Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.15.2023.2.AWO

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 stycznia 2023r. wpłynął Pana wniosek z 7 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 marca 2023 r. (wpływ 7 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

I.Podstawowe dane Przedsiębiorcy.

Od 2 kwietnia 2018 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą pod adresem (...), zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (...). Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r., poz. 2647 ze zm.), dalej jako: ustawa o PIT”.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 706). W związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jako formę opodatkowania - do roku 2022 wybrał Pan opodatkowanie według stawki liniowej. Od 2022 r. jako formę opodatkowania wybrał Pan opodatkowanie ryczałtem.

Na podstawie art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2021 r., poz. 1540 ze zm.) wnosi Pan o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, poniżej zostaną wyczerpująco przedstawione zaistniałe stany faktyczne w zakresie opisu Pana działalności i prowadzenia przez Pana ewidencji dochodów oraz stany przyszłe dotyczące możliwości zastosowania preferencyjnej stawki do niektórych rodzajów dochodów. Zaprezentuje Pan również własne stanowisko w sprawie oceny prawnej stanów faktycznych i przyszłych.

II.Profil działalności gospodarczej.

W okresie - od miesiąca lutego 2019 r., do dnia dzisiejszego - współpracuje Pan z firmą A. (dalej jako: „Kontrahent A”, „Firma A”, „Zleceniodawca A”) - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą przy ulicy (...).

Świadczy Pan usługi tworzenia oprogramowania (dalej jako: „programy komputerowe”, „programy źródłowe”, „kod źródłowy”, „aplikacje komputerowe”) w projektach informatycznych realizowanych przez wymieniony podmiot w modelu outsourcingu, gdzie końcowym odbiorcą świadczonych przez Pana usług jest właśnie Kontrahent A.

Wskutek współpracy z zespołami programistycznymi tworzy Pan programy komputerowe, które współtworzą, ulepszają oraz rozwijają produkty oferowane przez Firmę A w branży gier komputerowych.

Współpracując ze Zleceniodawcą A świadczy Pan usługi programistyczne obejmujące w szczególności:

1)tworzenie oprogramowania, w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją,

2)projektowanie architektury wyżej wymienionych gier i narzędzi,

3)prace nad utrzymaniem istniejących systemów i narzędzi informatycznych,

4)spotkania z przedstawicielami Kontrahenta A w celu zaplanowania dalszych prac,

5)wspomaganie pozostałych programistów pracujących dla Kontrahenta A w wykonywaniu zadań projektowych.

Realizując usługi dla Kontrahenta A może Pan wykonywać je w dowolnym miejscu oraz dowolnym czasie, również zdalnie, przy dochowaniu terminów wyznaczonych przez Kontrahenta na zrealizowanie określonych usług. Nie jest Pan związany sztywnymi godzinami pracy i może ją Pan wykonywać według ustalonego przez Pana planu.

Ponosi Pan pełne ryzyko gospodarcze, ponieważ prowadząc działalność jest Pan uzależniony od zmienności otoczenia bliższego i dalszego, szczególnie rozwiązań technologicznych wykazujących się dużą zmiennością i mających realny wpływ na zapotrzebowanie na rynku. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że od 2 kwietnia 2018 r., do dnia dzisiejszego, była i jest przez Pana prowadzona działalność gospodarcza w rozumieniu art. 3 Prawa przedsiębiorców (t. j. Dz. U. 2021 r., poz. 162 ze zm.) bez naruszeń warunków zawartych w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana obowiązki wobec Kontrahenta A, które:

nie skutkują wytworzeniem przez Pana oprogramowania rozwijającego produkty Kontrahenta A lub ich części,

nie wykazują twórczego charakteru

– nie są przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację.

Z wymienionych wcześniej obowiązków wobec Kontrahenta A, będą to obowiązki z punktów: 3-5, czyli:

3)prace nad utrzymaniem istniejących systemów i narzędzi informatycznych,

4)spotkania z przedstawicielami Kontrahenta A w celu zaplanowania dalszych prac,

5)wspomaganie pozostałych programistów pracujących dla Kontrahenta A w wykonywaniu zadań projektowych.

Pozostałe obowiązki (wymienione uprzednio w punktach: 1-2) skutkują wytworzeniem przez Pana innowacyjnego oprogramowania, którego jest Pan jedynym twórcą i właścicielem.

Przedmiotem niniejszego wniosku jest Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania, w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją oraz projektowanie architektury tworzonych gier i narzędzi.

III.Charakterystyka prac programistycznych.

Współpracując z Kontrahentem A tworzy Pan programy komputerowe z branży gier komputerowych, które tworzą, rozwijają oraz ulepszają produkty oferowane przez Firmę A, którymi są właśnie gry komputerowe na komputery i urządzenia stacjonarne oraz urządzenia mobilne. Współpracując z Kontrahentem A bierze Pan udział w tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu gier komputerowych na urządzenia stacjonarne (PC) oraz urządzenia mobilne poprzez tworzenie składowych gier (opisanych w niniejszym wniosku jako: „Podsystemy”).

Podsystemy tworzy Pan w języku C#, w środowisku silnika do gier (...), przy użyciu języków programowania takich jak: Python, Visual Scripting, języka shaderów HLSL, języków struktur danych (Json, YAML) oraz technologii wspomagających: (...).

Za każdym razem Podsystemy wzbogacają produkty Kontrahenta A, którymi są gry komputerowe, o nowe funkcjonalności niewystępujące do tej pory w jego praktyce gospodarczej.

Od początku współpracy z Kontrahentem A, do teraz, brał Pan udział przy dwóch projektach, które każdorazowo miały na celu stworzenie nowej gry, jednak niewykluczone, że będzie Pan współpracował w przyszłości przy tworzeniu innych gier komputerowych.

Poniżej są wymienione produkty Kontrahenta A, w których tworzeniu brał Pan udział oraz szczegółowo opisane Podsystemy (systemy komputerowe, które zostały samodzielnie przez Pana stworzone i stanowią odrębne programy, będące elementami gry komputerowej):

1)Gra komputerowa C. (dalej we wniosku jako: „gra C”).

a)System (...) - najważniejszym elementem gry C jest (...).

b)System zapisu gry - z uwagi na specyficzny gatunek, do jakiego należy gra C, jedna rozgrywka może potrwać od trzydziestu minut do nawet dwóch godzin. Podczas tej rozgrywki (...). W związku z tym, stworzył Pan program komputerowy, który wydziela dwie warstwy zapisu gry. Gracz może zapisać grę w trakcie pojedynczej rozgrywki, a dodatkowo w grze funkcjonuje warstwa „pasywnego progresu”, a więc całej zawartości i mechanizmów odblokowanych przez gracza w poprzednich rozgrywkach i które zostają na stałe przypisane do jego konta. W tle również system zapisuje postęp fabuły gry C, która z każdą kolejną rozgrywką jest rozwijana i kontynuowana. System polega na zapisaniu do formy tekstowej wszystkich potrzebnych informacji, a następnie na podstawie tej formy tekstowej odtworzenie stanu gry. Całość tworzy dosyć skomplikowany obraz wymagań co do systemu zapisu gry C. Pana program komputerowy odpowiada tym wymaganiom i pozwala łatwo dodawać kolejne zapisywalne elementy, a jednocześnie jest bardzo łatwy w obsłudze.

c)System ustawień gry - stworzył Pan system ustawień, który zezwala graczowi na, np.: zmianę poziomu grafiki, przypisania klawiszy do akcji. System ten pozwala dodawać kolejne ustawienia w bardzo łatwy sposób, automatycznie obsługując standardowe mechanizmy, które stosuje się w ustawieniach gier (przywracanie domyślnych ustawień, aktywowanie poszczególnych zmian dopiero po przeładowaniu gry lub anulowanie wprowadzonych zmian). Tworząc tę funkcjonalność stworzył Pan jednocześnie większość poszczególnych ustawień podłączonych pod ten system. Program komputerowy napisany przez Pana sprawdził się i został zaadaptowany również do kolejnego projektu, w którym Pan współpracuje.

d)System (....) - w grze C występuje mechanika określająca (...). System (...). Funkcjonalność ta stosuje autorski wzór matematyczny, którego celem jest zminimalizowanie (...).

2)Gra komputerowa F. (dalej we wniosku jako: „gra F”).

a)System (...) – (...).

b)System zapisu gry - część systemu była wykorzystana z gry C, jednak rozbudowane mechaniki zastosowane w grze F postawiły nowe wymagania, głównie w postaci zmiany lokacji gracza w trakcie rozgrywki. W związku z tym stworzył Pan system domen, który pozwala precyzyjnie kontrolować elementy gry znajdujące się w danym obrębie zapisu gry oraz w łatwy sposób zarządzać ładowaniem konkretnych fragmentów.

c)System (...) – (...). Programy komputerowe stworzone przez Pana składają się z kodu źródłowego w formie tekstowej, reguł i algorytmów matematycznych i logicznych oraz algorytmów stworzonych za pomocą określonego języka programowania.

Tworząc Podsystemy będące częścią produktów Kontrahenta A (m.in. gier C i F) modyfikuje Pan istniejący już kod źródłowy w celu dodania do niego nowych funkcjonalności.

Opisane powyżej systemy komputerowe współpracują z systemami wdrożonymi wcześniej do gry, stworzonymi nie tylko przez Pana, ale i przez pozostałych członków zespołu programistycznego. Pana systemy stanowią odrębne programy komputerowe, są odpowiednio ustalone, wywołują określone skutki w systemie Kontrahenta A, co prowadzi do wzbogacenia go o nowe cechy oraz rozszerza świat przedstawiony oraz możliwości gier.

Podsystemy podlegają ochronie autorskiej na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1062), dalej jako: „ustawa o PAIPP”.

Proces tworzenia Podsystemów zaczyna się od określenia zapotrzebowania Kontrahenta A na daną funkcjonalność. Na tej podstawie przeprowadza Pan analizę, której celem jest ocena wykonalności danego zapotrzebowania oraz estymacji czasowej. W analizie bierze Pan pod uwagę istniejące rozwiązania w projekcie oraz te stosowane szeroko w branży gier komputerowych, o ile takie informacje są publicznie dostępne. Następnie, zgłasza Pan Kontrahentowi A potencjalne problemy, które mogą doprowadzić do błędów i nieprzewidzianych wcześniej konsekwencji. Jeżeli, po takiej analizie zapotrzebowanie Kontrahenta A nie ulega zmianie, projektuje Pan architekturę danego Podsystemu, a następnie implementuje go, starając się spełnić zapotrzebowanie Kontrahenta A oraz wykonać całość pracy zgodnie ze sztuką dobrego programowania. Implementacja odbywa się w języku programowania przyjętym w projekcie. Po implementacji funkcjonalność jest testowana przez testerów oprogramowania. W przypadku wykrycia błędów zajmuje się Pan ich naprawą. Biorąc pod uwagę specyfikę tworzenia Podsystemów, należy stwierdzić, że bez wątpienia w ramach współpracy z Kontrahentem A opracowuje Pan nowe koncepcje, narzędzia oraz rozwiązania. Oprogramowanie tworzone przez Pana jest wynikiem określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności i nie jest skutkiem mechanicznych działań. Wskutek Pana prac powstają Podsystemy gier komputerowych stanowiące nowy wytwór intelektu i są innowacyjne na skalę przedsiębiorstwa Kontrahenta A. Wdrażając Podsystemy do produktów (gier) Kontrahenta A bierze Pan czynny udział w ich rozwijaniu. Przekłada się to na zwiększenie możliwości oferowanych przez gry Kontrahenta A, poprawę ich wydajności oraz optymalizację działania jako gry komputerowe. Działania te zwiększają konkurencyjność zarówno samych produktów, jak i Kontrahenta A, w wyniku czego osiąga On wyraźne i znaczne zyski finansowe i wizerunkowe.

Oprogramowanie stworzone przez Pana jest tworem ustalonym, przechowywanym w Pana repozytorium GIT oraz zespołów, z którymi Pan współpracuje. Zespół projektowy, którego jest Pan członkiem, składa się z programistów, projektantów gier, projektantów poziomów, testerów, artystów 3D, animatorów, artysty technicznego, artysty teksturującego, artysty UX, projektanta zadań oraz pisarzy. W tym zespole pełni Pan rolę programisty, którego zadaniem jest - w szczególności - tworzenie oprogramowania i narzędzi niezbędnych do produkcji gier komputerowych oraz dbanie o techniczną stronę projektu. Jako doświadczony programista jest Pan odpowiedzialny za stworzenie oprogramowania o wyższym poziomie trudności, na które zapotrzebowanie zgłaszają designerzy. Pana rolą jest również wspomaganie pozostałych programistów w łatwiejszych zadaniach. Zespół projektowy, którego jest Pan członkiem odbywa się w metodologii Agile, co wymaga od Pana odpowiedniej organizacji pracy i bieżącej reakcji na problemy, które pojawiają się podczas rozwijania produktów Kontrahenta A. Współpraca z zespołami deweloperów oraz specyfika tworzenia programu komputerowego wymaga od Pana dostosowania swoich działań do działań osób biorących udział w projekcie, a także zastosowania działań uporządkowanych oraz metodycznych. Ponadto, aby stworzyć określony Podsystem, planuje Pan całokształt swoich prac programistycznych zarówno pod względem optymalizacji poświęconego czasu, jak i stworzonych rozwiązań. Do tego celu planuje i analizuje Pan wykonywane czynności, by zminimalizować wszelkie błędy i pomyłki, musi więc Pan działać systematycznie, nie tylko w obrębie działań zespołu, ale również i pracy samodzielnej.

