Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.35.2023.2.AR
W zakresie: - ustalenia czy wskazane we wniosku środki trwałe mieszczą się w definicji robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, - możliwości zakwalifikowania do kosztów poniesionych na robotyzację odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od ww. środków trwałych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2023 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- ustalenia czy wskazane we wniosku środki trwałe mieszczą się w definicji robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
- możliwości zakwalifikowania do kosztów poniesionych na robotyzację odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od ww. środków trwałych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 31 marca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „podatku VAT”) oraz polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca osiąga dochód na terytorium Polski i podlega opodatkowaniu 19% stawką podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT).
Przedmiot działalności Wnioskodawcy:
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest przedsiębiorstwem funkcjonującym w branży (…). Produkty są wykonywane głównie z materiałów drewnopodobnych i/lub drewnopochodnych np. płyta MDF, wiórowo-otworowa, HPL, CPL, itd. Firma oferuje swoje wyroby na rynku polskim i europejskim. Przedmiot przeważającej działalności przedsiębiorcy skupiony jest wokół kodu PKD 16.23.Z „Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa”, jednakże Spółka jako producent w branży stolarki otworowej prowadzi również działalność przemysłową skupioną wokół kodów PKD:
-22.23.Z „Produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych”,
-25.12.Z „Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej”,
-31.09.Z „Produkcja pozostałych mebli”,
-46.90.Z „Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana”,
-49.41.Z „Transport drogowy towarów”,
-72.19.Z „Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych”.
Wszystkie wymienione powyżej kody PKD znajdują się w sekcji C - Przetwórstwo Przemysłowe. Spółka posiada 2 zakłady produkcyjne w Y i trzeci zakład produkcyjny w Z, gdzie projektowane i produkowane są m.in. elementy metalowe i drzwiowe. Produkcja odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego charakteryzującego się wysokim stopniem automatyzacji. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1402 ze zm.). Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.
Wykorzystanie robota w procesie produkcyjnym:
W procesie produkcyjnym wykorzystywane są następujące zautomatyzowane systemy z robotami (dalej zwane: Roboty) ze ściśle określonym przeznaczeniem:
1. Specjalna automatyczna linia do produkcji elementów pionowych drzwi modułowych wraz ze zautomatyzowanym systemem podawania elementów drzwiowych do obróbki na poziomy ze specjalną automatyczną linią do produkcji elementów pionowych drzwi modułowych (dalej zwany: Robot 1.)
Opracowany system wykorzystany będzie do automatycznego podawania elementów pionowych drzwi modułowych do ich dalszej obróbki. Podawanie to będzie odbywało się za pomocą 4- osiowego robota do paletyzacji (…). Linia wyposażona jest w m.in.: Robota do paletyzacji (…) 4-osiowego z instalacją na posadzce posiadającego kontroler (…) i servo napędy montowane na korpusie, podstawę do zamocowania robota do podłoża w hali, dwa wymienne systemy pobierania elementów:
- (…) do pobierania elementów z regałów z uchwytem typu HSK oraz belką ssącą ustawioną wzdłużnie do elementów typowych,
- do pobierania elementów z regałów/palet z uchwytem typu HSK oraz długimi belkami ssącymi ustawionymi poprzecznie dla płyt ciężkich i szerokich, wyposażenie elektryczne HMI, wygrodzenie bezpieczeństwa, układ programowania robota PLC, moduł do teleserwisu.
Zautomatyzowany system podawania elementów drzwiowych jest zintegrowany ze specjalną automatyczną linią do produkcji tych elementów. Automatyczna linia do produkcji elementów pionowych drzwi modułowych jest przeznaczona do wykonywania operacji frezowania gniazd pod zamek a także zawiasy do drzwi bezprzylgowych, wiercenia pod połączenia kołkowe, wiercenia pod zawiasy typu (…), wiercenia pod otwory montażowe pod zamek i zawiasy, osadzania automatycznego zawiasów typu (…) w elementach pionowych drzwi ramiakowych wykonanych z drewna litego oraz płyt drewnopochodnych oklejonych foliami dekoracyjnymi typu: (…), (…), (…), (…). Urządzenie jest wykonane w typie obrabiarki dwustronnej ze stałym lewym korpusem i ruchomym prawym, co umożliwia obróbkę elementów o różnych wymiarach. Linia wyposażona jest w: transportery wyposażone w bazy referencyjne, wygrodzenie bezpieczeństwa, wyposażenie elektryczne HMI, zespoły załadowcze wraz z robotem załadowczym, głowice 7- wrzecionowe, frezy pionowe przeciwbieżne i współbieżne.
Obie przedstawione linie są zintegrowane z Robotem do paletyzacji i stanowią nierozłączną całość podczas procesu produkcyjnego. Lista produkcyjna przesyłana na linię do produkcji elementów pionowych drzwi modułowych będzie się komunikowała z robotem celem wskazania jaki asortyment i w jakiej ilości ma być podany na linię produkcji elementów.
W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy Robot 1 zaklasyfikowany zostanie według symbolu KŚT 493 Zgodnie ze specyfikacją techniczną Robot 1 spełnia łącznie następujące warunki:
-wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
-jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
-jest monitorowany za pomocą czujników, kamer i innych podobnych urządzeń;
-jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Wnioskodawcy.
