Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.893.2022.2.AWO
Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wsparcia w przedmiocie dostarczania zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – PKWiU 62.01.12.0 i 62.02.30.0.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
–nieprawidłowe - w części dotyczącej Usług wsparcia obejmujących dostarczanie zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej,
–prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 grudnia2022 r. wpłynął Pana wniosek (data wpływu 5 grudnia 2022 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia właściwej stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 grudnia 2022 r. (wpływ z 29 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą X. Na podstawie umowy zawartej z kontrahentem Y (dalej jako: „Kontrahent”), w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, świadczy Pan dla Kontrahenta usługi („Usługa wsparcia”) oraz rozwija Pan oprogramowanie.
W ramach Usługi wsparcia świadczy Pan następujące usługi:
1)analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy, bezpieczeństwa i efektywności pracy,
2)projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
3)tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
4)konfiguracja narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne
•sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0: „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”,
•nie są związane z oprogramowaniem,
oraz:
1)rozwiązywanie bieżących problemów z aplikacjami,
2)dostarczanie zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej
•sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0: „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”,
•nie są związane z oprogramowaniem.
W ramach świadczonych Usług wsparcia nie tworzy Pan oprogramowania oraz nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem, rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego oprogramowania (programów komputerowych).
Efektem czynności wykonywanych w ramach usług wsparcia nie jest oprogramowanie. Z tytułu świadczenia Usług wsparcia otrzymuje Pan od Kontrahenta wynagrodzenie określone w umowie.
W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że:
1)wniosek dotyczy okresu od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
2)A. Rozwijanie oprogramowania rozumie Pan jako jego tworzenie i dodawanie/modyfikowanie jego funkcjonalności. Z Pana kontrahentami, usługę rozwijania oprogramowania rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur, które rozlicza Pan po stawce ryczałtu 12% - faktury za te usługi nie stanowią przedmiotu wniosku.
[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:
A.Jak rozumie Pan termin „rozwijanie oprogramowania”? Co ten termin dla Pana oznacza i co go charakteryzuje?
B.W jakim zakresie „rozwija Pan oprogramowanie”?].
3)Całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji [Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania: Jak rozumie Pan termin „oprogramowanie”? Co ten termin dla Pana oznacza i co go charakteryzuje?].
4)A. - Rozbudowa oznacza tworzenie oprogramowania.
- Analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy oznacza:
•prowadzenie spotkań z kontrahentem w celu omawiania wymagań, które system powinien spełniać,
•tworzenie dokumentacji biznesowej dla kontrahenta, która zawiera diagramy opisujące przebieg głównych procesów, które kontrahent zgłosił jako wymagane (rysowanie diagramów procesów w programie analitycznych),
•tworzenie dokumentacji dla kontrahenta, która opisuje krok po kroku, jak poruszać się po aplikacji (np. na jaki przycisk w aplikacji kliknąć, żeby wywołać konkretną funkcję),
•sprawdzaniu, czy aplikacja działa zgodnie z wytworzoną dokumentacją i wymaganiami - zarządzanie dokumentacją projektową, tj. plany testów, Harmonogram projektu, Plany warsztatów,
•tworzenie prezentacji dla kontrahenta z propozycjami rozwiązań (w programie x),
•zarządzanie zadaniami projektowymi (przydzielenie zadań zespołowi w programie x).
B. Tak.
C. Analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich bezpieczeństwa oznacza:
•analizę dokumentacji kontrahenta określającej wymagania bezpieczeństwa - normy i standardy korporacyjne,
•dostosowywanie dokumentacji (Specyfikacje Procesów Biznesowych, Specyfikacje Przypadków Użycia, Plany testów, prezentacji) do wymagań bezpieczeństwa.
D. Analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich efektywności pracy oznacza: analizę procesów biznesowych pod kątem poprawy ich wydajności. Przygotowanie propozycji zmian - metodologia ... .
E. Systemy informatyczne - mowa o oprogramowaniu stosowanym u kontrahenta.
F. Oba pojęcia oznaczają to samo.
G. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje: „analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy”? Prosimy przede wszystkim o określenie, na czym polega „rozbudowa systemów informatycznych” (jakie czynności obejmuje to działanie?) oraz jakie czynności składają się na Pana „analizę”?
B.Czy „rozbudowa oprogramowania” to jego „rozwijanie”?
