Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.18.2023.2.NW
Odsprzedaż działki - zwolnienie z podatku VAT, wystawienie faktury.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia dostawy nieruchomości zabudowanej od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 stycznia 2023 r. (wpływ 30 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu do wniosku)
Spółka z o.o. Sp. komandytowa, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zakupiła od osoby fizycznej, w celu dalszej odsprzedaży nieruchomość rolną. Od transakcji opłaciła 2% PCC.
Czy w przypadku odsprzedaży działki, spółka powinna naliczyć podatek VAT i wystawić fakturę?
Nieruchomość rolna, o której mowa znajduje się na obszarze, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ani nie została dla niej wydana decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z przyjętym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, działka znajduje się alternatywnie w części na obszarze o funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub obszarze o funkcji działalności gospodarczej, w tym produkcji, usług, składów i magazynów, a w części na obszarze terenów rolniczych.
Z wypisu z rejestru gruntów, wydanego dnia 18 listopada 2022 r. z upoważnienia Starosty wynika, że działka w opisie użytków określana jest jako:
·grunty orne RV,
·grunty rolne zabudowane Br-RVI - stanowią zaledwie 60 m2 całej nieruchomości,
·grunty orne RIVb,
·grunty orne RIVa,
·grunty orne RVI.
Na przedmiotowej nieruchomości posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, wolnostojący wybudowany w 1938 roku oraz budynek gospodarczy. Obecnie budynki nie są wykorzystywane do produkcji rolniczej, a grunt nie został wyłączony z produkcji rolnej.
Zdaniem spółki, przy dalszej odsprzedaży przedmiotowej działki ma zastosowanie zwolnienie z VAT. Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie zostały też wydane dla niej warunki zabudowy.
Teren, nieobjęty planem miejscowym oraz dla którego nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, należy uznać, za teren inny niż budowlany. W konsekwencji, przy jego sprzedaży przysługuje zwolnienie od podatku VAT.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w treści interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. PT10/033/12/207/WLI/13/RD, w której czytamy, że „od dnia 1 kwietnia 2013 r. w związku z wprowadzeniem do ustawy o VAT definicji terenu budowlanego dla potrzeb prawidłowej klasyfikacji gruntów celem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, w sytuacji gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków, które były, zgodnie z wykładnią zaprezentowaną w wyroku z dnia 17 stycznia 2011 r., istotne w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r. W konsekwencji dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług”.
W odpowiedzi na wezwanie udzielili Państwo pismem z dnia 25 stycznia 2023 r. (wpływ 30 stycznia 2023 r.) odpowiedzi na zadane pytania:
1.Czy budynki znajdujące się na przedmiotowej działce są budynkami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2021., poz. 2351 ze zm.)? Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu znajdującego się na działce.
Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, budynek to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Natomiast, jak stanowi art. 3 pkt 3 cyt. ustawy, budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Odp. Wnioskodawca wskazuje, iż opisana we wniosku nieruchomość rolna położona jest w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…), województwo (…), stanowiąca dawniej działki gruntu o nr (…), (…) i (…), a obecnie działkę nr (…), sposób korzystania zgodnie z księgą wieczystą określony, jako „zabudowana osada i rola” o powierzchni wynoszącej 0,6540 ha, dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…). W odniesieniu do ww. nieruchomości wnioskodawca zamierza podjąć działania w celu jej dalszej odsprzedaży na rzecz podmiotu trzeciego. Przedmiotem planowanej transakcji jest przeniesienie własności nieruchomości, tj. prawa własności gruntu wraz ze znajdującymi się na nim budynkami.
Na ww. nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, w zabudowie wolnostojącej o powierzchni wynoszącej 92 m2 oraz dwa budynki gospodarcze, w tym garaż o powierzchni użytkowej wynoszącej odpowiednio ok. 21 m2 oraz 27 m2, jak wynika z danych ewidencyjnych zawartych w kartotece budynków. Wszystkie ww. budynki są trwale z gruntem związane i zostały wybudowane w 1938 r. Budynki nie są wykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej oraz nie jest w nich prowadzona jakakolwiek działalność gospodarcza. Nieruchomość oraz znajdujące się na niej budynki nie są przedmiotem najmu, dzierżawy lub użyczenia, a ponadto w opisanym wyżej budynku mieszkalnym obecnie nikt nie zamieszkuje oraz nie przebywa.
