Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 1324/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący)
‎SSN Marcin Łochowski
‎SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku G. W.
‎z udziałem R. J., K. J., M. B., T. J. i E. H. S. jako następczyni prawnej K. S. o stwierdzenie nabycia spadku,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 30 czerwca 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni

od postanowienia Sądu Okręgowego w L.
‎z dnia 6 września 2018 r., sygn. akt II Ca (…),

uchyla zaskarżone postanowienie w części, tj. co do pkt
‎I ppkt 1 i pkt III i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w L. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 14 listopada 2016 r. Sąd Rejonowy w L. w punkcie 1 stwierdził, że spadek po W. L. J. (synu A. i K.), zmarłym 3 września 2005 r. w L., ostatnio stale zamieszkałym w L., na podstawie ustawy nabyły jego córki G. M. W. (córka Z. i W.) i K. M. J. (córka K. i W.) po 1/2 części każda z nich (postępowanie dotyczyło także stwierdzenia nabycia spadku po Z. J., niemającego znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej skargi kasacyjnej).

Swoje rozstrzygnięcie Sąd pierwszej instancji oparł na założeniu, że sporządzony 4 marca 1990 r. testament własnoręczny, w którym spadkodawca wymienił składniki swojego majątku, określił ich wartość oraz przypisał je określonym osobom, nie mógł być uznany za ważny, gdyż spadkodawca jeszcze za życia samodzielnie rozporządził wszystkimi składnikami majątkowymi wymienionymi w tym testamencie. Jednocześnie Sąd Rejonowy uznał za ważny testament negatywny sporządzony przez W. L. J. 27 stycznia 2004 r., którym wyłączył z dziedziczenia syna R. J. J. oraz wnuka T. J..

Od ww. postanowienia apelację wniósł uczestnik postępowania R. J., żądając jego zmiany i stwierdzenia, że spadek po W. J. dziedziczą po 1/3 części K. M. J., G. M. W. i R. J.. Zarzuty apelacji dotyczyły ustaleń Sądu pierwszej instancji co do relacji ze spadkodawcą, jak również wiarygodności testamentu negatywnego, sporządzonego - zdaniem uczestnika - w warunkach braku pełnej świadomości i swobody w chwili testowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00