Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 14 września 2022 r., sygn. I USK 24/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z odwołania J. O.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Sosnowcu
‎o ponowne ustalenie kapitału początkowego i wysokość świadczenia,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 września 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
‎z dnia 26 maja 2021 r., sygn. akt III AUa 2141/19,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego
‎w Katowicach na rzecz adw. A. N. Kancelaria Adwokacka Sp. p. w K. kwotę 120,00 (sto dwadzieścia) złotych, powiększoną o należny podatek od towarów i usług - tytułem kosztów pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Decyzją z 13 lutego 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu odmówił ubezpieczonemu J. O. prawa do przeliczenia kapitału początkowego i emerytury. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy, przywołując przepis art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że ubezpieczony do wniosku nie dołączył żadnych nowych dokumentów, wobec czego brak jest podstaw do przeliczenia jego świadczenia.

Na skutek odwołania J. O. od tej decyzji, Sąd Okręgowy w Katowicach, wyrokiem z dnia 8 października 2019 r., oddalił odwołanie. Jak to ustalił Sąd Okręgowy, organ rentowy ostatnią decyzję o ponownym ustaleniu kapitału początkowego dla ubezpieczonego wydał w dniu 19 października 2017 r. Do ustalenia wysokości kapitału początkowego przyjęto podstawę wymiaru kapitału początkowego w kwocie 1.496,08 zł, która została ustalona w decyzji z 29 października 2010 r., przy przyjęciu wskaźnika wysokości podstawy wymiaru kapitału początkowego - 122,54% obliczonego na podstawie zarobków z lat 1980 – 1989. Ubezpieczony wskazał, iż domaga się przeliczenia kapitału początkowego z uwzględnieniem zarobków osiągniętych przez niego z tytułu zatrudnienia za granicą na budowach exportowych. W piśmie z 8 października 2018 r. ubezpieczony wskazał okresy zatrudnienia na kontraktach zagranicznych i wysokość zarobków według własnych wyliczeń. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że ponowne ustalenie dla ubezpieczonego kapitału początkowego byłoby dopuszczalne jedynie wówczas, gdyby ubezpieczony przedłożył nowe dowody lub ujawnił nowe okoliczności, istniejące przed wydaniem ostatniej decyzji o ustaleniu kapitału początkowego, które miałyby wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość – tymczasem ubezpieczony, składając w dniu 15 stycznia 2018 r. nowy wniosek o ponowne obliczenie kapitału początkowego i wysokości emerytury, nie dołączył żadnych nowych dokumentów, które pozwalałyby na ustalenie kapitału początkowego (podstawy wymiaru emerytury).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00