2. Linia do obróbki elementów poprzecznych drzwi modułowych z systemem automatycznego załadunku elementów (dalej zwane: Robot 2.) Przelotowe centrum obróbcze jest urządzeniem przeznaczonym do wykonywania operacji cięcia, wiercenia, frezowania (czopowania) oraz kołkowania na czołowych płaszczyznach elementów ramiakowych wykonanych z drewna litego oraz płyt drewnopochodnych (mdf, płyta wiórowa). Lewostronny, motoryzowany, poziomy system załadowczy służy do podawania elementów w strefę obróbki. Elementy w postaci długich ramiaków podawane są przez operatora na transporter paskowy, skąd automatyczny chwyt sterowany CNC wprowadza je w strefę pracy pił formatujących, gdzie następuje rozkrój na krótsze odcinki docelowe. Ładowarka do załadunku elementów wyposażona jest w automatyczny czytnik kodów kreskowych oraz czytnik za pomocą liniowego encodera. System dwukrotnie sprawdza czy informacje zawarte w kodzie kreskowym lub danych zlecenia zgadzają się z rzeczywistym zmierzonym wymiarem. W przypadku braku zgodności, maszyna się zatrzyma i elementy niezgodne z programem zostaną wycofane przez podający chwytak. Załadunek linii odbywa się na dwa sposoby: ręcznie przez operatora lub poprzez automatycznego robota do podawania elementów do obróbki. Transport elementów odbywa się poprzez motoryzowany przenośnik rolkowy na rozładunku, osłonę wyciągową z dmuchawami do czyszczenia elementów po obróbce z regulacją automatyczną bocznych zdmuchiwaczy w zależności od szerokości elementu, rolki wolne, ogrodzenie obwodowe, szafa elektryczna ze sterowaniem i oprogramowaniem. Linia obejmuje w szczególności: robota do paletyzacji (…) 4-osiowego z instalacją na posadzce posiadającego kontroler (…) i servo napędy montowane na korpusie, podstawę do zamocowania robota do podłoża w hali, system pobierania elementów (…) z dwiema głowicami ssącymi (system …), wyposażenie elektryczne HMI, wygrodzenie bezpieczeństwa, układ programowania robota PLC, moduł do teleserwisu. Robot do paletyzacji służy Wnioskodawcy do chwytania ze wskazanego miejsca określonej ilości asortymentu i układania ich w miejscach pobierania elementów drzwiowych do obróbki, czyli na systemach załadowczych maszyn.
Oprogramowanie przedstawionych Robotów 1. i 2. pozwala na automatyczne podawanie elementów z wykorzystaniem robota oraz podawanie danych do obróbki w następujący sposób:
-dane wpisywane ręcznie przy maszynie,
-dane podane z pliku CSV,
-odczyt danych z kodu kreskowego na elemencie,
-z bazy danych DRE.
W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy Robot 2 zaklasyfikowany zostanie według symbolu KŚT 493. Zgodnie ze specyfikacją techniczną Robot 2 spełnia łącznie następujące warunki:
-wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
-jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
-jest monitorowany za pomocą czujników, kamer i innych podobnych urządzeń;
-jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Wnioskodawcy.
3. System załadunku i rozładunku z robotem (…) (dalej zwane: Robot 3.)
Zrobotyzowany system przeznaczony jest do automatycznego załadunku i rozładunku jednostronnej okleiniarki wyposażonej w automatyczny podajnik do drzwi i paneli, z możliwością obrotu o 90 stopni lub 180 stopni oraz zmotoryzowanego powrotu stosów za pomocą zmotoryzowanych przenośników rolkowych na podłodze. Nadto celem tego systemu jest zarządzanie stosami takich samych lub różnych drzwi, w celu przyklejania obrzeża z 4 stron a także zarządzanie stosami paneli o identycznej lub rożnej szerokości. System zaopatrzony jest w: 2 roboty ładujące (…) do załadunku oraz (…) do rozładunku. Charakteryzują się 4 osiami, systemem chwytania z 4 rzędami kaset chwytających z gąbkami, instalacją próżniową z pompą (...), antykolizyjnym systemem bezpieczeństwa z barierami, konsolami z dotykowymi panelami sterowania, oprogramowaniem PLC, przenośniki rolkowe do załadunku i rozładunku, przenośniki swobodne na podłodze, szafy elektryczne dla robotów antropomorficznych, szczota i szczotka stała oraz na wyjściu, usługa zdalnej pomocy poprzez router. W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy Robot 3 zaklasyfikowany zostanie według symbolu KŚT 493.
Każdy z Robotów spełnia łącznie następujące warunki:
1) Automatyczną sterowalność i programowalność
Automatyczną sterowalność i programowalność Robotów zapewniają sterowniki PLC, które po wcześniejszym zaprogramowaniu umożliwiają obsługę algorytmów tras ścieżek. Sterownik PLC jest to uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania pracą urządzenia. Sterownik gwarantuje automatyczną sterowalność i programowalność Robotów między innymi w zakresie:
-optymalizacji pracy pod względem programowalnych kryteriów,
-obsługi zdarzeń i wyjątków,
-doboru trasy przejazdu w zależności od dostępności dróg transportowych,
-wyznaczenia stref akcji w przestrzeni pracy robota,
-komunikacji z systemami nadrzędnymi.
