Artykuł
Analiza rachunku przepływów pieniężnych
Analiza sprawozdania finansowego jest jedną z najważniejszych umiejętności, które powinien posiadać jego użytkownik. Najbardziej popularne są analizy oparte na wskaźnikach, które zazwyczaj odnoszą się do bilansu oraz rachunku zysków i strat. Ze znacznie mniejszym zainteresowaniem stosowane są wskaźniki oparte na rachunku przepływów pieniężnych.
Rachunek przepływów pieniężnych to element sprawozdania finansowego, który informuje jego użytkownika o rzeczywistym przepływie gotówki w jednostce. Takich informacji nie pozyska się z rachunku zysków i strat, który informuje tylko o zyskach i stratach, ale nie pokazuje faktycznego przepływu pieniądza. Informacja o faktycznym przepływie środków pieniężnych jest niezwykle istotna, ponieważ w praktyce może się okazać, że jednostka pomimo osiąganych zysków ma problemy z płynnością. Na rynku funkcjonują także podmioty, które ponoszą straty, a sprawnie radzą sobie z przepływem pieniądza. Dlatego niezwykle istotną częścią analizy finansowej jednostki jest analiza rachunku przepływów pieniężnych.
Rachunek przepływów pieniężnych daje możliwość oceny zdolności przedsiębiorstwa do generowania środków pieniężnych, a także dostarcza informacji o tym, skąd pochodzą środki i jak są wykorzystywane. Sprawozdanie to pokazuje także, jakie obszary działalności jednostki generują najwięcej środków pieniężnych i które segmenty działalności pochłaniają ich za dużo.
Prawidłowa analiza rachunku przepływów pieniężnych składa się z:
- analizy ośmiu przypadków strumieni pieniężnych,
- analizy wstępnej (analiza pozioma i pionowa),
- analizy wskaźnikowej.
Analiza przypadków strumieni pieniężnych
Sytuację finansową przedsiębiorstwa, opierając się na danych z rachunku przepływów pieniężnych, możemy opisać za pomocą ośmiu wariantów przedstawionych w tabeli 1.