Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.911.2022.1.NM

Ustalenia przychodów i kosztów z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej za rok obrotowy w związku z wystąpieniem w trakcie roku wspólnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej za rok obrotowy w związku z wystąpieniem w trakcie roku wspólnika.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)    Zainteresowany będący stroną postępowania:

2)    Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

(dalej: „Wnioskodawca”) jest rezydentem Polski i posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca nabył w trakcie roku obrotowego ogół praw i obowiązków w … Spółka jawna, NIP … (dalej: „Spółka”). Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników Spółki.

… (dalej: „Zainteresowany”), jest rezydentem Polski i posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zainteresowany był jednym z trzech wspólników Spółki.

Zgodnie z umową Spółki, wspólnicy Spółki uczestniczą w zysku Spółki w ten sposób, że zysk osiągnięty przez Spółkę w okresie do końca roku obrotowego 202x (dalej: „Okres rozwoju”) będzie przekazywany na kapitał zapasowy/rezerwowy Spółki, natomiast po upływie Okresu Rozwoju każdy wspólnik będzie uprawniony do pobierania …% zysku osiągniętego przez Spółkę w danym roku obrotowym, a pozostała część zysku będzie przeznaczona na kapitał zapasowy/rezerwowy Spółki.

Wspólnicy Spółki nie są uprawnieni do otrzymywania zaliczek na poczet zysku przewidywanego na koniec roku obrotowego.

Zgodnie z umową Spółki, każdy ze wspólników będzie uczestniczył w stratach Spółki proporcjonalnie do wniesionego wkładu.

Wnioskodawca od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w Spółce posiada … % udziałów w Spółce.

Zainteresowany do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków posiadał …% udziałów w zysku Spółki.

Zainteresowany występując ze Spółki otrzymał równowartość wniesionego wkładu.

Za okres od 1 stycznia 2022 r. do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków Zainteresowany otrzymał zaliczkę na poczet zysku za 2022 r. i nie jest zobowiązany do jej zwrotu. Zaliczka na poczet zysku została obliczona na podstawie posiadanego na dzień zbycia ogółu praw i obowiązków udziału Zainteresowanego w zysku Spółki.

W związku ze zbyciem przez Zainteresowanego ogółu praw i obowiązków w Spółce w trakcie roku obrotowego, Zainteresowanemu nie przysługuje prawo do wypłaty przypadającego na Niego udziału w zysku Spółki bądź w jej stratach na koniec roku, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.; dalej: „KSH”) prawo do udziału w zysku spółki przypada wspólnikom posiadającym udział na ostatni dzień roku obrotowego, natomiast umowa Spółki nie czyni odmiennych ustaleń w tym zakresie.

W związku z nabyciem ogółu praw i obowiązków w Spółce w trakcie roku obrotowego oraz posiadaniem udziału na ostatni dzień roku obrotowego, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do udziału w zysku Spółki lub w jej stratach za 2022 r. W konsekwencji dochód przypadający na Wnioskodawcę z tytułu uczestnictwa w Spółce za rok, w którym do niej przystąpił, może być wyższy niż wartość zysku przypadającego na Wnioskodawcę w trakcie roku lub w przypadku straty Wnioskodawca może zostać zobowiązany do jej pokrycia w całości.

Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Rok podatkowy oraz rok obrotowy Spółki pokrywają się z rokiem kalendarzowym. Spółka prowadzi pełną księgowość. Zainteresowany do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce wpłacał zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków przez Wnioskodawcę, w Spółce występuje strata podatkowa.

Zainteresowany do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce nie prowadził działalności gospodarczej, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.; dalej: „Prawo przedsiębiorców”).

Zainteresowany rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 3 Prawa przedsiębiorców po dniu zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce.

Pytania

1.W jaki sposób Wnioskodawca jako wspólnik Spółki, powinien ustalić przychody i koszty ich uzyskania z tytułu udziału w zyskach Spółki za rok obrotowy, w którym nabył ogół praw i obowiązków w Spółce?

2.Czy przychody oraz koszty osiągane przez Spółkę w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków przez Zainteresowanego, w części przypadającego na Zainteresowanego udziału w zysku Spółki należy przypisać Zainteresowanemu i zakwalifikować je do źródła przychodu pozarolnicza działalność gospodarcza pomimo nieprowadzenia przez Zainteresowanego działalności gospodarczej do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce?

