Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.895.2022.3.AN

Czy Spółka może zastosować przepisy przyznające preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych przez Spółkę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej(IP Box), uzyskanych w okresie od listopada do grudnia 2022 r. z działalności w projekcie D.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r., za pośrednictwem Poczty wpłynął Państwa wniosek z 6 grudnia 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (IP Box).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 9 lutego 2023 r. oraz 14 lutego 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jednym z obszarów działalności X Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest działalność badawczo-rozwojowa związana z tworzeniem oprogramowania na zlecenie. W ramach działalności Spółka podpisała kontrakt z angielską firmą X, na podstawie którego w okresie od listopada do grudnia 2022 r., prowadziła działalność badawczo-rozwojową w projekcie D (dalej: „D”, „projekt D”). Projekt D to innowacyjna usługa dla firm komputerowych, polegająca na automatyzacji tworzenia środowiska uruchomieniowego aplikacji internetowych w chmurze (…). Projekt D dostarcza graficzny interfejs użytkownika, umożliwiający wygenerowanie kodu infrastruktury AWS dla danej aplikacji internetowej, bez konieczności zdobycia ekspertyzy w tym obszarze. D wytwarza oprogramowania z użyciem najnowszych technologii (…), nastawione na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Rozwiązania projektowane są celem wyróżnienia się wśród istniejących rozwiązań i wyprzedzeniem istniejących funkcjonalności oferowanych przez konkurencję. Od podmiotów współpracujących z D, wymagana jest innowacyjność i posiadanie specjalistycznej wiedzy umożliwiającej płynne poruszanie się w świece najnowszych technologii i standardów tworzenia oprogramowania.

Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa w projekcie D jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny, z wykorzystaniem dostępnych aktualnie zasobów wiedzy, specjalistycznych umiejętności i najnowszych standardów i technologii, której rezultatem są programy komputerowe, pozwalające na nowe zastosowania. Przykładowymi technologiami zastosowanych przez Spółkę w okresie działalności w projekcie D są: (…).

Programy, które Spółka stworzyła w projekcie D to koncepcje nowe, lub ulepszenia programów stworzonych wcześniej. Fizycznym rezultatem pracy Spółki w projekcie D są nowe autorskie kody zapisane w nowych plikach, lub nowe autorskie kody dopisane do istniejących plików. Każdy nowy kod to powstanie odrębnej funkcjonalności lub modułu (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka tworzy programy na zlecenie podmiotu będącego właścicielem oprogramowania. Wszystkie nowe stworzone kody zostały zachowane w repozytorium kodu podmiotu zlecającego.

W okresie od listopada do grudnia 2022 r., Spółka osiągała dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnych do stworzonych przez Spółkę programów komputerowych.

Spółka prowadzi na bieżąco szczegółową ewidencję poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, pozwalającą na ustalenie przychodu, kosztów uzyskania, przychodów i dochodu przypadających na każde z nich. Ewidencja jest aktualizowana raz na miesiąc i pozwala na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Ewidencja pozwala na obliczenie wskaźnika Nexus dla każdego kwalifikowanego prawa własności indywidualnej (winno być: intelektualnej), a także łącznego dochodu i kosztów na dany rok podatkowy.

W piśmie uzupełniającym z 9 lutego 2023 r., wskazaliście Państwo co następuje:

1) Na jakiej podstawie tworzycie bądź ulepszacie Państwo programy komputerowe?

Tworzymy nowe programy komputerowe lub ulepszamy istniejące programy komputerowe należące do Właściciela na zlecenie osób upoważnionych przez Właściciela. Zlecenie jest przekazywane jako ogólnikowy opis słowny wymagań a jego realizacja wymaga twórczego podejścia, specjalistycznych umiejętności, oraz znajomości najnowszych standardów i technologii.

2) Z uwagi na fakt, że tworzycie/ulepszacie Państwo programy na zlecenie podmiotu będącego właścicielem programowanie, prosimy o wskazanie:

a)Czy umowa z właścicielem reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Państwo na Właściciela praw do konkretnego stworzonego/ulepszonego przez Spółkę Oprogramowania?

Kontrakt nie opisuje technicznego sposobu przenoszenia tych praw. Kontrakt wskazuje, że prawa do całości wytworzonego przez Spółkę kodu, wytworzonego na zlecenie Właściciela, zostają automatycznie przeniesione na Właściciela.

b) W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego Oprogramowania i przeniesienie praw do tego efektu działalności Spółki na właściciela (jakie czynności realizuje odpowiednio Spółka i Właściciel)? Co potwierdza przeniesienie tych praw.

Realizacja każdego zlecenia od Właściciela, to wyodrębnione konkretne Oprogramowanie. Przeniesienie praw potwierdza zapisanie kodu Oprogramowania w repozytorium Właściciela.

c) Komu przysługuje prawo autorskie do nowego/ulepszonego oprogramowanie?

Właścicielowi, który zlecił stworzenie/ulepszenie oprogramowania.

 3) Czy prowadzą Państwo na bieżąco od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia/rozwoju/ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odrębną ewidencję rachunkową, zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Tak, Spółka prowadzi ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w ewidencji rachunkowej.

Ponadto, wskazaliście Państwo dane kontrahenta zagranicznego, z którym Spółka podpisała kontrakt, o którym mowa we wniosku.

Pytanie

Czy Spółka może zastosować przepisy przyznające preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych przez Spółkę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej(IP Box), uzyskanych w okresie od listopada do grudnia 2022 r. z działalności w projekcie D?

