Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.33.2023.2.AP

Po stronie Spółki nowo zawiązanej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód (dochód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia:

czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d lub 8f ustawy CIT w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH;

czy planowany podział przez wydzielenie przeprowadzony w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH będzie dla Spółki nowo zawiązanej neutralny podatkowo.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania

(...)

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania

(...)

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcy są osobami fizycznymi posiadającymi nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. (zwani dalej: „Wnioskodawcami”, „Zainteresowanymi”) Posiadają oni odpowiednio:

A. N. – 5 950 udziałów o łącznej wartości 297 500 zł

D. N. – 5 850 udziałów o łącznej wartości 292 500 zł

Udziały te dotyczą spółki A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (NIP: (…), KRS (…), zwana dalej: „Spółka”) z siedzibą w (…). Spółka powstała stosownie do umowy spółki z dnia (…) 2010 r. w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy wcześniej prowadzili działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej do dnia (…) 2001 r. Przekształcenie nastąpiło poprzez uchwałę o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną.

Spółka A. spółka z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu stosownie do treści regulacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2021.1800 t.j., dalej: ustawa o CIT) od całości osiąganych dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie spółka A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od dnia (…) 1993 r. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z aktualnym odpisem KRS, ujawniony w KRS przedmiot działalności spółki stanowi:

PKD 47.73.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA WYROBÓW FARMACEUTYCZNYCH PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH – działalność przeważająca Spółki.

Nadto w KRS ujawniono także pozostałe przedmioty działalności gospodarczej spółki, takie jak:

PKD 47.74.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA WYROBÓW MEDYCZNYCH, WŁĄCZAJĄC

ORTOPEDYCZNE, PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH

PKD 47.75.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA KOSMETYKÓW I ARTYKUŁÓW TOALETOWYCH

PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH

PKD 86.22.Z – PRAKTYKA LEKARSKA SPECJALISTYCZNA

PKD 86.21.Z – PRAKTYKA LEKARSKA OGÓLNA

PKD 85.51.Z – USŁUGI W ZAKRESIE POZASZKOLNYCH FORM EDUKACJI SPORTOWEJ

ORAZ ZAJĘĆ SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH

PKD 93.19. Z – POZOSTAŁE USŁUGI ZWIĄZANE ZE SPORTEM

PKD 70.22.Z – DORADZTWO W ZAKRESIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

GOSPODARCZEJ

PKD 01.43.Z – CHÓW I HODOWLA KONI I POZOSTAŁYCH ZWIERZĄT KONIOWATYCH

PKD 01.50.Z – UPRAWY ROLNE POŁĄCZONE Z CHOWEM I HODOWLĄ ZWIERZĄT

(DZIAŁALNOŚĆ MIESZANA)

W aspekcie przedmiotu działalności Spółki, Wnioskodawca został powołany w celu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych prowadzonej przez wyspecjalizowane sklepy, zwane dalej jako „Apteki”. Sprzedaż prowadzona jest przy pomocy aptek należących do Wnioskodawcy – każda z Aptek znajduje się w innej lokalizacji – aktualnie jest ich 9.

Każda z Aptek działa na podstawie zezwolenia na prowadzenie apteki wydanego przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego na podstawie obowiązujących przepisów prawa regulujących działanie aptek. Oprócz aptek Spółka w odrębnej lokalizacji, w oparciu o wybudowany przez siebie kompleks jeździecki prowadzi również Ośrodek jeździecki (zwany dalej: „Ośrodkiem”).

W 2022 r. pojawił się inwestor zainteresowany zakupem części działalności Spółki polegającej na prowadzeniu Aptek. Ze względu na to, iż inwestor nie jest zainteresowany zakupem jednocześnie części działalności Spółki polegającej na prowadzeniu ośrodka jeździeckiego Spółka rozważa wydzielenie części swojej działalności polegającej na prowadzeniu Ośrodka jeździeckiego w formule podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (zdarzenie przyszłe). W celu przeniesienia opisanej, wyodrębnionej w ramach istniejącej spółki struktury organizacyjno-funkcjonalnej, majątkowej i finansowej Ośrodka na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka w dniu 12.09.2022 r. zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie tego czy Ośrodek jeździecki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2021 poz. 1800 ) jak i art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W tym wniosku zaprezentowano następujący opis stanu faktycznego:

Wnioskodawca spółka A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (NIP: (…), KRS (…), zwana dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”, „Zainteresowany”) z siedzibą w (…) powstała stosownie do umowy spółki z dnia (…) 2010 r. w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka A spółka z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu stosownie do treści regulacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2021.1800 t.j., dalej: ustawa o CIT) od całości osiąganych dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie spółka A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od dnia (…) 1993 r. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Zgodnie z aktualnym odpisem KRS, ujawniony w KRS przedmiot działalności spółki stanowi: PKD 47.73.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA WYROBÓW FARMACEUTYCZNYCH PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH – działalność przeważająca Spółki. Nadto w KRS ujawniono także pozostałe przedmioty działalności gospodarczej spółki, takie jak: PKD 47.74.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA WYROBÓW MEDYCZNYCH, WŁĄCZAJĄC ORTOPEDYCZNE, PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH, PKD 47.75.Z – SPRZEDAŻ DETALICZNA KOSMETYKÓW I ARTYKUŁÓW TOALETOWYCH PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH, PKD 86.22.Z – PRAKTYKA LEKARSKA SPECJALISTYCZNA, PKD 86.21.Z – PRAKTYKA LEKARSKA OGÓLNA, PKD 85.51.Z – USŁUGI W ZAKRESIE POZASZKOLNYCH FORM EDUKACJI SPORTOWEJ ORAZ ZAJĘĆ SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH, PKD 93.19. Z – POZOSTAŁE USŁUGI ZWIĄZANE ZE SPORTEM, PKD 70.22.Z – DORADZTWO W ZAKRESIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, PKD 01.43.Z – CHÓW I HODOWLA KONI I POZOSTAŁYCH ZWIERZĄT KONIOWATYCH, PKD 01.50.Z – UPRAWY ROLNE POŁĄCZONE Z CHOWEM I HODOWLĄ ZWIERZĄT (DZIAŁALNOŚĆ MIESZANA). W aspekcie przedmiotu działalności Spółki, Spółka została powołana w celu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych prowadzonej przez wyspecjalizowane sklepy, zwane dalej jako „Apteki”. Sprzedaż prowadzona jest przy pomocy aptek należących do Wnioskodawcy – każda z Aptek znajduje się w innej lokalizacji – aktualnie jest ich 9. Każda z Aptek działa na podstawie zezwolenia na prowadzenie apteki wydanego przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego na podstawie obowiązujących przepisów prawa regulujących działanie aptek.

