Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.487.2022.5.BD

PCC w związku z aportem w postaci NR nie będzie ciążył na Spółce

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest:

w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki kapitałowej – nieprawidłowe;

w części dotyczącej obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez podmiot wnoszący wkład – prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczył m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci nieruchomości za udziały. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 31 stycznia 2023 r. (wpływ 6 lutego 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

N. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada siedzibę na terytorium Polski i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ma numer identyfikacji podatkowej NIP: (…) oraz REGON: (…).

Przedmiot przeważającej działalności Spółki stanowią roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kod (…).

Spółka 30 lipca 2019 r. na podstawie aktu notarialnego zakupiła zabudowaną Nieruchomość w Warszawie, dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą (…). Działka ewidencyjna numer (...) z obrębu (…) o powierzchni 1337 m2, BI – Inne Tereny Zabudowane. Budynek główny, czyli hala, wraz z przylegającą do niego od północy trzypiętrową oficyną pochodzą z 1900 r., druga parterowa oficyna jest o dziesięć lat starsza. Z 1925 r. pochodzi budynek (…). Nieruchomość stanowi zespół budowlany, obejmujący budynki sklasyfikowane wg PKOB (KOB): (…) jako pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione.

Po wybudowaniu w zespole budowanym działała firma (…) i pierwsze zasiedlenie nastąpiło po wybudowaniu budynków i ich użytkowaniu na potrzeby produkowania wyrobów (…). Nieruchomość wybudowana w poprzednim stuleciu wykorzystywana była przez kolejnych właścicieli na prowadzenie przez nich działalności gospodarczej.

Przedmiotowa Nieruchomość obejmuje zabytkowe zabudowania dawnej (…) w dzielnicy (…); została wpisana do rejestru zabytków.

Nieruchomość została nabyta przez Spółkę bez podatku od towarów i usług ponieważ sprzedaży dokonały osoby fizyczne i nieruchomość stanowiła ich majątek prywatny.

Transakcja sprzedaży była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnej według stawki 2%, w konsekwencji czego przy jej nabyciu nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług. Zakupiona Nieruchomość nie została ujęta w prowadzonych przez Spółkę ewidencjach jako środek trwały i nie była amortyzowana.

Od daty nabycia Nieruchomości przez Wnioskodawcę do dnia planowanego aportu Spółka nie ponosiła i nie zamierza ponosić wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku, czy też budowli. W okresie posiadania Nieruchomość była wykorzystana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest wspólnikiem w H. Sp. z o.o. z siedzibą w W.

Aktualnie Wnioskodawca (Spółka) zamierza wnieść do H. Sp. z o.o. aport na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki poprzez zmianę jej umowy, w skład którego wejdzie powyżej opisana Nieruchomość. Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wartość udziałów będzie równa wartości nabycia Nieruchomości przez H. Sp. z o.o.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy wniesienie wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym H. Sp. z o.o. w postaci Nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 lub 10a ustawy o podatku od towarów i usług i czy ten aport Nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy jeśli wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w H. Sp. z o.o. w postaci Nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, czy transakcja aportu w Spółce (u Wnioskodawcy) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2, sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie zajęte w uzupełnieniu wniosku)

Państwa zdaniem, aport nieruchomości do spółki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie został wymieniony w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego nie będą Państwo (Spółka) zobowiązani do zapłaty podatku 2% od czynności aportu z tytułu przeniesienia własności Nieruchomości na spółkę H. Sp. z o.o.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa zamknięty katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. O opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje zatem dokonanie czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wymienionej

4/9 w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartym w art. 1 tej ustawy.

Skoro jednak katalog czynności wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty, to każda czynność w nim niewymieniona nie podlega opodatkowaniu. Nie jest nią natomiast sama czynność wniesienia wkładu (aportu) do spółki jako czynność nie zakwalifikowana do czynności objętych wymienionym podatkiem.

Aport nieruchomości do spółki nie podlega więc podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie został wymieniony w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Państwo (Spółka) jako wnosząca aport nie będzie zobowiązana do zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych od przeniesienia aportem własności Nieruchomości na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym H. Sp. o.o.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 170):

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) (uchylona)

d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona)

h) ustanowienie hipoteki,

i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy:

Za zmianę umowy spółki uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) cyt. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że:

Stawka podatku wynosi – od umowy spółki 0,5%.

Taką samą stawką opodatkowana jest więc także zmiana umowy spółki.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, szczegółowe wyznaczenie zakresu przedmiotowego opodatkowania ww. podatkiem ma określone konsekwencje prawne. Oznacza to, że ustawodawca wprowadzając tę zasadę, wyłączył od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w omawianym przepisie.

Z opisu sprawy wynika, że Państwo zamierzają wnieść do H. Sp. z o.o. aport na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym ww. spółki. W skład aportu wejdzie opisana we wniosku Nieruchomość.

Wniesienie aportu (wkładu) do spółki kapitałowej, z którym wiąże się podwyższenie kapitału zakładowego, to w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmiana umowy spółki.

Tym samym, zmiana umowy spółki kapitałowej, zgodnie z treścią powołanego wyżej art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 2 tegoż artykułu, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zatem – wbrew Państwa twierdzeniu – mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów analizowanej ustawy, ww. czynność (tj. wniesienie aportu do spółki, z którym wiąże się podwyższenie kapitału zakładowego) traktowane jest jako zmiana umowy spółki i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dlatego też – nie możemy się zgodzić w tej części z Państwa stanowiskiem – i uznaliśmy je za nieprawidłowe. Nie mają bowiem Państwo racji, iż wniesienie aportu (wkładu) do spółki kapitałowej skutkujące podwyższenie jej kapitału zakładowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Taka czynność, co do zasady podlega – zgodnie z art. 1 cyt. ustawy – opodatkowaniu ww. podatkiem; przy czym przy opodatkowaniu uwzględniane są wyłączenia i zwolnienia określone w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano bowiem sytuacje, w których ww. czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona bądź zwolniona z opodatkowania tym podatkiem pod warunkiem spełnienia określonych warunków (kwestia wyłączenia czy też zwolnienia w zakresie omawianego podatku nie jest jednak przedmiotem analizy złożonego wniosku, gdyż wniosek dotyczy analizy art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W pozostałej części stanowisko Państwa jest prawidłowe.

Obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wyniku wniesienia aportu w postaci własności Nieruchomości na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki H. – jak słusznie Państwo wskazali – nie będzie ciążył na Państwu jako podmiocie wnoszącym ten aport.

Obowiązek uiszczenia podatku w związku ze zmianą umowy spółki ciąży bowiem na spółce, do której wnoszony jest aport a nie na spółce, która ten aport wnosi.

Dlatego w tej części uznaliśmy Państwa stanowiska za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00