Rozwiązania wprowadzone do gry muszą być innowacyjne w skali całej branży gier komputerowych, aby były one konkurencyjne, otrzymały dobre oceny od krytyków i użytkowników oraz przyciągnęły końcowego odbiorcę. Rozwiązania używane w grze powinny być intuicyjne dla gracza. Ponadto, tworząc dany Podsystem musi Pan pilnować, aby był on kompatybilny z innymi podzespołami gry stanowiącymi innowacyjne twory. Pana oprogramowanie nie może być tworzone przy użyciu gotowych rozwiązań, ponieważ specyfika tworzenia gier komputerowych sprawia, że znane rozwiązania stają się szybko przestarzałe i niekonkurencyjne. Jest Pan zmuszony do nieustannego nabywania wiedzy oraz odpowiedniego jej łączenia dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu w celu osiągnięcia optymalnego rozwiązania problemu. Dziedzina, w której prowadzi Pan działalność jest dynamiczna i ulega stałemu postępowi, przez co nie ma jednego sposobu rozwiązania problemów natury programistycznej. Z tego powodu, podczas realizacji zlecenia, nawet jeżeli korzysta Pan z gotowych bibliotek, to jest Pan zmuszony łączyć je i modyfikować za pomocą własnej nabytej wiedzy oraz doświadczenia. W ten sposób, tworzy Pan program komputerowy o nowych funkcjonalnościach, rozwiązaniach nieistniejących do tej pory w produktach Kontrahenta A, zaś łączenie tych bibliotek nie jest pracą odtwórczą - wymaga to od Pana uruchomienia procesów myślowych i nie może być wykonywane mechanicznie. Wytworzone programy komputerowe są rezultatem Pana działań mających charakter kreacyjny, indywidualny oraz oryginalny i są innowacyjne w praktyce gospodarczej Firmy A.

W celu ulepszania i rozwijania gier Zleceniodawcy A, poprzez tworzenie Podsystemów, jest Panu udostępniany cały kod źródłowy tego systemu, który współtworzy Pan z zespołami programistycznymi. Nie nabywa Pan praw do niego oraz nie jest Pan jego użytkownikiem na podstawie licencji wyłącznej lub niewyłącznej, ponieważ nie może Pan korzystać z praw autorskich do programu Kontrahenta A na określonych polach eksploatacji oraz udzielać do niego licencji, ani odnosić żadnych innych korzyści z udostępnionego Panu kodu źródłowego tego programu. Program ten jest Panu udostępniany jedynie do wglądu, w celu stworzenia Podsystemów kompatybilnych z Grami C i F.

Wskutek Pana współpracy z Kontrahentem A i dzięki produktom tworzonym i ulepszanym oraz rozwijanym przez Pana i zespół projektowy, Kontrahent A odnotowuje realne, wymierne i wysokie zyski finansowe oraz wizerunkowe z tytułu funkcjonalności i rozwiązań wdrożonych przez Pana. Bez wątpienia można stwierdzić, że wytworzone przez Pana oprogramowanie stanowi wytwór intelektu na tyle innowacyjny, że nie występowały wcześniej w praktyce gospodarczej Kontrahenta A i tworzą dla niego wartość dodaną.

IV.Autorskie prawa do programu komputerowego.

Wskutek czynności opisanych w dziale II niniejszego wniosku powstają Podsystemy stanowiące przejaw Pana działalności twórczej o indywidualnym charakterze, które zostają odpowiednio ustalone w środowisku programistycznym. Podsystemy tworzone przez Pana są dziełami odrębnymi, których wyodrębnienie jest możliwe poprzez system kontroli wersji (GIT) i spełniają definicję programów komputerowych.

Program komputerowy jest zbiorem instrukcji (rozkazów, poleceń) adresowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonych wyników (Z. Okoń [w:] „Prawo autorskie i prawa pokrewne..., red. D. Flisak, s. 949-950). Program komputerowy jest zestawem instrukcji komend kierowanych do komputera, który ma doprowadzić po odpowiednim przetworzeniu tych instrukcji przez komputer do wywołania określonych funkcji (określonego działania) komputera, przy czym instrukcje te mogą być wyrażane w jakiejkolwiek formie lub postaci, a także mogą stanowić materiały projektowe, pod warunkiem jednak, że wyłącznie na ich podstawie możliwe jest stworzenie programu komputerowego (A. Wachowska, „Problematyczny status gier komputerowych (...)” [w:] „Ochrona gry komputerowej. Aktualne wyzwania prawne”, red. E. Traple, Warszawa 2015, s. 32-33).

Program źródłowy tworzony przez Pana, spełniający definicję programu komputerowego, podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP. Pisemna umowa z Kontrahentem A szczegółowo określa przeniesienie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych, jeżeli takowe powstaną podczas świadczenia usług w ramach tejże umowy. Przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów oraz ich elementów następuje z chwilą ich zapisania w systemach komputerowych Kontrahenta A. Wraz z przejściem autorskich praw majątkowych do wytworzonych przez Pana utworów, Firma A nabywa również własność egzemplarza, na jakim je utrwalono. Umowa jasno określa również pola eksploatacji, na których przenoszone są autorskie prawa majątkowe do tego utworu. Wynagrodzenie, które Pan otrzymuje za całokształt świadczenia usług wynikających z umowy, w całości zaspokaja wszelkie Pana roszczenia z tytułu świadczenia usług dla Kontrahenta A, w tym przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonych przez Pana programów komputerowych. Po przekazaniu autorskich praw majątkowych do tychże programów komputerowych prawa te nie przysługują Panu.

Wynagrodzenie Panu należne za świadczenie usług informatycznych (w tym za przeniesienie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych), jest ściśle ustalone w umowie i w każdym miesiącu jest to równa, zryczałtowana kwota. Wynagrodzenie, które otrzymuje Pan w ramach zawartej z Kontrahentem A umowy, obejmuje przychód ze sprzedaży praw autorskich do oprogramowania wytworzonego przez Pana, wliczony w cenę usług programistycznych. Umowa nie określa wysokości wynagrodzenia przysługującego za samo przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonych programów komputerowych. Wyodrębnia Pan to wynagrodzenie stosując ewidencje czasu pracy, gdzie w przeznaczonym do tego arkuszu, wyodrębnia Pan czas pracy twórczej (tj. wyłącznie czas pracy twórczej poświęcony na tworzenie programów komputerowych, z podziałem na każdy wytworzony w danym miesiącu Podsystem), czas pracy pozostałej (tj. czas poświęcony na pozostałe czynności zawarte w umowie podpisanej z Kontrahentem A, inne niż tworzenie oprogramowania, nieposiadające twórczego charakteru), co łącznie sumuje się do czasu pracy ogółem. W ten sposób liczy Pan wskaźnik stanowiący proporcję czasu pracy twórczej danego programu komputerowego w stosunku do czasu pracy ogółem w miesiącu.

Tworząc Podsystemy rozwija i ulepsza Pan programy Kontrahenta A, jednak to ulepszanie i rozwijanie ma charakter implementacji nowych funkcjonalności, które są samodzielnie tworzonymi Podsystemami przez Pana. W wyniku ulepszania i rozwijania tych Gier stają się one wzbogacone o elementy niewystępujące do tej pory. Ulepszenie ich nie ma charakteru rutynowego i nie jest powiązane z dokonywaniem niezbędnych poprawek w oprogramowaniu. Ma Pan dostęp do kodu źródłowego programu Kontrahenta A, tworzonego z zespołem, z tym że w celu ulepszenia lub rozwinięcia go nie nabywał Pan praw autorskich do jego części, do których musiał mieć dostęp w celu jego ulepszenia. Udzielanie dostępu do tego programu nie odbywało się również na zasadzie udzielania licencji przez Kontrahenta A dla Pana. Ma Pan dostęp do wspólnego repozytorium kodu oprogramowania Firmy A, jednak ulepszanie go odbywa się poprzez wytwarzanie nowych programów wzbogacających jego funkcjonalność, które stanowią osobne oprogramowanie. Jest Pan samodzielnym twórcą i jedynym właścicielem tego oprogramowania do czasu przeniesienia do niego praw na Kontrahenta A.

V.Koszty uzyskania przychodów

W ramach działalności programistycznej ponosi lub będzie Pan ponosił następujące koszty:

Usługi księgowe, z podziałem na:

a)Prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych - dzięki powierzeniu tych czynności zewnętrznemu podmiotowi ma Pan pewność o nienagannym i starannym wywiązywaniu się z obowiązku, a także otrzymuje Pan dostęp do specjalistycznej pomocy i porady w sprawie prowadzenia działalności. W ten sposób może Pan całkowicie skupić się na świadczonych usługach programistycznych, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania Kontrahenta. Koszt ten dotyczy całej działalności opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

b)Prowadzenie ewidencji dochodów ze sprzedaży programów komputerowych - dla odpowiedniego rozliczenia przychodów i kosztów przypadających na każdy wytworzony program komputerowy, zobowiązany jest Pan do prowadzenia w tym celu osobnych ewidencji. Dzięki powierzeniu tej czynności specjalizującemu się w tym zewnętrznemu podmiotowi, ma Pan pewność o ich prawidłowym prowadzeniu oraz uzyskuje Pan więcej czasu na czynności programistyczne. Pozwala to Panu na wyliczenie dochodu osiągniętego ze sprzedaży wytworzonych programów komputerowych z podziałem na każdy z nich. Koszt ten dotyczy całej działalności opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

Zakup i serwis sprzętu komputerowego - wydatki te są niezbędne, aby mógł Pan tworzyć programy komputerowe oraz ich części. W zawodzie programisty sprzęt komputerowy jest niezbędnym narzędziem i w celu prawidłowego oraz sprawnego wytwarzania oprogramowania spełniającego oczekiwania Kontrahentów, konieczne jest stałe serwisowanie oraz aktualizowanie sprzętu do najnowszych standardów i wymagań rynkowych. Komputer jest bezsprzecznym elementem tworzenia oprogramowania oraz dokumentacji niezbędnej do rzetelnego świadczenia usług. Równie ważnymi elementami są części i akcesoria komputerowe, pozwalające na prawidłową pracę sprzętu. Pod pojęciem „zakup i serwis sprzętu komputerowego”, mówi Pan o zakupie szczególnie: komputera i jego części składowych, monitorów, klawiatur, myszek komputerowych, kabli zasilających, kabli USB, nośników pamięci. Koszt ten dotyczy całej działalności opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

Odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego - jest to koszt niezbędny i nierozłączny podczas tworzenia oprogramowania na sprzęcie komputerowym. Zakupiony sprzęt podlega stałemu zużyciu poprzez normalne użytkowanie, które ujmuje Pan w księgach jako odpisy amortyzacyjne. Dlatego, jednoznacznie, tak jak koszty zakupy i serwisu sprzętu komputerowego, odpisy amortyzacyjne tego sprzętu również stanowią koszt uzyskania przychodu dla całej prowadzonej przez Pana działalności opisanej w dziale II.