Działalność związana z farmacją, przynosiła i wciąż przynosi Spółce dochody, jednakże w ostatnich latach Zarząd zaobserwował spadek atrakcyjności tej branży. Spadek atrakcyjności wynika z faktu, że w ostatnich latach dużą przewagę na rynku zyskują tzw. apteki sieciowe, czyli te apteki które działają w ramach franczyzy. Duża skala działalności gospodarczej, a tym samym duży wolumen zakupów pozwala aptekom sieciowym uzyskiwać wysokie rabaty na asortyment, co bezpośrednio przekłada się na jego cenę w sprzedaży detalicznej. Zainteresowany działając na mniejszą skalę (tylko w rejonie województwa …) nie jest w stanie osiągnąć tak korzystnych cen zakupu towarów, gdyż nie przekracza określonego wolumenu zamówień pozwalającego na uzyskanie preferencyjnych warunków cenowych. Korzystne ceny nabycia towarów wynikające z ilości zamówionego produktu sprawiają, że finalna cena produktów farmaceutycznych w tzw. aptekach sieciowych jest dużo niższa, a co za tym idzie, konsumenci chętniej z nich korzystają.

Kolejnym elementem wpływającym na zmniejszenie konkurencyjności branży jest powstawanie e-aptek, które wraz z popularyzacją sprzedaży internetowej sukcesywnie wzmacniają swoją pozycję na rynku względem tradycyjnych aptek. Powyższe względy sprawiają, że Spółka w celu dywersyfikacji źródeł przychodu oraz potencjalnego ryzyka płynącego z funkcjonowania w branży o coraz mniejszej atrakcyjności konkurencyjnej, postanowiła zaangażować się w jeszcze jedną branżę, która nie jest w żaden sposób powiązana z już wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku ze zwiększeniem zainteresowania sportem jakim jest jeździectwo zdecydowano o otworzeniu ośrodka jeździeckiego (zwanego dalej: „Ośrodkiem”).

I.ASPEKT MAJĄTKOWY OŚRODEK JEŹDZIECKI

W związku z niniejszą decyzją Spółka w 2017 r. rozpoczęła budowę Ośrodka jeździeckiego. W tym celu spółka wytworzyła oraz pozyskała znaczący katalog składników majątku, w tym nieruchomości, które z uwagi na swoją specyfikę, przeznaczenie gospodarcze, odrębność od pozostałej struktury majątku spółki oraz lokalizację, a także podjęte przez spółkę działania o charakterze inwestycyjnym mającym na celu powstanie kompletnej bazy składników majątku pozwalają na kompleksowe prowadzenie tego typu działalności. Mianowicie:

1. W dniu 20.04.2016 r. Spółka A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała zakupu nieruchomości gruntowych składających się z niezabudowanych działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1 i 2 położonych w miejscowości (…) gmina (…), z czego działka oznaczona numerem ewidencyjnym 1 o powierzchni użytkowej 1 ha 5 360 m2 objęta jest księgą wieczystą nr (…), natomiast działka oznaczona numerem 2 o powierzchni użytkowej 6 730 m2 objęta jest księgą wieczystą oznaczoną nr (…). Stosownie do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego na dzień nabycia (uchwała Rady Miejskiej w (…) …) działki nr 1 i 2 położone były na obszarze określonym symbolem RP-tereny rolnicze, przy czym działki te przy ciągach drogowych położone są częściowo na terenach objętych symbolem KD – tereny komunikacji drogowej. Nabycie przedmiotowych nieruchomości nastąpiło w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej za łączną kwotę w wysokości 300 000 zł. Transakcja nie podlegała VAT. Wskazane działki zostały ujawnione w ewidencji środków trwałych spółki, a ich wartość początkowa (wraz z kosztami nabycia) ustalona została w wysokości 312 587,10 zł. Na mocy decyzji w przedmiocie pozwolenia na budowę z dnia (…) 2017 r. nr (…) znak (…) zmienionej decyzją nr (…) z dnia (…) 2020 r. znak (…) – obie wydane przez Starostę (…) – na przedmiotowych nieruchomościach spółka przystąpiła do realizacji inwestycji w przedmiocie zgodnym z tymi decyzjami tj. „Budowy budynku mieszkalnego (nr I) wraz z instalacjami: wodociągową, kanalizacyjną, c.o., elektroenergetyczną, budynku gospodarczego (nr II) wraz z instalacją elektryczną w ramach zabudowy zagrodowej, budowa budynku inwentarskiego (nr III) wraz z instalacjami wodociągową, kanalizacyjną, c.o., elektroenergetyczną, budynku inwentarskiego (nr IV) wraz z instalacjami: wodociągową, kanalizacyjną, c.o., elektroenergetyczną, budynku magazynowego (nr V) wraz z instalacją elektroenergetyczną, zbiornika na odchody zwierzęce (nr VI), dwóch wiat treningowych, wraz z instalacją elektryczną w ramach gospodarstwa rolnego wraz ze szczelnymi zbiornikami na nieczystości ciekłe oraz układem komunikacyjnym na działkach nr 1 i 2 w miejscowości (…), gmina (…)”. Stosownie do wydanego w dniu (…) 2020 r. zaświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla powiatu (…) – ziemskiego w (…) (nr zaświadczenia …) w przedmiocie braku wniesienia sprzeciwu w zakresie wniosku o dopuszczenie do użytkowania I i II etapu przedmiotowej inwestycji do użytkowania zostały przyjęte: – budynek inwentarski IV (powierzchnia zabudowy 2 122,74 m2, powierzchnia użytkowa 1 940,89 m2, kubatura 15 621,40 m3 wysokość 9,82 m, składający się z parteru i piętra) – I etap inwestycji, – budynek magazynowy V (powierzchnia zabudowy 192 m2, powierzchnia użytkowa 168,49 m2, kubatura 1198,24 m3 wysokość 7,30m, składający się z parteru) – I etap inwestycji, – zbiornik na odchody zwierzęce VI (powierzchnia zabudowy 119,60 m2, powierzchnia użytkowa 110,93 m2, kubatura 409,50 m3, wysokość 3,00 m, składający się z parteru) – I etap inwestycji, – budynek inwentarski III (powierzchnia zabudowy 1 108,19 m2, powierzchnia użytkowa 1 922,90 m2, kubatura 7 867,48 m3, wysokość 8,57 m, składający się z parteru i piętra) – II etap inwestycji. Przedmiotowa inwestycja została wprowadzona do ewidencji środków trwałych (nr inwentarzowy 459 – przyjęcie do używania 11.05.2020 r.) i poddana amortyzacji w oparciu o stawkę amortyzacyjną 2,5% od wartości początkowej ustalonej stosownie do poniesionych kosztów inwestycji w wysokości 9 612 056,56 zł. W związku z prowadzoną w oparciu o powołane pozwolenie na budowę inwestycja w zakresie zabudowy działek oznaczonych nr 1 i 2 położonych w miejscowości (…), gmina (…), spółce jako podatnikowi podatku od towarów i usług, zarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny przysługiwało stosownie do treści regulacji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2022.931 t.j., dalej: ustawa o VAT) prawo do obniżenia wartości podatku należnego o wartość wynikającego z inwestycji podatku naliczonego. Poczynając od dnia przyjęcia do używania przedmiotowych obiektów budowlanych, są one wykorzystywane wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w przedmiocie chowu i hodowli koni i pozostałych zwierząt koniowatych oraz prowadzenia upraw rolnych połączonych z chowem i hodowlą zwierząt oraz świadczenie usługi związane ze sportem i rekreacją w obszarze jeździectwa. Wskazane wykorzystywanie opisanych obiektów jest zgodne z ich przeznaczeniem oraz specyfiką.