Zgodnie z wiedzą posiadaną przez wnioskodawcę, każdy z opisanych wyżej obiektów jest budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351, dalej „ustawa Prawo budowlane”).
a)jeśli na nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, to należy wskazać, jakie są to urządzenia oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane.
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego urządzenia znajdującego się na działce.
W myśl art. 3 pkt 9 ww. ustawy przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Odp. Na przedmiotowej nieruchomości znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.
2. Czy Państwo lub poprzedni właściciele ponieśli nakłady na ulepszenie bądź przebudowę obydwu obiektów, lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. czy dokonali Państwo istotnych czynności zmierzających do zmiany celu ich wykorzystania? Jeżeli ponosili Państwo takie wydatki to:
-kiedy były one ponoszone?
-czy po dokonaniu tych ulepszeń obiekty były oddane do użytkowania?
-czy od momentu oddania obiektów do użytkowania po dokonanych ulepszeniach minął okres dłuższy niż dwa lata?
-czy od ww. wydatków przysługiwało Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego?
Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu znajdującego się na działce.
Odp. Wnioskodawca po nabyciu przedmiotowej nieruchomości nie dokonywał żadnych nakładów na ulepszenia, modernizację, bądź przebudowę ww. budynków oraz nie poniósł w związku z tym żadnych wydatków. Ponadto, nie podejmował również żadnych czynności, w tym o charakterze istotnym, zmierzających do zmiany celu ich wykorzystania. Wnioskodawca nie ma wiedzy, aby poprzedni właściciel nieruchomości dokonywał jakichkolwiek tego rodzaju nakładów.
3.Czy od nabycia przedmiotowej nieruchomości przysługiwało prawo do odliczenia?
Odp. Nie.
4.Czy wykorzystywali Państwo przedmiotową nieruchomość wyłącznie do czynności zwolnionych?
Odp. Tak.
5.Czy doszło do pierwszego zasiedlenia budynków (oddano do używania), jeśli tak to kiedy?
Odp. Zgodnie z informacjami zawartymi w kartotece budynków, wszystkie znajdujące się na przedmiotowej nieruchomości budynki zostały wybudowane w latach 30-tych ubiegłego wieku. Uwzględniając upływ ponad 80 lat, od wzniesienia na nieruchomości ww. budynków należy przyjąć, iż od czasu zakończenia budowy do dnia dzisiejszego, niewątpliwie doszło do pierwszego ich zasiedlenia. Zgodnie z informacją przekazaną wnioskodawcy przez poprzedniego właściciela przedmiotowej nieruchomości, od którego została ona przez wnioskodawcę nabyta, w przedmiotowej nieruchomości zamieszkiwał jego poprzednik prawny. Tym samym pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków bezspornie upłynął okres dłuższy niż 2 lata.
Niezależnie od powyższego należy nadto wskazać, iż w ówczesnym stanie prawnym obowiązującym w Polsce, w czasie wybudowania ww. budynków nie było znane pojęcie podatku VAT, ani jego konstrukcja, a w konsekwencji nie było też znane pojęcie pierwszego zasiedlenia w znaczeniu używanym obecnie w przepisach regulujących podatek VAT. W Polsce podatek ten został wprowadzony w 1993 r. ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)
6.Kiedy Państwo nabyli przedmiotową nieruchomość?
Odp. Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży z dnia 22 grudnia 2022 r. zawartej w formie aktu notarialnego sporządzonego przez (…), notariusza w (…) (rep. A (…)). Z tytułu dokonania czynności objętej wskazaną wyżej umową wnioskodawca jako kupujący, uiścił należny podatek od czynności cywilnoprawnych w stawce wynoszącej 2%.
7.W jaki sposób wykorzystywaliście Państwo budynki?