2) Wielozadaniowość
Roboty dzięki swojej funkcjonalności mogą podejmować się realizacji wielu zadań np.: w zakresie rozładunku i załadunku (Robot 3.), transportu czy obróbki wielu rodzajów towarów (Robot 1. i 2.) o różnej wielkości i wadze. Właściwości systemów informatycznych Robotów pozwalają na możliwość jednoczesnej obsługi wielu zadań np.: w zakresie podnoszenia towarów, obrotu Robota wokół osi XYZ i komunikacji z systemem do zarządzania pracą Robota.
3) Mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody
Roboty są stacjonarne i przytwierdzone do podłoża za pomocą instalacji na posadzce. Roboty są 4-osiowe.
4) Wymiana danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania
Roboty połączone są z systemami informatycznymi dostarczonymi przez producenta, które pozwalają na bieżącą diagnostykę urządzenia (np.: w zakresie działania systemu bezpieczeństwa, stanu akumulatora, stanu połączenia sieciowego) oraz monitoring jego pracy w tym zakresie wyznaczenia tras czy nowych celów. Roboty wymieniają dane (np.: w zakresie aktualnego stanu pracy, statystyk pracy w zadanym okresie, stanów urządzeń zewnętrznych, aktualnie wykonywanych zadań, liczby zadań w kolejce) z innymi urządzeniami tego typu.
5) Monitorowalność za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń Roboty wyposażone są w systemy czujników, które pozwalają na autonomiczne poruszanie się. Za bezpieczeństwo odpowiadają radary, kamery 3D oraz laserowe czujniki obecności wykrywające przeszkody na trasie Robota. Za pomocą kamer roboty tworzą mapę terenu uwzględniającą m.in. naturalne przeszkody oraz same określają optymalne trasy. Roboty analizują zmieniające się otoczenie i dostosowują się do niego, np. omijając przeszkody i wybierając alternatywną trasę w przypadku pojawienia się przeszkody. Roboty wyposażone są również w czujniki obecności produktu. Praca robotów monitorowana jest za pomocą czujników, które na bieżąco monitorują ich położenie, efektywność oraz prawidłowość działania.
6) Zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Roboty są zintegrowane z innymi maszynami tego typu funkcjonującymi na terenie zakładu i stanowią część floty urządzeń o podobnym przeznaczeniu. Roboty autonomiczne stanowią nierozłączny element cyklu produkcyjnego obowiązującego w zakładach Wnioskodawcy. Odpowiedzialne są za przepływ materiałów i towarów oraz produkcję i obróbkę elementów drzwiowych w procesie produkcyjnym. Pozwalają na efektywne zarządzanie procesem produkcji w tym w zakresie osiągnięcia i utrzymania optymalnej wydajności procesu produkcji.
Ponadto w skład Robotów wchodzą urządzenia peryferyjne takie jak transportery rolkowe, przenośniki swobodne, wózki jezdne, głowice, pozycjonery jedno i wieloosiowe, tory jezdne, obrotniki, nastawniki, chwytaki, wyposażenie elektryczne HMI, wygrodzenie bezpieczeństwa, moduł do teleserwisu, sterowanie, kable i instalacje, stacje załadowcze lub odbiorcze oraz efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do ładowania, rozładowywania, pakowania, paletyzacji i depaletyzacji. Wskazane urządzenia peryferyjne powiązane są funkcjonalnie z linią produkcyjną, w tym z Robotami, umożliwiają zachowanie ciągłości cyklu produkcyjnego w pełnej automatyzacji poprzez komunikację tych maszyn/urządzeń z Robotami za pomocą systemów teleinformatycznych, w celu wymiany danych i optymalizacji procesu odbioru. Ponadto są nierozerwalnie związane z pracą linii, ponieważ dzięki nim zadania na poszczególnej linii/systemie wykonywane są w sposób kompletny, uzupełniają również pracę robotów przemysłowych.
Wyżej przedstawione Roboty wykorzystywane są w procesie produkcyjnym prowadzonym w zakładach Wnioskodawcy. Roboty zarówno załadowują i rozładowują surowiec oraz półprodukty w konkretnym miejscu w trakcie produkcji, jak również służą do obróbki półproduktów wykorzystywanych w cyklu produkcyjnym. Roboty te stanowią integralny element procesu produkcyjnego odpowiadający za przepływ materiałów i surowców poddawanych w dalszej kolejności procesowi produkcyjnemu i obróbce, z których ostatecznie powstają drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne.
Ponadto, Roboty wraz z osprzętem, które Wnioskodawca nabył przyczynią się do produktywności i konkurencyjności na rynku, z uwagi na fakt, że zastosowanie robotów, pozwoli na załadowywanie/rozładowywanie i obróbkę elementów pionowych i poprzecznych drzwi w pełni automatycznie. Powyższe pozwoli na wyeliminowanie konieczności wykonywania ww. prac ręcznie. Jednocześnie, proces ten usprawni produktywność, bowiem zautomatyzowane działanie robota pozwoli na uzyskanie lepszego efektu, w krótszym czasie. Zwiększenie szybkości wykonywanych działań przekłada się zaś na produktywność i efektywność całej linii technologicznej. Ponadto, zastosowanie Robotów zwiększa powtarzalność procesu obróbki półproduktów przeznaczonych do produkcji drzwi, co minimalizuje defekty produkcyjne. Jednocześnie, z uwagi na automatyczne działanie urządzeń, odpowiednio zaprogramowane Roboty są w stanie skompensować braki kadrowe, ponieważ maszyny pracuje w trybie ciągłym.