2. Analizując strukturę majątku rzeczowego spółki A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w odniesieniu do jej przedmiotu działalności skupiającym się na chowie i hodowli koni i innych zwierząt hodowlanych, ale też pozostałych usług związanych z tą sferą aktywności gospodarczej spółki oraz związanych ze sportem i świadczeniem usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej, a także zajęć sportowych i rekreacyjnych wskazać należy na ewidencję środków trwałych Wnioskodawcy, w której wyodrębniono: (…)

Ewidencja zawiera również nabyte przez Spółkę Konie: (…)

Powyżej szczegółowo wskazane składniki majątku trwałego spółki są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą spółki prowadzoną na nieruchomościach położonych w miejscowości (…) w przedmiocie chowu i hodowli zwierząt oraz usług związanych ze sportem i rekreacją w obszarze jeździectwa z wykorzystaniem bazy obiektów na przedmiotowych nieruchomościach zlokalizowanych. Zauważenia wymaga, iż w strukturze księgowej spółki wyodrębniona została w ewidencji środków trwałych dodatkowa kategoria związana z działalnością gospodarczą spółki prowadzona w opisanym zakresie, co pozwala na jednoznaczne przypisanie zbiorów środków trwałych do poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej spółki. Z ww. nieruchomością związane jest również zobowiązanie Spółki wobec wykonawcy inwestycji w (…) na kwotę 266 437,01 zł. Spółka w związku z tym zobowiązaniem dokonała korekty VAT i CIT z tytułu złych długów w 2020 roku. Ponadto, w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania z umowy na wykonanie inwestycji w (…) Spółka naliczyła wykonawcy inwestycji karę umowną 542 863,39 dnia 06-10-2020 do której jest utworzony odpis aktualizujący na należności wątpliwe w 2020 r. Po dziś dzień toczą się sprawy sądowe dotyczące ww. zobowiązania i kary umownej. Niniejsze zobowiązania i kara umowna związane są tylko i wyłącznie z działalnością, a konkretnie wybudowaniem Ośrodka.

3. Wnioskodawca, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w analizowanym zakresie tj. w przedmiocie chowu i hodowli zwierząt (koni) oraz usług związanych ze sportem i rekreacją w obszarze jeździectwa jest także stroną zawartych umów leasingu. Odpowiednio:

w dniu 18.03.2020 r. Wnioskodawca, jako Leasingobiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego przedmiot której stanowi maszyna budowlana – Mini ładowarka Avant 423, rok produkcji 2020. Wartość netto wskazanej mini ładowarki wskazana w umowie leasingu wynosi 91 893,30 zł. Umowa została zawarta na okres 47 miesięcy, a stosownie do treści przedmiotowej umowy leasingu – korzystającemu, tj. spółce, na warunkach umowy leasingu przysługuje prawo do nabycia przedmiotu umowy leasingu po zakończeniu umowy. Wskazany przedmiot umowy leasingu jest ściśle związany i wykorzystywany wyłącznie dla celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w obszarze chowu i hodowli zwierząt oraz usług związanych ze sportem i rekreacją w obszarze jeździectwa, pozostając poza zakresem jakiegokolwiek innego wykorzystywania czy funkcji w ramach potencjału gospodarczego Wnioskodawcy;

