Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.269.2022.1.SP

Uprawnienie do skorzystania ze zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do Spółek Zależnych spełniających definicje wskazane w art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 ww. ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uprawnień do skorzystania ze zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 oraz art. 24o ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do Spółek Zależnych spełniających definicje wskazane w art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 ww. ustawy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w CIT od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku nie będzie należał do podatkowej grupy kapitałowej oraz nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT. Spółka prowadzi (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie prowadzić) rzeczywistą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 24a ust. 18 ustawy o CIT.

Jedynym akcjonariuszem Spółki jest spółka (Societe anonyme - odpowiednik polskiej spółki akcyjnej) tj. A. (luksemburski numer identyfikacyjny: (…)) z siedzibą na terytorium Luksemburga (…). Tym samym, akcji Spółki nie posiada (i na moment realizacji transakcji objętych niniejszym wnioskiem nie będzie posiadał) pośrednio lub bezpośrednio akcjonariusz mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Wyżej wymienione okoliczności faktyczne (będące jednocześnie warunkami określonymi w art. 24m ust. 1 pkt 2) będą spełnione w przypadku Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji).

Na potrzeby niniejszego wniosku należy uznać, iż Spółka spełnia, i na moment realizacji transakcji objętych niniejszym wnioskiem będzie spełniać, definicję spółki holdingowej w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Kwestia uznania Spółki za spółkę holdingową nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej.

Na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, Wnioskodawca posiadał będzie akcje lub udziały w spółkach, które spełniały będą łącznie następujące warunki:

co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tych spółek Wnioskodawca posiadał będzie bezpośrednio na podstawie tytułu własności, ,

nie będą posiadały tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

nie będą spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową,

- dalej łącznie: „Spółki Zależne.

Część Spółek Zależnych na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku podlegać będzie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz prowadzona będzie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej.

Z kolei Spółki Zależne podlegające na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) i nie korzystające ze zwolnienia z tego opodatkowania:

będą posiadać osobowość prawną oraz

nie będą mieć siedziby ani zarządu, ani nie będą, zarejestrowane ani położone na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Wyżej wymienione okoliczności faktyczne (będące jednocześnie warunkami określonymi w art. 24m ust. 1 pkt 1 oraz 3-4) będą spełnione w przypadku Spółek Zależnych nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji).

Wnioskodawca może otrzymywać płatności z tytułu udziału w zyskach (dywidendy) od Spółek Zależnych (o ile podmioty te osiągną zysk oraz podjęta zostanie decyzja o wypłacie dywidendy).

Wnioskodawca, na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku tj. uzyskania przychodów z dywidend od Spółek Zależnych lub ewentualnego zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych, będzie również udziałowcem (akcjonariuszem) spółek niespełniających definicji krajowej spółki zależnej przewidzianej w art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub zagranicznej spółki zależnej przewidzianej w art. 24m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (dalej łącznie: „Spółki N”).

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości dokona odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W przypadku wykonania rozważanych transakcji zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych oraz podjęcia decyzji o skorzystaniu z regulacji Rozdziału 5b ustawy o CIT, Wnioskodawca co najmniej 5 dni przed dniem zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych, złoży właściwemu dla niego naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 24o ust. 2 ustawy o CIT.

Spółki Zależne, w odniesieniu do których Wnioskodawca złoży oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w rozumieniu art. 24o ust. 2 ustawy o CIT, nie będą stanowiły, spółek, wskazanych w art. 24o ust. 3, tj. których co najmniej 50% wartości aktywów bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.

Dodatkowo Wnioskodawca pragnie wskazać, iż w dniu 30 maja 2022 roku, dla analogicznego zdarzenia przyszłego jak przedstawione przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.89.2022.2.BD, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w świetle przepisów obowiązujących w 2022 roku.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 i art. 24o ust. 1 ustawy o CIT, w stosunku do Spółek Zależnych spełniających definicję „krajowej spółki zależnej” albo „zagranicznej spółki zależnej” wskazanych odpowiednio w art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ustawy o CIT, w sytuacji, gdy Wnioskodawca posiadał będzie udziały (akcje) także w Spółkach N – niespełniających definicji „spółki zależnej”?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Spółki, Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 i art. 24o ust. 1 ustawy o CIT (dalej: „Reżim Holdingowy”) w stosunku do Spółek Zależnych spełniających definicję „krajowej spółki zależnej” albo „zagranicznej spółki zależnej” wskazanych odpowiednio w art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ustawy o CIT, w sytuacji gdy Wnioskodawca posiadał będzie udziały (akcje) także w Spółkach N – niespełniających definicji „spółki zależnej”.