Inwestycja w robotyzację przez Wnioskodawcę:
Wartość początkową Robotów stanowiła tylko cena urządzenia, niepowiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu.
Roboty 1, 2 i 3 nie zostały jeszcze wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca będzie rozliczać dokonywane od Robotów odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Nabyte w drodze zakupu Roboty będą stanowić środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności działalnością produkcyjną.
Wszystkie opisane wyżej koszty:
1)będą stanowiły koszt podatkowy dla Wnioskodawcy;
2)nie zostały i nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie lub nie zostały i nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowy;
3)nie są i nie będą uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 PDOPrU lub art. 17 ust. 1 pkt 34a PDOPrU (przepisy o SSE lub PSI).
Wnioskodawca uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Ponadto istotne elementy opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zawarte zostały we własnym stanowisku w sprawie gdzie wskazaliście Państwo, że Roboty zostały zakupione po dniu 1 stycznia 2022 r. jako fabrycznie nowe maszyny, nieużywane dotychczas w jakikolwiek sposób.
Roboty stanowią środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (są wykorzystywane w procesie produkcyjnym).
Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 31 marca 2023 r. wskazaliście Państwo, że urządzenia występujące z robotami przemysłowymi przypisane są do konkretnych kategorii wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c-e ustawy o CIT.
a) podstawa do zamocowania robota do podłoża w hali - art. 38eb ust. 4 pkt 2 tj. pozycjonery jedno i wieloosiowe;
b) system pobierania elementów (…) z dwiema głowicami ssącymi (system (...)) - art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a)
c) system pobierania elementów z regałów/palet z uchwytem typu HSK oraz długimi belkami ssącymi ustawionymi poprzecznie dla płyt ciężkich i szerokich - art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a),
d) specjalna automatyczna linia do produkcji elementów drzwiowych - art. 38eb ust. 4 Specjalna automatyczna linia do produkcji elementów drzwiowych, którą Wnioskodawca nabył wraz z robotem nie jest urządzeniem wymienionym w katalogu maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT. Należy jednak podkreślić, że katalog ten jest katalogiem otwartym a ustawodawca w przepisach ustawy o CIT nie zdefiniował pojęcia urządzenia peryferyjnego. Zgodnie z definicją przedstawioną w słowniku języka polskiego urządzenia peryferyjne oznaczają urządzenia podłączone do komputera, ale niestanowiące jego integralnej części. Podkreślić zatem należy, że dla procesu produkcyjnego firmy DRE, linia ta jest zintegrowana z robotem w stopniu zaawansowanym, co powoduje, że integracja linii i robota jest kluczowa dla prawidłowego i efektywnego zrealizowania procesu produkcji drzwi przy zachowaniu należytej staranności. Zautomatyzowana linia jest przeznaczona do wykonywania m.in. operacji frezowania gniazd pod zamek i zawiasów do drzwi bezprzylgowych - oraz wielu innych czynności obróbczych elementów drzwiowych, a zintegrowany z Linią Robot jest systemem podawania tych elementów. W związku z tym, aby proces przebiegał sprawniej niż przy użyciu ręcznego podawania elementów do obróbki, konieczne jest połączenie tych dwóch urządzeń - czyli Linii i Robota - w jedną całość. Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie dopuszczalne jest przyjęcie, że automatyczna linia do produkcji elementów drzwiowych jest urządzeniem peryferyjnym.
e) przenośniki rolkowe do załadunku i rozładunku - art. 38eb ust. 4
Transportery rolkowe klasyfikują się do kategorii maszyn i urządzeń peryferyjnych do robota przemysłowego funkcjonalnie z nim związanych. Elementy te zawierają takie typy urządzeń jak: pozycjonery jedno i wieloosiowe, tory jezdne, obrotniki, nastawniki, stacje załadowcze lub odbiorcze końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do ładowania, rozładowywania, pakowania, paletyzacji i depaletyzacji
f) przenośniki swobodne na podłodze - art. 38eb ust. 4- jw,
g) wyposażenie elektryczne HMI - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c)
h) wygrodzenie bezpieczeństwa - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c)
i) układ programowania robota PLC - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d lub e)
j) moduł do teleserwisu - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d)
k) szczota i szczotka stała oraz na wyjściu - art. 38 ust. 4 pkt 7,
l) antykolizyjnym systemem bezpieczeństwa z barierami - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c)
W powyższym uzupełnieniu wskazaliście również Państwo, że w skład Robota 1 wchodzą urządzenia peryferyjne (tj.:
- dwa wymienne systemy pobierania elementów:
- (…) do pobierania elementów z regałów z uchwytem typu HSK oraz belką ssącą ustawioną wzdłużnie do elementów typowych,
- do pobierania elementów z regałów/palet z uchwytem typu HSK oraz długimi belkami ssącymi ustawionymi poprzecznie dla płyt ciężkich i szerokich,
- podstawa do zamocowania robota do podłoża w hali,
- specjalna automatyczna linia do produkcji elementów drzwiowych.
W skład Robota 2 wchodzą urządzenia peryferyjne tj.:
- podstawa do zamocowania robota do podłoża w hali,
- system pobierania elementów (…) z dwiema głowicami ssącymi (system (...)).
W skład Robota 3 wchodzą urządzenia peryferyjne tj.:
- przenośniki rolkowe do załadunku i rozładunku,
- przenośniki swobodne na podłodze,
- szczota i szczotka stała oraz na wyjściu.