w dniu 8.04.2021 r. Wnioskodawca, jako leasingobiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego przedmiot której to umowy stanowi instalacja fotowoltaiczna o mocy 38,48 KWp (rok produkcji 2021). Wartość netto przedmiotu leasingu została określona w umowie na kwotę 112 350,00 zł, a umowa została zawarta przez Wnioskodawcę na okres 71 miesięcy. Stosownie do postanowień umowy leasingu, leasingobiorca na warunkach tej umowy jest obowiązany do zakupu przedmiotu leasingu po upływie podstawowego okresu przedmiotowej umowy. Zgodnie ze stanem faktycznym oraz postanowieniami umowy leasingu przedmiot umowy tj. instalacja fotowoltaiczna jest zamontowany na obiektach spółki zlokalizowanych w miejscowości (…) gmina (…), służąc zapotrzebowaniu energetycznemu spółki w przedmiocie prowadzonej na szczegółowo opisanych powyżej nieruchomościach działalności spółki w zakresie chowu i hodowli zwierząt oraz usług związanych ze sportem i rekreacją w obszarze jeździectwa. Analizując z punktu widzenia przeznaczenia gospodarczego oraz funkcjonalnego szczegółowo opisanej powyżej struktury majątku rzeczowego wykorzystywanego przez Wnioskodawcę podkreślić należy, iż wskazany zespół rzeczowych składników majątku spółki stanowi kompletna i zorganizowana rzeczowa struktura majątku zdolna w pełnym zakresie do prowadzenia działalności gospodarczej w przedmiocie chowu i hodowli zwierząt oraz usług związanych ze sportem i rekreacją w obszarze jeździectwa tj. w przedmiotach działalności spółki wskazanych wg PKD jako PKD 85.51.Z, PKD 85.51.Z, PKD 01.43.Z, PKD 01.50.Z. Zauważenia wymaga, iż w oparciu o wskazany potencjał gospodarczy opisanych rzeczowych składników majątku, w tym nieruchomości, Wnioskodawca w przedmiotowym zakresie prowadzi działalność gospodarczą bez wykorzystania dla tego celu jakichkolwiek innych składników majątku, w tym zarówno pochodzących z zakresu jego pozostałej działalności gospodarczej (prowadzonej w innym zakresie przedmiotowym) jak i pochodzących od podmiotów zewnętrznych. Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, iż działalność gospodarcza w opisanym zakresie koncentruje się wyłącznie na terenie wskazanych nieruchomości składających się z działek oznaczonych numerami 1 i 2 położonych w miejscowości (…), gmina (…), a zarazem na wskazanych nieruchomościach nie jest prowadzona jakakolwiek inna aktywność gospodarcza spółki, to należy stwierdzić iż:

opisane rzeczowe składniki majątku, w tym nieruchomości, stanowią zorganizowany gospodarczo i funkcjonalnie zespół składników majątku stanowiący, kompletny, odrębny i niezależny od pozostałych sfer aktywności spółki potencjał gospodarczy pozwalający na prowadzenie działalności gospodarczej w innym przedmiocie niż pozostała działalność gospodarcza spółki, co potwierdza również fakt aktualnego prowadzenia takiej działalności przez spółkę w opisanym zakresie, wyłącznie w oparciu o wskazany rzeczowy potencjał gospodarczy,

odrębne od pozostałych przedmiotów działalności Wnioskodawcy umiejscowienie (lokalizacje) wskazanego w poprzednim punkcie zespołu składników majątku spółki, tj. działki oznaczone numerami 1 i 2 w miejscowości (…), stanowi o zasadności wniosku, w świetle którego w ramach działalności gospodarczej spółki na płaszczyźnie różnych sfer jej działalności, w aspekcie opisanego zorganizowanego rzeczowego potencjału gospodarczego, prowadzi ona odrębne przedsiębiorstwo w stosunku do jej pozostałej działalności gospodarczej. Wnioskodawca sfinansował budowę Ośrodka oraz zakup ww. majątku z bieżących środków obrotowych Spółki oraz poprzez kredyt inwestycyjny zaciągnięty na cel rozwoju Ośrodka. Kredyt ten zawarty przez Wnioskodawcę na dzień wystąpienia z niniejszym wnioskiem został w całości spłacony. W powyższym aspekcie zauważenia wymaga, iż spłata wskazanego kredytu została dokonana w oparciu o umowy pożyczki zawarte z udziałowcami tj.:

Wspólnik 1 – POŻYCZKA – 150 000 PLN – NA OKRES OD 2022-05-31 DO 2023-08-30,

Wspólnik 2 – POŻYCZKA – 6 050 000 PLN – NA OKRES OD 2022-05-05 DO 2023-05-04.

W związku z powiazaniem wskazanych umów pożyczek ze spłatą kredytu zaciągniętego na poczet inwestycji prowadzonej w zakresie szczegółowo opisanej działalności gospodarczej w przedmiocie ośrodka inwestycyjnego, przyjęto zasadę w świetle której spłata przedmiotowych zobowiązań będzie dokonywana w oparciu o przychody osiągnięte w ramach działalności ośrodka jeździeckiego. Biorąc pod uwagę ww. wcześniejszą spłatę kredytu Spółka otrzymała od Banku zwrot odsetek w kwocie 423 749,90 zł. Środki te, zostały przez Wnioskodawcę zakwalifikowane jako przychody działalności związanej z Ośrodkiem jeździeckim.

APTEKI

Apteki są prowadzone w lokalizacji odrębnej od Ośrodka jeździeckiego. Nieruchomości w których są prowadzone Apteki nie są własnością Spółki. Działalność w ramach sprzedaży wyrobów farmaceutycznych wykonywana jest kolejno w poniższych nieruchomościach w oparciu o umowy najmu: (…)

2. Analizując strukturę majątku rzeczowego spółki A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w odniesieniu do jej przedmiotu działalności skupiającym się na sprzedaży detalicznej produktów farmaceutycznych, wskazać należy na ewidencje środków trwałych Wnioskodawcy w której wyodrębniono: (…)

3. Działalność w zakresie Aptek posiada również zawarte następujące umowy leasingu:

w dniu 2018-07-06 Wnioskodawca, jako Leasingobiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego przedmiot której stanowi samochód osobowy – (...), rok produkcji 2018. Wartość netto wskazanego pojazdu wskazana w umowie leasingu wynosi 180 772,36 zł. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy, a stosownie do treści przedmiotowej umowy leasingu – korzystającemu, tj. spółce, na warunkach umowy leasingu przysługuje prawo do nabycia przedmiotu umowy leasingu po zakończeniu umowy;

w dniu 2021-10-26 Wnioskodawca, jako Leasingobiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego przedmiot której stanowi samochód osobowy – (...), rok produkcji 2019. Wartość netto wskazanego pojazdu wskazana w umowie leasingu wynosi 209 756,10 zł. Umowa została zawarta na okres 24 miesięcy, a stosownie do treści przedmiotowej umowy leasingu – korzystającemu, tj. spółce, na warunkach umowy leasingu przysługuje prawo do nabycia przedmiotu umowy leasingu po zakończeniu umowy;

w dniu 2019-08-28 Wnioskodawca, jako Leasingobiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego przedmiot której stanowi samochód osobowy – (...), rok produkcji 2019. Wartość netto wskazanego pojazdu wskazana w umowie leasingu wynosi 37 804,88 zł. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy, a stosownie do treści przedmiotowej umowy leasingu – korzystającemu, tj. spółce, na warunkach umowy leasingu przysługuje prawo do nabycia przedmiotu umowy leasingu po zakończeniu umowy.