Od 1 stycznia 2022 roku, na mocy ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.; dalej: „Ustawa zmieniająca 1”) do ustawy o CIT został dodany Rozdział 5b pt. „Opodatkowanie spółek holdingowych”, który umożliwił spółkom holdingowym skorzystanie z preferencji podatkowych w postaci:

zwolnienia z CIT w wysokości 95% kwoty dywidend otrzymanych przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej (art. 24n ust. 1 ustawy o CIT);

zwolnienia z CIT zysków ze zbycia udziałów lub akcji krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego (art. 24o ust. 1 ustawy o CIT).

W roku 2022 niektóre przepisy ww. Rozdziału 5b zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180; dalej: „Ustawa zmieniająca 2”), która w zakresie zmian w Rozdziale 5b ustawy o CIT wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2023 roku.

Warunki uznania spółki za spółkę holdingową

Stosownie do art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, za spółkę holdingową uznaje się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 (spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), spełniającą łącznie następujące warunki:

a)posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d)prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e)udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT, przepisy niniejszego rozdziału (to jest Rozdziału 5b ustawy o CIT) stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 (tj. m.in. definicja spółki holdingowej) są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Zgodnie z przedstawionym powyżej opisem zdarzenia przyszłego, na potrzeby niniejszego wniosku należy przyjąć, że Spółka na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie spełniać, definicję spółki holdingowej w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT oraz będzie spełniony warunek z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT. Kwestia uznania Spółki za spółkę holdingową nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Warunki uznania za spółkę zależna

Zgodnie z art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, przez spółkę zależną rozumie się spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a)co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa, ,

c)nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową.

Dodatkowo, w odniesieniu do definicji krajowej spółki zależnej, ustawodawca wskazuje, że oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 (spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Natomiast, przez zagraniczną spółkę zależną rozumie się spółkę zależną będącą spółką, która spełnia łącznie następujące warunki:

a)ma osobowość prawną,

b)podlega w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie korzysta ze zwolnienia z tego opodatkowania,

c)nie ma siedziby ani zarządu i nie jest zarejestrowana ani położona na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT, przepisy niniejszego rozdziału (to jest Rozdziału 5b ustawy o CIT) stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 (tj. m.in. definicja spółki zależnej, krajowej spółki zależnej oraz zagranicznej spółki zależnej) są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Mając na uwadze informacje przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka, na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, będzie posiadać, udziały (akcje) w:

Spółkach Zależnych - spełniających definicję „krajowej spółki zależnej” albo „zagranicznej spółki zależnej”,

Spółkach N - niespełniających definicji „krajowej spółki zależnej” lub „zagranicznej spółki zależnej”,

— w rozumieniu ww. przepisów.

Zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych do dywidend otrzymanych przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej

Zgodnie z art. 24n ust. 1 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego przychody z dywidend, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, uzyskane przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej.

Zdaniem Wnioskodawcy ww. zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem łącznego spełnienia trzech przesłanek:

1.podmiotem otrzymującym dywidendę jest spółka holdingowa w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT;

2.podmiotem wypłacającym dywidendę jest krajowa spółka zależna, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub zagraniczna spółka zależna, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT;

3.na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

W ocenie Wnioskodawcy, warunki zastosowania ww. zwolnienia powinny być spełnione w odniesieniu do konkretnej relacji zachodzącej między „spółką matką” a „spółką córką”, na co jednoznacznie wskazuje użycie liczby pojedynczej w powyższym przepisie (w stosunku do „spółki zależnej”).

Zdaniem Wnioskodawcy, Reżim Holdingowy i preferencje z niego wynikające mają zastosowanie do poszczególnych spółek spełniających przesłanki uznania za spółki zależne w rozumieniu ustawy o CIT. Innymi słowy, w ocenie Wnioskodawcy, należy każdorazowo rozpatrywać, czy w ramach konkretnej wypłaty dywidendy podmiot otrzymujący dywidendę spełnia przesłanki uznania za spółkę holdingową oraz czy równocześnie podmiot wypłacający dywidendę spełnia przesłanki uznania za spółkę zależną (krajową spółkę zależną albo zagraniczną spółkę zależną).

