Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.707.2022.1.AR

- Czy po przekształceniu Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) wypłata na Państwa rzecz jako komplementariusza Starych Zysków oraz Zysków 2021 na podstawie podjętych wcześniej uchwał wspólników o podziale zysków (tj. podjętych jeszcze przed przekształceniem) będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych, - czy w sytuacji gdy wypłata zysku będzie opodatkowana – podatek dochodowy należny od Spółki jako komplementariusza Spółki komandytowej powinien zostać wyliczony w uwzględnieniem sposobu jego kalkulacji określonym w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2022 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek opatrzony datą 2 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

- czy po przekształceniu Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) wypłata na Państwa rzecz jako komplementariusza Starych Zysków oraz Zysków 2021 na podstawie podjętych wcześniej uchwał wspólników o podziale zysków (tj. podjętych jeszcze przed przekształceniem) będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych,

- czy w sytuacji gdy wypłata zysku będzie opodatkowana – podatek dochodowy należny od Spółki jako komplementariusza Spółki komandytowej powinien zostać wyliczony w uwzględnieniem sposobu jego kalkulacji określonym w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jest wspólnikiem w spółce Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dalej: „Spółka komandytowa”).

W Spółce komandytowej rolę komplementariusza pełni Wnioskodawca, natomiast komandytariuszami są jedynie osoby fizyczne:

1) Pan A,

2) Pani B.

Spółka komandytowa w związku z rozwojem jej działalności planuje w przyszłości podjąć działania reorganizacyjne. Wspólnicy Spółki komandytowej zamierzają podjąć uchwałę o przekształceniu formy pod jaką prowadzona jest działalność ze spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Przekształcona”).

Przekształcenie zostanie przeprowadzone w oparciu o procedurę przekształcenia uregulowaną w art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2020 poz. 1526 z późn. zm., dalej: „KSH”).

W efekcie przekształcenia Spółce Przekształconej zgodnie z zasadą kontynuacji przysługiwać będą wszelkie prawa i obowiązki Spółki. Sukcesja obejmie zatem wszystkie prawa i obowiązki Spółki, tak z zakresu prawa procesowego, administracyjnego, jak i materialnego. Natomiast na gruncie ordynacji podatkowej (art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, dalej: „OP”) Spółka Przekształcona wstąpi w we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej Spółki. Na chwilę obecną zakłada się, że:

- udziały w kapitale zakładowym spółki zostaną przyznane proporcjonalnie do wkładów w Spółce komandytowej, nie przewiduje się przyznania żadnych uprawnień osobistych, ani emisji udziałów uprzywilejowanych;

- udział w zysku Spółki Przekształconej każdego wspólnika będzie na tym samym poziomie jak obecnie w Spółce;

W ramach przekształcenia kapitał Spółki komandytowej wynikający ze sprawozdania finansowego sporządzonego dla potrzeb planu przekształcenia zostanie albo:

- w całości odniesiony na kapitał zakładowy Spółki Przekształconej, albo

- zostanie on odniesiony zarówno na kapitał zakładowy jak i zapasowy.

Spółka komandytowa stała się podatkiem podatku CIT od 1 maja 2021 r.

Spółka komandytowa na dzień złożenia wniosku posiada:

- niepodzielony zysk wypracowany w okresie przed nabyciem statusu podatnika CIT - czyli przed 30 kwietnia 2021 roku (dalej: „Stary Zysk”)

- niepodzielony zysk za ubiegły rok (część 2021) - kiedy już była podatnikiem podatku CIT (dalej „Zysk 2021”);

Wnioskodawca doprecyzowuje w odniesieniu do Starego Zysku, że w kolejnych latach podejmowane uchwały o podziale zysku przez wspólników po każdym zakończonym roku obrotowym zakładały wypłatę zysku wyłącznie w części - pozostała kwota była pozostawiona w Spółce. Ta kwota ma być w przyszłości przeznaczona do podziału między wspólników i to tej kwoty dotyczy niniejszy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (określanej we wniosku jako „Stary Zysk”).

W odniesieniu natomiast do Zysku 2021, Wspólnicy na dzień złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie podjęli uchwały o sposobie jego podziału.

