Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 22 września 2022 r., sygn. I CSK 1111/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska

w sprawie z powództwa C. K.
‎przeciwko Redaktorowi Naczelnemu […]
‎o sprostowanie,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 września 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej pozwanego

od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z dnia 13 maja 2021 r., sygn. akt I ACa 214/21,

1.odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2.zasądza od Redaktora Naczelnego […] na rzecz C. K. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Pozwany redaktor naczelny serwisu […] wniósł skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, uwzględniającego apelację powoda C. K. w sprawie o sprostowanie.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Skarżący wskazał na wystąpienie trzech przyczyn kasacyjnych, unormowanych w art. 3989 § 1 pkt 1, 2 i 4 k.p.c. W nawiązaniu do pierwszych dwóch przyczyn skarżący, powołując się na potrzebę wykładni art. 31a ust. 1 lub art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, w istocie sformułował zagadnienie prawne ujęte w formę pytania, „czy sądy wskazujące na nieprawidłowość lub niecelowość cudzego postępowania, a także poglądy, których podłożem jest aprobata (lub dezaprobata) dla określonej argumentacji, prezentowanej przez część uczestników dyskursu stanowią wypowiedzi o faktach, czy zdania o charakterze ocennym, wartościującym, które nie mogą stanowić przedmiotu sprostowania prasowego”.

W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący wskazał, że jego zdaniem sporne sprostowanie dotyczyło „krytycznych opinii dziennikarskich na temat wystąpień C. K. na Konwencji Programowej […], podczas kiedy opinie te zostały wyraźnie oddzielone jako odrębny, autorski i subiektywny komentarz dziennikarza – w dziale »Opinie«, a nie prezentacja jakichkolwiek faktów”. Podniesiono również, że „Wyrok w niniejszej sprawie różni się z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, jaki zapadł w sprawie o publikację sprostowania, dotyczącego tego samego materiału prasowego” (pisownia i interpunkcja wszystkich cytatów oryginalna).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00