Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 8 lipca 2022 r., sygn. II CSKP 203/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Ewa Stefańska (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Jacek Widło
‎SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z wniosku J. G. i J. G.2
‎przy uczestnictwie M. C., B. G., L. K., J. K., Miasta W.,
‎A. R. i C. S.
‎o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 lipca 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni J. G.

od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z dnia 29 maja 2019 r., sygn. akt V Ca 115/18,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) ustala, że wnioskodawcy i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

We wniosku z 7 grudnia 2005 r. J. G. oraz J. G.2 wnieśli o stwierdzenie zasiedzenia na swoją rzecz prawa własności nieruchomości w postaci działki gruntu o powierzchni 976 m. kw. położonej w W. przy ul. […], wpisanej do wykazu hipotecznego „K." nr rej. Hip. […]. Dnia 30 grudnia 2013 r. wnioskodawczyni dokonała modyfikacji wniosku, żądając stwierdzenia zasiedzenia jedynie na jej rzecz.

Postanowieniem z 11 marca 2015 r. Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek o zasiedzenie i orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Rejonowy ustalił, że przedmiotowa nieruchomość została zakupiona 25 stycznia 1927 r. przez A. G., który zamieszkiwał na niej wraz ze swoją żoną M. G.. Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50 poz. 279, dalej „dekret z 26 października 1945 r.”) przedmiotowa działka została przejęta na własność m.st. Warszawy, przy czym dotychczasowi właściciele pozostali posiadaczami nieruchomości. Po śmierci A. G. posesja była zamieszkiwana przez jego żonę M. oraz ich wspólne dzieci i ich rodziny. Jednakże wraz z upływem lat kolejni członkowie rodziny G. opuszczali nieruchomość. Wraz ze śmiercią M. G. […]1969 r. nieruchomość została objęta w posiadanie przez jej syna J. G.1, który okazywał wobec pozostałych członków rodziny, że jest jedynym właścicielem posesji, zlecał niezbędne remonty oraz prace mające na celu utrzymanie należytego stanu budynków posadowionych na nieruchomości, ogrodził działkę, a od 1971 r. uiszczał podatek od nieruchomości oraz opłacał składki ubezpieczeniowe. Pozostali spadkobiercy pierwotnych właścicieli nie interesowali się nieruchomością i nie partycypowali w kosztach związanych z jej utrzymaniem. J. G.1 zmarł 18 września 1998 r., a spadek po nim nabyli żona J.G., córka C.S. oraz syn J. G.2 po 1/3 części spadku. Faktyczny zarząd nad nieruchomością przejął jednak J. G.2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00