Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-08
Data publikacji: 2023-03-08

Faktury 2023 - korekta paragonu imiennego

Jak dokonać korekty paragonu imiennego wydrukowanego z systemu na komputerze w przypadku przyjęcia zwrotu towaru przez osobę fizyczną?

Obowiązujące przepisy VAT przewidują wystawianie jedynie dwóch dokumentów wydawanych nabywcom, tj. faktur oraz paragonów. 

Paragon imienny nie jest zatem dokumentem, którego zasady wystawiania regulują przepisy VAT. Nie ma również innych przepisów regulujących wystawianie paragonów imiennych. W konsekwencji paragony imienne są dokumentami, które mogą być wystawiane przez podatników na dowolnych zasadach, jak również na dowolnych zasadach mogą być przez nich korygowane. 

Ważne

Według przepisów art. 106e ustawy o VAT każdy dokument zawierający wymagane dla faktur dane jest w istocie fakturą. Jest tak również, jeżeli dokument ten nie jest tytułowany fakturą. 

Istnieje w związku z tym dość duże prawdopodobieństwo, że paragon imienny jest w istocie fakturą. Oznaczałoby to, że w celu jego skorygowania należy wystawić fakturę korygującą (zob. art. 106j ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Taka faktura korygująca powinna zawierać dane określone w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT. Obniżenia podstawy opodatkowania na jej podstawie dokonać można w okresie rozliczeniowym jej wystawienia. W tym przypadku przyjęcie zwrotu towaru jest bowiem jednocześnie spełnieniem uzgodnionych wcześniej warunków obniżenia podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00