Usługi telekomunikacyjne (w tym Internet) - koszt ten pozwala na utrzymywanie kanałów kontaktowych niezbędnych do świadczenia usług dla Kontrahenta na odległość. Brak tego kosztu całkowicie uniemożliwiłby jakąkolwiek współpracę z zespołem programistów, w którym Pan się znajduje. Internet służy również programiście jako narzędzie do pozyskiwania wiedzy niezbędnej podczas programowania. W dzisiejszych realiach, przy szybko zmieniającej się technologii, niemożliwym jest czerpanie aktualnej wiedzy z zakresu programowania wyłącznie z książek. Internet pozwala na dostęp do wciąż aktualizowanej bazy danych, z której może Pan korzystać na bieżąco, w celu spełnienia oczekiwań i wymagań projektowych, w jak najlepszym stopniu. Koszt ten dotyczy całej działalności opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

Materiały szkoleniowe - dla zachowania konkurencyjności na rynku jest Pan zmuszony stale podnosić swoje kwalifikacje. W tym celu nabywa Pan materiały szkoleniowe w postaci specjalistycznych książek i ebooków, czasopism branżowych oraz kursów. Jest to koszt niezbędny i nierozłączny w pracy programisty, gdyż szybko zmieniająca się technologia wymaga ciągłego nabywania wiedzy oraz aktualizowania tej już posiadanej. Koszt ten dotyczy wyłącznie działalności związanej z wytwarzaniem programów komputerowych opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

Zakup telefonu komórkowego - telefon stanowi jeden z podstawowych sposobów komunikacji między Panem i zespołem projektowym. Dzięki możliwości szybkiej wymiany informacji jest Pan w stanie na bieżąco reagować na nowe zmiany w projekcie oraz konsultować nowe koncepcje i rozwiązywać problemy z zespołem projektowym całkowicie zdalnie. Telefon, oprócz funkcji rozmów i sms, oferuje również dostęp do Internetu oraz platform i aplikacji komunikacyjnych wykorzystywanych przy współpracy z zespołem projektowym. Dzięki temu, nawet bez dostępu do komputera może Pan nadzorować rozwój projektu i wspierać pozostałych programistów w nagłych sytuacjach. Koszt ten dotyczy wyłącznie działalności związanej z wytwarzaniem programów komputerowych opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

Zakup paliwa i serwis pojazdu samochodowego - w celu sprawnej i szczegółowej konsultacji projektu z zespołem projektowym, w którym pracuje, regularnie dojeżdża Pan do siedziby kontrahenta. Użycie własnego pojazdu znacząco wpływa na skrócenie czasu poświęconego na dojazdy, co przekłada się na zwiększenie ilości czasu, który może Pan przeznaczyć na tworzenie programów komputerowych lub spotkań z zespołem projektowym. Więc wszelkie koszty związane z użytkowaniem pojazdu samochodowego, takie jak zakup paliwa, serwis pojazdu, ubezpieczenie pojazdu, przegląd pojazdu oraz zakup części samochodowych są kosztami uzyskania przychodu i dotyczą całej działalności opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

Odpisy amortyzacyjne pojazdu samochodowego - jest to koszt nierozłączny z użytkowaniem pojazdu samochodowego, obrazuje on stałe zużycie pojazdu użytkowanego przez Pana, które w postaci odpisów amortyzacyjnych jest ujmowane w księgach. Dlatego jednoznacznie, tak jak koszty związane z zakupem paliwa i serwisem pojazdu samochodowego, tak samo odpisy amortyzacyjne tego pojazdu będą kosztem uzyskania przychodu dla całej działalności Pana opisanej w dziale II niniejszego wniosku. Powyżej wymienione koszty są w całości ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i są one niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak w sytuacji pojawienia się więcej niż jednego źródła przychodów, nie mogą być przypisane określonemu rodzajowi przychodów. Określa je Pan jako koszty pośrednie lub koszty bezpośrednie ogólne działalności, ponieważ ich ponoszenie jest niezbędne w działalności gospodarczej, jednak nie da się ich jednoznacznie powiązać z jedną kategorią przychodów z powodu ich powiązania z ogółem usług świadczonych przez Pana.

Bez ponoszenia kosztów bezpośrednich ogólnych byłoby niemożliwe wytworzenie programów źródłowych, jednak wykazują one związek również z pozostałą Pana działalnością.

Kosztami pośrednimi działalności są:

a)usługi księgowe z punktu a,

b)zakup paliwa i serwis pojazdu samochodowego,

c)odpisy amortyzacyjne pojazdu samochodowego,

d)zakup telefonu komórkowego.

Kosztami bezpośrednimi ogólnymi działalności są lub będą:

a)zakup i serwis sprzętu komputerowego,

b)odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

c)usługi telekomunikacyjne,

d)materiały szkoleniowe.

Kosztami bezpośrednimi działalności są: usługi księgowe z punktu b.

Jako, że w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej uzyskuje Pan przychody z innych źródeł, niż z tytułu sprzedaży autorskich praw (usługi wymienione w dziale II w punktach 3-5 niniejszego wniosku), wyżej wymienione koszty dotyczą wytworzenia oprogramowania w określonej proporcji, stanowiącej udział miesięcznego przychodu ze sprzedaży oprogramowania, do wszystkich przychodów osiągniętych przez Pana w danym miesiącu. Mówiąc ściślej, aby ustalić część kosztów przypadających na wytworzenie danego oprogramowania, stosuje Pan przychodowy klucz podziału kosztów pośrednich, który unormowany jest w art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o PIT do poszczególnych rodzajów przychodów - do przychodów dotyczących wytworzenia programów źródłowych oraz do przychodów pozostałych, powiązanych z Pana działalnością gospodarczą.

Wysokość kosztów dotyczących konkretnego utworu oblicza się wzorem:

przychód ze sprzedaży programu źródłowego / przychód z działalności gospodarczej x koszty pośrednie lub koszty bezpośrednie ogólne działalności.

Wysokość przychodu z tytułu przeniesienia praw autorskich do programu źródłowego jest ustalana na podstawie ewidencji czasu pracy i liczbie godzin poświęconych na wytworzenie danego utworu, w stosunku do liczby godzin pracy ogółem (co zostało opisane w dziale IV niniejszego wniosku).

VI.Koszty będące elementami wskaźnika nexus.

We wskaźniku nexus umieszcza Pan koszty stanowiące koszty bezpośrednie ogólne w wartości obliczonej tak, jak opisano w dziale V niniejszego wniosku oraz koszty bezpośrednie w całości. Są to:

a)usługi księgowe z punktu b,

b)zakup i serwis sprzętu komputerowego,

c)odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

d)usługi telekomunikacyjne,

e)materiały szkoleniowe.

Prowadzenie ewidencji dochodów ze sprzedaży programów komputerowych jest niezbędne do prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia przysługującego Panu za samo przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonych programów komputerowych. Zlecając tę czynność zewnętrznemu podmiotowi ma Pan gwarancję prawidłowego i rzetelnego prowadzenia tychże ewidencji.

Bez poniesienia wydatków na usługi księgowe z punktu b, nie byłoby możliwe ustalenie wysokości przychodów z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonych programów komputerowych oraz ustalenie dochodu ze sprzedaży praw autorskich do programu komputerowego. Koszt ten jest ujmowany we wskaźniku nexus, w literze a, według proporcji opisanych we wniosku i w całości jest dzielony na wszystkie przychody ze sprzedaży oprogramowania (nie przypada na przychody pozostałe). Koszt nie może być w całości przypisany do danego oprogramowania, ponieważ ewidencje te uwzględniają wszystkie przychody ze sprzedaży oprogramowania osiągane przez Pana w ramach prowadzonej działalności.

Sprzęt komputerowy jest niezbędnym narzędziem do wytwarzania oprogramowania. Jest na nim tworzony kod źródłowy, dlatego ważne jest, aby miał Pan stały dostęp do sprawnych urządzeń komputerowych, niezbędnych do realizowania projektów programistycznych. Aktualnie branża technologiczna rozwija się stosunkowo szybko, przez co jest Pan zmuszony do stałego ulepszania swojego sprzętu, do poziomu zezwalającego na bezproblemową i skuteczną realizację projektu. W przypadku przyjęcia przez Pana sprzętu komputerowego na środek trwały, analogicznie do sytuacji z zakupem sprzętu komputerowego, jego odpisy amortyzacyjne wyrażają jego wartość zużycia w czasie. Amortyzowany sprzęt stale służy do wytwarzania kwalifikowanych IP, dlatego wydatki poniesione zarówno na zakup nowego sprzętu oraz jego serwis, jak i odpisy amortyzacyjne, mają decydujący wpływ na wytwarzanie oprogramowania i są ujmowane we wskaźniku nexus w literze a, według proporcji opisanych we wniosku. Koszt nie może być w całości przypisany do danego oprogramowania, ponieważ zakupiony sprzęt jest wykorzystywany w całej Pana działalności.

Usługi telekomunikacyjne mają szczególny wpływ na przebieg prac programistycznych, ponieważ zezwalają na szybki kontakt z kontrahentem oraz prowadzenie działalności programistycznej o większym zakresie. Ponadto, Internet jest źródłem do szerokiej bazy wiedzy o zagadnieniach programistycznych, a także daje dostęp do wielu innych narzędzi niezbędnych do sprawnego świadczenia usług na rzecz kontrahenta. Dlatego, wydatki poniesione na usługi telekomunikacyjne mają decydujący wpływ na wytwarzanie oprogramowania i są ujmowane we wskaźniku nexus w literze a, według proporcji opisanych we wniosku. Koszt ten nie może być w całości przypisany do danego oprogramowania, ponieważ usługi telekomunikacyjne są wykorzystywane w całej Pana działalności.

Ciągłe podnoszenie kwalifikacji ma szczególny wpływ na Pana działalność programistyczną. Dzięki temu, zachowuje Pan konkurencyjność na rynku i oferuje najwyższej jakości usługi programistyczne. Przy tak szybko zmieniającej się technologii jest Pan zmuszony do ciągłego nabywania i aktualizowania wiedzy, inaczej Pana rozwiązania, które oferuje Pan kontrahentom, szybko stałyby się przestarzałe. Jest więc Pan zmuszony do stałego podnoszenia kwalifikacji i w tym celu ponosi koszt zakupu specjalistycznych książek i ebooków, literatury branżowej oraz kursów. Dlatego, wydatki poniesione na materiały szkoleniowe mają decydujący wpływ na wytwarzane oprogramowanie i są ujmowane we wskaźniku nexus w literze a, według proporcji opisanych we wniosku. Koszt ten w całości zostanie przypisany jedynie do Pana działalności związanej z wytwarzaniem programów komputerowych opisanej w dziale II niniejszego wniosku.

VII.Prowadzenie ewidencji do celów IP Box.

Na podstawie ewidencji czasu pracy prowadzonych przez Pana w arkuszu kalkulacyjnym jest możliwe wyodrębnienie czasu pracy przeznaczonego na prace twórcze, z podziałem na czas pracy poświęcony na wytworzenie poszczególnych programów komputerowych (do których prawa z kolei są przenoszone z chwilą ustalenia utworu) oraz czasu pracy pozostałej (dotyczy czynności wymienionych w dziale II w punkty 3-5). Na podstawie tak wydzielonego czasu pracy, oblicza Pan wskaźnik, który stanowi proporcję czasu pracy poświęconego na działalność twórczą w stosunku do czasu pracy ogółem (suma czasu pracy twórczej i czasu pracy pozostałej). Wynagrodzenie otrzymywane od kontrahenta, udokumentowane fakturą, jest następnie mnożone przez ten wskaźnik, co stanowi część wynagrodzenia przypadającą za przeniesienie do niego autorskich praw majątkowych. Następnie oblicza Pan przychód przypadający za przeniesienie autorskich praw majątkowych do każdego programu z osobna, poprzez przemnożenie uzyskanego wcześniej przychodu przez proporcję czasu pracy twórczej, poświęconej na wytworzenie konkretnego kwalifikowanego IP, do czasu pracy twórczej ogółem w miesiącu.

Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych jest pomniejszane o koszty uzyskania przychodu z programu komputerowego, obliczone w sposób opisany w punkcie V (według klucza podziału kosztów pośrednich). Obliczony w przedstawiony sposób dochód ze sprzedaży prawa do programu jest mnożony przez wskaźnik nexus, obliczony dla każdego prawa autorskiego, zaś po przemnożeniu suma tych dochodów stanowi podstawę opodatkowania stawką 5%.

Dokonuje Pan powyższych obliczeń w ewidencjach w formie arkuszy kalkulacyjnych, które pozwalają na wyodrębnienie poszczególnych praw majątkowych do wytworzonych programów komputerowych, ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu bądź straty przypadających na każde prawo autorskie do programu komputerowego, oraz na wyodrębnienie kosztów dla każdego prawa, o których mowa w ustawie PIT w art. 30ca ust. 4. Wszystkie ewidencje są prowadzone na bieżąco od 1 stycznia 2019 r.

VIII.Podsumowanie.

Rozważa Pan coroczne korzystanie z preferencyjnego opodatkowania pięcioprocentową stawką podatkową wobec dochodów uzyskiwanych z wytwarzania programów komputerowych na podstawie przepisów o IP BOX, poczynając od zeznania rocznego składanego za rok podatkowy 2019 i w następnych latach, prawdopodobnie z wyłączeniem roku 2022 (rok opodatkowania ryczałtem).

Planuje kontynuować współpracę z dotychczasowym Kontrahentem A na opisanych warunkach w kolejnych latach oraz nie wyklucza Pan podjęcia współpracy z nowymi kontrahentami. Projekty, które planuje Pan realizować w przyszłości, dotyczyć mogą firm z różnych branż, a tematyka i funkcjonalności tworzonych programów komputerowych mogą być zróżnicowane, ale opisany we wniosku charakter prowadzonej przez Pana przedmiotowej działalności pozostanie niezmieniony.