W uzupełnieniu tym wskazaliście Państwo ponadto, że opisane we wniosku Roboty tj.: Robot 1, Robot 2, Robot 3 oraz urządzenia peryferyjne do ww. Robotów nabyte zostały jako fabrycznie nowe maszyny/urządzenia/rzeczy, nieużywane dotychczas w jakikolwiek sposób.
Pytania
1) Czy opisane w treści zdarzenia przyszłego/stanu faktycznego środki trwałe (Robot1, Robot 2 i Robot 3) mieszczą się w definicji robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, zawartą w treści w art. 38eb ust. 3 i 4 ustawy o CIT?
2) Czy dokonane w latach 2022-2026 odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiących opisane w zdarzeniu przyszłym roboty, tj.: Robota1, Robota 2 i Robota 3, nabytych i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych w trakcie 2022 r. oraz w kolejnych latach podatkowych stanowią/będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 1 w zw. z art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT ?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad.1.
Zdaniem Wnioskodawcy, Roboty opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym mieszczą się w definicji robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, zwartą w treści w art. 38eb ust. 3 i 4 ustawy o CIT
Ad. 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Robotów opisanych we wniosku, poniesionych i rozliczonych podatkowo po 1 stycznia 2022 r. do końca 2026 r.
UZASADNIENIE
Ad. 1.
Zgodnie z art. 38eb pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Zgodnie z art. 38eb pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe:
3)tory jezdne;
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne:
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania. wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów.
b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli. wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Wskazane w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Roboty stanowią wysoce innowacyjne urządzenia w których każdy z osobna spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Zdaniem Wnioskodawcy, do kategorii maszyn i urządzeń peryferyjnych do robota przemysłowego funkcjonalnie z nim związanych można zaklasyfikować (stosownie do poszczególnego Robota) transportery rolkowe, przenośniki swobodne, wózki jezdne, głowice. Elementy te zawierają (każdy z Robotów wszystkie bądź niektóre z nich) takie typy urządzeń jak: pozycjonery jedno i wieloosiowe, tory jezdne, obrotniki, nastawniki, stacje załadowcze lub odbiorcze oraz efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do ładowania, rozładowywania, pakowania, paletyzacji i depaletyzacji. Funkcjonalne związane ww. maszyny i urządzenia peryferyjne z linią produkcyjną, w tym z Robotami, umożliwiają zachowanie ciągłości cyklu produkcyjnego w pełnej automatyzacji poprzez komunikację tych maszyn/urządzeń z Robotami za pomocą systemów teleinformatycznych w celu wymiany danych i optymalizacji procesu odbioru. Ponadto są nierozerwalnie związane z pracą linii, ponieważ dzięki nim zadania na poszczególnej linii/systemie wykonywane są w sposób kompletny, uzupełniają również pracę Robotów przemysłowych.
Zdaniem Wnioskodawcy, chwytaki, wyposażenie elektryczne HMI, wygrodzenie bezpieczeństwa, moduł do teleserwisu, sterowanie, kable i instalacje można zaklasyfikować do kategorii maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotem przemysłowym, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym.
Mając na uwadze powyższe roboty Roboty 1, 2 i 3 mieszczą się w definicji robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych zwartą w treści w art. 38eb ust. 3 i 4 ustawy o CIT
Ad. 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Robotów opisanych we Wniosku poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od roku podatkowego Spółki, który rozpocznie się po 1 stycznia 2022 r. do końca 2026 r.
Zgodnie z przepisem art. 38eb ust. 1 Ustawy o CIT, Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Przepis art. 38eb ust. 2 Ustawy o CIT stanowi, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych spełniających definicję i warunki określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 38eb ust. 5 Ustawy o CIT, odliczenie, o którym mowa w ust. 1 ustawy o CIT, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Jak już zostało wskazane wcześniej za koszty uzyskania przychodu, w zakresie składników majątku uznawanych za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, których wartość przekracza 10 000 PLN, co do zasady, uznawane są odpisy amortyzacyjne, co wynika wprost z przepisu art. 15 ust. 6 w zw. z art. 16a-b i d Ustawy o CIT. Maksymalna stawka amortyzacji dla robotów przemysłowych wynosi 18% co wynika z Załącznika nr 1 do Ustawy o CIT - Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych. Interpretując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, aby odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowe 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację konieczne jest, aby:
a) wydatek został poniesiony na robotyzację, która rozumiana jest między innymi jako nabycie fabrycznie nowych robotów przemysłowych spełniających definicję określoną w art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT,
b) wydatek stanowił koszt uzyskania przychodu związany z robotyzacją, który został poniesiony w terminie od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpocznie się w 2026 r.
Zdaniem Wnioskodawcy, Roboty będące przedmiotem Wniosku spełniają wszystkie powyższe warunki. Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku Wnioskodawca jest właścicielem Robotów, które w ocenie Wnioskodawcy spełniają definicję robota przemysłowego zawartą w art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT (co zostało opisane we wniosku).
