Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.844.2022.2.PSZ
Opodatkowanie jednoosobowej działalności gospodarczej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, przy jednoczesnym opodatkowaniu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej na zasadach ogólnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, pod nazwą X, nr NIP: (...) oraz nr regon: (...), z siedzibą pod adresem: (...). Główny przedmiot działalności w JDG to świadczenie usług w branży budowlanej - 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
Działalność Wnioskodawca rozpoczął w lipcu 2022 roku. Forma opodatkowania JDG to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca figuruje w rejestrze VAT jako podatnik VAT czynny. Dotychczas Wnioskodawca nie wykazywał żadnych przychodów z powyższej jednoosobowej działalności gospodarczej.
Oprócz jednoosobowej działalności gospodarczej rozpoczętej w lipcu 2022 r. Wnioskodawca jest od kilkunastu lat wspólnikiem w spółce cywilnej: Y o nr NIP (...), pod adresem (...). Jako wspólnik spółki cywilnej rozlicza się na skali podatkowej. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
Zatem od początku 2022 roku Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej, z dochodów której rozlicza się na zasadach ogólnych, a dodatkowo rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych, którą chce opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Pytanie
Czy dla dochodów z jednoosobowej działalności gospodarczej możliwy jest wybór formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przy zachowaniu zasad ogólnych dla działalności w formie spółki cywilnej?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy nie ma przeszkód, aby dla jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać formę opodatkowania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, przy jednoczesnym opodatkowaniu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej na zasadach ogólnych, ponieważ ograniczenia do zastosowania różnych form opodatkowania dotyczą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które nie mają zastosowania do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Należy wspomnieć, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są natomiast jej wspólnicy, którzy - mimo że prowadzą jedną firmę - rozliczają się z podatku dochodowego osobno, we własnych zeznaniach podatkowych. Ryczałt można wybrać:
–rejestrując działalność gospodarczą,
–w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej od kolejnego roku podatkowego.
Zgodnie z art. 9a ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W interpretacji indywidualnej z 8 maja 2021 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzone zostało, że gdy przedsiębiorca prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej, to zgodnie z art. 9a ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których stosowane są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W oparciu o art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
W myśl powyższego, opodatkowanie przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać:
–osoby fizyczne prowadzące własną firmę,
–wspólnicy spółek cywilnych będący osobami fizycznymi,
–wspólnicy spółek jawnych będący osobami fizycznymi.
W Interpretacji Indywidulanej z dnia 6 czerwca 2017 r. o nr 0115-KDIT3.4011.76.2017.1.JŁ DKIS podkreślił, że: Podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.
Przepisy jasno wskazują, że osoba fizyczna prowadząca działalność jako osoba fizyczna oraz jako wspólnik spółki transparentnej podatkowo, czyli np. spółki cywilnej, może wybrać od 2022 r. jedną z trzech rodzajów form opodatkowania:
–ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
–podatek liniowy,
–skalę podatkową.
W interpretacji indywidualnej (znak: 0112-KDIL2-2.4011.118.2021.2.MM) z dnia 12 maja 2021 r. organ skarbowy wyjaśnił: Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).
Na stronie przeznaczonej dla organizacji rządowych (https://www.biznes.gov.pl/pl - serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, funkcjonalna domena najwyższego poziomu) znajdują się szczegółowe informacje na powyższe zagadnienie.
Osoby, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i są jednocześnie wspólnikami spółek transparentnych podatkowo, czyli spółki jawnej, spółki partnerskiej czy spółki cywilnej lub są wspólnikami co najmniej dwóch takich spółek:
–mogą opodatkować każdą z tych działalności jedną z form opodatkowania: liniowo albo na zasadach ogólnych. Nie można jednej działalności opodatkować podatkiem liniowym, a drugiej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) - wybór opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym dotyczy wszystkich form prowadzonej działalności,
–mogą każdą z tych działalności opodatkować na różnych zasadach: jedna działalność może być opodatkowana podatkiem liniowym, a inna ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (nie dotyczy spółek komandytowych ani partnerskich).
Dopuszczalne jest opodatkowanie:
–działalności jednoosobowej - ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
–działalności w formie spółki transparentnej podatkowo - według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.
Działa to też w drugą stronę, przy czym opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych działalności w spółce możliwe jest tylko wtedy, gdy jest to spółka cywilna osób fizycznych albo spółka jawna osób fizycznych.
Jakie formy opodatkowania może wybrać wspólnik spółki transparentnej podatkowo:
Działalność jednoosobowa lub spółka Spółka
podatek liniowy podatek liniowy
według skali podatkowej według skali podatkowej
zryczałtowany podatek od przychodów podatek liniowy
ewidencjonowanych
zryczałtowany podatek od przychodów według skali podatkowej
ewidencjonowanych
zryczałtowany podatek od przychodów zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych
przychodów ewidencjonowanych
Jeśli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej możesz być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.
W świetle przytoczonych wyżej argumentów, które poparte są zapisami w ustawach, Wnioskodawca podtrzymuje założenie, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby dla jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać formę opodatkowania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, przy jednoczesnym opodatkowaniu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej na zasadach ogólnych. Inna wykładnia niż prezentowana przez Wnioskodawcę byłaby sprzeczna z powyższym uzasadnieniem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Zgodnie z art. 9a ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 1-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.
W myśl natomiast art. 9a ust. 5 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik:
1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,
2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną
–wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym, i odwrotnie.
Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).
Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Stosownie do art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy:
Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo
2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
–samodzielnie ‒ zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
–w formie np. spółki cywilnej ‒ na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.
Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą, z której opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz tego jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej i jako wspólnik tej spółki podatek rozlicza na zasadach ogólnych - według skali podatkowej.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, z której dochody opodatkowuje Pan według skali podatkowej, może Pan jednocześnie skorzystać z opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, po spełnieniu warunków do korzystania z tej formy opodatkowania i pod warunkiem niewystąpienia okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).