Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 19 sierpnia 2022 r., sygn. IV KK 535/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Wąsek-Wiaderek

w sprawie T. K.

uniewinnionego od czynu z art. 157 § 2 k.k.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia 2022 r.,

w trybie art. 535 § 3 k.p.k., kasacji pełnomocnika oskarżyciela prywatnego od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 23 czerwca 2021 r., sygn. akt VI Ka […], utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w D. z dnia 23 listopada 2020 r., sygn. akt. II K […],

p o s t a n o w i ł:

1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną;

2. zwolnić oskarżyciela prywatnego W. M. od kosztów sądowych postępowania kasacyjnego, obciążając nimi Skarb Państwa,

3. zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz adw. J. K., prowadzącego Kancelarię Adwokacką w D., kwotę 442,80 zł (czterysta czterdzieści dwa złote i osiemdziesiąt groszy), w tym 23 % VAT, tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżycielowi prywatnemu z urzędu w postaci sporządzenia i wniesienia kasacji.

UZASADNIENIE

Wyrokiem Sądu Rejonowego w D. z dnia 23 listopada 2020 r., sygn. akt.

II K […], T. K. został uniewinniony od zarzutu popełnienia czynu, polegającego na tym, że w dniu 15 sierpnia 2018 r. o godz. 10.00 w D. przy ul. T., na wysokości Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej uderzył pięścią w twarz W. M., co doprowadziło do jego upadku, tj. czynu z art. 157 § 2 k.k. (pkt 1). Wyrok zawierał także rozstrzygniecie w przedmiocie wynagrodzenia pełnomocnika oskarżyciela prywatnego z urzędu (pkt 2) i kosztów procesu (pkt 3).

Powyższy wyrok został zaskarżony przez pełnomocnika oskarżyciela prywatnego i oskarżyciela prywatnego osobiście. W. M. zakwestionował wyrok Sądu I instancji w sposób opisowy. W tym miejscu należy wyjaśnić, że z akt sprawy wynika, iż oskarżyciel prywatny nazywa się W. M. a nie W. M.. Takim też nazwiskiem oskarżyciel prywatny podpisał swoją apelację. Jednak w apelacji jego pełnomocnika i kilku innych pismach procesowych użyto nazwiska „M.”. Toteż w dalszej części uzasadnienia w tych jego fragmentach, które zawierają cytaty z pism procesowych, może znaleźć się nieprawidłowa forma nazwiska oskarżyciela prywatnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00