Podkreśla Pan również, że w przypadku nawiązania współpracy z nowymi Kontrahentami, za każdym razem, za określonym wynagrodzeniem będzie Pan przenosił autorskie prawa majątkowe do wytworzonych dla nich programów komputerowych, co każdorazowo będzie zawarte w podpisanej przez obie strony umowie.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:

1)Nie prowadzi Pan badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

2)Samodzielnie i bezpośrednio przez Pana realizowana działalność, której przedmiotem jest tworzenie programów źródłowych, jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy w połączeniu z Pana umiejętnościami do tworzenia nowych zastosowań. Tworząc programy komputerowe dla Kontrahenta A każdorazowo nabywa Pan wiedzę i umiejętności, a następnie łączy, kształtuje i wykorzystuje nabytą wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Przy tworzeniu wyżej wymienionych programów komputerowych, do tej pory nie podjął się Pan działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że Pana działalność opisana w dziale III niniejszego wniosku, dotycząca tworzenia programów komputerowych dla Kontrahenta A, ma charakter prac rozwojowych, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace opisane powyżej dla Kontrahenta A, prowadził Pan, prowadzi i będzie Pan prowadził począwszy od miesiąca lutego 2019 r. w okresach miesięcznych, aż do momentu zaprzestania ich realizacji. Wszystkie czynności wykonywane przez Pana opisane w dziale III niniejszego wniosku służą planowaniu produkcji, bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

3)A. W ramach podejmowanej działalności polegającej na tworzeniu programów źródłowych opisanej w dziale III niniejszego wniosku przeprowadził Pan dwa projekty, które noszą znamiona prac rozwojowych opisanych w odpowiedzi na pytanie drugie tego wezwania. Pierwszy projekt przeprowadził Pan w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. Prace nad drugim projektem zostały podjęte 1 października 2021 r. i trwają do dnia dzisiejszego.

B. Prace rozwojowe podejmowane w Pana projektach każdorazowo dotyczyły tworzenia programów komputerowych rozwijających gry komputerowe wydawane przez Kontrahenta A, będącymi jego produktami. Ich celem było stworzenie osobnych programów komputerowych, będącymi Podsystemami tychże gier komputerowych pełniącymi określone funkcje (opisane szczegółowo w dziale III niniejszego wniosku) oraz narzędzi wspomagających proces ich tworzenia. Stworzone Podsystemy stanowiły osobne programy komputerowe, które wprowadzały dodatkową zawartość do gier wydawanych przez Kontrahenta A, w postaci nowych mechanik i systemów w grze, które znacząco wpływały na rozgrywkę i ostateczny odbiór przez graczy.

C. Pana prace rozwojowe zostały i zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Każdorazowo tym wynikiem są programy komputerowe będące Podsystemami gier komputerowych Kontrahenta A, wprowadzające do nich nową zawartość w postaci mechanik i systemów gry. Wynik tych prac jest ustalony w formie kodu źródłowego napisanego przez Pana, wywołującego określone wyniki w grach Kontrahenta A. Programy źródłowe napisane przez Pana są oferowane Firmie A jako nowe rozwiązania i ulepszenie oraz rozwinięcie ich produktów (gier komputerowych). Ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do tychże programów komputerowych uzyskuje Pan przychód z działalności.

D. W wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył Pan nowe, zmienione lub ulepszone produkty, którymi są programy komputerowe, szczegółowo opisane w dziale III niniejszego wniosku, wraz z przyporządkowaniem do konkretnych projektów (prac rozwojowych podejmowanych przez Pana). Pana produkty każdorazowo są efektami jego prac rozwojowych i są to programy komputerowe stanowiące Podsystemy gier komputerowych Kontrahenta A. Podsystemy te szczegółowo zostały wymienione i opisane w dziale III niniejszego wniosku i powstały zarówno przy realizacji pierwszego, jak i drugiego projektu opisanego w dziale III niniejszego wniosku. Podejmując prace rozwojowe, dzięki nabywaniu wiedzy i łączeniu jej z umiejętnościami, poszerza Pan zakres oferowanych przez Pana usług oraz znacząco podnosi swoje kwalifikacje, co przekłada się na możliwości oferowania nowych rozwiązań z wykorzystaniem nowej wiedzy i umiejętności. Wpływa to na konkurencyjność i atrakcyjność świadczonych przez Pana usług programistycznych, w wyniku których powstają programy komputerowe.

E. Każdy program komputerowy wytworzony przez Pana ma lub będzie miał nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, który nie jest wynikiem działalności obejmującej w prowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tychże programów komputerowych. Wynika to z faktu, że świadcząc usługi tworzenia oprogramowania każdorazowo indywidualnie projektuje, tworzy i rozwija Pan funkcjonalności w odniesieniu do potrzeb oraz założeń Kontrahenta i danego projektu. Wyklucza to jakąkolwiek możliwość powielania zastosowanych rozwiązań i programów komputerowych, gdyż w celu jak najlepszego spełnienia oczekiwań Kontrahenta musi Pan samodzielnie i indywidualnie podejść do każdego projektu, a rozwiązania zastosowane w poprzednich projektach nie sprawdzą się. Wiąże się to z ciągłym nabywaniem nowej wiedzy i łączeniem jej z dotychczasową, w efekcie czego powstają nowe rozwiązania nie funkcjonujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej. Z tego względu, każdy Pana program komputerowy odznacza się innowacyjnością i wyklucza wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian.

4)W ramach podejmowanej działalności polegającej na tworzeniu programów komputerowych opisanej w dziale III niniejszego wniosku nie prowadzi Pan prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

5)Efekty Pana pracy, które nazywa Pan „oprogramowaniem, programem komputerowym, programem źródłowym, kodem źródłowym, aplikacją komputerową, systemem komputerowym, Podsystemem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Z uwagi na specyfikę tworzonych programów komputerowych każdorazowo odznaczają się one oryginalnym i twórczym charakterem oraz powstają w wyniku Pana procesów myślowych z wykluczeniem jakichkolwiek działań mechanicznych oraz rutynowych. Aby uzyskać jak najlepszy efekt i zapewnić Kontrahentowi A wysokiej jakości oprogramowanie rozwijające jego produkty, stale nabywa Pan nową wiedzę oraz umiejętności, które następnie wykorzystuje Pan w oferowanych przez Pana usługach programistycznych. Tworzone przez Pana funkcjonalności każdorazowo muszą zostać indywidualnie zaplanowane, gdyż z uwagi na różnorodność zadań, które mają spełniać, należy wykorzystać różne narzędzia, technologie i algorytmy. Z tego względu, proces ich tworzenia za każdym razem się różni i nie charakteryzuje się powtarzalnymi czynnościami. Tworząc programy komputerowe nie wykorzystuje Pan każdorazowo algorytmów w ten sam sposób, dlatego nie ma miejsca techniczne odwzorowanie istniejących już programów komputerowych lub projektów. Każdorazowo musi Pan nabywać nową wiedzę i za jej pomocą tworzyć nowe algorytmy lub wykorzystywać te już Panu znane w całkiem innym zakresie, poprzez łączenie ich ze sobą w nowy sposób przy użyciu jego kreatywności. Tylko wtedy może Pan stworzyć wydajny program komputerowy, który w sposób zadawalający spełni indywidualne oczekiwania Kontrahenta A. Z tego względu, tworzone przez Pana programy komputerowe cechują się charakterem twórczym, nie zaś technicznym.

6)Efekty Pana pracy, które nazywa „oprogramowaniem, programem komputerowym, programem źródłowym, kodem źródłowym, aplikacją komputerową, systemem komputerowym, Podsystemem” zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynika to z faktu, że nawet przy ulepszaniu istniejącego programu komputerowego, tworzy Pan własny program komputerowy, który spełnia definicję programu komputerowego, czyli jest kombinacją komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego, zakodowaną sekwencją instrukcji wykonywanych bezpośrednio lub pośrednio przez komputer, albo inne urządzenie zdolne do przetwarzania informacji w celu uzyskania określonego rezultatu (realizacji określonych funkcji lub zadań). Te programy komputerowe, które tworzy Pan w celu ulepszenia już istniejącego programu komputerowego wywołują w nim efekty i funkcjonalności niewystępujące w nim do tej pory. Każda z tych funkcjonalności (będąca osobnym programem komputerowym) jest tworzona w wyniku Pana działalności obejmującej prace rozwojowe, co zostało opisane w odpowiedzi na pytanie numer 2. W związku z tym, zarówno tworzone przez Pana programy komputerowe od podstaw, jak i te ulepszające istniejące programy komputerowe, są odrębnymi programami komputerowymi i podlegają ochronie autorskiej. Jest Pan ich jedynym twórcą i właścicielem, przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do wytworzonych programów komputerowych do momentu przeniesienia ich na Kontrahenta (co każdorazowo odbywa się w określony w umowie sposób za wynagrodzeniem).

7)A. Tworząc programy źródłowe (oprogramowanie, programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, systemy komputerowe, Podsystemy) opisane w dziale III niniejszego wniosku każdorazowo samodzielnie podejmował w tym celu prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

B. W ramach jednego projektu (będącego pracami rozwojowymi) wytwarzał więcej niż jeden program źródłowy (oprogramowanie, program komputerowy, kod źródłowy, aplikację komputerową, system komputerowy, Podsystem), będący efektem Pana pracy.

8)Wszystkie efekty Pana prac opisane w dziale III niniejszego wniosku, jako programy źródłowe (oprogramowanie, programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, systemy komputerowe, Podsystemy) są zawsze efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

9)Nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich (tj. odbiorcy końcowego programu Kontrahenta). Jest Pan związany umownie odpowiedzialnością wobec Kontrahenta A - w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Wynika to ze specyfiki Pana pracy - nie ma kontaktu z klientami docelowymi Kontrahenta A (tj. odbiorcami końcowych produktów Kontrahenta A - gier komputerowych). Jednak nie jest Pan związany sztywnymi godzinami pracy i może ją wykonywać według ustalonego przez siebie planu. Ponosi Pan również pełne ryzyko gospodarcze, co zostało przedstawione w stanie faktycznym niniejszego wniosku. Oznacza to, że przesłanki z art. 5b ustawy o PIT nie są spełnione łącznie - co wskazuje na to, że czynności wykonywane przez Pana można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej.

10)Nie podejmuje współpracy z kontrahentem innym niż Kontrahent A. Nie wyklucza Pan jednak zaistnienia takiej możliwości w przyszłości, tj. podjęcia współpracy z kilkoma kontrahentami jedocześnie bądź zmianę kontrahenta, z którym Pan współpracuje. Zaznacza Pan, że nawet w przypadku współpracy z kontrahentami w szczególności działających w branży gier komputerowych, charakter podejmowanej współpracy będzie identyczny, do współpracy z Kontrahentem A, opisanej we wniosku. Przedmiot współpracy również będzie analogiczny do stanu opisanego we wniosku i będzie on obejmował tworzenie programów komputerowych dla kontrahentów, na których po ukończeniu utworów będą przenoszone autorskie prawa majątkowe za wynagrodzeniem i na określonych polach eksploatacji w określonym momencie. Wszystkie te kwestie będą regulowane umową, którą zawrze Pan z potencjalnym kontrahentem. Pana programy komputerowe zachowają swój charakter i powstaną w wyniku prowadzonej przez Pana działalności opisanej w odpowiedzi na pytanie numer 2 tego wezwania.

11)Umowa z Kontrahentem A określa wynagrodzenie za całokształt świadczonych usług. Oprócz tworzenia oprogramowania (w szczególności kodu gier komputerowych i narzędzi związanych z ich produkcją) oraz projektowania architektury tychże gier i narzędzi świadczy Pan również usługi pozostałe, nie skutkujące wytwarzaniem programów komputerowych (usługi te nie są przedmiotem tego wniosku). Otrzymuje Pan więc wynagrodzenie miesięczne w stałej, zryczałtowanej kwocie, które oprócz wynagrodzenia należnego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonych programów komputerowych obejmuje również zapłatę za te pozostałe usługi. Wynagrodzenie należne za samo przeniesienie autorskich praw majątkowych na kontrahenta do wytworzonych programów komputerowych ustala Pan za pomocą proporcji czasu pracy poświęconego na wytworzenie tych programów komputerowych w stosunku do czasu pracy ogółem dla Kontrahenta A w danym miesiącu.

12)Umowa z Kontrahentem A przewiduje stałe miesięczne okresy rozliczeniowe.

13)W przypadku umowy z Kontrahentem A po stworzeniu programu komputerowego, który jest Podsystemem gry Kontrahenta, zapisuje kod źródłowy w systemie Kontrahenta A i tym samym przenosi Pan na niego autorskie prawa majątkowe do tego programu komputerowego. Na koniec miesiąca wystawia Pan fakturę o stałej kwocie z określonym terminem płatności. Wysokość tego wynagrodzenia ustalona jest w umowie i jest to stała kwota miesięczna za całokształt świadczonych usług, obejmująca wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych na kontrahenta. Należne wynagrodzenie za samo przeniesienie autorskich praw, obliczane jest jako proporcja czasu pracy poświęconego w danym miesiącu na wytworzenie danego programu komputerowego w stosunku do czasu pracy ogółem dla Kontrahenta A.

