Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.984.2022.2.RK

Stawka ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 18 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 stycznia 2023 r. (wpływ 16 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług informatycznych, w ubiegłym roku podatkowym (2021) opodatkowywał Pan prowadzoną działalność gospodarczą w formie podatku liniowego (stawką 19%).

Dokonał Pan w aktualnym roku podatkowym (2022) zmiany formy opodatkowania przychodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Od momentu zmiany formy opodatkowania w roku podatkowym (2022) oblicza Pan za każdy miesiąc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12%. W związku z wątpliwościami, co do prawidłowości stosowanej stawki podatkowej, wystąpił Pan w marcu 2022 r. do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o przyporządkowanie świadczonych przez Pana usług do prawidłowego grupowania PKWiU. Urząd Statystyczny odpowiedział na wyżej wymieniony wniosek pismem z 31 października 2022 r., w którym wskazał, że świadczone przez Pana usługi informatyczne:

§w zakresie usług programistycznych, obejmujących: budowę, zmianę oraz rozbudowę serwisów internetowych oraz interfejsów programowania w aplikacjach (tzw. API) klientów, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania;

§w zakresie usług hostingowych, obejmujących w szczególności: utrzymanie serwerów, administrację serwerami, dzierżawę serwerów, utrzymanie serwisów internetowych, dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowych serwisów internetowych, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.11.1 - usługi przetwarzania danych; usługi zarządzania stronami internetowym (hosting) oraz pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych.

Wskazane wyżej usługi świadczone są przez Pana zarówno na rzecz podmiotów prywatnych, jak i publicznych. Większość usług jest świadczonych z wykorzystaniem podwykonawców (podmiotów trzecich prowadzących działalność gospodarczą).

W przyszłym roku podatkowym (2023) zamierza Pan w dalszym ciągu rozliczać przychody osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przychody Pana z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w 2021 r. nie przekroczyły wysokości 2 000 000 euro. W 2022 r. przychody Pana z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie również nie przekroczą wysokości 2 000 000 euro.

W piśmie z 11 stycznia 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan że prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową - pozarolniczą działalnością gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. poz. 1676 z 2015 r. ze zm.).

Następnie doprecyzował Pan opis wskazując, że w Pana ocenie, usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są sklasyfikowane pod następującymi symbolami PKWiU 2015, zgodnie z klasyfikacją końcową z grupowania PKWiU:

§62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania;

§63.11.12.0 - usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting).

W 2022 r. wykonywał Pan oraz w 2023 r. będzie wykonywał Pan w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem 62.01.11.0 następujące czynności: usługi programistyczne obejmujące najczęściej budowę, zmianę oraz rozbudowę serwisów internetowych oraz interfejsów programowania w aplikacjach (tzw. API) klientów.

Wyżej wymienione czynności w przypadku umowy z „A” Sp. z o.o. określone jako prace rozwojowe polegały na pracach programistycznych w przypadku zgłoszenia przez klienta potrzeby zmian w aplikacji.

W przypadku umowy z „B” S.A. czynności polegały na świadczeniu przez Pana usług utrzymania, aktualizacji, rozbudowy, budowy stron internetowych i aplikacji należących do B S.A., oraz prac graficznych. Przedmiot umowy obejmował w szczególności:

- świadczenie usług utrzymania serwisu WWW obejmujących:

§świadczenie usług utrzymania i wsparcia technicznego dla każdego z serwisów wchodzącego w skład serwisu WWW;

§świadczenie usług usuwania błędów serwisu WWW;

§świadczenie usług bieżącego wsparcia dla Administratora oraz Koordynatorów Zamawiającego;

§świadczenie powyższych usług dla środowiska produkcyjnego oraz testowego;

§tworzenie aktualnej dokumentacji serwisu WWW;

§inne prace zlecone związane z promocją Zamawiającego w sieci Internet (np. wtyczki do portali społeczność i owych i serwisu WWW, infografika, projekty graficzne, konwersja plików, aplikacje społecznościowe, aplikacje integrujące usługi, prace dot. infrastruktury serwerowej, wgrywanie zabezpieczeń, prace SEM i SEO, produkty wykorzystujące api serwisów/dostawców zewnętrznych, aplikacje mobilne);

- obsługę zleceń zmiany, dodatkowych zleceń zmiany oraz modyfikacji wynikających z rozwoju serwisu WWW;

- świadczenie usług usuwania skutków uszkodzeń serwisu WWW spowodowanych przez siłę wyższą - Awaria Niezależna;

- świadczenie gwarancji jakości dla utrzymania serwisu WWW na warunkach określonych w Umowie;

- raportowanie odnośnie realizacji prac naprawy błędów oraz wydajności serwisu WWW;

- dostosowywanie serwisów WWW do standardów infrastruktury i bezpieczeństwa obowiązujących w „B” S.A.

W ramach usługi dla „C” Sp. z o.o. Sp. K. została przygotowana prosta strona informacyjna przy użyciu oprogramowania WordPress.

