Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.160.2023.1.BS

W zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki komandytowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki komandytowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowanym będącym stroną postępowania oraz zainteresowanym niebędącym stroną postępowania są osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania w Polsce i podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania będące odpowiednio komplementariuszem oraz komandytariuszem w spółce komandytowej będącej producentem eleganckiej odzieży męskiej (dalej: „Spółka komandytowa").

Spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT z dniem 1 stycznia 2021 r.

Zyski osiągane z prowadzonej przez Spółkę komandytową działalności, dysponowane są zgodnie z treścią podejmowanych przez wspólników uchwał o ich podziale. Zainteresowani w związku z uzyskaniem w/w środków rozliczają oraz uiszczają podatek dochodowy od osób fizycznych.

W przyszłości planowane jest dokonanie zmiany formy prawnej Spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka z o.o."), która będzie kontynuować dotychczasową działalność Spółki komandytowej w oparciu o jej dotychczasowy majątek.

Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami tytułu IV działu III (art. 551 i następne) ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 (dalej zwana: „KSH") i planowane jest na drugie półrocze 2023 r.

W wyniku przekształcenia nie dojdzie do podziału kwoty zysku pomiędzy wspólników i w konsekwencji nie zostanie im ona wypłacona tytułem dywidendy.

Majątek Spółki z o.o. w związku z planowanym przekształceniem nie zostanie zwiększony w stosunku do majątku przekształcanej Spółki komandytowej. Na skutek przekształcenia majątek Spółki komandytowej stanie się majątkiem Spółki z o.o. Kapitał zakładowy Spółki z o.o. w całości pochodzić będzie z majątku Spółki komandytowej i udziały wspólników Spółki z o.o. w całości zostaną pokryte majątkiem Spółki komandytowej (w procesie przekształcenia nie będą wnoszone nowe wkłady). W związku z przekształceniem spółki komandytowej struktura kapitałowa spółki z o.o. zostanie ukształtowana w taki sposób, że zostanie utworzony kapitał zakładowy pokryty kapitałem własnym spółki komandytowej oraz ewentualnie kapitał zapasowy zasilony jakąś częścią kapitału własnego spółki komandytowej.

Niewypłacony zysk wypracowany za okres do dnia 31 grudnia 2020 r., czyli przed dniem w którym opisana we wniosku spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wyodrębniony i zaksięgowany na koncie: zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników spółki komandytowej (w planie przekształcenia zostaną ujęte jako zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników spółki komandytowej).

Spółka wypłaci Zainteresowanym wypracowany przez spółkę komandytową do 31 grudnia 2020 r. niepodzielony zysk z pozycji bilansowej - zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników spółki komandytowej. Wypłata ww. środków nie będzie wiązała się z obniżeniem żadnego z kapitałów spółki z o.o.

Źródłem uprawnienia Zainteresowanych do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę komandytową do 31 grudnia 2020 r., będzie posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki z o.o., przy czym będzie to związane z uprzednim posiadaniem przez nich prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Czynność wypłaty ze Spółki na rzecz Zainteresowanych będzie miała charakter świadczenia na rzecz Zainteresowanych w związku z wcześniejszą działalnością spółki, tj. działalnością spółki komandytowej, której wynik został już wcześniej opodatkowany podatkiem dochodowym.

Czynność prawna, na podstawie której nastąpi wypłata niepodzielonego zysku wypracowanego przez spółkę komandytową do 31 grudnia 2020 r. ze spółki z o.o. na rzecz wspólnika nie wpłynie na zakres uprawnień poszczególnych Zainteresowanych jako wspólników spółki z o.o., w szczególności nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w spółce z o.o., ani też prawa do udziału w zyskanego danego Zainteresowanego.

Uchwała dotycząca podziału zysków wypracowanych przez spółkę komandytową w okresie do 31 grudnia 2020 r. zostanie podjęta przez spółkę komandytową (spółkę przekształcaną) dzień przed planowanym przekształceniem.

Spółka wskazuje, iż w dniu 25 października 2022 r. złożyła wniosek o interpretację w powyższej sprawie, jednakże z uwagi na uchybienie terminowi do uzupełnienia wniosku, wniosek ten postanowieniem z dnia 19 stycznia 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.755.2022.2.JG został pozostawiony bez rozpatrzenia.

Pytania

1.Czy przekształcenie Spółki komandytowej w trybie art. 551 KSH w Spółkę z o.o. będzie czynnością generującą po stronie Zainteresowanych przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy wypłata na rzecz Zainteresowanych przez Spółkę z o.o. zysków wypracowanych przed 1 stycznia 2021 r. będzie wiązała się z powstaniem o stronie Zainteresowanych przychodu z udziału w zyskach osób prawnych?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Ad. 1.