14)A. Umowa z Kontrahentem A określa przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonych przez Pana programów źródłowych w momencie zapisania ich w systemach komputerowych Firmy A.

B. Wyodrębnia Pan konkretne programy źródłowe opisane w dziale III niniejszego wniosku na podstawie ustaleń z Kontrahentem A. Otrzymując wytyczne i wskazania od Kontrahenta projektuje Pan, tworzy a następnie implementuje daną funkcjonalność, która stanowi osobny program komputerowy. Tak stworzony program komputerowy jest oddzielnym tworem możliwym do ustalenia i wyodrębnienia i wywołuje określone wyniki w Pana grach komputerowych. Przeniesienie praw autorskich do wytworzonego przez Pana programu komputerowego następuje z momentem zapisania kodu źródłowego utworu na systemie komputerowym Kontrahenta A.

C. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw autorskich jest zapisany kod źródłowy programu komputerowego w repozytorium Kontrahenta A, a także wystawienie faktury przez Pana.

D. Faktury wystawiane przez Pana nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na Kontrahenta A. Prowadzi Pan odrębną ewidencję, w której wysokość tego wynagrodzenia jest ustalana na podstawie czasu pracy, jaki przeznaczył Pan na stworzenie danego programu komputerowego w danym miesiącu w stosunku do czasu pracy ogółem w danym miesiącu (czasu poświęconego na stworzenie pozostałych programów komputerowych lub świadczenie pozostałych usług).

15)Tak, sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego nastąpił, nastąpi oraz będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy. Przeniesienie praw każdorazowo odbywa się na podstawie umowy podpisanej z kontrahentem w formie pisemnej, która reguluje kwestie związane z przeniesieniem tych praw i jasno określa pola eksploatacji, na których te prawa są przenoszone.

16)Wszystkie efekty prac podejmowanych przez Pana stanowią autorskie prawa do programu komputerowego i podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych. Przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności opisanej w odpowiedzi na pytanie drugie tego wezwania.

17)Po stworzeniu danego programu komputerowego każdorazowo zapisuje Pan jego kod źródłowy w systemie komputerowym Kontrahenta A, dzięki czemu Kontrahent jest w stanie zapoznać się z nim już w momencie przekazania utworu przez Pana i jednoczesnym przekazaniu autorskich praw majątkowych. Dodatkowo, to Kontrahent A zleca Panu stworzenie programu komputerowego o danej funkcjonalności. Umowa podpisana między Kontrahentem A i Panem ustala cenę Pana usług oraz określa pola eksploatacji, na których przenoszone są autorskie prawa majątkowe do wytworzonych przez Pana utworów. Kontrahent wie, jakie prawa autorskie nabywa oraz do jakich konkretnie utworów - zna również moment ich nabycia i cenę (która jest ustalona w umowie w odniesieniu do ogółu Pana prac programistycznych.

18)A. W wyniku tworzenia, rozwijania oraz ulepszania wszystkich efektów Pana pracy powstawały, powstają oraz będą powstawać nowe kody, algorytmy w językach programowania oraz nowe prawa własności intelektualnej.

B. Będą Panu przysługiwały pełne autorskie prawa osobiste majątkowe do wytworzonych praw własności intelektualnej do momentu ich przeniesienia na Kontrahenta A, co jest gwarantowane umową podpisaną pomiędzy stronami. Prawa te podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

19)Dochody uzyskiwane z innych źródeł, niezwiązane ze sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej wyłącza Pan z dochodu, który chce objąć pięcioprocentową stawką podatku.

20)Uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT - jest to dochód z odpłatnego zbycia (przeniesienia) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W związku z tym Pana stanowisko własne do pytania drugiego zostanie doprecyzowane.

21)Tak, prowadzi Pan odrębną ewidencję dla informacji wymaganych regulacją art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

22)Ewidencja prowadzona przez Pana wskazana w pytaniu numer 21 jest odrębną ewidencją od podatkowej księgi przychodów i rozchodów .

23)Prowadzi Pan ewidencję wskazaną w pytaniu numer 21 od początku realizacji działalności opisanej w odpowiedzi na pytanie 2 tego wezwania, tj. od 1 lutego 2019 r.

24)Prowadzi Pan ewidencję wskazaną w pytaniu numer 21 od początku realizacji prac rozwojowych opisanych w niniejszym wniosku. Moment poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to 6 luty 2019 r. i zostały one odpowiednio ujęte w ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

25)Prowadzona przez Pana ewidencja wskazana w pytaniu numer 21 wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej wytworzone przez Pana. Prowadzi ją Pan w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Ewidencja ta wyodrębnia również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

26)– Usługi księgowe z punktu a: koszt ten nie jest bezpośrednio związany z pracami rozwojowymi podejmowanymi przez Pana, jednak jest on istotny z punktu prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu kosztowi ma Pan pewność o należytym wywiązywaniu się z obowiązku i otrzymuje stały dostęp do specjalistycznej po mocy w sprawie prowadzenia działalności. Przekłada się to na jego rzeczywisty czas, który może przeznaczyć na prowadzenie prac rozwojowych, gdyż w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości czas ten zostałby ograniczony.

– Usługi księgowe z punktu b: koszt ten jest bezpośrednio związany z prowadzeniem prac rozwojowych przez Pana. Z uwagi na konieczność prowadzenia oddzielnych od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji dokumentującej wytworzone prawa własności intelektualnej ponosi i będzie Pan ponosił koszt prowadzenia tychże ewidencji przez specjalny podmiot. Jest to koszt ponoszony jedynie z tytułu prowadzenia prac rozwojowych i jest ich nierozłącznym elementem. Z tego powodu, koszt ten dotyczy prac rozwojowych podejmowanych zarówno przy pierwszym jak i drugim projekcie (opisanych w dziale III niniejszego wniosku).

– Zakup i serwis sprzętu komputerowego - sprzęt komputerowy stanowi podstawowe narzędzie pracy w działalności podejmowanej przez Pana. Na nim tworzone są programy komputerowe, będące Podsystemami gier Kontrahenta A. Sprzęt komputerowy służy również do nabywania nowej wiedzy i umiejętności niezbędnych do zaprojektowania i stworzenia nowych Podsystemów. Z tego względu, sprzęt komputerowy jest ściśle powiązany z pracami rozwojowymi podejmowanymi przez Pana, a koszt jego zakupu oraz serwisu miał bezpośredni wpływ na oba projekty podejmowane przez Pana opisanych w dziale III niniejszego wniosku.

– Odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego - jest to koszt niezbędny i nierozłączny w Pana branży, jaką jest tworzenie programów komputerowych. Zakupiony sprzęt komputerowy (który jest podstawowym narzędziem w Pana pracy) podlega stałemu zużyciu, co ujmowane jest w księgach jako odpisy amortyzacyjne. Z tego względu koszt ten jest bezpośrednio związany z prowadzeniem prac rozwojowych przez Pana przy obu projektach opisanych w dziale III niniejszego wniosku.

– Usługi telekomunikacyjne - koszt ten jest niezbędny w przypadku tworzenia Pana programów komputerowych. Obejmuje on dostęp do Internetu, który odgrywa kluczową rolę w nabywaniu nowej wiedzy niezbędnej do wytworzenia oprogramowania. Dzięki temu kosztowi może Pan również korzystać ze specjalistycznych narzędzi i programów wspomagających jego pracę, a także mieć dostęp do repozytoriów kodu. Z tego względu jest to koszt bezpośrednio związany z prowadzonymi przez Pana pracami rozwojowymi przy obu projektach opisanych w dziale III niniejszego wniosku.

– Materiały szkoleniowe - zezwalają Panu na nabywanie nowej wiedzy oraz łączenie jej z już dotychczas posiadaną, dzięki czemu jest Pan w stanie tworzyć nowe i ulepszone funkcjonalności, będące odrębnymi programami komputerowymi. Z tego względu jest to koszt bezpośrednio związany z prowadzonymi przez Pana pracami rozwojowymi przy obu projektach opisanych w dziale III niniejszego wniosku.

– Zakup telefonu komórkowego - telefon jest jednym z podstawowych narzędzi do komunikacji między Panem a kontrahentem. Nie jest to jednak koszt bezpośrednio związany z pracami rozwojowymi.

– Zakup paliwa i serwis pojazdu samochodowego - regularnie dojeżdża Pan do siedziby kontrahenta w celu szczegółowej konsultacji projektu z zespołem, w którym Pan pracuje. W tym celu, aby maksymalnie skrócić czas dojazdów, który następnie może poświęcić na tworzenie programów komputerowych oraz organizowanie zespołu, ponosi Pan koszty związane z eksploatacją pojazdu. Koszty te nie są bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi podejmowanymi przez Pana.

– Odpisy amortyzacyjne pojazdu samochodowego - koszt ten obrazuje stałe zużycie pojazdu użytkowanego przez Pana w ramach prowadzonej działalności. Jest to nierozłączny element jego eksploatacji, jednak nie jest to koszt bezpośrednio związany z pracami rozwojowymi podejmowanymi przez Pana.

Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedź na pytanie:

Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe (We wniosku wskazał Pan ogólnie, że ponoszenie tych wydatków dotyczy Pana działalności, ale nie wyjaśnił Pan kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami, które Pan prowadził albo prowadzi jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe)?

27)Ponosi i będzie ponosił koszt usług księgowych z punktu b wyłącznie w celu prawidłowej ewidencji prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Dodatkowo, w celu wykonywania prac rozwojowych jest Pan zmuszony ponosić koszt zakupu i serwisu sprzętu komputerowego oraz jego odpisów amortyzacyjnych, a także usług telekomunikacyjnych. Bez tych kosztów nie byłby Pana w stanie przeprowadzić obu projektów wskazanych i opisanych w dziale III niniejszego wniosku, mimo że te koszty przysłużyły się całej Pana działalności.

Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedź na pytanie:

Czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana trzecie pytanie były/są/będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych prac rozwojowych albo badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym?

28)A. Przyporządkowuje Pan wydatki z pytania trzeciego do prac rozwojowych według ich przyczynienia się do powstania danych programów komputerowych w sposób bezpośredni lub pośredni. Wydatki, które nie są w żaden sposób powiązane z wytworzeniem danego programu komputerowego, nie przyczyniły się bezpośrednio lub pośrednio do jego wytworzenia, traktowane są jako koszty pozostałe i nie są obciążają przychodów uzyskanych z danego programu komputerowego.

B. Do wskaźnika nexus zalicza Pan jedynie koszty, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do powstania danego programu komputerowego. Koszty pośrednie nie są brane pod uwagę w wyliczeniu wskaźnika nexus. Kieruje się również w tej kwestii przepisami zawartymi w art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT.

29)Pod kategorią „zakup i serwis sprzętu komputerowego” rozumie Pan wydatki na zakup komputera i jego części składowych, laptopa, monitorów, klawiatur, kontrolerów do gier (gamepadów), myszek komputerowych, kabli zasilających, kabli USB, kabli HDMI, Mówiąc o serwisie sprzętu komputerowego ma Pan na myśli usługi naprawy lub wymiany uszkodzonego lub wadliwego sprzętu, a także usługi czyszczenia i konserwacji.

30)Koszt opisany jako „usługi telekomunikacyjne (w tym Internet) obejmuje wydatki ponoszone przez Pana wyłącznie na abonament internetowy. Nie wyklucza Pan, że w przyszłości może ponosić również koszty abonamentu telefonicznego (dlatego, kategoria ta uprzednio została wskazana w niniejszym wniosku w sposób ogólny).

31)Poniósł Pan koszt specjalistycznych książek, które były fachową literaturą z branży IT, konkretnie z dziedziny tworzenia silników do gier. Nabył Pan tę książkę w celu podniesienia ogólnego poziomu swojej wiedzy, a którą następnie wykorzystał Pan przy tworzeniu Podsystemów dla Kontrahenta A. Do tej pory poniósł Pan jednorazowo ten koszt, jednak nie wyklucza możliwości poniesienia tego kosztu w przyszłości. Książki specjalistyczne będą dotyczyć wiedzy z branży IT i pozwolą Panu na nabycie nowej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w Pana działalności. Celem nabycia specjalistycznych książek może być zarówno zdobywanie specjalistycznej wiedzy do tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana prac opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i do podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy.

32)Do tej pory nie poniósł kosztu związanego z uczestnictwem w kursach, jednak nie wyklucza Pan możliwości poniesienia takiego kosztu w przyszłości. Kursy te będą dotyczyć poszerzenia wiedzy z branży IT i pozwolą Panu na nabycie nowej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w Pana działalności. Uczestnictwo w kursach może dotyczyć zarówno zdobywania specjalistycznej wiedzy od tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana Wnioskodawcy, opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i do podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy.