W przypadku „D” Sp. z o.o. czynności polegały na wykonaniu oraz dostarczeniu serwisu B2B, B2C oraz szyny służącej do digitalizacji oraz zarządzania ofertą produktową w systemie typu PIM oraz integracji marketplace otto.

W 2022 r. wykonywał Pan oraz w 2023 r. będzie wykonywał Pan w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem 63.11.12.0 - usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting), polegające na usługach hostingowych obejmujących w szczególności:

§utrzymanie serwerów,

§administrację serwerami,

§dzierżawę serwerów,

§utrzymanie serwisów internetowych,

§utrzymanie dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowych serwisów internetowych.

Wyżej wymienione czynności w przypadku umowy z „E” S.A. polegały na zakupie mocy obliczeniowych w chmurze oraz administracji serwerami i utrzymywaniu ciągłości działania aplikacji tzw. SLA.

W przypadku umowy z „F” Sp. z o.o. czynności obejmowały utrzymanie serwera pocztowego oraz serwisu www oraz archiwum oraz hosting serwera - System Śledzenia Treści Nieautoryzowanych.

W przypadku umowy z „G” Sp. j. czynności polegały na dzierżawie przestrzeni na serwerze w celu utrzymania serwisu www.

Umowa z „H” Sp. z o.o. dotyczyła następujących czynności:

§administracji serwerów (obsługa zgłoszeń, opieka nad prawidłowym funkcjonowaniem serwisu),

§hostingu serwerów (utrzymanie fizycznej maszyny - całego serwera),

§... platform (utrzymaniu serwisu internetowego w innej przestrzeni serwerowej).

W przypadku umowy z „Fundacją 1” czynności polegały na wsparciu technicznym i administracji architekturą serwerową.

W przypadku umowy z „J” Sp. z o.o. czynności polegały na wsparciu technicznym i administracji architekturą serwerową oraz dzierżawie serwera.

W przypadku umowy z „K” Sp. z o.o. czynności polegały na obsłudze serwisu internetowego www (utrzymanie i dzierżawa miejsca na serwerze).

W przypadku umowy z „L” S.A. czynności polegały na hostingu i administracji serwera dedykowanego serwisowi internetowemu www.

W przypadku umowy z „M” Sp. z o.o. czynności polegały na:

§obsłudze serwisu internetowego www (hosting),

§ustawieniu serwera FTP dla wydawnictw (usługa hostingowa bez administracji),

§utrzymaniu serwera pocztowego oraz serwisu www oraz archiwum (hosting z administracją poczty elektronicznej),

§hostingu serwera - System Śledzenia Treści Nieautoryzowanych (usługa hostingowa bez administracji),

§hostingu z administracją Serwera FTP dla wydawnictw.

W przypadku umowy z „N” S.A. czynności polegały na hostingu, obsłudze i utrzymaniu PORTALU.

W przypadku umowy z „O” Sp. z o.o. czynności polegały na utrzymaniu serwisów internetowych WWW.

W przypadku umowy z „P” Sp. z o.o. czynności polegały na:

§dzierżawie serwerów,

§utrzymaniu przestrzeni kopii zapasowej (utrzymanie dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowej serwisu),

§hostingu serwera.

W przypadku umowy z „R” Sp. z o.o. czynności polegały na:

§stałej obsłudze technologicznej i hostingu (usługa administracyjna),

§obsłudze serwisu www (usługa administracyjna),

§administrowaniu wyszukiwarką dla Call Center - jazdy testowe,

§wdrożeniu zmian w formularzach grupowych (usługa administracyjna),

§przygotowaniu newslettera i poprawie grafik w formularzu (usługa administracyjna).

W 2022 r. złożył Pan w terminie ustawowym oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2023 r. również zamierza Pan korzystać z tej formy opodatkowania.

Nie będą miały miejsca wyłączenia opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan usługi przede wszystkim na rzecz spółek prawa handlowego. Nie jest Pan wspólnikiem w żadnej ze spółek na rzecz których wykonywał w 2022 r. (będzie wykonywał w 2023 r.) usługi.

W 2021 r. oraz w 2022 r. nie był Pan wspólnikiem żadnej spółki (w tym spółki cywilnej oraz spółki jawnej), a tym samym nie uzyskał Pan żadnych przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki. Oznacza to, że spełnia Pan warunek do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Usługi świadczone przez Pana w 2022 r. oraz w 2023 r. nie były/nie będą związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Jeśli chodzi o pytanie w zakresie, czy świadczone usługi będą związane z oprogramowaniem (ex PKWiU 62.01.1), nadmienia Pan, że zgodnie z tym, co wskazano w wezwaniu w pytaniu 1) lit. b) „klasyfikacja PKWiU pięciocyfrowa nie jest klasyfikacją końcową i przy zaliczeniu usługi do określonego PKWiU należy posługiwać się nazwami końcowymi z grupowania PKWiU” – w związku z tym wskazuje Pan, że w 2022 r. świadczył Pan i w 2023 r. będzie świadczył między innymi usługi znajdujące się w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Nie uzyskiwał Pan w 2022 r. oraz nie będzie uzyskiwał Pan w 2023 r. przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych gdzie, indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).