Stanowisko to jest zgodne z wykładnią językową analizowanego przepisu. Zgodnie z ogólnymi i fundamentalnymi zasadami, w procesie stosowania prawa podatkowego, pierwszeństwo ma wykładnia językowa przepisów, a w sytuacji dostatecznej jasności tekstu prawnego ma ona wyłączność. Punktem wyjścia przy formułowaniu norm prawnych powinna być każdorazowo wykładnia językowa, odwołująca się do znaczenia językowego przepisu.

Spółka pragnie zauważyć, że art. 24n ust. 1 ustawy o CIT odnosi się do relacji na linii „spółka matka” – „spółka córka”. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, „spółka matka” w celu zastosowania omawianego zwolnienia powinna w odniesieniu do konkretnej „spółki córki” posiadać status spółki holdingowej, natomiast nie musi posiadać takiego statusu w odniesieniu do wszystkich spółek wypłacających dywidendę na jej rzecz. Zdaniem Wnioskodawcy, przy zastosowaniu omawianego zwolnienia bez znaczenia pozostaje fakt, że inne podmioty wypłacające dywidendę na rzecz Spółki mogą nie spełniać warunków uznania ich za krajową czy też zagraniczną spółkę zależną w rozumieniu przepisów Rozdziału 5b ustawy o CIT.

Dodatkowo, argumentację Wnioskodawcy wzmacnia fakt, że w art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca określając przesłanki uznania podmiotu za spółkę holdingową wskazuje, że jednym z takich warunków jest posiadanie bezpośrednio udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej. W tym kontekście, w opinii Wnioskodawcy, sformułowanie „w kapitale spółki zależnej” w formie pojedynczej przesądza o tym, że celem ustawodawcy jest każdorazowe określenie wzajemnych relacji między „spółką matką” a konkretną „spółką córką”. Dlatego też skorzystanie z Reżimu Holdingowego powinno być każdorazowo weryfikowane przez pryzmat relacji „spółki matki” (jako potencjalnej spółki holdingowej) oraz danej „spółki córki” (jako potencjalnej krajowej albo zagranicznej spółki zależnej).

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w żadnym z przepisów Rozdziału 5b ustawy o CIT, ustawodawca nie wskazał braku posiadania udziałów (akcji) w podmiotach innych niż „spółki zależne” jako warunku do uznania spółki za „spółkę holdingową”.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Wnioskodawcy, intencją ustawodawcy było umożliwienie podatnikowi wyboru w zakresie skorzystania z Reżimu Holdingowego w odniesieniu do każdej relacji „spółki matki” (spełniającej definicję spółki holdingowej z art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT) ze „spółką córką” (spełniającą definicję krajowej albo zagranicznej spółki zależnej, odpowiednio z art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o CIT) bez względu na fakt posiadania przez „spółkę matkę” udziałów (akcji) innych podmiotów, które nie spełniają definicji „spółki zależnej”.

W ocenie Wnioskodawcy, przyjęcie odmiennej interpretacji prowadziłoby de facto do nieuzasadnionego zawężenia kręgu podmiotów mogących skorzystać z wprowadzanych preferencji i stałoby w sprzeczności z brzmieniem przepisów Rozdziału 5b ustawy o CIT.

Powyższa argumentacja znajduje potwierdzenie w uzasadnieniu do Ustawy zmieniającej 1, zgodnie z którym: „Nowy reżim będzie również alternatywą wobec obecnie funkcjonujących zwolnień z art. 20 ust. 3 lub 22 ust. 4 ustawy CIT. Podatnik, będący spółką holdingową, będzie miał zatem możliwość:

skorzystania ze zwolnień z art. 20 ust. 3 lub 22 ust. 4 ustawy CIT; albo

skorzystania ze zwolnień w ramach projektowanego reżimu holdingowego, tj. w odniesieniu do danej spółki zależnej, do skorzystania ze zwolnienia dla dywidend (projektowany art. 24n) oraz zwolnienia dochodów ze zbycia udziałów lub akcji tej spółki zależnej (projektowany art. 24o).