Roboty zostały zakupione po dniu 1 stycznia 2022 r. jako fabrycznie nowe maszyny, nieużywane dotychczas w jakikolwiek sposób. Koszty robotyzacji nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. Roboty stanowią środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (są wykorzystywane w procesie produkcyjnym). Amortyzacja Robotów odbywa się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, tj. od grudnia 2021 r. Roboty amortyzowane będą miesięcznie według rocznej stawki amortyzacji 18% czyli nieprzekraczającej maksymalnej stawki właściwej dla robotów przemysłowych znajdujących się w grupie 493 zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT), co jest zgodne z przepisem art. 16i ust. 5 Ustawy o CIT. Zdaniem Wnioskodawcy, koszty odpisów amortyzacyjnych od Robotów, rozliczone jako koszt podatkowy w danym roku podatkowym, począwszy od 1 stycznia 2022r. mogą zostać odliczone dodatkowo od podstawy opodatkowania wyliczonej dla Spółki w wysokości maksymalnie 50%, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez Spółkę w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm., dalej: Ustawa nowelizująca), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:
Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Według art. 38eb ust. 2 ww. ustawy:
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1)koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych,
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
W świetle art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT:
Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
W myśl art. 38eb ust. 4 ww. ustawy:
Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;
3)tory jezdne;
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Stosownie do art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT:
Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo przedsiębiorstwem funkcjonującym w branży stolarki otworowej, specjalizującym się w produkcji drzwi wewnętrznych oraz ościeżnic. Przedmiot przeważającej Państwa działalności skupiony jest wokół kodu PKD 16.23.Z. Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa, jednakże jako producent w branży stolarki otworowej prowadzicie Państwo również działalność przemysłową skupioną wokół innych kodów PKD znajdujących się w sekcji - Przetwórstwo Przemysłowe. Spółka posiada 2 zakłady gdzie projektowane i produkowane są m.in. elementy metalowe i drzwiowe. Produkcja odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego charakteryzującego się wysokim stopniem automatyzacji. W procesie produkcyjnym wykorzystywane są przez Państwa zautomatyzowane systemy z robotami (Roboty) ze ściśle określonym przeznaczeniem. Roboty zostały zakupione po dniu 1 stycznia 2022 r. jako fabrycznie nowe maszyny, nieużywane dotychczas w jakikolwiek sposób. Wartość początkową Robotów stanowiła tylko cena urządzenia, niepowiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu. Roboty stanowią środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i są wykorzystywane w procesie produkcyjnym.
Są to:
1. Specjalna automatyczna linia do produkcji elementów pionowych drzwi modułowych wraz ze zautomatyzowanym systemem podawania elementów drzwiowych do obróbki na poziomy ze specjalną automatyczną linią do produkcji elementów pionowych drzwi modułowych (dalej zwany: Robot 1) W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy Robot 1 zaklasyfikowany zostanie według symbolu KŚT 493
2. Linia do obróbki elementów poprzecznych drzwi modułowych z systemem automatycznego załadunku elementów (dalej zwane: Robot 2) W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy Robot 2 zaklasyfikowany zostanie według symbolu KŚT 493.
3. System załadunku i rozładunku z robotem (…) (dalej zwane: Robot 3)
Zrobotyzowany system przeznaczony jest do automatycznego załadunku i rozładunku jednostronnej okleiniarki wyposażonej w automatyczny podajnik do drzwi i paneli, z możliwością obrotu o 90 stopni lub 180 stopni oraz zmotoryzowanego powrotu stosów za pomocą zmotoryzowanych przenośników rolkowych na podłodze. Nadto celem tego systemu jest zarządzanie stosami takich samych lub różnych drzwi, w celu przyklejania obrzeża z 4 stron a także zarządzanie stosami paneli o identycznej lub rożnej szerokości. W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy Robot 3 zaklasyfikowany zostanie według symbolu KŚT 493.
Każdy z Robotów spełnia łącznie następujące warunki:
1) Automatyczną sterowalność i programowalność
Automatyczną sterowalność i programowalność Robotów zapewniają sterowniki PLC, które po wcześniejszym zaprogramowaniu umożliwiają obsługę algorytmów tras ścieżek.
2) Wielozadaniowość
Roboty dzięki swojej funkcjonalności mogą podejmować się realizacji wielu zadań np.: w zakresie rozładunku i załadunku (Robot 3.), transportu czy obróbki wielu rodzajów towarów (Robot 1. i 2.) o różnej wielkości i wadze. Właściwości systemów informatycznych Robotów pozwalają na możliwość jednoczesnej obsługi wielu zadań np.: w zakresie podnoszenia towarów, obrotu Robota wokół osi XYZ i komunikacji z systemem do zarządzania pracą Robota.
3) Mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody
Roboty są stacjonarne i przytwierdzone do podłoża za pomocą instalacji na posadzce. Roboty są 4-osiowe.
4) Wymiana danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania
Roboty połączone są z systemami informatycznymi dostarczonymi przez producenta, które pozwalają na bieżącą diagnostykę urządzenia (np.: w zakresie działania systemu bezpieczeństwa, stanu akumulatora, stanu połączenia sieciowego) oraz monitoring jego pracy w tym zakresie wyznaczenia tras czy nowych celów. Roboty wymieniają dane (np.: w zakresie aktualnego stanu pracy, statystyk pracy w zadanym okresie, stanów urządzeń zewnętrznych, aktualnie wykonywanych zadań, liczby zadań w kolejce) z innymi urządzeniami tego typu.