C.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje: „analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich bezpieczeństwa”? Prosimy przede wszystkim o określenie, o jakim „bezpieczeństwie” jest mowa oraz jakie czynności składają się na Pana „analizę”?
D.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje: „analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich efektywności pracy”? Prosimy przede wszystkim o określenie, o jakiej „efektywności pracy” (co składa się na tę efektywność) jest mowa oraz jakie czynności składają się na Pana „analizę”?
E.O jakich „systemach informatycznych” jest mowa?
F.Czy „systemy informatyczne” stanowią oprogramowanie?
Jeśli nie, to:
–czym są „systemy informatyczne”?
–co odróżnia „systemy informatyczne od „oprogramowania”?
G.Czy w ramach umowy z Kontrahentem, w zakresie której Pan „rozwija oprogramowanie”, „rozwija” Pan również „systemy informatyczne”?].
5)A. Projektowanie infrastruktury w chmurze oznacza:
•prowadzenie spotkań z kontrahentem w celu omawiania wymagań, które infrastruktura informatyczna powinien spełniać,
•tworzenie dokumentacji biznesowej dla kontrahenta, która zawiera diagramy opisujące przebieg głównych procesów w infrastrukturze chmurowej, które kontrahent zgłosił jako wymagane (rysowanie diagramów procesów w programie analitycznych),
•tworzenie dokumentacji dla kontrahenta, która opisuje krok po kroku, jak poruszać się po aplikacji (np. na jaki przycisk w aplikacji kliknąć, żeby wywołać konkretną funkcję),
•sprawdzaniu, czy aplikacja działa zgodnie z wytworzoną dokumentacją i wymaganiami - zarządzanie dokumentacją projektową, tj. Plany testów, Harmonogram projektu, Plany warsztatów,
•tworzenie prezentacji dla kontrahenta z propozycjami rozwiązań w infrastrukturze chmurowej (w programie x),
•zarządzanie zadaniami projektowymi (przydzielenie zadań zespołowi w programie x).
B. Instalacja i konfiguracja sieci i sprzętu komputerowego.
C. Całokształt rozwiązań sprzętowo-programowych i organizacyjnych stanowiących podstawę wdrożenia i eksploatacji systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem - platforma (...).
D. Infrastruktura jako sieci komputerowe oraz sprzęt i związane z nimi oprogramowanie sprzętowe (dostarczone przez dostawcę sprzętu). Nie ma tu zastosowania pojęcie „tworzenia oprogramowania”.
E. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwijam Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje „projektowanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta”?
B.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje „wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta”?
C.O jakiej „infrastrukturze” jest mowa?
D.Czy „infrastruktura” stanowi oprogramowanie?
Jeśli nie, to:
–czym jest ta „infrastruktura”?
–co odróżnia „infrastrukturę” od „oprogramowania”?
E.Czy w ramach umowy z Kontrahentem, w zakresie której Pan „rozwija oprogramowanie”, „rozwija” Pan również „infrastrukturę”?].
6)A. Tworzenie dokumentacji biznesowej dla kontrahenta, która zawiera diagramy opisujące przebieg głównych procesów, które kontrahent zgłosił jako wymagane (rysowanie diagramów procesów w programie analitycznych);
•tworzenie dokumentacji dla kontrahenta, która opisuje krok po kroku, jak poruszać się po aplikacji (np. na jaki przycisk w aplikacji kliknąć, żeby wywołać konkretną funkcję).
B. Chodzi o oprogramowanie komputerowe stosowane u kontrahenta.
C. Tak.
D. Stanowi.
E. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie" i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje „tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych”?
B.O jakich „systemach komputerowych” jest mowa?
C.Czy termin „systemy komputerowe” oznacza to samo co użyty we wniosku termin: „systemy informatyczne”?
D.Czy „systemy komputerowe” stanowią oprogramowanie?
Jeśli nie, to:
–czym są „systemy komputerowe”?
–co odróżnia „systemy komputerowe od „oprogramowania”?
E.Czy w ramach umowy z Kontrahentem, w zakresie której Pan „rozwija oprogramowanie”, „rozwija” Pan również „systemy komputerowe”?].
7)A. Instalacja narzędzi monitorujących oraz ustawienie parametrów ich pracy.
B. (...) (...).
C. Nie stanowi. Nie jest to tworzone przez Pana oprogramowanie, a oprogramowanie sprzętowe dostarczone przez kontrahenta.