Odp. Wnioskodawca od chwili objęcia w posiadanie przedmiotowej nieruchomości nie korzysta z niej oraz znajdujących się na niej budynków i ich w żaden sposób nie użytkuje. Nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło wyłącznie w celu dalszej jej odsprzedaży podmiotowi trzeciemu.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku)
Czy dostawa nieruchomości zabudowanej, z opisanymi we wniosku budynkami będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, dalej „ustawa VAT”)?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku)
W opinii wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budynkami będzie stanowić dostawę budynków, budowli lub ich części, w konsekwencji czego sprzedaż ta będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a.dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b.pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zgodnie z definicją ustawową zawartą wart. 2 pkt 14 ustawy VAT pod pojęciem „pierwsze zasiedlenie” należy rozumieć oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły 30% wartości początkowej. Oddanie do użytkowania oznacza faktyczne (fizyczne) wydanie budynku lub jego części do użytkowania osobie trzeciej. W świetle stanowiska przedstawionego w orzecznictwie sądów administracyjnych przez „oddanie do użytkowania”, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy VAT należy rozumieć: przekazanie prawa do korzystania z budynków, czyli: sprzedaż, wydzierżawienie, wynajęcie, czy oddanie do używania (użytkowania) (wyrok NSA z dnia 26 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1854/16). Jak wskazał również Naczelny Sąd Administracyjny, w powołanym wyżej orzeczeniu zasadniczym celem wprowadzenia zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT było zwolnienie z opodatkowania dostawy starych, używanych budynków i budowli oraz opodatkowanie dostawy nieruchomości nowych lub gruntownie odnowionych.
Z uwzględnieniem dyspozycji przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT oraz powyższego stanowiska sądu zastosowanie powołanego przepisu, w opisanej przez wnioskodawcę sytuacji jest zatem w pełni uzasadnione. W przedmiotowej sprawie znajdujące się na nieruchomości budynki, w tym budynek mieszkalny zostały wybudowane w 1938 r., a więc ponad 80 lat temu. Wnioskodawca nie ma wiedzy co do okoliczności oraz momentu, w którym doszło do pierwszego zasiedlenia budynków przez ówczesnego właściciela lub użytkownika nieruchomości. Mając jednak na uwadze zasady doświadczenia życiowego oraz ówczesne realia należy przyjąć, iż budynki zostały zasiedlone bezpośrednio po zakończeniu ich budowy. Co więcej, zgodnie z informacją przekazaną wnioskodawcy przez poprzedniego właściciela przedmiotowej nieruchomości, od którego została ona przez wnioskodawcę nabyta, przedmiotowa nieruchomość była zamieszkana przez jego poprzednika prawnego.
W świetle przedstawionych okoliczności dyspozycja przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT jest spełniona i tym samym transakcja sprzedaży obejmująca dostawę budynków znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości, dokonywana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedzenia, będzie korzystać ze zwolnienia. Prawidłowość powyższego stanowiska wnioskodawcy potwierdza treść interpretacji indywidualnej z dnia 2 stycznia 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0112-KDIL1-1.4012.543.2022.3.MG.
W dalszej kolejności wskazać również należy, iż zgodnie z przepisem art. 29a ust. 8 ustawy VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Brzmienie powołanego przepisu jednoznacznie potwierdza, iż przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji dostawa gruntu dokonywana jest z uwzględnieniem takiej samej stawki podatku VAT jak obowiązująca dla budynku. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, w jednym z wydanych orzeczeń „przez dostawę towarów należy rozumieć nie tylko oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste ale również zbycie tego prawa. Zatem zasadne jest rozumienie przepisu art. 29a ust. 8 ustawy w ten sposób, że grunt jako towar przyjmuje stawkę podatku obowiązującą dla budynku, bez względu na to czy sprzedaż dotyczy prawa własności tego gruntu czy też prawa użytkowania wieczystego” (wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 555/17).
