Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 31 maja 2022 r., sygn. I CSK 393/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z powództwa D. M.
‎przeciwko K. L.
‎o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 31 maja 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej pozwanego
‎od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. akt XXVII Ca […],

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Pozwany K. L. wniósł skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 16 grudnia 2020 r. Sąd ten oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 20 kwietnia 2018 r. Sąd ten – po ponownym rozpoznaniu sprawy - uwzględnił w całości powództwo powódki D. M. o uzgodnienie treści księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości położonej w K., z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wykreślenie w dziale II tej księgi K. L. w udziale 1/1 i wpisanie w to miejsce D. M. w udziale 3/4 oraz K. L. w udziale 1/4.

Z ustaleń faktycznych, na których oparte zostało rozstrzygnięcie, wynikało, że chwili zawierania z pozwanym umowy przedwstępnej, umowy docelowej (sprzedaży udziału ¾ w prawie własności nieruchomości) oraz sporządzania oświadczenia z dnia 18 maja 2004 r. powódka znajdowała się w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji oraz wyrażenie woli (art. 82 k.c.), a ponadto treść i cel umowy sprzedaży pozostawały w sprzeczności‎z zasadami współżycia społecznego. Sąd Rejonowy nie stwierdził podstaw‎do zastosowania przepisów o wyzysku (art. 388 k.c.). W toku postępowania przeprowadzony został dowód z opinii biegłych psychiatry (innego niż biegła występująca w czasie pierwszego rozpoznania sprawy) i psychologa w celu ustalenia w oparciu o materiał dowodowy, zasobu słów i pojęć powódki,‎jej umiejętności logicznego rozumowania, poziomu ufności oraz stanu intelektu i ich wpływu na zdolność powódki do świadomego i swobodnego podjęcia decyzji oraz wyrażenia woli w chwili zawierania kwestionowanych przez nią umów.‎Na podstawie dowodów z opinii biegłych Sąd ustalił, że powódka od urodzenia miała ograniczone zdolności intelektualne, na pograniczu normy i upośledzenia umysłowego. Cechuje ją istotne klinicznie ogólne obniżenie poziomu funkcjonowania poznawczego, w tym znaczne trudności w operowaniu liczbami‎np. niezdolność mnożenia w pamięci, nawet przez 100, przeliczania walut, niezdolność nawet przybliżonego oszacowania wartości 1000 $ czy będzie to 1000 zł, milion czy więcej. Jest osobą z cechami organicznego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00