Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 1 lipca 2022 r., sygn. I CSK 1125/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk

w sprawie z powództwa B. K., J. K.
‎i K. K.
‎przeciwko M. W.
‎o ustalenie,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 1 lipca 2022 r.,

na skutek skargi kasacyjnej powodów B. K.

i J. K.

od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]

z dnia 12 marca 2021 r., sygn. akt I ACa […],

1. uchyla postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 2022 r. (art. 358 w związku z art. 391 § 1 i art. 39821 k.p.c.);

2. odrzuca skargę kasacyjną B. K. i oddala wniosek o zasądzenie od tej skarżącej kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz pozwanego;

3. odmawia przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej J. K. i zasądza od tego skarżącego na rzecz pozwanego kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta 00/100) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 12 marca 2021 r. Sąd Apelacyjny w […] oddalił apelację powodów B. K. i J. K. od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 2 lipca 2020 r. wydanego w sprawie z powództwa B. K., J. K. i K. K. przeciwko M. W. o ustalenie.

Wyrok Sądu Apelacyjnego zaskarżyli skargą kasacyjną powodowie B. K. i J. K., wnosząc m.in. o zwolnienie ich z konieczności ponoszenia kosztów sądowych w postępowaniu kasacyjnym i przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania. We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący wskazali, że w sprawie wystąpiła potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości „(…) co jednocześnie stanowi istotne zagadnienia prawne, mające znaczenie dla rozstrzygnięcia innych podobnych spraw (…)”. W związku z tym, w skardze sformułowano pytania, które koncentrowały się na problematyce wykładni oświadczeń woli stanowiących element umowy (art. 65 § 1 i 2 k.c.), pojęciu konsumenta (art. 22 k.c.), zagadnieniu ciężaru dowodu (art. 6 k.c.) i granicach swobody kontraktowej stron (art. 58 § 2 w związku z art. 353 k.c.). Skarżący wskazali także na oczywistą zasadność skargi kasacyjnej wynikającą z naruszenia przepisów prawa procesowego, zwłaszcza art. 233 § 1, art. 378 § 1 i art. 382 k.p.c.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00