Brak wykonywania obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości
Zgodnie z art. 30 ustawy o rachunkowości każda firma musi dokonać wyceny aktywów i pasywów w walutach obcych na dzień bilansowy. Jeśli firma, która nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta, tego nie zrobiła w poprzednich latach, czy powinna dokonać korekty sprawozdań finansowych? Jakie mogą być konsekwencje niewykonania tej wyceny? Czy mogą być sankcje karne?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie ma możliwości korygowania już zatwierdzonego sprawozdania finansowego. Brak dokonania wyceny należy traktować jako błąd z lat ubiegłych. Następnie należy podkreślić, że to, czy jednostka może stosować pewne uproszczenia, czy też nie, zależy od wielkości jednostki, a nie od tego, czy jednostka podlega badaniu.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych:
1) składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności) i pasywów – po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem pkt 2;
2) gotówkę znajdującą się w jednostkach prowadzących kupno i sprzedaż walut obcych – po kursie, po którym nastąpił jej zakup, jednak w wysokości nie wyższej od średniego kursu ogłoszonego na dzień wyceny dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Przepis ten dotyczy wszystkich jednostek.
Jeżeli jednostka nie wywiązywała się z tego obowiązku co najmniej na dzień bilansowy za rok poprzedni, powinna dokonać wyceny i oceniać, czy wartość ta jest istotna, czy też nie.
Następnie powinna postąpić zgodnie z art. 54 ustawy, z którego wynika, że: