Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 24 maja 2022 r., sygn. III USK 411/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z odwołania D. M.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G.
‎o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 maja 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 12 stycznia 2021 r., sygn. akt III AUa […],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w T. wyrokiem z 25 czerwca 2020 r. uwzględnił odwołanie D. M. i zmienił decyzję pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. z 18 lutego 2019 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy począwszy od 1 listopada 2018 r.

Sąd ustalił, iż wnioskodawca (ur. w 1976 r.) posiada wykształcenie średnie ogólnokształcące. Początkowo pracował w zakładzie stolarskim jako pomocnik produkcji. Po służbie wojskowej został zatrudniony jako pracownik produkcyjny, a potem jako wytapiacz. W kolejnych okresach pracował jako operator linii odlewniczych-wózkowy, odlewnik-operator maszyn odlewniczych, formierz, rdzeniarz-formierz i końcowo jako operator automatycznych maszyn odlewniczych. Praca ta związana była z obsługą wózka widłowego i suwnicy, przy prowadzeniu której dokonywano odlewów przy piecach hutniczych. Wnioskodawca ukończył specjalne kursy kwalifikacyjne do obsługi wózka i suwnicy. W dniu 11 września 2013 r. uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał urazu głowy i oka. Otrzymał okresowe prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 31 października 2018 r. Po kolejnym wniosku lekarz orzecznik rozpoznał stan po urazie prawego oczodołu - dwojenie przy patrzeniu w prawo i stwierdził, że ubezpieczony nie jest niezdolny do pracy, którą wykonuje. Komisja lekarska nie uwzględniła sprzeciwu wnioskodawcy. Na tej podstawie pozwany odmówił dalszego prawa do renty skarżoną decyzją. W okresie pobierania renty wnioskodawca zatrudnił się w Zakładzie Pracy Chronionej, gdzie w drukarni jako pomocnik introligatora wykonywał pudełka na buty albo torby papierowe. Następnie podjął pracę również jako niepełnosprawny w wymiarze 7 godzin dziennie na stanowisku pomocnika budowlanego w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym […] w S. Zajmuje się wyginaniem drutów przy elementach zbrojeniowych. Nie może pracować na wysokościach i przy dźwiganiu ciężarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00