Sposób i częstotliwość wypłat będzie jednak uzależniona od sytuacji ekonomicznej podmiotu, który będzie dokonywać wypłat (tj. Spółki komandytowej/Spółki Przekształconej), w szczególności bieżących potrzeb i bieżącej sytuacji na rynku. Motywowane jest to tym, aby wypłaty nie zaburzyły kondycji finansowej i zdolności do bieżącego regulowania swoich zobowiązań przez Spółkę komandytową/Spółkę Przekształconą. Stare Zyski oraz Zyski 2021 (w całości lub części jaka nie zostanie niewypłacona przez Spółkę komandytową) po podjęciu uchwały zostaną ujęte w bilansie Spółki komandytowej w pozycji Zobowiązania.

Planowane jest, że jeżeli Spółka Przekształcona będzie wypłacać Stary Zysk i Zysk 2021, to wypłata będzie dokonywana ze środków Spółki Przekształconej nieznajdujących się na żadnym z jej wyodrębnionych kapitałów (zakładowym, zapasowym i ew. rezerwowy, jeżeli Spółka Przekształcona zdecyduje o jego stworzeniu) - tym samym nie będzie wiązała się z obniżeniem jej kapitałów własnych.

W związku z takim stanem faktycznym, Wnioskodawca powziął wątpliwość co do tego, czy wypłaty Starego Zysku i Zysku 2021 do niego jako wspólnika spółki komandytowej będą opodatkowane i jeśli tak, to czy Wnioskodawca będzie miał możliwość dokonania odliczeń wynikających z statusu komplementariusza w tej Spółce komandytowej.

Pytania

 1) Czy po przekształceniu Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) wypłata na rzecz Wnioskodawcy jako komplementariusza Starych Zysków oraz Zysków 2021, na podstawie podjętych wcześniej uchwał wspólników o podziale zysków (tj. podjętych jeszcze przed przekształceniem), będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych?

 2) Jeżeli wypłaty zysku będą opodatkowane to czy podatek dochodowy należny od Wnioskodawcy jako komplementariusza Spółki komandytowej powinien zostać wyliczony w uwzględnieniem sposobu jego kalkulacji określonym w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT?

Państwa  stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki:

1. po przekształceniu Spółki komandytowej w Spółkę Przekształconą (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), wypłata na rzecz Wnioskodawcy jako komplementariusza Starych Zysków oraz Zysków 2021 na podstawie podjętych wcześniej uchwał wspólników o podziale zysków (tj. podjętych jeszcze przed przekształceniem), w odniesieniu do:

 a. Starego Zysku – nie będzie opodatkowana, na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw,

 b. Zysku 2021 – będzie opodatkowana.

 2. W zakresie w jakim wypłaty zysku będą opodatkowane podatek dochodowy należny od Wnioskodawcy jako komplementariusza Spółki komandytowej powinien zostać wyliczony w uwzględnieniem sposobu jego kalkulacji określonym w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT.

UZASADNIENIE WNIOSKODAWCY

Zgodnie z przepisami art. 52 w zw. z 103 KSH wspólnik spółki komandytowej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. W spółkach osobowych, w odróżnieniu od spółek kapitałowych, do wypłaty udziału w zysku nie jest niezbędne nawet podjęcie przez wspólników formalnie uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty (SN z dnia 5 marca 2009 r., sygn. akt III CSK 290/08).

Dla oceny skutków podatkowych wypłaty zysków wspólnikom przy planach przekształcenia Spółki komandytowej należy zatem wziąć pod uwagę:

- kiedy Spółka komandytowa osiągnęła zyski, które chce wypłacić (czy są to zyski za „zamknięte już lata”);

- kiedy roszczenie o zapłatę zysków zostanie zgłoszone (tj. zostanie podjęta uchwała o ich wypłacie lub wspólnik zgłosił takie roszczenie).

W sytuacji kiedy wspólnicy Spółki komandytowej zgłoszą żądanie za zamknięte lata podatkowe, a realizacja wypłat będzie podejmowana przez Spółkę przekształconą nie będzie miało to wpływu na ich charakter na gruncie prawa podatkowego.

