem aportu znajduje się obecnie w Turcji i stanowi własność Spółki powiązanej na moment dokonania transakcji (tj. wniesienia aportu do Spółki). Spółka powiązana nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, nie jest również zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny.
W związku z aportem Maszyny, Spółka obejmie prawo do rozporządzania towarami (Maszyną) jak właściciel w wyniku jej przemieszczenia z Turcji do Polski (przed granicą z Polską). Transport Maszyny będzie realizowany przez Spółkę samodzielnie lub za pośrednictwem innej spółki z grupy lub wyspecjalizowanego podmiotu trzeciego. Dokonanie aportu Maszyny zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem (np. fakturą/umową), zgodnie z przepisami obowiązującymi w Turcji.
Spółka dokona odprawy importowej Maszyny w Polsce (zgłoszenie celne zostanie złożone za pośrednictwem agencji celnej, działającej jako przedstawiciel bezpośredni lub pośredni w rozumieniu przepisów celnych). Spółka z tytułu importu Maszyny będzie dłużnikiem w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny, tj. podmiotem odpowiedzialnym za dług celny. Spółka pokryje koszty ceł (o ile będzie to konieczne) i innych należności związanych z importem Maszyny do Polski.
Spółka w celu rozliczenia VAT importowego z tytułu aportu Maszyny zamierza skorzystać z uproszczonej procedury rozliczenia VAT importowego, tj. rozliczenia podatku od towarów i usług w pliku JPK_V7M bez konieczności jego fizycznej zapłaty. W związku z tym, Spółka zamierza złożyć stosowne oświadczenia, o których mowa w art. 33a ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług.
Po dostarczeniu Maszyny do Polski, będzie ona przedmiotem montażu w zakładzie Spółki. Za montaż odpowiedzialna będzie Spółka, przy czym zleci ona prace zewnętrznemu podmiotowi. Spółka powiązana potencjalnie może oddelegować osoby, które wezmą udział w montażu maszyn, niemniej generalnie ich obecność nie będzie niezbędna do wykonania prac montażowych.
W związku z aportem Maszyny do Spółki, Spółka powiązana w zamian za aport obejmie udziały w kapitale zakładowym Spółki (Spółka dokona podwyższenia kapitału zakładowego i stosownej zmiany umowy spółki). Wartość nominalna udziałów przyznanych Spółce powiązanej w zamian za aport Maszyny będzie niższa od wartości rynkowej Maszyny. Powstała w ten sposób różnica między wartością rynkową Maszyny a wartością przyznanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki (tj. powstanie agio). Zatem, wartość udziałów wraz z wartością kapitału zapasowego będą odpowiadały wartości rynkowej Maszyny (odpowiednia wycena Maszyny zostanie wykonana przez profesjonalny podmiot specjalizujący się w tym zakresie).
Poza udziałami otrzymanymi w wyniku aportu Maszyny, Spółce powiązanej nie będzie przysługiwać odrębne wynagrodzenie w związku z przekazaniem Maszyny Spółce (w tym związane z pracami dodatkowymi w ramach jej montażu). Przed importem Maszyny do Polski Spółka nie dokona żadnej płatności zaliczkowej, ani wydania udziałów w Spółce w zamian za aport.
Maszyna będzie wykorzystywana przez Spółkę do celów działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, tj. Spółka będzie producentem i dystrybutorem towarów wyprodukowanych z wykorzystaniem Maszyny, a ich sprzedaż będzie podlegała podatkowi od towarów i usług).
Pytanie
Czy podwyższenie przez Państwa Spółkę kapitału zakładowego stanowiące zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powiązane z wniesieniem aportu Maszyny przez Spółkę powiązaną, będzie podlegać obowiązkowi zapłaty przez Państwa Spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, podwyższenie przez Państwa Spółkę kapitału zakładowego stanowiące zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy podatku od czynności cywilnoprawnych, powiązane z wniesieniem aportu Maszyny przez Spółkę powiązaną, nie będzie podlegać obowiązkowi zapłaty przez Państwa Spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych.
Uzasadniając swoje stanowisko powołali się Państwo na treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2, art. 1a pkt 2, art. 1 ust. 3 pkt 2, art. 3 pkt 2 (winno być: art. 3 ust. 1 pkt 2), art. 2 pkt 4 lit. a) i b), oraz art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazując, iż Państwa Spółka działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc stanowi spółkę kapitałową w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jak przedstawiono w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka powiązana, będąca jedynym Państwa wspólnikiem, wniesie aportem Maszynę znajdującą się obecnie w Turcji, która zostanie zaimportowana przez Państwa Spółkę do Polski. Państwa Spółka będzie podatnikiem VAT z tytułu importu Maszyny i rozliczy podatek od towarów i usług z tego tytułu w Polsce.