4. Spółka z dniem 08.05.2020 r. wnioskowała o subwencje poprzez PROGRAM RZĄDOWY – TARCZA FINANSOWA POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU DLA MIKRO, MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM. Data złocenia wniosku – dzień 2020-05-08. Kwota uzyskanej subwencji wynosi 623 000 zł. Termin ostatecznej spłaty subwencji to 2023-06-26.

I.ASPEKT FINANSOWO-KSIĘGOWY

Kolejnym aspektem, poza opisanym powyżej aspektem majątkowym jest aspekt finansowo-księgowy. W tym aspekcie od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy ośrodka jeździeckiego w księgach handlowych Spółki zostało wdrożone odrębne prezentowanie operacji z nim związanych. Wdrożenie to odbyło się poprzez zmianę Polityki rachunkowości firmy, polegającej na dodaniu do planu kont Spółki, kont analitycznych związanych tylko i wyłącznie z operacjami dotyczącymi ośrodka jeździeckiego.

Konieczność podjęcia decyzji o wydzieleniu księgowym operacji związanych z Ośrodkiem od reszty struktury wyniknęła z faktu, że Zarząd Spółki rozpoczynając działalność w nowej branży potrzebował bieżącego wglądu w operacje związane z ośrodkiem jeździeckim tak, aby na bieżąco móc kontrolować czy realizowane są założenia biznesplanu dotyczącego Ośrodka, oraz czy założone przez Zarząd Spółki prognozy zostaną potencjalnie zrealizowane. Odrębna prezentacja jest kontynuowana przez cały okres działalności Spółki od momentu zarządzenia tej zmiany.

Odrębne ewidencjonowanie księgowe operacji związanych z Ośrodkiem polega na:

Prowadzeniu oddzielnej ewidencji przychodów oraz kosztów poprzez stworzenie szczegółowych kont analitycznych na kontach wynikowych oraz rozrachunkowych dotyczących tylko i wyłączenie ośrodka jeździeckiego;

Wydzielenie w ewidencji środków trwałych kategorii środków trwałych dotyczących tylko i wyłącznie lokalizacji Ośrodka;

Odrębnym prowadzeniu ewidencji magazynowej towarów związanych z ośrodkiem jeździeckim, a co za tym idzie przeprowadzaniu odrębnej inwentaryzacji tych zasobów; Ponadto, istotna kwestia jest okoliczność, że Spółka od 2021 r. posiada odrębne rachunki bankowe dla Ośrodka i Aptek. Przez rachunki te, odbywa się większość operacji dotyczących danej kategorii działalności. Ze względów technicznych i organizacyjnych nie zawsze udaje się aby wszystkie operacje związane z daną branżą pojawiły się na odpowiednim rachunku bankowym. Przykładowo płatności dotyczące zobowiązań publicznoprawnych, takich jak podatki i ZUS przelewane są z jednego rachunku – głównego związanego z działalnością Aptek, co głównie wynika ze zbiorczego charakteru tego typu płatność. Powyższe w żaden jednak sposób nie oznacza, iż spółka nie jest w stanie w sposób jednoznaczny przypisać wartości tego typu płatności do poszczególnych sfer jej działalności gospodarczej.

Przedstawiony sposób prezentacji księgowej pozwala na wyodrębnienie parametrów przychodowych i kosztowych poszczególnych rodzajów działalności, a tym samym ustalenie wyniku bilansowego oraz podatkowego odrębnie w stosunku do aptek i odrębnie w stosunku do Ośrodka.

II.ASPEKT ORGANIZACYJNY

W aspekcie organizacyjnym, należy zwrócić uwagę na następujące okoliczności:

1. Lokalizacja:

Ośrodek posiada własną lokalizację, inną niż lokalizacje związane z prowadzoną działalnością farmaceutyczną – Aptekami. Lokalizacja przeznaczona na działania Ośrodka, nie może być wykorzystywana w celach związanych z działalnością farmaceutyczną ze względu na specyfikę nieruchomości wykorzystywanych w branży polegającej na pełnej opiece nad końmi i wsparciu z zakresu zarządzania nimi. Ponadto, zgodnie z obowiązującym prawem działalność polegająca na prowadzeniu aptek wymaga uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności farmaceutycznej odnoszącego się do konkretnej lokalizacji – z oczywistych względów Ośrodek nie jest objęty takim zezwoleniem.

2. Realizacja odrębnych działań gospodarczych:

W ramach Spółki, jak to zostało, już wskazane działają de facto dwie branże działalności – Ośrodek i Apteki. W aptekach źródłem przychodu, a tym samym głównym zadaniem gospodarczym jest sprzedaż leków i suplementów diety. Natomiast głównym zadaniem gospodarczym, Ośrodka jest tzw. usługa wspomagania chowu konia. W tym celu Ośrodek zawiera z właścicielami koni Umowę wspomagania chowu konia, na mocy której usługa świadczona przez Ośrodek polega na:

udostepnieniu odpowiednio zabezpieczonego boksu dla konia, wraz ze ściółką ze słomy z uwzględnieniem przeznaczenia;

regularnym sprzątaniu boksu;

zapewnieniu koniowi wyżywienia stosownego do jego wieku oraz masy (w owies, siano, wody);

udostępnieniu koniowi dostępu do obiektów higieniczno-sanitarnych znajdujących się na terenie Stadniny tj.: myjki wewnętrznej i zewnętrznej, paszarni, solarium dla koni;

udostępnieniu koniowi dostępu do znajdujących się na terenie Stadniny pastwiska, wybiegu, padoków, krytej ujeżdżalni znajdujących się zasobach Stadniny, lonżownika, ogrzewanej siodlarni oraz karuzeli;

umożliwianiu Właścicielowi Konia dostępu do konia, w godzinach 7.00-21.00 w sezonie zimowym oraz w godz. 7.00-22.00 w sezonie letnim w każdy dzień tygodnia;

fachowej opiece oraz nadzorze na obiektem przez całą dobę. Jak widać specyfika opieki nad koniem wykracza poza branżę farmaceutyczną, oraz nie ma możliwości znalezienia płaszczyzny wspólnej pomiędzy tak różnymi zadaniami gospodarczymi. Oprócz powyższego zauważyć należy, że każda z niniejszych działalności działa pod własną marką – Ośrodek działa pod nazwą „(…)”.