5) Monitorowalność za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń Roboty wyposażone są w systemy czujników, które pozwalają na autonomiczne poruszanie się. Za bezpieczeństwo odpowiadają radary, kamery 3D oraz laserowe czujniki obecności wykrywające przeszkody na trasie Robota. Za pomocą kamer roboty tworzą mapę terenu uwzględniającą m.in. naturalne przeszkody oraz same określają optymalne trasy. Roboty analizują zmieniające się otoczenie i dostosowują się do niego, np. omijając przeszkody i wybierając alternatywną trasę w przypadku pojawienia się przeszkody. Roboty wyposażone są również w czujniki obecności produktu. Praca robotów monitorowana jest za pomocą czujników, które na bieżąco monitorują ich położenie, efektywność oraz prawidłowość działania.
6) Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym.
Roboty są zintegrowane z innymi maszynami tego typu funkcjonującymi na terenie zakładu i stanowią część floty urządzeń o podobnym przeznaczeniu. Roboty autonomiczne stanowią nierozłączny element cyklu produkcyjnego obowiązującego w Państwa zakładach. Odpowiedzialne są za przepływ materiałów i towarów oraz produkcję i obróbkę elementów drzwiowych w procesie produkcyjnym.
Roboty pozwalają na efektywne zarządzanie procesem produkcji w tym w zakresie osiągnięcia i utrzymania optymalnej wydajności procesu produkcji.
Ponadto w skład Robotów wchodzą nabyte jako fabrycznie nowe urządzenia, tj.:
1)w skład Robota 1 wchodzą:
-dwa wymienne systemy pobierania elementów:
- (…) do pobierania elementów z regałów z uchwytem typu (…) oraz belką ssącą ustawioną wzdłużnie do elementów typowych,
- do pobierania elementów z regałów/palet z uchwytem typu (…) oraz długimi belkami ssącymi ustawionymi poprzecznie dla płyt ciężkich i szerokich,
-podstawa do zamocowania robota do podłoża w hali,
-specjalna automatyczna linia do produkcji elementów drzwiowych.
2)w skład Robota 2 wchodzą:
-podstawa do zamocowania robota do podłoża w hali,
-system pobierania elementów (…) z dwiema głowicami ssącymi (system …).
3)W skład Robota 3 wchodzą:
-przenośniki rolkowe do załadunku i rozładunku,
-przenośniki swobodne na podłodze,
-szczota i szczotka stała oraz na wyjściu.
Wskazane urządzenia wchodzące w skład Robota 1, Robota 2, Robot 3 przypisaliście Państwo do następujących kategorii wymienionych w art. 38eb:
a)podstawa do zamocowania robota do podłoża w hali - art. 38eb ust. 4 pkt 2, tj. pozycjonery jedno i wieloosiowe;
b)system pobierania elementów (…) z dwiema głowicami ssącymi (system …) - art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a)
c)system pobierania elementów z regałów/palet z uchwytem typu HSK oraz długimi belkami ssącymi ustawionymi poprzecznie dla płyt ciężkich i szerokich - art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a),
d)specjalna automatyczna linia do produkcji elementów drzwiowych - art. 38eb ust. 4,
e)przenośniki rolkowe do załadunku i rozładunku - art. 38eb ust. 4
f)przenośniki swobodne na podłodze - art. 38eb ust. 4,
g)wyposażenie elektryczne HMI - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c)
h)wygrodzenie bezpieczeństwa - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c)
i)układ programowania robota PLC - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d lub e)
j)moduł do teleserwisu - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d)
k)szczota i szczotka stała oraz na wyjściu - art. 38 ust. 4 pkt 7,
l)antykolizyjnym systemem bezpieczeństwa z barierami - art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c)
Wskazane urządzenia peryferyjne powiązane są funkcjonalnie z linią produkcyjną, w tym z Robotami, umożliwiają zachowanie ciągłości cyklu produkcyjnego w pełnej automatyzacji poprzez komunikację tych maszyn/urządzeń z Robotami za pomocą systemów teleinformatycznych, w celu wymiany danych i optymalizacji procesu odbioru. Ponadto są nierozerwalnie związane z pracą linii, ponieważ dzięki nim zadania na poszczególnej linii/systemie wykonywane są w sposób kompletny, uzupełniają również pracę robotów przemysłowych.
Roboty stanowią natomiast integralny element procesu produkcyjnego odpowiadający za przepływ materiałów i surowców poddawanych w dalszej kolejności procesowi produkcyjnemu i obróbce, z których ostatecznie powstają drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne.
Ponadto, Roboty wraz z osprzętem, które Wnioskodawca nabył przyczynią się do produktywności i konkurencyjności na rynku, z uwagi na fakt, że zastosowanie robotów, pozwoli na załadowywanie/rozładowywanie i obróbkę elementów pionowych i poprzecznych drzwi w pełni automatycznie. Powyższe pozwoli na wyeliminowanie konieczności wykonywania ww. prac ręcznie. Jednocześnie, proces ten usprawni produktywność, bowiem zautomatyzowane działanie robota pozwoli na uzyskanie lepszego efektu, w krótszym czasie.
Będziecie Państwo rozliczać dokonywane od Robotów odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Wszystkie opisane wyżej koszty:
1)będą stanowiły dla Państwa koszt podatkowy;
2)nie zostały i nie zostaną Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały i nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
3)nie są i nie będą uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT
Uzyskujecie Państwo przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Ad. 1
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia ustalenia czy wskazane we wniosku roboty (Robot 1, Robot 2, Robot 3) wraz z przypisanymi do nich urządzeniami peryferyjnymi spełniają definicję robota przemysłowego oraz urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych, zawartą w art. 38eb ust. 3 oraz 4 ustawy CIT.