Państwa stanowisko w sprawie

W związku z powyższym opisem stanu faktycznego i brzmieniem art. 24d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo zastosować przepisy przyznające preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową, dochodów uzyskanych przez Spółkę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), w okresie od listopada do grudnia 2022 r. z działalności w projekcie D.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193). Na podstawie regulacji wprowadzonych ww. ustawą zmieniającą, do systemu prawa podatkowego implikowano przepisy dotyczące preferencyjnego rozwiązania w podatkach dochodowych - tzw. Innovation Box.

Regulacje dotyczące stosowania opisanej powyżej ulgi zostały odzwierciedlone w art. 24d – 24e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 24d ust. 1 updop,

podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, w myśl art. 24d ust. 2 ww. ustawy, są:

1. patent,

2. prawo ochronne na wzór użytkowy,

3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r., poz. 213),

8. autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 24d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Sposób obliczenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawarty jest w art. 24d ust. 4. Zgodnie z treścią tego przepisu,

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b)*1,3/(a+b+c+d),

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

 a. prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

 b. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3,

 c. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,

 d. nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 24d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 24d ust. 6 ww. ustawy).

Natomiast, zgodnie z art. 24d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2:

 1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

 2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

 3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

 4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 24d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

do ustalenia dochodów, o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 11c i art. 11d stosuje się odpowiednio.

Obowiązki podatników podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 24d zostały określone w art. 24e ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:

 1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;

 2. prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

 3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

 4. dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

 5. dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Zgodnie z art. 24e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

w przypadku gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 19.

Z treści wniosku wynika, że w ramach działalności Spółka podpisała kontrakt z angielską firmą X, na podstawie którego w okresie od listopada do grudnia 2022 r., prowadziła działalność badawczo-rozwojową w projekcie D. Prowadzona działalność badawczo-rozwojowa w projekcie D jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe (…).

Programy, które Spółka stworzyła w projekcie D to koncepcje nowe lub ulepszenia programów stworzonych wcześniej. Fizycznym rezultatem pracy Spółki w projekcie D są nowe autorskie kody zapisane w nowych plikach, lub nowe autorskie kody dopisane do istniejących plików. Każdy nowy kod to powstanie odrębnej funkcjonalności lub modułu (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka tworzy programy na zlecenie podmiotu będącego właścicielem oprogramowania. Wszystkie nowe stworzone kody zostały zachowane w repozytorium kodu podmiotu zlecającego. W okresie od listopada do grudnia 2022 r., Spółka osiągała dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnych do stworzonych przez Spółkę programów komputerowych.

Przechodząc do Państwa wątpliwości dotyczących ustalenia, czy Spółka może zastosować przepisy przyznające preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych przez Spółkę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej(IP Box), w okresie od listopada do grudnia 2022 r. z działalności w projekcie D, Organ wskazuje, że dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest m.in. dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej: „Objaśnienia IP Box”), ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „programu komputerowego” oraz brak w świetle polskiego prawa precyzyjnego określenia zakresu „autorskiego prawa do programu komputerowego”. Praktyka stosowania tego pojęcia na świecie potwierdza, że ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, w których programy komputerowe zajmują kluczową pozycję, nie da się ustalić wyczerpującej i niezmiennej definicji tego pojęcia oraz uniknąć rozbieżności (wyrok irlandzkiego sądu II instancji z 1995 r. w sprawie News Datacom Ltd. versus Satellite Decoding Systems, (1995) FSR 201 oraz wyrok australijskiego sądu I instancji z 4 czerwca 1997 r. w sprawie Powerflex Services Pty Ltd v Data Access Corporation, (1997) FCA 490; 37 IPR 436). Należy zatem odwołać się w tym względzie do przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm., dalej: „Ustawa o prawie autorskim”).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy,

przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Stosownie do art. 1 ust. 2 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim,

w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Szczególne postanowienia dotyczące praw autorskich do programu komputerowego zawierają art. 74 ust. 1 i następne Ustawy o prawie autorskim.

Zgodnie z art. 74 ust. 1 i 2 tej ustawy,

programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów), ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania. O ocenie charakteru indywidualnej pracy twórczej nie decydują postanowienia umowy, ale rzeczywisty wkład pracy każdego z twórców programu komputerowego, co podlega każdorazowo odrębnej ocenie. Doktryna prawa autorskiego przyjmuje różne podejścia do definiowania pojęcia „autorskiego prawa do programu komputerowego”, które wskazują, że część chronioną prawem jest w szczególności kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego. Pozaustawowa definicja pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego” w sposób uzasadniony nawiązuje zatem do terminologii informatycznej, dostosowywanej następnie do potrzeb dalszej analizy prawnej dobra niematerialnego jakim jest program komputerowy. Fundamentem informatycznego rozumienia programu komputerowego jest samo pojęcie „programu”, czyli zapisanego przy pomocy wybranego języka programowania algorytmu rozwiązania określonego zadania. Zatem, program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu.

Reasumując, pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko. Program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 Ustawy o prawie autorskim, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 24d ust. 2 pkt 8 updop, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że  tworzone/ulepszane przez Państwa programy na zlecenie Właściciela, stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 24d ust. 2 pkt 8 updop. Tym samym, mają Państwo prawo do opodatkowania dochodów z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w wysokości 5% podstawy opodatkowania, w myśl art. 24d ust. 1 udop.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy Spółka może zastosować przepisy przyznające preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych przez Spółkę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej(IP Box), uzyskanych w okresie od listopada do grudnia 2022 r. z działalności w projekcie D, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00