D. Nie.
E. (...).
F. Tak.
G. Nie stanowią. Nie jest to tworzone przez Pana oprogramowanie, a oprogramowanie sprzętowe dostarczone przez kontrahenta.
H. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje „konfiguracja narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne”?
B.O jakich „narzędziach monitorujących” jest mowa?
C.Czy „narzędzia monitorujące” stanowią oprogramowanie?
Jeśli nie, to:
–czym są „narzędzia monitorujące”?
–co odróżnia „narzędzia monitorujące od „oprogramowania”?
D.Czy w ramach umowy z Kontrahentem, w zakresie której Pan „rozwija oprogramowanie”, „rozwija” Pan również „narzędzia monitorujące”?
E.O jakich „systemach informatycznych” jest mowa?
F.Czy są to te same „systemy informatyczne”, których dokonuje Pan „analizy”?
G.Czy „systemy informatyczne” stanowią oprogramowanie?
Jeśli nie, to:
–czym są wskazane powyżej „systemy informatyczne”?
–co odróżnia wskazane powyżej „systemy informatyczne” od „oprogramowania”?
H.Czy w ramach umowy z Kontrahentem, w zakresie której Pan „rozwija oprogramowanie”, „rozwija” Pan również „systemy informatyczne”?
8)Zgodnie z decyzją Urzędu Statystycznego w ... (sygnatura (...)) usługi mieszczą się w następującym grupowaniu: PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”:
•analiza istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy, bezpieczeństwa i efektywności pracy,
•projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami kontrahenta,
•tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych
•konfiguracja narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne;
[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, pod jakim symbolem/symbolami PKWiU - Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm. sklasyfikowana jest każda ze świadczonych przez Pana usług obejmująca: 1. analizę istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy, bezpieczeństwa i efektywności pracy, 2. projektowanie i wdrażanie infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta, 3. tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych, 4. konfigurację narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne. We wniosku zaznaczył Pan, że symbol PKWiU 62.01.12.0 - jest właściwy dla działalności w zakresie: „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Tym samym widoczne są różnice w zdefiniowaniu zakresu Pana czynności, a (podanych przez Pana) czynności objętych symbolem 62.01.12.0.].
9)A. Analiza i rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez użytkowników - rozwiązywanie nie ma związku z tworzeniem oprogramowania. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie”.
B. Oprogramowanie komputerowe używane przez pracowników kontrahenta.
C. Tak.
D. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na pytania:
A.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje „rozwiązywanie bieżących problemów z aplikacjami”?
B.O jakich „aplikacjach” jest mowa?
C.Czy „aplikacje” stanowią oprogramowanie?
Jeśli nie, to:
–czym są „aplikacje”?
–co odróżnia „aplikacje” od „oprogramowania”?
D.Czy w ramach umowy z Kontrahentem, w zakresie której Pan „rozwija oprogramowanie”, „rozwija” Pan również „aplikacje”?].
10)A. Tworzenie makiet, diagramów i wizualizacji programów komputerowych od strony użytkownika.
B. Istnieje dedykowana dziedzina wiedzy w zakresie projektowania interfejsu użytkownika - tzw. UX i UI. User experience (UX) oraz user interface (UI) są to określenia, które odnoszą się do projektowania i modyfikowania stron internetowych i w dużej mierze determinują to, czy użytkownik strony wiedział, co zrobić, aby wykonać swoje obowiązki.
C. Tak.
D. Opracowanie i przesłanie kontrahentowi dokumentacji.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na pytania:
A.Na czym polega oraz jakie czynności obejmuje „dostarczanie zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej”?
B.O jakich „zaleceniach” jest mowa? Co oznacza/wyraża to pojęcie?
C.O jakim „systemie” jest mowa? Czy „system” ten należy utożsamiać z ‑ doprecyzowanym przez Pana wyżej - „systemem informatycznym” lub „systemem komputerowym”(którym konkretnie)?
D.Co wyraża termin „dostarczanie”? Z czym należy utożsamiać to pojęcie?].