Wniesienie aportu będzie wiązało się z podwyższeniem kapitału zakładowego Państwa Spółki poprzez emisję nowych udziałów. W zamian za aport Spółka powiązana otrzyma udziały Państwa Spółki o wartości niższej niż wartość rynkowa Maszyny. Różnica między wartością rynkową Maszyny a wartością udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy Państwa Spółki (tj. powstanie agio).
Mając na uwadze treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zw. z pkt 2 oraz ust. 3 pkt 2 tegoż artykułu, zmiana umowy spółki powodująca podwyższenie kapitału zakładowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek podatkowy powinien powstać z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału Państwa Spółki.
Niemniej, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłącza z opodatkowania tym podatkiem czynności w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub czynności, z tytułu dokonania których przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług (z wyjątkami wskazanymi w art. 2 pkt 4 lit. b)). Jednocześnie, wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie dotyczą umowy spółki i jej zmiany. Innymi słowy, zgodnie z literalnym brzmieniem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku takim jak sytuacja Państwa Spółki przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, w której dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czynność taka podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych bez względu na jej skutki w podatku od towarów i usług.
Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z ugruntowanym już orzecznictwem, jak i stanowiskiem organów prezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych, przepis ten stoi w sprzeczności z zasadą stand still wynikającą z dyrektywy 2008/7/WE oraz poprzedzającej ją dyrektywy Rady 69/335/EWG, a także z orzecznictwa TSUE.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że w wyniku uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2012 r. (sygn. akt II PPS 1/12) utrwaliła się jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. w przypadku umowy spółki i jej zmiany związanej z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część), dochodziło do wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie, w jakim wniesienie do spółki aportu podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo było zwolnione od tego podatku.
Z dniem 1 stycznia 2007 r. doprecyzowano przepisy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aby wyłączenie od tego podatku nie obejmowało umowy spółki i jej zmian związanych z wniesieniem aportu zwolnionego od podatku od towarów i usług. Następnie z dniem 22 kwietnia 2010 r., w wyniku kolejnej nowelizacji tegoż przepisu, wyeliminowano z katalogu wyłączeń od podatku od czynności cywilnoprawnych także umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu objętego podatkiem od towarów i usług.
Na naruszenie zasady stand still przez Polskę poprzez ww. nowelizacje art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (w ówczesnym brzmieniu) z 1 stycznia 2007 r. oraz z 22 kwietnia 2010 r. wskazał szeroko m.in. NSA w wyroku z 17 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 1005/17).
Z powyższych rozważań wynika zatem, że zmiana umowy spółki kapitałowej jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli związany z nią aport objęty jest opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług (opodatkowany według właściwej stawki lub zwolniony z podatku od towarów i usług).
Tym samym, aby ocenić skutki podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu wystąpienia transakcji opisanej w zdarzeniu przyszłym (wniesienia aportem Maszyny i zmiany umowy spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego), należy wziąć pod uwagę konsekwencje na gruncie podatku od towarów i usług. Jak Państwo już wskazali, Maszyna będąca przedmiotem aportu będzie importowana do Polski. Import Maszyny będzie podlegał podatkowi od towarów i usług według właściwej stawki. Państwa Spółka będzie podatnikiem VAT z tytułu importu Maszyny w Polsce.
Skoro zatem transakcja wniesienia aportu do Państwa Spółki będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów, to jednocześnie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwzględnieniem zasady stand still.
W konsekwencji, na Państwa Spółce nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze zmianą umowy Spółki, tj. podwyższeniem kapitału zakładowego.
Reasumując, podwyższenie przez Państwa Spółkę kapitału zakładowego stanowiące zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, związane z wniesieniem aportu Maszyny przez Spółkę powiązaną, nie będzie podlegać obowiązkowi zapłaty przez Państwa Spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na potwierdzenie swojego stanowiska powołali sie Państwo na interpretacje indywidualne.
Powyżej przywołaliśmy tylko tę część stanowiska, która dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy:
Za zmianę umowy spółki uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) cyt. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że:
Stawka podatku wynosi – od umowy spółki 0,5%.