33)Do tej pory nie poniósł Pan kosztu związanego z nabyciem ebooków, jednak nie wyklucza możliwości poniesienia takiego kosztu w przyszłości. Ebooki będą dotyczyć branży IT i będą służyły Panu jako źródło do nabycia nowej, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy. Nabycie ebooków może dotyczyć zarówno zdobywania specjalistycznej wiedzy potrzebnej do tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana prac opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy.

34)Do tej pory nie poniósł kosztu związanego z nabyciem czasopism branżowych, jednak nie wyklucza możliwości poniesienia takiego kosztu w przyszłości. Czasopisma będą dotyczyć branży IT i będą służyły Panu jako źródło do nabycia nowej, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w Pana działalności. Nabycie czasopism branżowych może dotyczyć zarówno zdobywania specjalistycznej wiedzy potrzebnej do tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana prac opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy.

35)Koszt telefonu komórkowego obejmuje jednorazowy zakup jednego telefonu komórkowego w celu zapewnienia stałej łączności pomiędzy Panem a Kontrahentem A i zespołem programistów. Telefony komórkowe, tak jak i sprzęt komputerowy, podlegają ciągłemu zużyciu w wyniku codziennej eksploatacji, dlatego dla utrzymania sprawnego kanału komunikacyjnego. Jest Pan zmuszony wymieniać telefon komórkowy co jakiś czas. Z tego względu sporadycznie ponosił i będzie ponosić koszt nabycia nowego telefonu komórkowego. Koszt ten obejmuje również zakup niezbędnych akcesoriów dodatkowych: ładowarka, kabel USB, etui i szkło ochronne.

36)Pod pojęciem „serwis pojazdu samochodowego” rozumie Pan usługi związane z naprawą szkód powstałych w wyniku zwykłej eksploatacji lub zdarzeń wypadkowych, a także usługi związane z utrzymaniem pojazdu w pełnej sprawności - wymiana zużytych części, płynów, przegląd techniczny pojazdu.

37)Pod pojęciem „ubezpieczenia pojazdu” rozumie Pan koszt związany z nabyciem polisy ubezpieczeniowej. Są to wydatki na ubezpieczenie OC, AC oraz NNW.

38)Pod pojęciem „przegląd pojazdu” ma Pan na myśli okresowe badania techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów, mające na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego.

39)Pod pojęciem „części samochodowe” rozumie Pan części tworzące podzespoły samochodu osobowego: nadwozia, podwozia (układ napędowy, układ hamulcowy, układ wydechowy, układ kierowniczy, układ zawieszenia), silnika oraz instalacji elektrycznej.

40)Koszty związane z pojazdem samochodowym doprecyzowane wyżej oraz wskazane w punkcie V niniejszego wniosku dotyczą pojazdu osobowego.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan również, że:

Pod pojęciem „działalność polegająca na tworzeniu programów źródłowych (wskazanych w niniejszym wniosku również jako programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie) opisana w dziale III niniejszego wniosku” rozumie Pan wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach umowy z Kontrahentem A, które zostały wskazane w dziale II niniejszego wniosku i opisane szczegółowo w dziale III niniejszego wniosku:

1)tworzenie oprogramowania, w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją,

2)projektowanie architektury wyżej wymienionych gier i narzędzi.

W związku z powyższym pytanie numer 1 zostało doprecyzowane.

Przedmiotem pytania numer 3 niniejszego wniosku nie jest możliwość zaliczenia wszystkich wskazanych we wniosku wydatków do kosztów, o których mowa w lit. „a” wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Przedmiotem pytania numer 3 jest wskazanie przez organ, które konkretnie z kosztów ponoszonych przez Pana w związku z prowadzoną działalnością należy ująć we wskaźniku nexus, a które z tych ponoszonych kosztów powinny być wyłączone z jego kalkulacji.

Pytania

1)Czy podejmowana przez Pana działalność wskazana w pkt 1-2 w dziale II niniejszego wniosku, która została opisana w dziale III niniejszego wniosku, polegająca na tworzeniu programów źródłowych (opisanych w niniejszym wniosku również jako: programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie, podsystemy), w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją oraz projektowaniu architektury gier i narzędzi, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 związku z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?

2)Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym do dochodów ze sprzedaży praw autorskich do Podsystemów możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5%?

3)Które z wymienionych poniżej kosztów:

a)usługi księgowe z pkt. a,

b)usługi księgowe z pkt. b,

c)zakup i serwis sprzętu komputerowego,

d)odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

e)usługi telekomunikacyjne,

f)materiały szkoleniowe,

g)zakup telefonu komórkowego,

h)zakup paliwa i serwis pojazdu samochodowego,

i)odpisy amortyzacyjne pojazdu samochodowego po uwzględnieniu odpowiedniej proporcji,

– są kosztami faktycznie poniesionymi przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT?

4)Czy dla celów prawidłowego ustalenia dochodów ze sprzedaży praw do programów źródłowych, koszt związany z zakupem sprzętu komputerowego o wartości poniżej 10.000 zł, który będzie w księdze przychodów i rozchodów ujęty i zamortyzowany jednorazowo, a będzie wykorzystywany przez cały rok podatkowy do tworzenia programów źródłowych, w ewidencji o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT, powinien obciążać dochód ze sprzedaży wszystkich praw autorskich do programów źródłowych wytworzonych w danym roku podatkowym, oraz dochód z tytułu opłat licencyjnych do programu licencyjnego

[przypis organu: w uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że uzyskuje Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT]

– uzyskany w danym roku podatkowym, począwszy od daty poniesienia kosztu, aż do końca rozliczanego roku podatkowego, i w ten sam sposób być ujmowany we wskaźniku nexus danego prawa?

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 1

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że działalność badawczo‑rozwojowa jest zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Zauważa Pan, że według ustawy, działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe są to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych Produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe w kontekście art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub Oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych Produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podał Pan, że ustawa o PIT nie wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa polega na wykonywaniu badań naukowych i prac rozwojowych jednocześnie, w świetle ustawy, w której w definicji działalności badawczo-rozwojowej między wyrażeniami „badania naukowe” i „prace rozwojowe” użycie spójnik „lub” wskazuje, że podatnik nie musi prowadzić jednocześnie badań naukowych i prac rozwojowych. Aby podatnik mógł określić swoją działalność jako badawczo-rozwojową wystarczy, że będzie prowadził albo prace naukowe albo prace rozwojowe.

W Pana ocenie, analizując powyższe definicje należy stwierdzić, że aby określić działalność jako badawczo-rozwojową, działalność ta powinna być:

twórcza,

systematyczna,

zwiększać zasoby wiedzy, oraz

wykorzystywać te zasoby do tworzenia nowych zastosowań.

Zaznaczył Pan, że objaśnienia z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX (dalej jako: „Objaśnienia IP BOX”), opierając się na orzecznictwie, wskazują, że przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:

a)być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy,

b)mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności,

c)mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu”), przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).

Pana zdaniem, Pana działalność w zakresie tworzenia programów źródłowych rozwijających produkty Kontrahenta A spełnia definicję twórczej.

Rezultat Pana działań jest odpowiednio ustalony - tworząc kod źródłowy przenosi go Pan do edytora kodu i repozytorium, przez co kod ten ulega uzewnętrznieniu, co umożliwia zapoznanie się z nim osobie trzeciej. Kod ten ma charakter indywidualny, ponieważ jest wynikiem Pana procesów myślowych, Pana dotychczas nabytej wiedzy i doświadczenia. Twór ten ma charakter oryginalny - wnosi on nową wartość dla Kontrahenta A, który w dalszej kolejności może go wykorzystać do ulepszania swoich Produktów, z których czerpie dochody. Odwołując się do definicji systematyczności w słowniku języka polskiego PWN (przywołanym w Objaśnieniach IP BOX) są to działania prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, zaś efekty tych działań są planowe i metodyczne.

W Objaśnieniach IP BOX jest podkreślone, że działalność, aby była prowadzona w sposób systematyczny, nie musi być prowadzona w sposób ciągły, wystarczy, że podatnik zaplanuje i przeprowadzi jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele, harmonogram i zasoby. Wskazał Pan, że w projektach, w których bierze Pan udział są określone cele, które są realizowane poprzez tworzenie nowych funkcjonalności programu.

Podał Pan, że współpracuje Pan z zespołem działającym według określonego planu, a to wymaga od Pana odpowiedniej organizacji i uporządkowania swojej pracy. Każdy projekt polegający na stworzeniu gry musi być odpowiednio zaplanowany, ponieważ brak harmonogramu, celów oraz planu według którego pracują programiści oraz inni członkowie zespołu uniemożliwiłyby powstanie Pana programów źródłowych, jak i Produktów na dalszych etapach prac. Tworząc oprogramowanie, zwiększa Pan zasoby wiedzy Kontrahenta w zakresie technologii informatycznych używanych w branży gier komputerowych. Korzyści ze zwiększania zasobów wiedzy są obopólne: Pan rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w bieżących lub przyszłych projektach, zaś Kontrahent ma możliwość wdrożenia nowych rozwiązań do swoich systemów oraz produktów.

Pana zdaniem wytwarzanie, ulepszanie czy rozwijanie oprogramowania charakteryzuje się cechami prac rozwojowych, nie zaś badań naukowych. Wykorzystuje Pan już nabytą wiedzę do prowadzenia dalszych działań innowacyjnych, a nie przyczynia się do powstania takiej wiedzy.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdził Pan, że Pana zdaniem część działalności, w której skupia się Pan na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 2 (przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, według art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Wskazał Pan, że wytwarza Pan programy komputerowe będące kombinacją komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego. Mimo, że tworzy Pan jedynie części składowe gier komputerowych, to części te Pana zdaniem spełniają definicję programu komputerowego. Odwołując się do definicji zawartych w literaturze fachowej, program komputerowy można definiować jako: „zakodowana sekwencja instrukcji wykonywanych bezpośrednio lub pośrednio przez komputer albo inne urządzenie zdolne do przetwarzania informacji w celu uzyskania określonego rezultatu (realizacji określonych funkcji lub zadań) (J. Sobczak, Prawo autorskie i prawa pokrewne, Warszawa-Poznań 2000, s. 168).

Uważa Pan, że implementacja kodu tworzonego przez Pana wywołuje określone wyniki w produktach (grach komputerowych) Kontrahenta A, co prowadzi do wzbogacenia systemu o nowe funkcjonalności, w Pana ocenie można więc stwierdzić, że definicja ta została spełniona.

W Pana opinii, programy źródłowe wzbogacające produkty o nowe funkcjonalności tworzone przez Pana korzystają z ochrony prawnoautorskiej na podstawie art. 1 oraz 74 ustawy o PAIPP.

Wskazał Pan, że według art. 1 ust.1 ustawy o PAIPP przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Artykuł 1 ust. 3 tejże ustawy wskazuje, że twór podlega ochronie już w momencie ustalenia - nawet jeżeli miałby postać nieukończoną. Artykuł 74 ustawy o PAIPP dodatkowo kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony z momentem ich ustalenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.

Pana Zdaniem, tworzone przez Pana oprogramowanie oraz jego części posiadają wszystkie wymienione cechy zawarte w art. 1 ust. 1 ustawy o PAIPP (co - w Pana ocenie - zostało uargumentowane w stanowisku wobec pytania numer 1) i dodatkowo spełnia definicje techniczne oprogramowania komputerowego - więc podlega ono ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP.

Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie programów komputerowych następuje wskutek prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej - co - w Pana ocenie - również zostało poparte w stanowisku wobec pytania numer 1. Tworząc programy spełniające definicję programów komputerowych będącymi utworami w rozumieniu ustawy o PAIPP otrzymuje Pan comiesięczne wynagrodzenie za usługi programistyczne, które obejmuje wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do Oprogramowania na określonych polach eksploatacji na Kontrahenta, które przenosi w momencie określonym w umowie.

Mając na uwadze powyższe, uważa Pan, że prawa autorskie do programów komputerowych wytwarzanych samodzielnie przez Pana są kwalifikowanym prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ust. 8 ustawy o PIT.

Wskazał Pan, że według art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży Produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Podał Pan, że w ramach swojej działalności wytwarza, rozwija oraz ulepsza Pan oprogramowanie, do którego prawa przeniósł z momentami określonymi w umowie z Kontrahentem, na określonych w umowie polach eksploatacji, zaś wynagrodzenie za przeniesienie praw do tych utworów otrzymuje po ustaleniu tych utworów i po wystawieniu faktury za całość usługi programistycznej w danym miesiącu.

Za każdy miesiąc wystawia fakturę dla Kontrahenta za całokształt świadczonych przez Pana usług programistycznych. Faktura dla Kontrahenta zawiera jedną pozycję, której wysokość uzależniona jest od zryczałtowanej kwoty w pisanej w umowie, zaś zasady ustalania wynagrodzenia są zawarte w umowach z Kontrahentem. Część wynagrodzenia dotyczy przeniesienia praw autorskich do programu komputerowego. Autorskie prawa do programów źródłowych wytwarzanych przez Pana są według Pana kwalifikowanymi prawa mi własności intelektualnej, co - w Pana ocenie - zostało wcześniej odpowiednio uargumentowane. Wynagrodzenie za przeniesienie tych praw oblicza Pan na podstawie ewidencji czasu pracy opisanej w niniejszym wniosku.