A. WYPŁATA STARYCH ZYSKÓW

W ocenie Wnioskodawcy, w zakresie Starych Zysków wypracowanych za okres kiedy Spółka była podmiotem transparentnym podatkowo (czyli przed 31 grudnia 2020 r.) wypłata na rzecz byłego komplementariusza Starego Zysku nawet po przekształceniu będzie nieopodatkowana podatkiem dochodowym.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „Ustawa Nowelizująca 2021”): Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Przepis ten wprost wskazuje, że dochody z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, wypracowanego w okresie przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (niezależnie od tego, kiedy będzie mieć miejsce ich wypłata) traktowane są podatkowo według stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2021 roku – a więc z okresu w którym spółka komandytowa była transparentna podatkowo. W stanie prawnym przed 1 stycznia 2021 roku spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami byli jedynie wspólnicy tej spółki. Tym samym osiągane przez spółkę komandytową przychody i koszty były odpowiednio przypisywane jej wspólnikom

i to oni opodatkowywali uzyskiwane dochody na bieżąco.

Tym samym, jeżeli Stare Zyski zostaną wypłacone technicznie przez Spółkę Przekształconą (po uchwale o ich podziale podjętej przez wspólników Spółki komandytowej) nie będzie zmieniał ich statusu na gruncie podatkowym. Takie stanowisko znajduje odzwierciedlenie także w aktualnym dorobku interpretacyjnym dotyczącym sytuacji analogicznych dla sytuacji Spółki.

W tym bowiem przypadku (co zgodnie przyjmują organy podatkowe) Spółka Przekształcona będzie jedynie wykonawczynią zobowiązania zaciągniętego przez swoją poprzedniczkę prawną (którą jest Spółka komandytowa zgodnie z art. 553 § 1 KSH) na podstawie podjętej przez jej wspólników uchwały o podziale zysku, której podjęcie mieściło się w korporacyjnych uprawnieniach wspólników spółki komandytowej (art. 123 w zw. z art. 52 KSH) i nie będzie w żadnym stopniu wynikać z faktu posiadania udziałów w Spółce Przekształconej, co wyklucza możliwość uznania wypłaconych Starych Zysków za przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, które należy opodatkowywać przy ich wypłacie do wspólników.

Przykładowo, Wnioskodawca pragnie tutaj powołać następujące interpretacje indywidualne:

- z dnia 1 kwietnia 2022 r. (Znak: 0115-KDIT3.4011.1071.2021.2.JG) - dot. wypłaty zysków spółki cywilnej przez spółkę komandytową wypracowanych jeszcze w okresie funkcjonowania spółki cywilnej (sytuacja analogiczna do sytuacji Spółki, ponieważ dotyczy wypłaty zysków wypracowanych przez podmiot transparentny podatkowo przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych).

- z dnia 28 lutego 2022 r. (Znak: 0111-KDIB2-1.4010.563.2021.2.PB) - dot. wypłaty zysków sp. komandytowej wypracowanych w okresie przed 1 maja 2021 roku, po przekształceniu jej w sp. z ograniczoną odpowiedzialnością - organ odstąpił od sporządzenia interpretacji;

- z dnia 8 grudnia 2021 r. (Znak: 0114-KDIP3-1.4011.861.2021.2.MK1) - dot. wypłaty zysków spółki komandytowej wypracowanych w okresie przed 1 maja 2021 roku, po przekształceniu jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;

- z dnia 13 sierpnia 2021 r. (Znak: 0112-KDIL2-2.4011.240.2021.2.AG) - dot. wypłaty zysków spółki komandytowej wypracowanych w okresie przed 1 maja 2021 roku, po przekształceniu jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podsumowując w zakresie wypłaty Starych Zysków za okres kiedy Spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku CIT takie wypłaty na podstawie Ustawy Nowelizującej nie będą opodatkowane – były już opodatkowane na bieżąco przez wspólników w momencie ich osiągania i komplementariusz nie będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od tych należności.

