Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.22.2023.2.MAP
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 marca 2023 r. (wpływ 10 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach której współpracuje Pan m.in. ze .... firmą (dalej: „…”) …. zajmuje się dostarczaniem systemów kodowania dla operatorów usługi płatnej telewizji - operatorów kablowych, satelitarnych, terestrialnych, czy telekomów. … sprzedaje swoje produkty wyłącznie do profesjonalnych podmiotów z branży telekomunikacyjnej, takich jak operatorzy usług płatnej telewizji lub lokalny dystrybutor, który potem dostarcza rozwiązanie do operatora.
… sprzedaje dwa typy produktów:
1)oprogramowanie (licencja serwer …/system warunkowego dostępu), które musi być zainstalowane na dedykowanym serwerze lub wirtualnej maszynie w serwerowni u operatora (… nie dostarcza fizycznych serwerów/urządzeń);
2)fizyczne karty klienckie lub elektroniczne klucze klienckie, które umożliwiają rozkodowanie usługi płatnej telewizji abonentowi, który ma do tego uprawnienia, karty klienckie lub elektroniczne klucze klienckie dostarczane do operatora, który w swoim zakresie dostarcza je do swoich abonentów.
Usługi świadczone przez Pana na rzecz … polegają na:
1) pozyskiwaniu nowych klientów na produkty firmy … ;
2) oferowaniu produktów i usług firmy … ;
3) budowaniu i utrzymaniu relacji handlowych z klientami firmy … .
Nie jest Pan uprawniony do zawierania umów w imieniu… . Pana rolą jest przeprowadzenie całego procesu biznesowego mającego na celu zawarcie umowy handlowej przez …. Proces ten obejmuje, znalezienie klienta, zbudowanie z nim relacji handlowych, zaoferowanie produktów i usług firmy … oraz doprowadzenie do zawarcia umowy pomiędzy obiema stronami. … jest głównym Pana usługobiorcą. Nie nabywa Pan towarów spółki … na własność. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawy o PIT”).
Otrzymuje Pan wynagrodzenie od … z dwóch tytułów:
-consultant fee - jest to ryczałtowe wynagrodzenie uzyskiwane przez Pana za świadczone usługi,
-prowizja od zrealizowanej sprzedaży.
Zwrócił się Pan 11 lutego 2022 r. do Ośrodka Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego w ... GUS z wnioskiem w celu uzyskania klasyfikacji świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności do odpowiedniego PKD oraz PKWiU.
Ośrodek Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego w ... zakwalifikował świadczone usługi za pismami:
-z 2 grudnia 2022 r., Nr … , uznał ze zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. (Dz. U. Nr 251. poz. 1885 z późn. zm.) oraz w oparciu o przedstawiony opis, wymieniona działalność pośrednictwa w interesach, tj. organizowania sprzedaży obejmująca: pozyskiwanie nowych klientów na produkty, oferowanie produktów i usług, budowanie i utrzymanie relacji handlowych z klientami, doprowadzenie do podpisania umowy (bez wykonywania fizycznej sprzedaży produktów i zawierania umów handlowych we własnym imieniu), mieści się w grupowaniu: PKD 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana”;
-z 8 grudnia 2022 r., Nr … , uznał, że dla celów podatku dochodowego zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn.zm.) w oparciu o przedstawiony opis, wymienione usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowania sprzedaży obejmująca: pozyskiwanie nowych klientów na produkty, oferowanie produktów i usług, budowanie i utrzymanie relacji handlowych z klientami, doprowadzenie do podpisania umowy (bez wykonywania fizycznej sprzedaży produktów i zawierania umów handlowych we własnym imieniu), mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.
Opis działalności przedstawiony we wniosku do GUS jest tożsamy z tym przedstawionym we wniosku o interpretację. W wydanej przez GUS informacji z 2 grudnia 2022 r., Nr … zaznaczono, że prowizje nie stanowią kryterium klasyfikacyjnego według PKD.
Przychody uzyskiwane przez Pana opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełnia warunki do opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawa o ryczałcie”). Nie prowadzi Pan działalności o której mowa w art. 8 ustawy o ryczałcie.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że w zakres świadczonych usług oprócz wskazanych w stanie faktycznym, tj.
1)pozyskiwania nowych klientów na produkty firmy … ;
2)oferowania produktów i usług firmy … ;
3)budowania i utrzymania relacji handlowych z klientami firmy … .
wchodzi:
1)szukanie i pozyskiwanie klientów, którzy są zainteresowani zakupem produktów;
2)nawiązywanie kontaktów z nowymi klientami;
3)promowanie nowych produktów;
4)obsługa klientów bieżących i nowych w zakresie udzielania informacji o oferowanych produktach;
5)sporadycznie może zdarzyć się, że będzie Pan świadczył usługi polegające na przedstawieniu nowego rozwiązania lub organizacji spotkania.
Wynagrodzeniem za świadczenie usług w powyższym zakresie jest wyłącznie prowizja, której wysokość jest ustalana indywidualnie z danym kontrahentem w zawartej umowie lub zleceniu i uzależniona jest od wartości zrealizowanej sprzedaży.
Przedstawiony w stanie faktycznym opis świadczonych usług oraz jego uzupełnieniu stanowią pełny zakres świadczonych przez Pana usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w odniesieniu do PKWiU 74.90.20.0. Wynagrodzenie z tytułu prowizji jest otrzymywane w związku ze świadczeniem usług wchodzących w zakres usług wymienionych w PKWiU 74.90.20.0
Na dzień składania wniosku o interpretację posiada Pan jednego zleceniodawcę, tj. ....firmę (…). Nie pozostaje Pan w żadnym stosunku powiązany ze swoim zleceniodawcą, tj. nie jest wspólnikiem zleceniodawcy, jak również nie pełni żadnej funkcji kontrolnej lub zarządczej w tym podmiocie. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2022 r. w ustawowym terminie. Jednym źródłem przychodów jest prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza. Nie uzyskuje Pan przychodów z innych źródeł.
Pytanie (ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy opisane w przychody z działalności usługowej z tytułu:
-consultant fee - czyli ryczałtowanego wynagrodzenia uzyskiwanego za świadczone usługi opisane w stanie faktycznym.
-prowizji od realizowanej sprzedaży,
mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie?
Stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Pana zdaniem, przychody z działalności usługowej z tytułu:
-consultant fee - czyli ryczałtowanego wynagrodzenia uzyskiwanego za świadczone usługi opisane w stanie faktycznym,
-prowizji od realizowanej sprzedaży
mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie dla przychodów, uzyskiwanych z obu tytułów otrzymywanego wynagrodzenia.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:
1.świadczy Pan usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”;
2.ze świadczonych usług otrzymuje Pan wynagrodzenie z dwóch tytułów:consultant fee - ryczałtowe wynagrodzenie uzyskiwane przez Pana za świadczone usługi oraz prowizję od zrealizowanej sprzedaży;
3.złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2022 r. w ustawowym terminie;
4.prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
5.spełnia Pan warunki do opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 6 powyższej ustawy;
6.nie prowadzi Pan działalności o której mowa w art. 8 ww. ustawy.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przychody z działalności usługowej sklasyfikowanej wg PKWiU: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, z której otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu: consultant fee (ryczałtowanego wynagrodzenia uzyskiwanego za świadczone usługi) oraz prowizji od realizowanej sprzedaży, mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.
Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna stawka ryczałtu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.
Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right