W ocenie Zainteresowanych, przekształcenie Spółki komandytowej w trybie art. 551 ustawy z dnia z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej „KSH”) w Spółkę z o.o. nie będzie czynnością generującą po stronie Zainteresowanych przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej „PIT”) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W celu ustalenia, czy w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową dojdzie do powstania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, należy w pierwszej kolejności przeanalizować charakter takiego przekształcenia.

Zasady przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową oraz konsekwencje na gruncie prawa cywilnego i handlowego zostały uregulowane przepisami KSH.

Zgodnie z art. 551 S 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Jak stanowi art. 552 KSH spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Natomiast w myśl art. 553 § 3 KSH wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie spółki powoduje bowiem przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Regulacja zawarta w art. 553 KSH wprost wyraża zasadę kontynuacji, w myśl której istnieje tożsamość podmiotu przekształcanego i podmiotu przekształconego, a dochodzi jedynie do zmiany formy prawnej tego podmiotu. W przypadku kontynuacji nie ma poprzednika i następcy prawnego, ale istnieje ta sama spółka w zmienionej formie.

W wyniku przekształcenia dochodzi do kontynuowania prowadzonej działalności przez ten sam podmiot, jedynie w innej, zmienionej formie prawnej. Co wymaga szczególnego podkreślenia, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Na tożsamość spółki przekształconej przekształcanej oraz zasadę sukcesji praw i obowiązków wskazuje również doktryna prawa handlowego. „Przekształcenie spółki w inną spółkę polega na modyfikacji formy ustrojowej (typu) spółki bez zmiany przedmiotu jej działalności, sposobu jej prowadzenia, a także bez zmiany większości wspólników. Modyfikacja ta zakłada, że nie jest konieczne rozwiązanie dotychczasowej spółki i utworzenie na jej miejsce innej, nowej spółki. Zarówno przed. jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem (przedsiębiorcą), który jedynie zmienia swą formę ("szatę") prawną Istnieje więc tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego” (Kodeks spółek handlowych. Komentarz T. 4 - komentarz do art. 551 , S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, Warszawa 2012. Wyd. 111.).

Natomiast w świetle art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Mamy zatem do czynienia z uniwersalną sukcesją podatkową spółki przekształconej.

Powyższe regulacje, zarówno przepisów KSH jak i Ordynacji podatkowej wskazują, że skutkiem przekształcenia spółki komandytowej W spółkę kapitałową jest przejęcie wszelkich praw i obowiązków spółki komandytowej przez spółkę kapitałową na gruncie stosunków cywilnoprawnych, administracyjnoprawnych, a także prawnopodatkowych, przy zachowaniu tożsamości przekształcanej spółki komandytowej oraz przekształconej spółki kapitałowej.

W dalszej kolejności wskazać należy, iż w świetle art. 5a pkt 28 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to m.in. spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przez spółkę niebędącą osobą prawną art. 5a pkt 26 ustawy o PIT nakazuje rozumieć spółkę inną niż określona w pkt 28. W konsekwencji zarówno spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jak i spółka komandytowa są w ustawie o PIT określane jako „spółki”.

Przechodząc natomiast do regulacji w zakresie ewentualnego opodatkowania niepodzielnych zysków zauważyć należy, iż zgodnie z treścią art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną przychód określa się na dzień przekształcenia.

Powyższa definicja wprowadza zatem generalną zasadę, zgodnie z którą z zyskiem podlegającym opodatkowaniu mamy do czynienia wówczas gdy podmiotem przekształconym będzie spółka niebędąca osobą prawną. Jak skonstatował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 sierpnia 2020 r., sygn. akt Il FSK 1568/18: „podlegający opodatkowaniu przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku wartości niepodzielonych zysków w spółce powstaje w przypadku przekształcenia spółki będącej osobą prawną w spółkę niebędącą osobą prawną."

Spółka z o.o. w świetle regulacji ustawy o PIT, jak już wyżej wskazano, nie jest spółką niebędąca osobą prawną. W konsekwencji tego zysk pozostały w Spółce komandytowej, która zostanie przekształcona w Spółkę z o.o. pozostaje poza sferą regulacji art. 24 ust, 5 pkt. 8 ustawy o PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 lutego 2022 r. nr 0114-KDlP3-1.4011.1053.2021.2.MG , w której stwierdził, że „przekształcenie spółek komandytowych w spółki z o.o. nie będzie się wiązał dla Zainteresowanych powstaniem przychodu. Powyższe wynika z braku podstawy prawnej, która przewidywałaby po stronie wspólników powstanie przychodu z tego tytułu.”

Mając powyższe na względzie, przekształcenie Spółki komandytowej w trybie art. 551 KSH w Spółkę z o.o. nie będzie czynnością generującą po stronie Zainteresowanych przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 2.