B. WYPŁATA ZYSKÓW 2021

Natomiast Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w zakresie Zysków 2021, wypracowanych kiedy spółka komandytowa już była podatnikiem podatku CIT takie wypłaty będą opodatkowane, ale sposób kalkulacji podatku przez jego płatnika powinien nastąpić z uwzględnieniem w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 UCIT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w (...) art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 UCIT zryczałtowany podatek, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w niniejszych przepisach zawarto ogólną regulację dotyczącą ustalania w jaki sposób podatek za przychody uzyskane przez komplementariusza w spółce komandytowej jest odliczany i nie jest zależne od tego jaki podmiot faktycznie dokonuje wypłat (w zakresie płatnika nie wskazano, że płatnikiem ma być spółka komandytowa, a w zakresie przepisów umożliwiających odliczenie użyto ogólnego sformułowania: pomniejsza się). Tym samym stosowanie mechanizmu odliczenia podatku należnego od wypłaty zysku dla komplementariusza zależne jest od spełnienia następujących warunków:

- wypłata musi być dokonywana na rzecz komplementariusza;

- wypłata musi być udziałem zysku spółki komandytowej, której komplementariusz jest/ był wspólnikiem.

Nie jest natomiast zależne od tego jaki podmiot dokonuje wypłat. Skoro zatem z powołanego powyżej przepisu wprost będzie wynikało, że Spółka przekształcona, będąca osoba prawną, będzie dokonywać wypłat należności określonych z art. 22 ust. 1 UCIT na rzecz komplementariusza (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie pełniła rolę płatnika i będzie zobowiązana do dokonania przy wypłacie odliczenia podatku wynikającego z art. 22 ust. 1a-1e.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2587, ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”),

ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

W myśl art. 1 ust. 3 pkt 1 Ustawy o CIT,

przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Brzmienie ww. przepisu zostało ustalone ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 2123, dalej „ustawa nowelizująca”) i obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej,

w przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy,

z dniem poprzedzającym dzień uzyskania przez spółkę komandytową i spółkę jawną statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych spółka ta jest obowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych, przy czym przepis art. 8 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 2 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy nowelizującej,

jeżeli ostatni dzień roku obrotowego spółki komandytowej, o której mowa w ust. 2, przypada w okresie od dnia 31 grudnia 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r., spółka ta może nie zamykać ksiąg rachunkowych na ten dzień i kontynuować rok obrotowy do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ww. ustawy,

do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów spółek komandytowych, które uzyskały status podatnika CIT, nie zalicza się przychodów oraz kosztów, które na podstawie art. 8 Ustawy PIT lub art. 5 Ustawy CIT stanowiły przychody lub koszty wspólników takiej spółki.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej,

do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. ustawy,

przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 2 oraz zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 tej ustawy mają zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2021 r., spółki komandytowe były traktowane jako podmioty podatkowo transparentne, tzn. podmioty których uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty ich wspólników.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1467, ze zm.; dalej: „ksh”).

Zgodnie z art. 551 § 1 ksh,

spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z treści art. 552 i art. 553 ksh wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej.

W myśl art. 552 ksh,

spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną

Na podstawie art. 553 ksh,

1.spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

2.Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

3.Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Oznacza to, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z przekształceniem spółek, reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm, dalej: „Op”).

Zgodnie z art. 93a § 1 Op,

osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.przekształcenia innej osoby prawnej,

2.przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 Op,

przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

1.innej spółki niemającej osobowości prawnej,

2.spółki kapitałowej;

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o CIT,

przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 5 ust. 1a Ustawy o CIT,

przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła.

Stosownie do art. 5 ust. 2 Ustawy o CIT,

zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia ustalenia, czy po przekształceniu Spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wypłata na Państwa rzecz jako komplementariusza Starych Zysków oraz Zysków 2021 na podstawie podjętych wcześniej uchwał wspólników podziale zysków (tj. podjętych jeszcze przed przekształceniem) będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zawarte we wniosku elementy opisu zdarzenia przyszłego wskazują, że w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej, m.in. art. 12 i 13, stanowiące, że zyski wypłacane przez spółkę komandytową w momencie posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, które zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie, kiedy ta spółka była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo, nie są opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a zatem wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowana na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r.