Oznacza to, że nie przewiduje się, w odniesieniu do danej spółki zależnej, możliwości łączenia zwolnień z wymienionych powyżej w pkt (i) ze zwolnieniami wskazanymi w pkt (ii) - tj. jeśli spółka holdingowa w odniesieniu do dochodów z danej spółki zależnej stosuje zwolnienie z art. 20 ust. 3 lub 22 ust. 4 ustawy CIT, to wówczas nie może przy zbyciu udziałów lub akcji tej spółki zależnej zastosować zwolnienia z projektowanego art. 24o.”.

Zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych zysków ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach zależnych

W świetle art. 24o ust. 1 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Zdaniem Wnioskodawcy ww. zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem łącznego spełnienia następujących przesłanek:

1.podmiotem zbywającym udziały (akcje) jest spółka holdingowa w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT;

2.podmiotem, którego udziały (akcje) są zbywane jest krajowa spółka zależna, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub zagraniczna spółka zależna, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT;

3.na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów (akcji) warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat;

4.sprzedaż udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej odbywa się na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT;

5.spółka holdingowa złoży właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

W ocenie Wnioskodawcy, użycie liczby pojedynczej w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT powoduje, że argumentacja przedstawiona powyżej w odniesieniu do zwolnienia dywidendowego (art. 24n), znajduje zastosowanie także przy wykładni przepisu art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy podmiotem zbywającym udziały (akcje) w „spółce córce”, spełniającej definicję krajowej albo zagranicznej spółki zależnej odpowiednio z art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o CIT, jest jej „spółka matka” (spełniającą definicję spółki holdingowej z art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przy czym na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów (akcji) warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat), która złoży właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia, a odpłatne zbycie udziałów (akcji) dokonywane jest na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, to „spółka matka” będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z art. 24o ust. 1 ustawy o CIT bez względu na fakt posiadania przez nią udziałów (akcji) innych podmiotów, które nie spełniają definicji „spółki zależnej”.

Podsumowanie

Zdaniem Wnioskodawcy, na możliwość zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 24n ust. 1 ustawy o CIT w odniesieniu do dywidend otrzymywanych od Spółek Zależnych, nie ma wpływu fakt, że Spółka jest także akcjonariuszem (udziałowcem) Spółek N - niespełniających definicji krajowej spółki zależnej przewidzianej w art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub zagranicznej spółki zależnej przewidzianej w art. 24m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Jednocześnie powyższe nie będzie miało również wpływu na możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT w sytuacji sprzedaży udziałów lub akcji Spółek Zależnych.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy będzie on uprawniony do skorzystania z Reżimu Holdingowego w odniesieniu do dywidend/wynagrodzenia z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych bez względu na fakt posiadania udziałów (akcji) także w Spółkach N (tj. niespełniających definicji „krajowej spółki zależnej” lub „zagranicznej spółki zależnej”).

Dodatkowo jak zostało wspomniane na wstępie, w dniu 30 maja 2022 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dla Wnioskodawcy interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.89.2022.2.BD, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy dotyczące analogicznego zdarzenia przyszłego jak przedstawione przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku, za prawidłowe w świetle przepisów obowiązujących w 2022 roku. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, jest to dodatkowy argument przemawiający za uznaniem stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe również na gruncie przepisów Rozdziału 5b ustawy o CIT obowiązujących w nowym brzmieniu w 2023 roku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na mocy przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105, dalej: „ustawa nowelizująca”, „Polski Ład”) od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „udpop”) szereg zmian, a także dodano nowe przepisy, w tym nowe preferencje podatkowe dla spółek holdingowych (rozdział 5b ustawy o CIT), które mają sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce.

W ramach tzw. „Polskiego Ładu” od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do polskiego systemu prawnego instytucję spółki holdingowej. Są to zmiany mające na celu wzmocnienie konkurencyjności polskiego systemu podatkowego. Regulacja jest skierowana do polskich spółek holdingowych, które posiadają krajowe lub zagraniczne spółki zależne. Stanowi ona alternatywę dla funkcjonującej instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK), gdyż ani spółki zależne spółek holdingowych, ani same spółki holdingowe nie mogą wchodzić w skład PGK.

