Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 25 sierpnia 2022 r., sygn. III USK 527/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z odwołania K. M.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J.
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 sierpnia 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. akt III AUa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od K. M. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w J. kwotę 240 zł. (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 28 lutego 2019 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w J. stwierdził, że K. M. nie podlega, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, ubezpieczeniom społecznym: obowiązkowo emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu od dnia 1 sierpnia 2015 r. do dnia 15 listopada 2017 r. oraz dobrowolnie chorobowemu począwszy od dnia 1 sierpnia 2015 r. do dnia 15 listopada 2017 r.

Na skutek odwołania K. M., Sąd Okręgowy w K., wyrokiem z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt IV U […], zmienił zaskarżoną decyzję stwierdzając, iż wnioskodawczyni podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia 1 sierpnia 2015 r. do dnia 15 listopada 2017 r. oraz ustalił minimalną podstawę wymiaru składek na wyżej wymienione ubezpieczenia oraz obciążył organ rentowy kosztami zastępstwa procesowego poniesionymi przez wnioskodawczynię. W ocenie Sądu Okręgowego w sprawie bezsporne było, iż wnioskodawczyni K. M., w okresie od 2015 r., prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania danych, zarządzania stronami internetowymi (hosting) i podobnej działalności oraz działalności związanej z oprogramowaniem, pozostałej finansowej działalności usługowej oraz działalności usługowej związanej z administracyjną obsługą biura. Siedziba działalności mieściła się w rodzinnym domu wnioskodawczyni, w pomieszczeniu bezpłatnie użyczonym. Wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, począwszy od 1 sierpnia 2015 r. i zadeklarowała podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia w wysokości 9.897,50 zł. Sąd Okręgowy uznał, że wnioskodawczyni K. M. prowadziła faktycznie pozarolniczą działalność gospodarczą, a działalność ta nie była pozorowana. Posiadała ona stosowne wykształcenie, albowiem ukończyła studia wyższe o kierunku administracja. Wykonując zlecone prace nie musiała posiadać specjalistycznego sprzętu lub innych urządzeń. Rzeczywistą działalność prowadziła jednoosobowo, nie zatrudniając w spornym okresie innych osób. Sąd Okręgowy uznał także, że uzasadniona jest weryfikacja i korekta podstawy wymiaru składki, w celu zapewnienia wnioskodawczyni wysokości świadczeń realnie odpowiadających rzeczywistym dochodom, gdyż podstawa zadeklarowana przez wnioskodawczynię jest w sposób oczywisty rażąco wygórowana i całkowicie nieadekwatna do realnych możliwości osiągania dochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00