Podkreślił Pan, że aby ustalić dochód ze sprzedaży utworów, prowadzi Pan ewidencję kosztów i przychodów przypadających na każde autorskie prawo do programu komputerowego, w której ustala różnicę między przychodami i kosztami osiągniętymi i poniesionymi w związku ze sprzedażą konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, zaś różnica ta stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Dochód ten jest mnożony przez indywidualnie ustalony dla danego prawa własności intelektualnej wskaźnik nexus. Ewidencja jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie dochodu ze sprzedaży każdego programu źródłowego w roku podatkowym.

Mając na uwadze powyższe, uważa Pan, że dochód ze sprzedaży praw do programów źródłowych wytwarzanych samodzielnie przez Pana stanowi kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 i jest to dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Analizując artykuł 30ca ustawy o PIT należy zauważyć, że dla zastosowania 5% stawki podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

1)prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o PIT,

2)wytwarzanie w ramach działalności kwalifikowanych praw własności intelektualnej,

3)uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej,

4)określenie wysokości dochodu jaki może być objęty preferencyjną stawką podatku za pomocą wskaźnika nexus dla każdego kwalifikowanego IP odrębnie,

5)prowadzenie odrębnej ewidencji operacji finansowych związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.

Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze sprzedażą kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Wskazał Pan, że w opisanym przypadku:

1)prowadzi Pan zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą, w ramach której realizowana jest działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu ustawy o PIT,

2)w następstwie działalności badawczo-rozwojowej wytwarza, rozwija i ulepsza Pan programy komputerowe, które podlegają ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP, stanowią one kwalifikowane prawa własności intelektualnej,

3)prowadzi zestawienie kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ewidencję kosztów i przychodów przypadających na każde autorskie prawo do programu komputerowego oraz roczne zbiorcze zestawienia dochodów przypadających na poszczególne kwalifikowane IP.

Ewidencje prowadzone przez Pana:

a)wyodrębniają wszystkie prawa własności intelektualnej, nad którymi trwają prace od stycznia 2019 r., do dnia dzisiejszego,

b)wyodrębniają koszty, będące elementami wskaźnika nexus, dotyczącego każdego prawa własności intelektualnej,

c)umożliwiają ustalenie sumy kosztów i przychodów przypadających na każde prawo własności intelektualnej, a w konsekwencji ustalenia dochodu z każdego prawa własności intelektualnej,

d)umożliwiają ustalenie sumy dochodów osiągniętych w danym roku ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, która podlega opodatkowaniu stawką 5%.

W Pana ocenie, zostały spełnione wszystkie przesłanki, które uprawniają do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego.

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 3

Podał Pan, że według art. 30ca ust. 4 oraz 5 wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

[(a + b) * 1,3]/[a + b + c + d]

– w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do opisanych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Mając na uwadze przytoczone przepisy stwierdził Pan, że kosztami faktycznie poniesionymi przez podatnika w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, po uwzględnieniu odpowiedniej proporcji będą:

a)usługi księgowe z punktu b,

b)zakup i serwis sprzętu komputerowego,

c)odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

d)usługi telekomunikacyjne,

e)materiały szkoleniowe

Powyższe koszty stanowią koszty poniesione przez Pana na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność w zakresie tworzenia programów źródłowych rozwijających produkty Kontrahenta A i przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji zostaną elementem wskaźnika nexus.

Pana zdaniem, wymienione koszty powinno się w odpowiedniej wysokości podstawić do litery a wskaźnika, ponieważ część tych kosztów jest ponoszona na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową i w określonej wysokości są związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Wskazał Pan, że pozostałe koszty są kosztami pośrednimi, które są niezbędne w Pana działalności gospodarczej, jednak nie są niezbędne do wytworzenia programu źródłowego, w związku z tym nie mogą znaleźć się we wskaźniku nexus.

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 4

Wskazał Pan, że zgodnie ze stanowiskiem do pytania numer 3, wydatki ponoszone przez Pana na zakup i serwis sprzętu komputerowego są również kosztem w rozumieniu art. 22 w związku z art. 23 ustawy o PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podał Pan, że koszty te stanowią również część wskaźnika nexus odpowiadającej literze a - według Pana są kosztami faktycznie poniesionymi przez Pana na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 30cb ust. 1 pkt. 2 i 3 tejże ustawy, ma Pan obowiązek kolejno prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Zaznaczył Pan, że według art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Pana zdaniem, koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła dochodów w okresie dłuższym, niż wytworzenie kwalifikowanego IP z okresu poniesienia kosztu, i przyczyniły się do powstania więcej niż jednego kwalifikowanego IP. W celu rzetelnego i prawidłowego określenia dochodu ze sprzedaży programu komputerowego, koszt ten powinien zostać rozliczony w czasie i podzielony według proporcji na więcej niż jedno kwalifikowane IP.

Podkreślił Pan, że zgodnie z art. 22d ust. 1 ustawy o PIT, ma Pan prawo nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, zgodnie z art. 22g, nie przekracza 10 000 zł, a wydatki na ich nabycie stanowią wówczas koszt uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Uważa Pan więc, że ma Pan prawo w trakcie roku, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ująć zakup sprzętu w kosztach jednorazowo, jednak ujęty jednorazowo w kosztach sprzęt komputerowy, rozliczany jako koszt uzyskania przychodu w danym miesiącu, powinien zostać dla celów odpowiedniej kalkulacji dochodów ze sprzedaży praw do programów źródłowych wytwarzanych przez Pana rozdzielony na każdy program źródłowy w odpowiedniej proporcji, zarówno jako koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży praw do programu komputerowego, jak i koszt będący częścią wskaźnika nexus.

Wskazał Pan, że koszt zakupu sprzętu należy rozliczyć w czasie za pomocą ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT, począwszy od momentu poniesienia kosztu do końca roku podatkowego, w którym nastąpił wydatek.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 cytowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 wskazanej wyżej ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 przywołanej ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych nże wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych nże wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 cytowanej ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących Panu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych -w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto, należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z wyżej wskazanej preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej nże jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcia wyżej wskazanych celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 przywołanej ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Przedmiotem Pana wniosku - stosownie do treści pierwszego z Pana pytań – jest m.in. kwestia:

Czy podejmowana przez Pana działalność wskazana w pkt 1-2 w dziale II niniejszego wniosku, która została opisana w dziale III niniejszego wniosku, polegająca na tworzeniu programów źródłowych (opisanych w niniejszym wniosku również jako: programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie, podsystemy), w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją oraz projektowaniu architektury gier i narzędzi, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 związku z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?

Z podanych przez Pana informacji wynika, że pod pojęciem: „działalność polegająca na tworzeniu programów źródłowych (wskazanych w niniejszym wniosku również jako programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie) opisana w dziale III niniejszego wniosku” rozumie Pan wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach umowy z Kontrahentem A, które zostały wskazane w dziale II niniejszego wniosku i opisane szczegółowo w dziale III niniejszego wniosku - dotyczące:

tworzenia oprogramowania, w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją [punkt 1 wyliczenia zawartego w dziale II wniosku - przypis organu],

projektowania architektury wyżej wymienionych gier i narzędzi [punkt 2 wyliczenia zawartego w dziale II wniosku - przypis organu].

We wniosku wskazał Pan, że:

obowiązki wymienione uprzednio w punktach: 1-2, skutkują wytworzeniem przez Pana innowacyjnego oprogramowania, którego jest Pan jedynym twórcą i właścicielem,

współpracując z Kontrahentem A tworzy Pan programy komputerowe z branży gier komputerowych, które tworzą, rozwijają oraz ulepszają produkty oferowane przez Firmę A, którymi są gry komputerowe na komputery i urządzenia stacjonarne oraz urządzenia mobilne. Współpracując z Kontrahentem A bierze Pan udział w tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu gier komputerowych na urządzenia stacjonarne (PC) oraz urządzenia mobilne poprzez tworzenie składowych gier (opisanych we wniosku jako: „Podsystemy”),

proces tworzenia Podsystemów zaczyna się od określenia zapotrzebowania Kontrahenta A na daną funkcjonalność. Na tej podstawie przeprowadza Pan analizę, której celem jest ocena wykonalności danego zapotrzebowania oraz estymacji czasowej. W analizie bierze Pan pod uwagę istniejące rozwiązania w projekcie oraz te stosowane szeroko w branży gier komputerowych, o ile takie informacje są publicznie dostępne. Następnie, zgłasza Pan Kontrahentowi A potencjalne problemy, które mogą doprowadzić do błędów i nieprzewidzianych wcześniej konsekwencji. Jeżeli, po takiej analizie zapotrzebowanie Kontrahenta A nie ulega zmianie, projektuje Pan architekturę danego Podsystemu, a następnie implementuje go, starając się spełnić zapotrzebowanie Kontrahenta A oraz wykonać całość pracy zgodnie ze sztuką dobrego programowania.

Z przedstawionych przez Pana okoliczności wynika też m.in., że:

współpracując z Kontrahentem A (określanym też jako: „Firma A”, „Zleceniodawca A”) tworzy Pan programy komputerowe z branży gier komputerowych, które tworzą, rozwijają oraz ulepszają produkty oferowane przez Firmę A,

współpracując ze Zleceniodawcą A świadczy Pan usługi programistyczne obejmujące m.in.:

tworzenie oprogramowania, w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją,

projektowanie architektury wyżej wymienionych gier i narzędzi

wskutek Pana czynności powstają Podsystemy stanowiące przejaw Pana działalności twórczej o indywidualnym charakterze, które zostają odpowiednio ustalone w środowisku programistycznym,

podsystemy tworzone przez Pana są dziełami odrębnymi,

podsystemy podlegają ochronie autorskiej na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

tworząc Podsystemy rozwija i ulepsza Pan programy Kontrahenta A, jednak to ulepszanie i rozwijanie ma charakter implementacji nowych funkcjonalności, które są samodzielnie tworzonymi przez Pana Podsystemami,

tworząc Podsystemy będące częścią produktów Kontrahenta A, modyfikuje Pan istniejący już kod źródłowy w celu dodania do niego nowych funkcjonalności,

w wyniku ulepszania i rozwijania gier stają się one wzbogacone o elementy niewystępujące do tej pory. Ulepszenie ich nie ma charakteru rutynowego i nie jest powiązane z dokonywaniem niezbędnych poprawek w oprogramowaniu,

program źródłowy tworzony przez Pana, spełniający definicję programu komputerowego, podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP,

samodzielnie i bezpośrednio przez Pana realizowana działalność, której przedmiotem jest tworzenie programów źródłowych, jest działalnością:

twórczą,

podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy w połączeniu z Pana umiejętnościami do tworzenia nowych zastosowań,

Pana działalność dotycząca tworzenia programów komputerowych dla Kontrahenta A, ma charakter prac rozwojowych, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

wszystkie efekty Pana prac (dział III wniosku) opisane jako programy źródłowe (oprogramowanie, programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, systemy komputerowe, Podsystemy) są zawsze efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe podejmowane w Pana projektach każdorazowo dotyczyły tworzenia programów komputerowych rozwijających gry komputerowe wydawane przez Kontrahenta A, będącymi jego produktami. Ich celem było stworzenie osobnych programów komputerowych, będącymi Podsystemami tychże gier komputerowych pełniącymi określone funkcje oraz narzędzi wspomagających proces ich tworzenia. Stworzone Podsystemy stanowiły osobne programy komputerowe, które wprowadzały dodatkową zawartość do gier wydawanych przez Kontrahenta A, w postaci nowych mechanik i systemów w grze,

Pana prace rozwojowe zostały i zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Każdorazowo tym wynikiem są programy komputerowe będące Podsystemami gier komputerowych Kontrahenta A, wprowadzające do nich nową zawartość w postaci mechanik i systemów gry,

wszystkie czynności wykonywane przez Pana (dział III wniosku) służą planowaniu produkcji, bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,

efekty Pana pracy, które nazywa Pan „oprogramowaniem, programem komputerowym, programem źródłowym, kodem źródłowym, aplikacją komputerową, systemem komputerowym, Podsystemem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

efekty Pana pracy, które nazywa „oprogramowaniem, programem komputerowym, programem źródłowym, kodem źródłowym, aplikacją komputerową, systemem komputerowym, Podsystemem” zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest Pan ich jedynym twórcą i właścicielem, przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do wytworzonych programów komputerowych do momentu przeniesienia ich na Kontrahenta,

wszystkie efekty prac podejmowanych przez Pana stanowią autorskie prawa do programu komputerowego i podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych,

w wyniku tworzenia, rozwijania oraz ulepszania wszystkich efektów Pana pracy powstawały, powstają oraz będą powstawać nowe kody, algorytmy w językach programowania oraz nowe prawa własności intelektualnej.