Odnosząc się do powyższej Państwa wątpliwości wskazać należy, że z opisu sprawy wynika, iż zarówno Robot 1, Robot 2 jak i Robot 3 wypełniają definicję robota przemysłowego wskazaną w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ są maszynami automatycznie sterowalnymi, wielozadaniowymi oraz mobilnymi, posiadającymi 4 stopnie swobody i są wykorzystywane w produkcji dla zastosowań przemysłowych. Przedstawiony we wniosku opis działania robotów wskazuje, że posiadają właściwości zarówno manipulacyjne jak i lokomocyjne.
Ponadto jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego każdy z ww. Robotów spełnia łącznie następujące warunki:
1)Wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
2)Połączony jest z systemami informatycznymi dostarczonymi przez producenta, które pozwalają na bieżącą diagnostykę urządzenia oraz wymienia dane z innymi urządzeniami tego typu,
3)Jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
4)Jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym.
Ponadto wchodzące w skład poszczególnych robotów przemysłowych urządzenia, które przypisaliście Państwo do określonych kategorii wymienionych w art. 38eb ustawy CIT, tj. urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych, o których mowa w ust. 4 tego przepisu, jak również do wymienionych w art. 38eb ust. 2 ustawy CIT maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer oraz urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych – stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych, o których mowa w przepisach regulujących ulgę na robotyzację.
Jak bowiem wskazano w opisie sprawy, ww. nabyte jako fabrycznie nowe urządzenia powiązane są funkcjonalnie z linią produkcyjną, w tym z Robotami, umożliwiają zachowanie ciągłości cyklu produkcyjnego w pełnej automatyzacji poprzez komunikację tych maszyn/urządzeń z Robotami za pomocą systemów teleinformatycznych, w celu wymiany danych i optymalizacji procesu odbioru. Ponadto są nierozerwalnie związane z pracą linii, ponieważ dzięki nim zadania na poszczególnej linii/systemie wykonywane są w sposób kompletny, uzupełniają również pracę robotów przemysłowych.
Uwzględniając powyższe, Państwa stanowisko zgodnie z którym opisane we wniosku roboty, tj. Robot 1, Robot 2 i Robot 3 wraz z przypisanymi do nich urządzeniami mieszczą się w definicji robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, zwartej w treści w art. 38eb ust. 3 i 4 ustawy o CIT – należało uznać za prawidłowe.
Ad. 2
Przedmiot Państwa wątpliwości zawarty w pytaniu nr 2 stanowi natomiast kwestia ustalenia czy dokonane w latach 2022-2026 odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, stanowiących opisane w zdarzeniu przyszłym roboty, nabytych i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych w trakcie 2022 r. mogą w 2022 r. oraz w kolejnych latach podatkowych stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 1 w zw. z art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT.
Zauważyć należy, że ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania, przez podatnika uzyskującego przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Powyższe wynika wprost z uzasadnienia do ustawy nowelizującej, gdzie wskazano: Projektowana ulga funkcjonować będzie na kształt podobny do już obowiązującej, sprawdzonej ulgi na badania i rozwój. Podatnikowi, prowadzącemu działalność przemysłową (produkcyjną), będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 50% wysokości kosztów.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Stosownie do art. 15 ust. 6 ww. ustawy:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie natomiast z art. 16a ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:
Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający - zwane także środkami trwałymi.
Z kolei jak stanowi art. 16b ust. 1 ustawy CIT:
amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
1) (uchylony)
2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
3) (uchylony)
4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
5) licencje,
6) prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
W myśl art. 16f ust. 1 ustawy o CIT:
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.
Zgodnie z art. 16g ust.1 pkt 1 ww. ustawy:
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
Natomiast jak stanowi art. 16g ust. 3 i 12 ww. ustawy:
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.
Z wyżej powołanych przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio wydatków na nabycie ww. składników majątku, lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.
Amortyzacja rozpoczyna się w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym środek trwały/wartość niematerialna i prawna został wprowadzony do ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje się jej do miesiąca, w którym nastąpi zrównanie odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową lub w którym ww. składnik majątku zostanie postawiony w stan likwidacji.
Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, którą w przypadku odpłatnego nabycia stanowi cena nabycia wskazana w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT.
Przy czym aby wskazane we wniosku wydatki mogły stanowić koszty uzyskania przychodów, muszą zostać zakwalifikowane do wydatków ujętych w art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT.
Zatem skoro jak stwierdzono powyżej, nabyte przez Państwa fabrycznie nowe roboty, tj. Robot 1, Robot 2, Robot 3 stanowią roboty przemysłowe, o których mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, a ponadto jak wynika z opisu sprawy:
- będziecie Państwo rozliczać dokonywane od Robotów odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,
- koszty nabycia ww. Robotów nie zostały i nie zostaną Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały i nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowy oraz nie będą uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT,
- uzyskujecie Państwo przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych
to możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od opisanych we wniosku ww. Robotów, poniesionych i rozliczonych podatkowo po 1 stycznia 2022 r. do końca 2026 r.
Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie objętym sformułowanymi przez Państwa we wniosku pytaniami.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right