Przepisy dotyczące m.in. spółek holdingowych zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 dalej jako „Ustawa nowelizująca”).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy nowelizującej:

Przepisy art. 18ed ust. 1, art. 18f ust. 1a i 2, art. 24aa, art. 24m oraz art. 24n ust. 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą wersją (od 1 stycznia 2023 r.) art. 24m ust. 1 updop:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

1) krajowej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1;

2) spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:

a) posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c) nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d) prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e) udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

‒ wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

‒ wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

‒ z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;

3) spółce zależnej - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a) co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b) (uchylona),

c) nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

e) (uchylona));

4) zagranicznej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką, która spełnia łącznie następujące warunki:

a) ma osobowość prawną,

b) podlega w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie korzysta ze zwolnienia z tego opodatkowania,

c) nie ma siedziby ani zarządu i nie jest zarejestrowana ani położona na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 2 updop

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Na podstawie art. 24o ustawy o CIT:

1.Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

2.Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:

1)imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2)nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;

3)wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

4)planowaną datę zawarcia umowy.

3.Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Celem opisanych powyżej zmian było doprecyzowanie przepisów i zapobieżenie ewentualnym wątpliwościom co do okresu, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej albo zagranicznej spółki zależnej. Wynika to wprost z uzasadnienia do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2544).

Z danych zawartych w opisie zdarzenia przyszłego wynika, że są Państwo spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Polski, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w CIT od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Jedynym akcjonariuszem Spółki jest spółka z siedzibą na terytorium Luksemburga. Tym samym, akcji Spółki nie posiada (i na moment realizacji transakcji objętych niniejszym wnioskiem nie będzie posiadał) pośrednio lub bezpośrednio akcjonariusz mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Wyżej wymienione okoliczności faktyczne (będące jednocześnie warunkami określonymi w art. 24m ust. 1 pkt 2 będą spełnione w Państwa przypadku nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji). Na moment transakcji objętych wnioskiem Spółka spełniać będzie definicję spółki holdingowej w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, będą Państwo posiadać akcje lub udziały w Spółkach Zależnych, które będą spełniały łącznie następujące warunki:

co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tych spółek będą Państwo posiadać bezpośrednio na podstawie tytułu własności,

nie będą posiadały tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

nie będą spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową,

Część Spółek Zależnych na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz będzie prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej.

Natomiast, Spółki Zależne podlegające na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) i niekorzystające ze zwolnienia z tego opodatkowania:

będą posiadać osobowość prawną oraz

nie będą mieć siedziby ani zarządu, nie są, ani nie będą, zarejestrowane ani położone na terytorium lub w kraju:

wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,

wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Wyżej wymienione okoliczności (spełniające jednocześnie warunki z art. 24m ust. 1 pkt 1 oraz 3-4) będą spełnione w przypadku Spółek Zależnych nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji).

Na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będą Państwo również udziałowcem (akcjonariuszem) spółek niespełniających definicji krajowej spółki zależnej przewidzianej w art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub zagranicznej spółki zależnej przewidzianej w art. 24m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Nie wykluczają Państwo, że w przyszłości dokonają odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W sytuacji dokonania odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych, co najmniej 5 dni przed dniem zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych złożą Państwo właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, o którym mowa w art. 24o ustawy o CIT.

Ponadto, Spółki Zależne, w odniesieniu do których złożą Państwo oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w rozumieniu art. 24o ust. 2 ustawy o CIT nie będą stanowiły spółek wskazanych w art. 24o ust. 3 ww. ustawy dotyczącym spółek nieruchomościowych.

Z danych zawartych w uzupełnieniu wniosku wynika również, że Spółka może otrzymywać płatności z tytułu udziału w zyskach (dywidendy) od Spółek Zależnych.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia możliwości skorzystania ze zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 i art. 24o ust. 1 ustawy o CIT, w stosunku do Spółek Zależnych spełniających definicję „krajowej spółki zależnej” albo „zagranicznej spółki zależnej” wskazanych odpowiednio w art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o CIT, w sytuacji, gdy posiadają Państwo udziały (akcje) także w Spółkach N - niespełniających definicji „spółki zależnej”.

Zwolnienie z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 24n ust. 1 ustawy o CIT odnosi się do przychodów z dywidend uzyskanych przez spółkę holdingową od spółki zależnej będącej zarówno spółką krajową, jak i zagraniczną.

