Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 25 sierpnia 2022 r., sygn. III USK 491/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z odwołania T. S.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J.
‎o zwrot świadczenia,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 sierpnia 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie,
‎z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. akt III AUa 875/18,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od T. S. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w J., decyzją z 29 maja 2018 r., stwierdził, że wnioskodawczyni T. S. pobrała nienależnie świadczenia z tytułu renty wypadkowej w zbiegu z emeryturą za okres od 1 czerwca 2017 r. do 31 maja 2018 r. w łącznej kwocie 17.726,94 zł. Organ rentowy argumentował, że prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu nie istniało, ponieważ wnioskodawczyni osiągała w tym czasie przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Z tych względów zobowiązał wnioskodawczynię do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za okres dwunastu miesięcy wstecz od ujawnienia okoliczności mających wpływ na wysokość świadczenia. Jako podstawę prawną decyzji powołał art. 138 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1383 ze zm., dalej: ustawa emerytalna).

Odwołanie od decyzji organu rentowego wniosła wnioskodawczyni T. S., zaskarżając ją w całości i zarzucając organowi rentowemu naruszenie art. 138 ust. 1 ustawy emerytalnej. Podniosła, że w żaden sposób nie była pouczona o braku prawa do pobierania świadczenia, co więcej pracownik ZUS, w obecności którego składała wniosek o przyznanie przedmiotowego świadczenia, oświadczył, że prowadzenie działalności gospodarczej i uzyskiwanie z niej dochodów w żaden sposób nie spowoduje zmniejszenia czy też wstrzymania wypłaty renty wypadkowej w zbiegu z emeryturą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00