W ocenie wypłata na rzecz Zainteresowanych przez Spółkę z o.o. zysków wypracowanych przed 1 stycznia 2021 r. nie będzie wiązała się z powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Mając na względzie uzasadnienie do pytania nr 1 w kwestii regulacji KSH odnoszących się do skutków przekształcenia spółek, podnieść w dalszej kolejności należy, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2123), do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Oznacza to, że objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT nie ma wpływ na skutki podatkowe wypłaty zysków wypracowanych przez te spółki przed objęciem ich tym podatkiem.

Jak wynika z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 1727 : „zyski wypłacane przez spółkę komandytową w momencie posiadania przez nią statusu podatnika CIT, które jednak zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie, kiedy spółka ta była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo, nie są już opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A zatem wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowana na zasadach Obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r.”.

W ocenie Zainteresowanych fakt przekształcenia Spółki komandytowej w Spółkę z o.o., nie zmieni klasyfikacji zysków wypracowanych przed objęciem spółek komandytowych podatkiem CIT. Nie należy bowiem traktować tego jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych, ponieważ zyski wypracowane przed przekształceniem w Spółkę z o.o. nie będą zyskiem osoby prawnej, ale nadal zyskiem spółki transparentnej podatkowo. Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 marca 2019 r. nr 011 3-KDlPT2-3.4011.47.2019.1 .IS: „Należy zauważyć, że przekształcenie Wnioskodawcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarcza w jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza następstwo prawne podmiotów. a Spółka nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w zmienionej formie prawnej. Nie oznacza to jednak. że dochód wypracowany w trakcie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej staje się odpowiednio zyskiem Spółki. Dochód ten nadal pozostaje dochodem wypracowanym w czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej przez poprzednika prawnego Spółki (tj. Wnioskodawcę)”. Tożsame wnioski płyną z wyroku WSA w Kielcach z dnia 17 grudnia 2020 r.. sygn. akt I SA/Ke 382/20. gdzie orzeczono, że: „Niewypłacone zyski przedsiębiorcy nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie stają się zyskami osoby prawnej, mimo wywodzonej z art. 584 2 KSH w zw. z art 93a Ordynacji podatkowej zasady kontynuacji. Takie przekształcenie nie modyfikuje zasad ustalenia podmiotu, którego dotyczą prawa i obowiązki wynikające z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta bowiem dotyczy dochodów osób fizycznych, a więc za obowiązki z niej wynikające odpowiadają osoby fizyczne. Obowiązki te nie mogą na podstawie regulacji określonej w art. 5841. art. 5842 § 1, § 2 i 3 KSH być wypełniane przez spółkę kapitałową powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy. Nie można bowiem uznać, że obowiązki wynikające z ustaw, o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach sukcesji określonej w art. 5842 § 2 KSH przeszły na podmiot, który podlega zupełnie innemu reżimowi prawnemu w zakresie opodatkowania dochodów. W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej pod inną formą prawną, podlegającą jednak innym zasadom opodatkowania. (...) przyjęcie za zasadne stanowiska organu doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu. co jest niedopuszczalne." Zarówno Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 22 maja 2002 r., sygn. akt I 6/02 OTKA 2002 jak i Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2089/15 wskazują. że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 2 7 Konstytucji RP.

W wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2022 r.. nr 0111-KDIB1-3.4010.598.2021.2.MBD organ potwierdził prawidłowość stanowiska zainteresowanych, zgodnie z którym nie ma znaczenia forma prawna Spółki w momencie podejmowania przez wspólników uchwał. „Nie ma też znaczenia forma prawna Spółki w momencie wypłaty Wspólnikom Starych Zysków i Zysków 2021. Niezależnie bowiem od tego, czy Spółka wciąż będzie funkcjonowała jako spółka komandytowa, czy też przekształcona zostanie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - wypłacane przez nią Stare Zyski oraz Zyski 2021 będą pochodziły z okresu. w którym Spółka była podmiotem transparentnym podatkowo. Wypłatę tych kwot (bez względu na datę podjęcia uchwał oraz bez względu na datę wypłaty Starych Zysków i Zysków 2021) w dalszym ciągu należy traktować jak wypłatę zysku wypracowanego przez spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanego już uprzednio przez wspólników takiej spółki."

Zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych jak i w utrwalonej linii interpretacyjnej przoduje pogląd, zgodnie z którym wypłata na rzecz Zainteresowanych przez Spółkę z o.o. zysków wypracowanych przez Spółkę komandytową do czasu objęcia jej reżimem ustawy o CIT nie będzie skutkowała powstaniem po ich stronie przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Mając powyższe na względzie, wypłata na rzecz Zainteresowanych przez Spółkę z o.o. zysków wypracowanych przed 1 stycznia 2021 r. nie będzie wiązała się z powstaniem po stronie Zainteresowanych przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, tutejszy Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji. .

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pani M. B. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00