Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.29.2023.2.RK

Ustalenie, czy przychód ze sprzedaży ryb akwariowych może stanowić przychód z działalności rolniczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 9 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy przychód ze sprzedaży ryb akwariowych może stanowić przychód z działalności rolniczej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lutego 2023 r. (wpływ 2 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 października 2004 r. prowadzi Pani hodowlę ryb akwariowych. Opłaca Pani podatek dochodowy obliczony na podstawie norm szacunkowych z działów specjalnych produkcji rolnej. Działalność rolnicza jest zarejestrowana w Głównym Urzędzie Statystycznym, przeważająca działalność to chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych nr PKD 03.22.Z - chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych. Hodowla nie wymaga rejestracji w CEiDG, opłaca Pani również podatek rolny. Od 29 kwietnia 2015 r. jest Pani z mężem właścicielem działki rolnej o powierzchni powyżej 1ha przeliczeniowego, na której uprawia Pani z mężem zboża (obecnie pszenżyto), w celach dalszej odsprzedaży.

Na początku 2017 r. przeniosła Pani prowadzoną hodowlę ryb akwariowych z … na teren prowadzonego gospodarstwa rolnego znajdującego się pod adresem .... Hoduje Pani ryby akwariowe przede wszystkim z jeziora ... w akwariach, które znajdują się na terenie Pani gospodarstwa rolnego. Posiada Pani dorosłe stada, w których jest wylęgarnia i podchowywanie ryb w celach dalszej odsprzedaży. Wielkość całej hodowli obecnie wynosi 54 000 dm3. Ryby w akwariach są podkarmiane karmą dla ryb i rozmnażają się same. Minimalny okres przechowywania ryb w podchowie to okres powyżej 2 miesięcy, po tym okresie ryby są odławiane i sprzedawane do sklepów akwarystycznych zajmujących się sprzedażą ryb akwariowych.

W piśmie z 28 lutego 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani że, korekty zeznań podatkowych dotyczą przychodów ze sprzedaży rybek akwariowych za rok podatkowy 2017-2021. Sprzedaż dotyczy działów sprzedaży produkcji rolnej - art. 81 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 28 lutego 2023 r.)

1)Czy przychody ze sprzedaży ryb akwariowych stanowią działalność rolniczą i są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2)Czy ma Pani prawo dokonać korekt zeznań rocznych za lata 2017-2021 dotyczące dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej - art. 81 ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie Nr 1, natomiast w zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 28 lutego 2023 r.)

Przychody ze sprzedaży rybek akwariowych stanowią przychody z działalności rolniczej i są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw albo hodowli lub chowu w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin etc. jak również hodowla ryb, a także działalność w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej 2 miesiące w przypadku pozostałych zwierząt licząc od dnia nabycia.

Minimalny okres przetrzymywania, wyhodowania przez Panią rybek akwariowych w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost licząc od dnia nabycia jest dłuższy niż 2 miesiące co stanowi, że działalność prowadzona przez Panią będzie działalnością rolniczą. W takim przypadku na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży rybek wyłączone będą z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nadmienia Pani, że od 2015 r. jest współwłaścicielem działki rolnej i opłaca podatek rolny.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych, zostały określone w ustawie z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Jak wynika z treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Definicja działalności rolniczej została zawarta w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1) miesiąc - w przypadku roślin,

2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „In vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Stosownie do art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Zatem uprawa określonych roślin, hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w ww. załączniku (Tabeli). Informacje zawarte w ww. załączniku (Tabeli) mają znaczenie w zakresie oceny, czy danego rodzaju działalność ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w treści ww. załącznika (Tabeli), to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W załączniku tym, tj. w ww. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pod poz. 15 widnieje: Hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym, natomiast pod lit. j), ujęto hodowlę ryb akwariowych powyżej 700 dm³ objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.

Zatem aby hodowlę ryb akwariowych uznać za dział specjalny produkcji rolnej przede wszystkim musi ona odbywać się poza gospodarstwem rolnym oraz łączna objętość akwarium, w którym hodowane będą ryby akwariowe powinna przekraczać 700 dm3.

Ponadto, ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o gospodarstwie rolnym - w myśl art. 2 ust. 4 tej ustawy oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

W związku z powyższym, za gospodarstwo rolne, stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 333):

Uważa się obszar gruntów, o którym mowa w art. 1 o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku rolnym:

Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowo fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca). Powyższe oznacza, że wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że od 1 października 2004 r. prowadzi Pani hodowlę ryb akwariowych. Opłaca Pani podatek dochodowy obliczony na podstawie norm szacunkowych z działów specjalnych produkcji rolnej. Działalność rolnicza jest zarejestrowana w Głównym Urzędzie Statystycznym, przeważająca działalność to chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych nr PKD 03.22.Z - chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych. Hodowla nie wymaga rejestracji w CEiDG, opłaca Pani również podatek rolny. Od 29 kwietnia 2015 r. jest Pani z mężem właścicielem działki rolnej o powierzchni powyżej 1ha przeliczeniowego, na której uprawia Pani z mężem zboża (obecnie pszenżyto), w celach dalszej odsprzedaży.Na początku 2017 r. przeniosła Pani prowadzoną hodowlę ryb akwariowych na teren prowadzonego gospodarstwa rolnego. Hoduje Pani ryby akwariowe przede wszystkim z jeziora .... w akwariach, które znajdują się na terenie Pani gospodarstwa rolnego. Posiada Pani dorosłe stada, w których jest wylęgarnia i podchowywanie ryb w celach dalszej odsprzedaży. Wielkość całej hodowli obecnie wynosi 54 000 dm3. Ryby w akwariach są podkarmiane karmą dla ryb i rozmnażają się same. Minimalny okres przechowywania ryb w podchowie to okres powyżej 2 miesięcy, po tym okresie ryby są odławiane i sprzedawane do sklepów akwarystycznych zajmujących się sprzedażą ryb akwariowych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że skoro minimalny okres przetrzymywania w podchowie ryb akwariowych to okres powyżej dwóch miesięcy, to uznać należy, że działalność w zakresie hodowli ryb akwariowych w akwariach na terenie prowadzonego gospodarstwa rolnego mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej. W konsekwencji, przychody ze sprzedaży ryb akwariowych są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywała w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00