Jak już wcześniej wskazano, do czasu objęcia spółek komandytowych przepisami ustawy o CIT, spółki te były podmiotami transparentnymi podatkowo, co oznacza że dochód tych spółek był opodatkowywany na poziomie jej wspólników. Skoro tak, to dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został wypłacony. Jego późniejsza wypłata dotyczy bowiem dochodu już opodatkowanego na poziomie wspólników i co za tym idzie, „techniczna” czynność wypłaty jest zdarzeniem neutralnym podatkowo.

Podkreślić ponadto należy, że planowana zmiana statusu Spółki komandytowej na Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie miała wpływu na opodatkowanie zysku pochodzącego ze Spółki komandytowej za okres, gdy spółka ta nie była jeszcze podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zauważyć bowiem należy, że wypłata ta będzie stanowić realizację zobowiązania powstałego przed przekształceniem Spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a tym samym nie może być rozumiana jako świadczenie należne Wnioskodawcy z tytułu uczestnictwa w spółce z o.o. Wypłata ta będzie świadczeniem na rzecz Wnioskodawcy powstałym w związku z wcześniejszą działalnością Spółki komandytowej i związanym z sukcesją prawną wynikającą z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

W konsekwencji, zyski wypłacane przez Spółkę komandytową, w momencie posiadania przez nią statusu podatnika CIT, które jednak zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie poprzedzającym opodatkowanie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych, tj. w czasie kiedy spółka ta była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo (określone w opisie zdarzenia przyszłego jako Stary zysk), nie będą już opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób prawnych. A zatem wypłata takich zysków ze Spółki Przekształconej będzie opodatkowana na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r. a komplementariusz nie będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od tych należności.

Natomiast, w zakresie Zysków 2021, tj. wypracowanych kiedy spółka komandytowa była już podatnikiem podatku CIT, to uwzględniając fakt, iż Spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT od 1 maja 2021 r., takie wypłaty będą opodatkowane na zasadach obowiązujących podatników podatku CIT.

Państwa wątpliwości dotyczą także kwestii ustalenia czy podatek dochodowy należny od Państwa jako komplementariusza Spółki komandytowej powinien zostać wyliczony z uwzględnieniem sposobu jego kalkulacji określonym w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT.

Wskazać należy, że na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT,

podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Zgodnie z art. 22 ust. 1a ustawy o CIT,

zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Stosownie do art. 22 ust. 1b ustawy o CIT,

kwota pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1a, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1.

Zgodnie z art. 22 ust. 1c ustawy o CIT,

przepisy ust. 1a i 1b stosuje się również w przypadku, gdy przychód z tytułu udziału w zysku spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, za dany rok podatkowy zostanie uzyskany przez komplementariusza w innym roku niż rok następujący po danym roku podatkowym, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty.

Stosownie do art. 22 ust. 1d ustawy o CIT,

przepis ust. 1c stosuje się odpowiednio do podatku dochodowego od przychodów (dochodów) komplementariusza z likwidacji spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, albo z jego wystąpienia z takiej spółki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy o CIT,

w przypadku komplementariusza uzyskującego przychody z tytułu prawa do udziału w zysku w więcej niż jednej spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, pomniejszenie, o którym mowa w ust. 1a, przysługuje w odniesieniu do podatku od przychodów uzyskiwanych odrębnie z każdej z tych spółek.

W myśl natomiast, art. 26 ust. 1 Ustawy o CIT,

osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem.

Zauważyć należy, że stosowanie mechanizmu odliczenia podatku należnego od wypłaty zysku dla komplementariusza zależne jest od spełnienia następujących warunków:

- wypłata musi być dokonywana na rzecz komplementariusza;

- wypłata musi być udziałem zysku spółki komandytowej, której komplementariusz jest/był wspólnikiem.

Z powołanego powyżej przepisu art. 22 ust. 1 wynika zatem, że Spółka Przekształcona, będąca osoba prawną, dokonując wypłat należności określonych z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT na rzecz komplementariusza (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie pełniła rolę płatnika. Jednocześnie podatek dochodowy należny od Państwa jako komplementariusza Spółki komandytowej powinien zostać wyliczony z uwzględnieniem sposobu jego kalkulacji określonym w art. 22 ust. 1a-1e ustawy o CIT.

Państwa stanowisko należało zatem w całości uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Państwa zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00