Zwrócić uwagę również należy, że oprócz wyżej opisanej stronie przychodowej definitywny rozdział widoczny jest również po stronie kosztowej.

W zakresie kosztów w Aptekach pojawiają się przede wszystkim koszty takie jak:

zakup towarów – leków i suplementów;

najem powierzchni, w których znajdują się Apteki;

opłaty za użytkowanie nieruchomości, w których znajdują się Apteki;

wynagrodzenia pracowników pracujących w Aptekach na stanowiskach Dyrektor zarządzający, Kierownik apteki, P.O. kierownika apteki, Magister farmacji, Technik farmacji, Pomoc apteczna, Kierownik drogerii, Sprzedawca i Koordynator marketingu.

W zakresie kosztów Ośrodka powstają koszty takie jak:

utrzymanie konia w pensjonacie (zapewnianie słomy, owsa, wody itp.);

wynagrodzenia pracowników obsługujących stajnie – 3 osoby na umowę o pracę i 5 na umowę zlecenia na stanowiskach – pracownik fizyczny lub opiekun koni;

opłaty za użytkowanie Ośrodka takiej jak energia elektryczna, ogrzewanie itp.;

zakup środków czystości;

reklama, promocja;

utrzymanie zieleni;

ubezpieczenie;

podatek od gruntu;

podatek od budynków i budowli.

Pracownicy zatrudnieni przez Wnioskodawcę, których zadaniem jest realizacja celów związanych z Ośrodkiem jeździeckim, nie wykonują zadań związanych z realizacja celów działalności farmaceutycznej. Ponadto, pracownicy których zadaniem jest realizacja celów związanych z działalnością farmaceutyczną, nie wykonują zadań związanych z ośrodkiem jeździeckim. Wynika to przede wszystkim z rodzaju pracy świadczonej przez te osoby, ich zakresu obowiązków oraz posiadanych kompetencji.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że charakter działań podejmowanych w ramach Ośrodka sprawia, że posiada on wysoką autonomię działania. Wszelkie działania podejmowane w ramach Ośrodka, nie mają większego wpływu na resztę struktury Spółki. Ta sytuacja występuje również w działaniach Aptek – działalność Aptek nie ma wpływu na działalność Ośrodka.

Działalność prowadzona w ramach Ośrodka w przypadku oderwania tej części przedsiębiorstwa od reszty struktury wchodzącej w skład Spółki, może realizować cele postawione przed przedsiębiorstwami. Struktura ta posiada oddzielną ewidencję pozwalającą na kontrolę finansową. Dodatkowo oddzielna struktura zatrudnienia, aktywów obrotowych oraz aktywów trwałych, potwierdza, że ośrodek jeździecki posiada możliwość prowadzenia osobnej działalności gospodarczej w przypadku wyodrębnienia struktury Ośrodka od Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, można stwierdzić, że Ośrodek w przypadku „oderwania” od Spółki byłby w stanie realizować cele które winna spełniać działalność gospodarcza.

Niezależność Ośrodka od Spółki wynika między innymi z różnicy w prowadzonych wariantach działalności gospodarczej jakimi jest prowadzenie Aptek i Ośrodka jeździeckiego.

Te same okoliczności dotyczą Aptek – Działalność prowadzona w ramach Aptek w przypadku oderwania tej części przedsiębiorstwa od reszty struktury wchodzącej w skład Spółki, może realizować cele postawione przed przedsiębiorstwami. Struktura ta posiada oddzielną ewidencję pozwalającą na kontrolę finansową. Dodatkowo oddzielna struktura zatrudnienia, aktywów obrotowych oraz aktywów trwałych, potwierdza, że struktura dot. prowadzenia Aptek posiada możliwość prowadzenia osobnej działalności gospodarczej w przypadku wyodrębnienia tej struktury Ośrodka od Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, można stwierdzić, że Apteki w przypadku „oderwania” od Spółki byłyby w stanie realizować cele które winna spełniać działalność gospodarcza.

Niezależność Aptek od Ośrodka wynika miedzy innymi z różnicy w prowadzonych wariantach działalności gospodarczej jakimi jest prowadzenie Aptek i Ośrodka jeździeckiego.

Z powyższego wynika, że autonomiczna struktura jaką są Apteki w przypadku oddzielenia od reszty Spółki i niedokonania znaczących zmian, byłaby w stanie realizować cel gospodarczy jakim jest prowadzenie w sposób zorganizowany i ciągły działalności gospodarczej w celach zarobkowych.

W 2022 r. pojawił się inwestor zainteresowany zakupem części działalności Spółki polegającej na prowadzeniu Aptek. Ze względu na to, iż inwestor nie jest zainteresowany zakupem jednocześnie części działalności Spółki polegającej na prowadzeniu ośrodka jeździeckiego Spółka rozważa wydzielenie części swojej działalności polegającej na prowadzeniu Ośrodka jeździeckiego w formule podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (zdarzenie przyszłe). W celu przeniesienia opisanej, wyodrębnionej w ramach istniejącej spółki struktury organizacyjno-funkcjonalnej, majątkowej i finansowej Ośrodka na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dokonanie przedmiotowego podziału przez wydzielenie, Spółka uzależnia jednak od ustalenia skutków podatkowych takiego zdarzenia zarówno w obszarze regulacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2021 poz. 1800) jak i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług m.in. pod kątem ustalenia zasadności uznania, iż przedmiotem projektowanego w trybie regulacji art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych podziału przez wydzielenie istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa spełniająca warunki regulacji art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i warunki regulacji art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Planowany podział Spółki nie spowoduje wykreślenia z Rejestru Przedsiębiorców – Spółka będzie nadal kontynuować swoją działalność.