11)Zgodnie z decyzją Urzędu Statystycznego w ... (sygnatura (...)) usługi mieszczą się w następującym grupowaniu: PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”: - rozwiązywanie bieżących problemów z aplikacjami. Natomiast „dostarczanie zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej” powinno się znajdować w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Pod jakim symbolem/symbolami PKWiU - Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, ze zm. - sklasyfikowana jest każda ze świadczonych przez Pana usług obejmująca: 1. rozwiązywanie bieżących problemów z aplikacjami, 2. dostarczanie zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej. We wniosku zaznaczył Pan, że symbol PKWiU 62.02.30.0 - jest właściwy dla działalności w zakresie: „Usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Tym samym widoczne są różnice w zdefiniowaniu zakresu Pana czynności, a (podanych przez Pana) czynności objętych symbolem 62.02.30.0.].
12)A. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
B. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
C. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
D. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następując pytania:
Czy świadczone przez Pana usługi są związane z wydawaniem:
a)pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
b)pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
c)pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
d)oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
Prosimy o odrębną odpowiedź na każdą z powyższych liter w odniesieniu do każdej czynności składającej się na świadczone przez Pana usługi.
13)A. Nie.
B. Nie.
C. Nie.
D. Nie.
E. Nie.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następując pytania:
Czy uzyskuje (uzyska) Pan przychody ze świadczenia usług:
a)przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1),
b)przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0),
c)przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0),
d)agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1),
e)w pozostałych zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99)?
Prosimy o odrębną odpowiedź na każdą z powyższych liter w odniesieniu do każdej czynności składającej się na świadczone przez Pana usługi.
14)A. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan na podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
B. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
C. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
D. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
E. Tak. Jeśli takowe jest wymagane - jest to rozliczane na podstawie umowy z Kontrahentem, w zakresie której „rozwija Pan oprogramowanie” i rozlicza Pan podstawie odrębnych faktur po stawce ryczałtu 12%.
[Powyższe wskazania stanowi Pana odpowiedzi na następujące pytania:
Czy świadczone przez Pana usługi - są:
a)związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0)?
b)objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
c)związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
d)(usługami) w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0)?
e)związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)?
Prosimy o odrębną odpowiedź na każdą z powyższych liter w odniesieniu do każdej czynności składającej się na świadczone przez Pana usługi.
15)A. Termin „związane z oprogramowaniem” oznacza czynności (projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego oprogramowania), których efektem jest utworzone, bądź zmodyfikowane oprogramowanie komputerowe.
B. Związane z oprogramowaniem oznacza, że efektem wykonywanych czynności jest oprogramowanie jako takie.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
Wobec wskazań we wniosku, że świadczone przez Pana usługi: „nie są związane z oprogramowaniem” oraz, że: „nie tworzę oprogramowania oraz nie wykonuję jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego oprogramowania (programów komputerowych). Efektem czynności wykonywanych w ramach usług wsparcia nie jest oprogramowanie” - prosimy o wskazanie:
a)co oznacza dla Pana termin „związane z oprogramowaniem”?
b)co charakteryzuje i na czym polega: „związanie z oprogramowaniem”?
Pytanie
Czy w razie stosowania przez Pana opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, właściwą stawką ryczałtu w odniesieniu do przychodów w postaci wynagrodzenia otrzymywanego przez Pana z tytułu świadczenia Usług wsparcia jest stawka 8,5% - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pana stanowisko w sprawie przedstawione w uzupełnieniu wniosku
Uważa Pan, że w razie stosowania przez Pana opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, właściwą stawką ryczałtu w odniesieniu do przychodów w postaci wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu świadczenia Usług wsparcia jest stawka 8,5% - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie [zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznych].
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:
–nieprawidłowe - w części dotyczącej Usług wsparcia obejmujących dostarczanie zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej,
–prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają: pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 wskazanej ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Na podstawie art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;
6)(uchylony).
Ponadto w art. 8 ust. 2 przywołanej ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności Podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
–12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
–8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem, konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Z wniosku wynika, że dla Kontrahenta świadczy Pan usługi wsparcia oraz rozwija Pan oprogramowanie. Przedmiotem Pana wątpliwości jest zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do Usług wsparcia. Usługi te - zgodnie z Pana wskazaniami - są sklasyfikowane pod następującymi symbolami PKWiU:
–62.01.12.0 - zakres:
•analizy istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy, bezpieczeństwa i efektywności pracy,
•projektowania i wdrażania infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta,
•tworzenia dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
•konfiguracji narzędzi monitorujących dane systemy informatyczne,
•dostarczania zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej
–62.02.30.0 - zakres:
•rozwiązywania bieżących problemów z aplikacjami.
