Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 22 czerwca 2022 r., sygn. III USK 459/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania E. M.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S.
‎o wypłatę dwóch świadczeń,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 czerwca 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 11 marca 2021 r., sygn. akt III AUa (…),

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasadza od odwołującego się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 11 marca 2021 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. od wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 1 grudnia 2020 r., zmienił ten wyrok i oddalił odwołanie ubezpieczonego E. M. od decyzji z dnia 31 marca 2020 r., którą organ rentowy ustalił dla ubezpieczonego wysokość emerytury od dnia 1 marca 2020 r., zawieszając równocześnie wypłatę tego świadczenia z powodu zbiegu z prawem do emerytury wojskowej.

Ubezpieczony E. M. wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 11 marca 2021 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, to jest art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej jako ustawa emerytalna) w związku z art. 15a ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (dalej jako ustawa zaopatrzeniowa) oraz art. 32 i art. 67 ust.1 Konstytucji RP.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący powołał się na potrzebę dokonania wykładni przepisów prawnych wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, to jest art. 95 ust. 2 ustawy emerytalnej w związku z art. 15a ustawy zaopatrzeniowej lub art. 18e tej ustawy. Skarżący podniósł przy tym, że art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej kształtuje regułę, zgodnie z którą w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w przywołanej ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń. W art. 95 ust. 2 in principio tej ustawy wskazano z kolei, że zasada wyrażona w ust. 1 tego przepisu znajduje zastosowanie również w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty określonych w ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym osób, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy emerytalnej, m.in. żołnierzom zawodowym. Analogiczna zasada została sformułowana w art. 7 ustawy zaopatrzeniowej, gdzie stwierdzono, że w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w tej ustawie z prawem do emerytury lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00