Wobec tego, podejmowane przez Pana działania polegające na tworzeniu programów źródłowych (opisanych w niniejszym wniosku również jako: programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie, podsystemy), w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją oraz projektowaniu architektury gier i narzędzi - mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, że działalnością badawczo-rozwojową są wyłącznie te działania, które w sposób ścisły dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu. Co do zasady, nie jest to więc całość świadczonych przez Podatnika usług, ani też całość prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

Autorskie prawo do programów źródłowych (opisanych w niniejszym wniosku również jako: programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie, podsystemy), w szczególności kodu gier komputerowych oraz narzędzi związanych z ich produkcją oraz architektury gier i narzędzi (w ramach działalności gospodarczej) - w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana prac badawczo‑rozwojowych - jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści złożonego przez Pana uzupełnienia wniosku wynika również, że prowadzi Pan odrębną ewidencję dla informacji wymaganych regulacją art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Ewidencja ta jest odrębną ewidencją od podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ponadto:

prowadzi Pan tę ewidencję:

od 1 lutego 2019 r.,

od początku realizacji prac rozwojowych opisanych w niniejszym wniosku,

moment poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to 6 luty 2019 r.,

prowadzona przez Pana ewidencja wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej wytworzone przez Pana. Prowadzi ją Pan w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Ewidencja ta wyodrębnia również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Wskazał Pan również, że:

uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT - jest to dochód z odpłatnego zbycia (przeniesienia) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

rozważa Pan coroczne korzystanie z preferencyjnego opodatkowania pięcioprocentową stawką podatkową wobec dochodów uzyskiwanych z wytwarzania programów komputerowych na podstawie przepisów o IP BOX, poczynając od zeznania rocznego składanego za rok podatkowy 2019 i w następnych latach, prawdopodobnie z wyłączeniem roku 2022 (rok opodatkowania ryczałtem),

dochody uzyskiwane z innych źródeł, niezwiązane ze sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej wyłącza Pan z dochodu, który chce objąć pięcioprocentową stawką podatku.

Mając na względzie powyższe informacje, należy zatem wskazać, że Pana dochód z przenoszenia na Zleceniodawcę/Firmę/Kontrahenta A opisanych majątkowych praw autorskich do programów źródłowych, będący dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umożliwia Panu skorzystanie z preferencyjnego (ich) opodatkowania pięcioprocentową stawką podatku stosownie do regulacji wskazanej w art. 30ca ust. 1 omawianej ustawy.

Powyższe uprawnienie (możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) przysługuje więc Panu w podanym we wniosku okresie, tzn. za rok podatkowy 2019 i w następnych latach, z wyłączeniem roku 2022 (rok opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego - ze wskazanej preferencji nie mogą skorzystać podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus należy pamiętać, aby istniał związek pomiędzy:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan ustalać odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo‑rozwojową związaną z danym kwalifikowanym IP.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP, mogą zostać uwzględnione we wskaźniku nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane w roku podatkowym, w którym będzie Pan korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze dotyczącym wyliczenia wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo‑rozwojowej w rozumieniu art. 26e wyżej wskazanej ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu pięcioprocentową stawką podatku, podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX wynika, że:

Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP.

Artykuł 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa zasady ustalania dochodu w przypadku podatników zamierzających korzystać z preferencyjnej pięcioprocentowej stawki podatku, o której mowa wyżej, odwołując się do art. 9 ust. 2 tej ustawy.

Jak wynika z treści art. 9 ust. 2 analizowanej ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przy czym, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje szczegółowych uregulowań w zakresie kosztów, które są funkcjonalnie związane z przychodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i które należy brać pod uwagę przy obliczaniu dochodu z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy, zatem w tym zakresie zastosowanie znajdą ogólne zasady kwalifikowalności kosztów.

W myśl natomiast art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego wynika, że kosztami, o których mowa w przepisach odnoszących się do IP Box, w zakresie obliczenia dochodu, który zostanie następnie przemnożony przez wskaźnik nexus, będą wszelkiego rodzaju koszty, które są funkcjonalnie związane z przychodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, i które to w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu, o ile koszty te stanowić będą mogły koszt podatkowy.

Powyższe potwierdza również treść Objaśnień podatkowych, wskazujących na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Objaśnienia, nie wskazują jednak, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.

W celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 3 tej ustawy:

Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Natomiast, stosownie do art. 22 ust. 3a tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2.

W myśl art. 22 ust. 3a wskazanej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przy czym, to podatnik zobowiązany jest wykazać związek danego wydatku z uzyskanym przychodem, bądź prowadzoną działalnością nakierowaną na uzyskanie przychodu.

Z przedstawionych przez Pana okoliczności wynika, że ponosi Pan następujące koszty:

usługi księgowe z podziałem na:

a)prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych,

b)prowadzenie ewidencji dochodów ze sprzedaży programów komputerowych,

zakup i serwis sprzętu komputerowego:

wydatki te dotyczą: zakupu komputera i jego części składowych, laptopa, monitorów, klawiatur, kontrolerów do gier (gamepadów), myszek komputerowych, kabli zasilających, kabli USB, kabli HDMI oraz nośników pamięci (wydatek podany wprost we wniosku),

serwis komputerowy dotyczy: naprawy lub wymiany uszkodzonego lub wadliwego sprzętu, a także usługi czyszczenia i konserwacji,

odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

usługi telekomunikacyjne (w tym Internet):

wydatek ten obejmuje wydatki ponoszone przez Pana wyłącznie na abonament internetowy. Nie wyklucza Pan jednak, że w przyszłości może ponosić również koszty abonamentu telefonicznego (dlatego, kategoria ta uprzednio została wskazana w niniejszym wniosku w sposób ogólny).

materiały szkoleniowe:

wydatki te dotyczą:

kosztu specjalistycznych książek, które były fachową literaturą z branży IT, konkretnie z dziedziny tworzenia silników do gier. Nabył Pan tę książkę w celu podniesienia ogólnego poziomu swojej wiedzy, a którą następnie wykorzystał przy tworzeniu Podsystemów dla Kontrahenta, Książki specjalistyczne będą dotyczyć wiedzy z branży IT i pozwolą Panu na nabycie nowej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w Pana działalności. Celem nabycia specjalistycznych książek może być zarówno zdobywanie specjalistycznej wiedzy do tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana prac opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i do podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy,

kursów - do tej pory nie poniósł kosztu związanego z uczestnictwem w kursach, jednak nie wyklucza Pan możliwości poniesienia takiego kosztu w przyszłości. Kursy te będą dotyczyć poszerzenia wiedzy z branży IT i pozwolą Panu na nabycie nowej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w Pana działalności. Uczestnictwo w kursach może dotyczyć zarówno zdobywania specjalistycznej wiedzy od tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana Wnioskodawcy, opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i do podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy,

ebooków - do tej pory nie poniósł Pan kosztu związanego z nabyciem ebooków, jednak nie wyklucza możliwości poniesienia takiego kosztu w przyszłości. Ebooki będą dotyczyć branży IT i będą służyły Panu jako źródło do nabycia nowej, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy. Nabycie ebooków może dotyczyć zarówno zdobywania specjalistycznej wiedzy potrzebnej do tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana prac opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy,

czasopism branżowych - do tej pory nie poniósł kosztu związanego z nabyciem czasopism branżowych, jednak nie wyklucza możliwości poniesienia takiego kosztu w przyszłości. Czasopisma będą dotyczyć branży IT i będą służyły Panu jako źródło do nabycia nowej, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, które następnie będą wykorzystywane w Pana działalności. Nabycie czasopism branżowych może dotyczyć zarówno zdobywania specjalistycznej wiedzy potrzebnej do tworzenia/rozwijania/ulepszania wszystkich efektów Pana prac opisanych w dziale III niniejszego wniosku, jak i podnoszenia ogólnego poziomu Pana wiedzy,

zakup telefonu komórkowego:

wydatek ten dotyczy jednorazowego zakupu jednego telefonu komórkowego, zakup niezbędnych akcesoriów dodatkowych: ładowarka, kabel USB, etui i szkło ochronne,

zakup paliwa i serwis pojazdu samochodowego:

pod pojęciem „serwis pojazdu samochodowego” rozumie Pan usługi związane z naprawą szkód powstałych w wyniku zwykłej eksploatacji lub zdarzeń wypadkowych, a także usługi związane z utrzymaniem pojazdu w pełnej sprawności - wymiana zużytych części, płynów, przegląd techniczny pojazdu,

pod pojęciem „ubezpieczenia pojazdu” rozumie Pan koszt związany z nabyciem polisy ubezpieczeniowej. Są to wydatki na ubezpieczenie OC, AC oraz NNW,

pod pojęciem „przegląd pojazdu” ma Pan na myśli okresowe badania techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów, mające na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego,

pod pojęciem „części samochodowe” mówi Pan o częściach tworzących podzespoły samochodu osobowego: nadwozia, podwozia (układ napędowy, układ hamulcowy, układ wydechowy, układ kierowniczy, układ zawieszenia), silnika oraz instalacji elektrycznej,

odpisy amortyzacyjne pojazdu samochodowego.

Wskazał Pan również, że:

bez ponoszenia kosztów bezpośrednich ogólnych byłoby niemożliwe wytworzenie programów źródłowych, jednak wykazują one związek również z pozostałą Pana działalnością,

kosztami pośrednimi działalności są:

usługi księgowe z punktu a,

zakup paliwa i serwis pojazdu samochodowego,

odpisy amortyzacyjne pojazdu samochodowego,

zakup telefonu komórkowego.

kosztami bezpośrednimi ogólnymi działalności są lub będą:

zakup i serwis sprzętu komputerowego,

odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

usługi telekomunikacyjne,

materiały szkoleniowe.

kosztami bezpośrednimi działalności są: usługi księgowe z punktu b,

we wskaźniku nexus umieszcza Pan koszty stanowiące koszty bezpośrednie ogólne w wartości obliczonej tak, jak opisano w dziale V niniejszego wniosku oraz koszty bezpośrednie w całości. Są to:

usługi księgowe z punktu b,

zakup i serwis sprzętu komputerowego,

odpisy amortyzacyjne sprzętu komputerowego,

usługi telekomunikacyjne,

materiały szkoleniowe.

Podkreślić należy, że wskaźnik Nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest więc, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Skoro, bez ponoszenia kosztów „bezpośrednich ogólnych” byłoby niemożliwe wytworzenie programów źródłowych, a koszty „bezpośrednie” opisanej przez Pana działalności obejmują: „usługi księgowe z punktu b”, to opisane przez Pana koszty dotyczące:

a)usług księgowych z punktu b,

b)zakupu i serwisu sprzętu komputerowego,

c)odpisów amortyzacyjnych sprzętu komputerowego,

d)usług telekomunikacyjnych,

e)materiałów szkoleniowych

mogą stanowić dla Pana koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględnione przy wyliczaniu nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP - w zakresie, w jakim służyły prowadzeniu prac rozwojowych, których efektem było powstanie IP.

Do wskaźnika nexus nie mogą natomiast zostać przez Pana zaliczone koszty, które nie są bezpośrednio związane z tworzeniem przez Pana programów źródłowych (opisanych w niniejszym wniosku również jako: programy komputerowe, kod źródłowy, aplikacje komputerowe, oprogramowanie, podsystemy).

Zaważyć należy, że stosownie do treści art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

W myśl art. 22d ust. 1 tej ustawy:

Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zgodnie natomiast z art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym

Z powyższych względów, koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego o wartości poniżej 10.000 zł, dla celów odpowiedniej kalkulacji dochodów ze sprzedaży praw do programów źródłowych wytwarzanych przez Pana - kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci programów komputerowych wytworzonych przez Pana - mogą zostać rozliczone w czasie od miesiąca ich poniesienia do końca roku podatkowego, w którym zostały poniesione, na każdy tworzony program komputerowy w odpowiedniej proporcji, zarówno jako koszt uzyskania przychodu z praw do programu komputerowego, jak i koszt będący częścią wskaźnika nexus.

Ze wskazanych wyżej względów, Pana stanowisko w zakresie pytań numer 1, 2, 3 i 4, należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Zaznaczamy, że w przypadku ustanowienia pełnomocnika, jesteśmy zobligowani do doręczeń pism temu pełnomocnikowi, a nie stronie (art. 144 § 1a, 1b, 5 i art. 145 § 2 Ordynacji podatkowej). Podany przez Pana w uzupełnieniu wniosku „adres do doręczeń elektronicznych” nie jest adresem do doręczeń elektronicznych Pana pełnomocnika, o który prosiliśmy w wezwaniu (znak 0115‑KDIT3.4011.15.2023.1.AWO). Z tego względu, niniejsze rozstrzygnięcie zostało wysłane na - wskazany w polu adresowym niniejszego wezwania - adres do korespondencji Pana Pełnomocnika.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00