Stosownie do treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W świetle art. 1a pkt 7 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że rozważane jest rozszerzenie działalności Państwa Spółki. W związku z tym planowane jest, iż Spółka powiązana z Państwa Spółką w rozumieniu art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będąca jedynym wspólnikiem Państwa Spółki, dokona wkładu niepieniężnego (aportu) do Państwa Spółki w postaci maszyny niezbędnej do rozpoczęcia produkcji przez Państwa Spółkę w Polsce (Maszyna). Maszyna znajduje się obecnie w Turcji. W związku z aportem Maszyny do Państwa Spółki, Spółka powiązana w zamian za aport obejmie udziały w kapitale zakładowym Państwa Spółki (Spółka dokona podwyższenia kapitału zakładowego i stosownej zmiany umowy spółki). Wartość nominalna udziałów przyznanych Spółce powiązanej w zamian za aport Maszyny będzie niższa od wartości rynkowej Maszyny. Powstała w ten sposób różnica między wartością rynkową Maszyny a wartością przyznanych udziałów (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Państwa Spółki.
Zatem mając na uwadze treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z ust. 3 pkt 2 tegoż artykułu, ww. czynność, w zakresie w jakim zostanie podwyższony kapitał zakładowy, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Niemniej należy zwrócić uwagę, jakie skutki wniesienie tegoż aportu wywoła na gruncie uregulowań dotyczących podatku od towarów i usług.
Z treści powołanego powyżej przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub gdy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku (z wyjątkami określonymi w tym przepisie). Zgodnie z treścią cyt. przepisu, w aktualnym brzmieniu, nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany, nawet wówczas, gdy z tytułu czynności – umowy spółki (lub jej zmiany) czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron jest z tego podatku zwolniona.
Podkreślić jednakże należy, że w wyniku uchwały NSA z 19 listopada 2012 r. sygn. akt II FPS 1/12 utrwaliła się jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. w przypadku umowy spółki i jej zmiany związanej z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część), dochodziło do wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie, w jakim wniesienie do spółki aportu podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo było zwolnione od podatku od towarów i usług.
Z dniem 1 stycznia 2007 r. doprecyzowano przepisy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aby wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych nie obejmowało umowy spółki i jej zmian związanych z wniesieniem aportu zwolnionego od podatku od towarów i usług. Następnie z dniem 22 kwietnia 2010 r., w wyniku kolejnej nowelizacji tegoż przepisu, wyeliminowano z katalogu wyłączeń od podatku od czynności cywilnoprawnych także umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu objętego podatkiem od towarów i usług.
To oznacza, że zgodnie z jego aktualnym literalnym brzmieniem, bez względu na skutki podatkowe w podatku od towarów i usług, czynności dotyczące umowy spółki lub jej zmiany podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Jednakże w świetle zasady stand still, wynikającej z dyrektywy 2008/7/WE oraz poprzedzającej ją dyrektywy Rady 69/335/EWG, a także z orzecznictwa TSUE, istnieje zakaz opodatkowania przez państwo członkowskie czynności gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych, która była objęta podatkiem kapitałowym w dniu 1 lipca 1984 r., a następnie kiedykolwiek czynność ta została zwolniona (wyłączona) od tego podatku.
Powyższe okoliczności prowadzą do wniosku, że jeżeli zmiana umowy spółki kapitałowej związana jest z wniesieniem aportu objętego opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług (czyli z tytułu danej czynności jedna ze stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona) – to ma miejsce wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania zmiany umowy spółki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź zwolnieniu z opodatkowania w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia tejże umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Niepodleganie wniesienia aportu pod uregulowania dotyczące przepisów ustawy o podatku od towarów i usług może bowiem skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej znak: 0114-KDIP1-2.4012.41.2023.3.RM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził Państwa stanowisko, wskazując m.in., że w opisanej sytuacji, będą spełnione przesłanki pozwalające uznać nabycie towaru (aport Maszyny) przywiezionej z kraju trzeciego (Turcja) na terytorium Polski za opodatkowany na terytorium kraju import towaru. Tym samym, związku z planowanym nabyciem Maszyny w drodze aportu od Spółki powiązanej będą Państwo zobowiązani do rozliczenia transakcji jako import towarów w Polsce.
A zatem, skoro transakcja wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jak wynika z powyższego rozstrzygnięcia dokonanego w przedmiocie podatku od towarów i usług – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność – to w świetle zasady stand still – czynność ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zatem, na Państwa Spółce, której kapitał zakładowy zostanie podwyższony poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia – znak: 0114-KDIP1-2.4012.41.2023.3.RM oraz 0114-KDIP1-2.4012.130.2023.1.RM.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłegoi zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right