W związku z planowanym podziałem przez wydzielenie kapitał zakładowy Spółki ulegnie obniżeniu – część jej udziałów zostanie umorzona, a udziały w Spółce Nowo Zawiązanej zostaną objęte przez dotychczasowych udziałowców Wnioskodawcy – Pana D. N. i Pani A. N. Reasumując, w wyniku Podziału przydzielone zostaną udziały w Spółce wszystkim dotychczasowym Wspólnikom Spółki, a ponadto poza nimi w ramach Podziału do Spółki nie będą przystępowały żadne inne podmioty.

Wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki (Ośrodek jeździecki) zostaną przyjęte przez Spółkę Nowo Zawiązaną dla celów podatkowych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki i przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Nowo zawiązaną w Polsce.

Wartość emisyjna udziałów przyznanych Udziałowcom w Spółce Nowo zawiązanej będzie równa wartości rynkowej majątku Spółki otrzymanego przez Spółkę Nowo zawiązaną, a co za tym idzie nie powstanie nadwyżka wartości rynkowej Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki (Ośrodka jeździeckiego) otrzymanej przez Spółkę Nowo zawiązaną ponad wartością emisyjną udziałów. Wartość emisyjna udziałów Spółki Nowo zawiązanej (która będzie nie mniejsza niż wartość rynkowa) przydzielonych wspólnikom Spółki będzie odpowiadać wartości otrzymanego przez Spółkę Nowo zawiązaną w wyniku podziału majątku Spółki. Wartość majątku Spółki przeniesionego na Spółkę Nowo Zawiązaną będzie niejako ceną po jakiej obejmowane będą udziały Spółki Nowo zawiązanej.

Wartość rynkowa tego majątku, dodatkowo będzie określona przez wycenę Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki (Ośrodka jeździeckiego) wykonana przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego”.

W powyższym wniosku zadano następujące pytania:

1.Czy wyodrębniony przez Wnioskodawcę zespół składników materialnych i niematerialnych zwany w niniejszym wniosku Ośrodkiem jeździeckim stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa określoną przez art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

2.Czy wyodrębniony przez Wnioskodawcę zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiący Ośrodek jeździecki opisany w niniejszym Wniosku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa określoną przez art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?

3.Czy rozważana transakcja podziału Spółki przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo zawiązanej Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT?

4.Czy wyodrębniony przez Wnioskodawcę zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiący grupę Aptek opisany w niniejszym Wniosku (składający się na spółkę dzieloną) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa określoną przez art. 4a pkt 4 ustawy CIT?

5.Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 1 i 4 jest prawidłowe, a więc jeżeli składniki majątku związane z działalnością Ośrodka oraz grupy Aptek stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, to czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w związku z rozważanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy o KSH?

6.Czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 o KSH?

7.Czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy o KSH?

8.Czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy o KSH?

9.Czy w związku z planowanym zdarzeniem przyszłym związanym z projektowanym podziałem Spółki przez wydzielenie, w trybie regulacji art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, opisany podział spółki będzie w obszarze regulacji ustawy o CIT neutralny podatkowo dla Wnioskodawcy i dla Spółki nowo zawiązanej?

W zakresie pytania 1, 2, 3, 4 i 5 w dwóch interpretacjach podatkowych wydanych 28.12.2022 r. znak: 0111-KDIB1-1.4010.618.2022.3.AW oraz 0111-KDIB3-2.4012.671.2022.4.ASZ stanowisko wnioskodawcy uznano za prawidłowe. W zakresie pytania 6, 7, 8 i 9 wydano postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania uzasadniając, że Spółka A. sp. z o.o. nie ma legitymacji do złożenia wniosku o interpretację w kwestiach dot. skutków podatkowych, które mają nastąpić w Spółce Nowo – Zawiązanej. W postanowieniu tym wskazano, że legitymację tę posiadają przyszli wspólnicy Spółki Nowo Zawiązanej, stąd złożenie niniejszego wniosku przez przyszłych wspólników – Państwa A. i D. N.

Pytania

1.Czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 o KSH?

2.Czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy o KSH?

3.Czy po stronie Spółki nowo zawiązanej powstanie przychód stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonym w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy o KSH?

4.Czy w związku z planowanym zdarzeniem przyszłym związanym z projektowanym podziałem Spółki przez wydzielenie, w trybie regulacji art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, opisany podział spółki będzie w obszarze regulacji ustawy o CIT neutralny podatkowo dla Spółki nowo zawiązanej?

Stanowisko zainteresowanych w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT stanowi, że przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmująca lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższa od wartości rynkowej tych składników. Przepis ten należy jednak czytać łącznie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze podziału podmiotów, które:

1.spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz

2.spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zgodnie natomiast z art. 12 przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1.art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2.art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3.art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi, że ww. przepisy stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Powyższe wyłączenie z przychodów, nie będzie miało zastosowania w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, który stanowi, że przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania oraz zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W tym miejscu należy podkreślić, że dla określenia skutków opodatkowania spółki Nowo zawiązanej zasadnicze znaczenie ma jednak treść przepisów art. 12 ustawy o CIT. Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, gdzie wskazano, że w wyniku Podziału wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Wnioskodawcy zostaną przyjęte przez Spółkę Nowo zawiązaną dla celów podatkowych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki i przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Nowo Zawiązaną w Polsce, należy stwierdzić, że w wyniku Podziału nie powstanie nadwyżka w stosunku do wartości majątku przenoszonego w wyniku podziału do Spółki Nowo zawiązanej ponad przyjętą dla celów podatkowych wartością składników majątku wchodzącego w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki, która mogłaby stanowić przychód po stronie Spółki Nowo zawiązanej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT. Dlatego w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem po stronie Spółki Nowo zawiązanej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w postaci nadwyżki wartości rynkowej majątku obejmującego Wydzielaną Część Przedsiębiorstwa Spółki ponad przyjętą dla celów podatkowych wartością składników majątku wchodzącego w skład tej Części.

Podobne stanowisko w zbliżonym stanie faktycznym zostało potwierdzone w piśmie z dnia 10 czerwca 2022 r. 0111-KDIB2-1.4010.154.2022.1.AP

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.

Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższa od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Pod pojęciem „wartości emisyjnej udziałów” wskazanym w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, należy rozumieć wartość udziałów Spółki Nowo zawiązanej, ustalona na podstawie majątku Spółki przejmowanej.