Z treści wniosku wynika, że Usługi wsparcia nie są związane z oprogramowaniem. Przytoczył Pan, że:
–w ramach świadczonych usług wsparcia nie tworzy oprogramowania oraz nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem, rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego oprogramowania (programów komputerowych),
–efektem czynności wykonywanych w ramach Usług wsparcia nie jest oprogramowanie,
–oprogramowanie, to całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji.
Jak wynika z wyjaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, „usługi związane z oprogramowaniem” (klasa 62.01) obejmują:
(…) pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:
–rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
–pisanie programów na zlecenie użytkownika,
–projektowanie stron internetowych.
Klasa ta nie obejmuje:
–publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,
–usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,
–usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.
W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje dwa grupowania:
–PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,
–PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Co istotne, stosownie do tych wyjaśnień, grupowanie PKWiU 62.01.12.0:
–obejmuje:
–usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
–usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci,
–nie obejmuje:
usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0.
Podkreślić również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie odwołuje się do pośredniego lub bezpośredniego związku z oprogramowaniem. Z treści tego przepisu wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Regulacja ta nie zawęża tych czynności wyłącznie do kwestii programowania.
We wniosku doprecyzował Pan zakres czynności składających się na każde z przedstawionych we wniosku (Pana) działań. Mając na uwadze ich zakres, należy wskazać, że ze świadczenia niżej wskazanych usług, tzn.:
–analizy istniejących systemów informatycznych pod kątem ich rozbudowy,
–analizy istniejących systemów informatycznych pod kątem ich bezpieczeństwa,
–analizy istniejących systemów informatycznych pod kątem ich efektywności pracy,
–projektowania infrastruktury w chmurze,
–tworzenia dokumentacji technicznej systemów komputerowych,
–instalacji narzędzi monitorujących oraz ustawienie parametrów ich pracy,
–analizy i rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników,
–wdrażania infrastruktury w chmurze zgodnie z wymaganiami klienta
uzyskiwany przez Pana przychód może być opodatkowany stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. w wysokości 8,5%.
Nie można jednak uznać Pana stanowiska za prawidłowe w części dotyczącej usług dostarczania zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej. Wykonywane przez Pana (w tym zakresie) czynności obejmują: tworzenie makiet, diagramów i wizualizacji programów komputerowych od strony użytkownika.
W odpowiedzi na pytania:
O jakich „zaleceniach” jest mowa? Co oznacza/wyraża to pojęcie?
doprecyzował Pan, że:
Istnieje dedykowana dziedzina wiedzy w zakresie projektowania interfejsu użytkownika - tzw. UX i UI. User experience (UX) oraz user interface (UI) są to określenia, które odnoszą się do projektowania i modyfikowania stron internetowych i w dużej mierze determinują to, czy użytkownik strony wiedział, co zrobić, aby wykonać swoje obowiązki.
W takim ujęciu, w zakresie usług dostarczania zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej, nie zachodzą okoliczności umożliwiające zastosowanie stawki ryczałtu w wysokości 8,5%. Przedmiot Pana działań w zakresie tych usług związany jest z oprogramowaniem. Świadczy o tym:
–charakter dostarczanych przez Pana zaleceń, oraz
–przedmiot dostarczanych przez Pana zaleceń.
Uwzględniając powyższe, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia Usług wsparcia w przedmiocie dostarczania zaleceń w zakresie wyglądu systemu od strony użytkownika końcowego, od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej podlega więc opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zastrzegamy jednak, że:
–interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego),
–zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana Usług wsparcia we wskazanej w interpretacji części jest prawidłowe, dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem usługi te były usługami, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wówczasuzyskiwane przez Pana ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
–niniejsze rozstrzygnięcie nie rozstrzyga o prawidłowości przyjętego przez Pana podziału świadczonych usług na „Usługi wsparcia” oraz usługi dotyczącej rozwijania oprogramowania. Nie potwierdza więc, czy wyodrębnione przez Pana płaszczyzny usług w rzeczywistości mogą stanowić odrębne (od siebie) działania,
–nie jesteśmy uprawnieni do analizowania i oceny załączonych dokumentów. Nie stanowiły więc one przedmiotu merytorycznej analizy w niniejszej sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA:
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right