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż dostawa całej opisanej we wniosku nieruchomości, tj. gruntu wraz ze znajdującymi się na nim budynkami będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwaną dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do treści art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, zarówno grunty, jak i budynki spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak wynika z okoliczności sprawy są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, przedmiotową nieruchomość rolną zakupili Państwo od osoby fizycznej w celu dalszej odsprzedaży. Na nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, w zabudowie wolnostojącej o powierzchni wynoszącej 92 m2 oraz dwa budynki gospodarcze, w tym garaż o powierzchni użytkowej wynoszącej odpowiednio ok. 21 m2 oraz 27 m2, jak wynika z danych ewidencyjnych zawartych w kartotece budynków. Wszystkie ww. budynki są trwale z gruntem związane i zostały wybudowane w 1938 r. Budynki nie są wykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej oraz nie jest w nich prowadzona jakakolwiek działalność gospodarcza. Nieruchomość oraz znajdujące się na niej budynki nie są przedmiotem najmu, dzierżawy lub użyczenia, a ponadto w opisanym wyżej budynku mieszkalnym obecnie nikt nie zamieszkuje oraz nie przebywa.
Na przedmiotowej nieruchomości znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Wnioskodawca po nabyciu przedmiotowej nieruchomości nie dokonywał żadnych nakładów na ulepszenia, modernizację, bądź przebudowę ww. budynków oraz nie poniósł w związku z tym żadnych wydatków. Ponadto, nie podejmował również żadnych czynności, w tym o charakterze istotnym, zmierzających do zmiany celu ich wykorzystania. Wnioskodawca nie ma wiedzy, aby poprzedni właściciel nieruchomości dokonywał jakichkolwiek tego rodzaju nakładów.
Zgodnie z informacjami zawartymi w kartotece budynków, wszystkie znajdujące się na przedmiotowej nieruchomości budynki zostały wybudowane w latach 30-tych ubiegłego wieku. Uwzględniając upływ ponad 80 lat od wzniesienia na nieruchomości ww. budynków należy przyjąć, iż od czasu zakończenia budowy do dnia dzisiejszego, niewątpliwie doszło do pierwszego ich zasiedlenia. Według informacji przekazanej wnioskodawcy przez poprzedniego właściciela we wskazanej nieruchomości, od którego została ona nabyta – zamieszkiwał jego poprzednik prawny. Tym samym pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż 2 lata.
Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą wskazania, czy sprzedaż zabudowanej nieruchomości wraz z dwoma budynkami gospodarczymi oraz garażem, trwale związanymi z gruntem, będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty, należy w pierwszej kolejności zaznaczyć, że sprzedaż składników majątku wchodzących w skład majątku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z tym, dostawa Nieruchomości będzie traktowana jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana podatkiem VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Ustawodawca zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, zgodnie z którym:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu. Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej dwa lata.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
Pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.
Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Artykuł 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanowi:
Zwalnia się od podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu.
Dodatkowo wskazać należy na art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
W odniesieniu do Państwa wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia, w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości należy wskazać, że kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
W opisanym stanie faktycznym dostawa całej nieruchomości nie jest dokonana, w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwa pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż dwa lata.
Ponadto przy nabyciu nieruchomości nie ponosili Państwo żadnych nakładów na ulepszenie, modernizację bądź przebudowę budynków na jej terenie. Od chwili objęcia przedmiotowej nieruchomości nie korzystają Państwo z niej, ani ze znajdującej się na jej terenie budynków.
Zatem mając na uwadze powyższe przepisy oraz opis sprawy należy wskazać, że dla dostawy przedmiotowej nieruchomości rolnej – zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w zabudowie wolnostojącej oraz dwoma budynkami gospodarczymi, w tym garażem, trwale związanym z gruntem, będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż planowana sprzedaż działki nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków minął okres dłuższy niż dwa lata.
W konsekwencji dostawa gruntu, na którym osadzone są ww. budynki, jako całość – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy, również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
Z uwagi na to, że sprzedaż całości działki będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stało się bezzasadne.
Podsumowując, planowana sprzedaż opisanej nieruchomości w całości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Analogicznie, ze zwolnienia od podatku od towarów i usług będzie korzystała również dostawa gruntu, na którym posadowione są wskazane budynki, co wynika z treści art. 29a ust. 8 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right