Wobec powyższego zauważyć należy, że w przypadku opisanego zdarzenia przyszłego w wyniku planowanego Podziału wartość otrzymanego przez Spółkę Nowo zawiązaną majątku Spółki odpowiadać będzie wartości emisyjnej udziałów Spółki Nowo zawiązanej przydzielonych Wspólnikom Spółki. Zauważyć bowiem należy, że w wyniku Podziału przydzielone zostaną udziały w Spółce wszystkim dotychczasowym Wspólnikom Spółki, a ponadto poza nimi w ramach Podziału do Spółki nie będą przystępowały żadne inne podmioty. Jednocześnie Spółka Nowo zawiązana nie będzie posiadała udziałów Spółki, ani Spółka nie będzie posiadała udziałów Spółki Nowo zawiązanej.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, gdzie wskazano, że wartość emisyjna udziałów przyznanych Udziałowcom w Spółce Nowo zawiązanej będzie równa wartości rynkowej majątku Spółki otrzymanego przez Spółkę Nowo zawiązaną, (a wartość ta będzie potwierdzona przez wycenę niezależnego rzeczoznawcy majątkowego) a co za tym idzie nie powstanie nadwyżka wartości rynkowej Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki otrzymanej przez Spółkę Nowo zawiązaną ponad wartością emisyjną udziałów, należy uznać, że przychód określony przez art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie powstanie.

Stanowisko podobne do zaprezentowanego zawierają m.in. Pismo z dnia 10 czerwca 2022 r. 0111-KDIB2-1.4010.154.2022.1.AP oraz Pismo z dnia 13 lipca 2022 r.0111-KDWB.4010.33.2022.1.APA.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika również, że Spółka Nowo Zawiązana utworzona w rezultacie planowanego podziału – nie będzie posiadać udziału w kapitale zakładowym Spółki. Z tej przyczyny Nowa Spółka nie osiągnie również przychodu na podstawie normy art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT.

Stanowisko podobne do zaprezentowanego zawierają m.in. Pismo z dnia 13 lipca 2022 r. 0111-KDWB.4010.33.2022.1.APA.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4

Mając na względzie powyższe okoliczności Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w obliczu przepisów i okoliczności powołanych w poprzednich pytaniach i stanowisku Wnioskodawcy opisany podział spółki przez wydzielenie będzie w obszarze regulacji ustawy o CIT neutralny podatkowo dla Spółki Nowo zawiązanej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej „KSH”).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH:

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH:

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej „ustawa CIT”).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy CIT:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

przychody spółki dzielonej.

Należy zauważyć, że dla określenia skutków opodatkowania spółki przejmującej kluczowe/zasadnicze znaczenie ma art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d i 8f ww. ustawy, a art. 7b ww. ustawy ma charakter pomocniczy. Celem art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest bowiem określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.

Art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT stanowi, że:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym – w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT:

Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 16a w ustawy o CIT:

Wartością emisyjną udziałów jest: cena, po jakiej obejmowane są udziały, określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższa od wartości rynkowej tych udziałów.

Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy CIT:

Do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ww. ustawy:

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 14 ustawy CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 15 ustawy CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Zgodnie z art. 12 ust. 16 ww. ustawy:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wraz z drugim udziałowcem prowadzi Pani Spółkę w zakresie prowadzenia Aptek oraz Ośrodka jeździeckiego. W wyniku zainteresowania inwestora zakupem części działalności Spółki polegającej na prowadzeniu Aptek. Spółka rozważa wydzielenie części swojej działalności polegającej na prowadzeniu Ośrodka jeździeckiego w formule podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.

W wyniku podziału przydzielone zostaną udziały w Spółce wszystkim dotychczasowym Wspólnikom Spółki, a ponadto poza nimi w ramach Podziału do Spółki nie będą przystępowały żadne inne podmioty.

Wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki (Ośrodek jeździecki) zostaną przyjęte przez Spółkę nowo zawiązaną dla celów podatkowych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki i przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Nowo zawiązaną w Polsce.

Wartość emisyjna udziałów Spółki nowo zawiązanej (która będzie nie mniejsza niż wartość rynkowa) przydzielonych wspólnikom Spółki będzie odpowiadać wartości otrzymanego przez Spółkę Nowo zawiązaną w wyniku podziału majątku Spółki.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania cytowany powyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT.

We wniosku wskazała Pani, że wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki (Ośrodek jeździecki) zostaną przyjęte przez Spółkę nowo zawiązaną dla celów podatkowych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki i przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Nowo zawiązaną w Polsce. Tym samym, przejęty majątek nie będzie przewyższał wartości przyjętej dla celów podatkowych.

W związku z powyższym po stronie Spółki nowo zawiązanej nie powstanie z tego tytułu przychód podatkowy.

Jednocześnie w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT, bowiem jak wynika z wniosku nie powstanie nadwyżka wartości rynkowej Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki (Ośrodka jeździeckiego) otrzymanej przez Spółkę nowo zawiązaną ponad wartością emisyjną udziałów.

Przez wartość rynkową majątku należy rozumieć wartość rynkową aktywów pomniejszoną o wartość zobowiązań, zaś poprzez wartość emisyjną udziałów należy rozumieć – zgodnie z art. 4a pkt 16 ustawy o CIT – cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Skoro zatem w analizowanym zdarzeniu przyszłym wartość emisyjna udziałów przyznanych Udziałowcom w Spółce nowo zawiązanej będzie odpowiadać co najmniej wartości rynkowej majątku Spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę nowo zawiązaną to nie powstanie przychód podatkowy po stronie Spółki nowo zawiązanej w momencie podziału spółek.

W niniejszej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT.

We wniosku wskazała Pani bowiem, że w ramach Podziału do Spółki nie będą przystępowały żadne inne podmioty. Wynika z tego, że Spółka nowo zawiązana nie będzie posiadała udziału w kapitale zakładowym Spółki dzielonej.

Podsumowując, po stronie Spółki nowo zawiązanej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód (dochód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

W związku z powyższym planowany podział przez wydzielenie przeprowadzony w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH będzie dla Spółki nowo zawiązanej neutralny podatkowo.

Tym samym Państwa stanowisko w sprawie należało uznać w całości za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pani A. N. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00