W art. 24n ust. 3 i 4 ustawy o CIT wskazano sytuacje, w których ww. zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Z kolei, zwolnienie wynikające z art. 24o ust. 1 ustawy o CIT ma zastosowanie do dochodów uzyskiwanych przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji w spółce zależnej. Pozostałymi warunkami uprawniającymi do skorzystania z ww. zwolnienia są:

1)zbycie udziałów krajowej albo zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 updop,

2)spółki zależne nie mogą posiadać co najmniej 50% wartości aktywów bezpośrednio lub pośrednio w nieruchomościach położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio,

3)zbycia udziałów musi dokonać spółka holdingowa w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a spółka zbywana musi spełniać warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 3 updop albo art. 24m ust. 1 pkt 3-4 updop,

4)Zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed dniem zbycia, o zamiarze skorzystania ze zwolnienia,

5)Spełnianie, na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów (akcji), warunków określonych w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat.

Z danych zawartych w opisie sprawy wynika, że będą Państwo spełniać definicję spółki holdingowej, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a ponadto będzie posiadał udziały (akcje) w Spółkach Zależnych spełniających definicję krajowej spółki zależnej oraz zagranicznej spółki zależnej.

W opisie sprawy wskazano także, że zamierzają Państwo dokonać odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w Spółkach Zależnych na rzecz podmiotu niepowiązanego. Ponadto, Spółki Zależne, w których udziały (akcje) będą zbywane nie będą stanowiły spółek nieruchomościowych, o których mowa w art. 24o ust. 3 ustawy o CIT.

W uzasadnieniu do ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 dalej jako „Ustawa nowelizująca”) stwierdzono m.in., że „definicja spółki holdingowej została zmieniona poprzez wykreślenie warunku niekorzystania ze zwolnień podatkowych z art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy CIT. Zmiana ta została dokonana na skutek uwzględnienia faktu, że w ramach jednej grupy holdingowej może istnieć wiele zależności między spółkami i ograniczanie możliwości stosowania zwolnień z art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy CIT może znacząco obniżyć atrakcyjność reżimu holdingowego.”

W uzasadnieniu tym wskazano również, że:

„W celu zapobieżenia ewentualnym wątpliwościom co do okresu, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z CIT dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów, przepisy art. 24m ustawy CIT zostały odpowiednio doprecyzowane”.

Rozpatrując możliwość zastosowania zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 i art. 24o ust. 1 ustawy o CIT w stosunku do Spółek Zależnych stanowiących spółki wskazane w art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o CIT należy odnosić się do relacji łączącej daną spółkę zależną spełniającą warunki wskazane w art. 24m ust. 1 pkt 1 i 4 updop w zw. z art. 24m ust. 1 pkt 3 udpop ze spółką holdingową, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 2 updop.

Posiadanie przez Państwa w tym samym czasie udziałów (akcji) w spółkach, które nie spełniają definicji spółki zależnej nie będzie miało wpływu na możliwość skorzystania z ww. zwolnień.

Jak wynika z uzasadnienia do ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105) – zwolnienia w ramach reżimu holdingowego odnoszą się do danej spółki zależnej i dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia dla dywidend (art. 24n ustawy o CIT) oraz zwolnienia dochodów ze zbycia udziałów lub akcji zależnej (art. 24o ustawy o CIT) tej konkretnej spółki. Zatem, nie ma przy tym znaczenia czy posiadają Państwo równocześnie udziały (akcje) w spółkach niespełniających definicji krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeśli warunki zwolnienia z art. 24n ust. 1 i art. 24o ust. 1 ustawy o CIT zostały w konkretnym przypadku spełnione.

Wobec powyższego, będą Państwo uprawnieni do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.

Podobnie, mają Państwo możliwość skorzystania z preferencji wynikającej z art. 24n ust. 1 ustawy o CIT z uwzględnieniem warunków przewidzianych w art. 24n ust. 3 i 4 ustawy o CIT.

Reasumując, Państwa stanowisko dotyczące ustalenia, czy Spółka uprawniona będzie do skorzystania ze zwolnień przewidzianych w art. 24n ust. 1 i art. 24o ust. 1 ustawy o CIT, w stosunku do Spółek Zależnych spełniających definicje wskazane w art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ustawy o CIT, w sytuacji, gdy posiadają Państwo udziały (akcje) także w Spółkach niespełniających definicji „spółki zależnej” jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00