Pytania (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1)Czy prawidłowe jest stanowisko Pana, że w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, usługi informatyczne świadczone przez Pana w zakresie usług programistycznych, obejmujących budowę, zmianę oraz rozbudowę serwisów internetowych oraz interfejsów programowania w aplikacjach (tzw. API) klientów mieszczą się w grupowaniu 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, a tym samym podlegały w zeszłym roku podatkowym (2022) oraz będą opodatkowane w aktualnym roku podatkowym (2023) - 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

2)Czy prawidłowe jest stanowisko Pana, że w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym usługi informatyczne świadczone przez Pana w zakresie usług hostingowych obejmujące w szczególności utrzymanie serwerów, administrację serwerami, dzierżawę serwerów, utrzymanie serwisów internetowych, dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowych serwisów internetowych, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.11.12.0 - usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting), a tym samym podlegały w zeszłym roku podatkowym (2022) oraz będą opodatkowane w aktualnym roku podatkowym (2023) - 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1.

Pana zdaniem, prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, usługi informatyczne świadczone przez Pana w zakresie usług programistycznych, obejmujących budowę, zmianę oraz rozbudowę serwisów internetowych oraz interfejsów programowania w aplikacjach (tzw. API) klientów mieszczą się w grupowaniu 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, a tym samym podlegały w zeszłym roku podatkowym (2022) oraz będą opodatkowane w aktualnym roku podatkowym (2023) - 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stoi Pan na stanowisku, że usługi objęte zakresem pytania Nr 1, będą opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ad. 2.

Pana zdaniem, prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, usługi informatyczne świadczone przez Pana w zakresie usług hostingowych, obejmujące w szczególności utrzymanie serwerów, administrację serwerami, dzierżawę serwerów, utrzymanie serwisów internetowych, dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowych serwisów internetowych, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.11.12.0 - usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting), a tym samym podlegały w zeszłym roku podatkowym (2022) oraz będą opodatkowane w aktualnym roku podatkowym (2023) - 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej (...).

Stoi Pan na stanowisku, że usługi objęte zakresem pytania Nr 2, będą opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (usługi te jako sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 63.11.12.0 nie mieszczą się wśród usług opodatkowanych innymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką” (…).

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności (…).

Z opisu sprawy wynika, że usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowane są wg PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania i wg PKWiU 63.11.12.0 - usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting). W 2022 r. wykonywał Pan oraz w 2023 r. będzie wykonywał Pan w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem 62.01.11.0 następujące czynności: usługi programistyczne obejmujące najczęściej budowę, zmianę oraz rozbudowę serwisów internetowych oraz interfejsów programowania w aplikacjach (tzw. API) klientów. Natomiast w 2022 r. wykonywał Pan oraz w 2023 r. będzie wykonywał Pan w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem 63.11.12.0 następujące czynności: utrzymanie serwerów, administrację serwerami, dzierżawę serwerów, utrzymanie serwisów internetowych, utrzymanie dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowych serwisów internetowych. Wskazał Pan, że nie uzyskiwał Pan w 2022 r. oraz nie będzie uzyskiwał Pan w 2023 r. przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1). W 2022 r. złożył Pan w terminie ustawowym oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2023 r. również zamierza Pan korzystać z tej formy opodatkowania. W Pana sytuacji nie będą miały miejsca wyłączenia z opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zauważyć należy, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów m. in. ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem.

Przedstawiony opis sprawy wskazuje, że opisane we wniosku czynności w zakresie usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania mieszczą się w zakresie usług związanych z oprogramowaniem. Czynności te są usługami, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, świadczone usługi obejmujące budowę, zmianę oraz rozbudowę serwisów internetowych oraz interfejsów programowania w aplikacjach (tzw. API) klientów, które mieszczą się w grupowaniu 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, mogły podlegać opodatkowaniu w zeszłym roku podatkowym (2022) oraz mogą być opodatkowane w aktualnym roku podatkowym (2023) - 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast świadczone przez Pana usługi obejmujące w szczególności utrzymanie serwerów, administrację serwerami, dzierżawę serwerów, utrzymanie serwisów internetowych, dodatkowej przestrzeni dla kopii zapasowych serwisów internetowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.11.12.0 - usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting), mogły podlegać opodatkowaniu w zeszłym roku podatkowym (2022) oraz mogą być opodatkowane w aktualnym roku podatkowym (2023) - 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodać trzeba, że gdyby jednak uzyskiwał Pan w 2022 r. i w 2023 r. przychody ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), wówczas uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec też należy, że zastosowanie stawek ryczałtu 12% i 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy kwestii będącej przedmiotem postawionych pytań, inne kwestie nie podlegają ocenie.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji wg PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00