3.W jaki sposób Zainteresowany powinien zadeklarować dochód z osiągniętego od początku roku podatkowego do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Wnioskodawca powinien ustalić przychody i koszty ich uzyskania z tytułu udziału w zyskach Spółki za rok obrotowy, w którym nabył ogół praw i obowiązków w Spółce uwzględniając przychody oraz koszty osiągane przez Spółkę w okresie od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków przez Wnioskodawcę do dnia 31 grudnia 2022 r., w części przypadającego na Wnioskodawcę udziału w zysku spółki jawnej na dzień 31 grudnia 2022 r.

Ad 2

Przychody oraz koszty osiągane przez Spółkę w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków przez Zainteresowanego, w części przypadającego na Zainteresowanego udziału w zysku Spółki na dzień sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce, należy przypisać Zainteresowanemu i zakwalifikować je w ramach źródła przychodu pozarolnicza działalność gospodarcza pomimo nieprowadzenia przez Zainteresowanego działalności gospodarczej do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce.

Ad 3

Zainteresowany powinien zadeklarować dochód z osiągniętego od początku roku obrotowego do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce w deklaracji PIT-36/PIT-36L, w informacji PIT-B będącej załącznikiem do deklaracji PIT-36/PIT-36L, w części C.

Uzasadnienie stanowiska

Ad 1 i Ad 2

Zgodnie z art. 51 KSH, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 KSH).

Wspólnicy spółki jawnej mogą poprzez zapisy umowy spółki dowolnie kształtować udział w zyskach i stratach spółki.

Na gruncie art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2467 ze zm. dalej: „ustawa PIT”) spółka niebędąca osobą prawną - oznacza spółkę inną niż określona w pkt 28.

Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy PIT, za spółkę uważa się:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec powyższego spółka jawna niebędąca podatnikiem podatku od osób prawnych jest spółką niebędącą osobą prawną.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy PIT stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak stanowi art. 8 ust. 1a przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w  art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z kolei, przepis art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Ustawa PIT nie reguluje kwestii związanych ze sposobem ustalania prawa do udziału w zysku wspólnika spółki jawnej. Kwestie te regulowane są przepisami KSH oraz umową spółki. Ustawa PIT reguluje wyłącznie kwestię sposobu ustalania wysokości udziału podatnika w przychodach oraz kosztach uzyskania przychodu spółki w przypadku, gdy z odrębnych przepisów bądź umowy spółki nie wynika wysokość udziału podatnika w zysku spółki. Koszty uzyskania przychodu przypadające na podatnika należy ustalać według takiej samej wysokości udziału, jak jego przychody.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że osiągnięte przez spółkę jawną przychody, jak również poniesione przez spółkę koszty uzyskania przychodu przypisuje się poszczególnym wspólnikom spółki proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki, ustalonym zgodnie z treścią odrębnych przepisów (bądź też wynikającym z umowy spółki). Jeżeli udział w zysku nie wynika z ww. uregulowań, wspólnikom należy przypisać równy udział w przychodach oraz kosztach uzyskania przychodu.

Zatem każdy ze wspólników spółki jawnej oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce osobowej stanowić będzie dla jej wspólnika – osoby fizycznej – dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w związku z nabyciem w trakcie roku podatkowego ogółu praw i obowiązków w Spółce, Wnioskodawca powinien określić przychody oraz koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału w Spółce od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w Spółce do dnia 31 grudnia 2022 r., proporcjonalnie do posiadanego przez Niego udziału w zysku tej Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r. W przypadku poniesienia przez Spółkę straty, Wnioskodawca powinien uwzględnić w zeznaniu rocznym przypadającą na Niego stratę z tytułu udziału w Spółce powstałą od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w Spółce do dnia 31 grudnia 2022 r., proporcjonalnie do posiadanego przez Niego udziału w zysku tej Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r.

Powyższe stanowisko potwierdzają m.in. następujące interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z 14 lutego 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.1.2018.2.KP;

·z 14 lutego 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.313.2018.1.AA.

Natomiast Zainteresowany, w związku ze sprzedażą w trakcie roku obrotowego ogółu praw i obowiązków w Spółce, powinien określić przychody oraz koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału w Spółce od 1 stycznia 2022 r. do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce, proporcjonalnie do posiadanego przez Niego udziału w zysku tej Spółki na moment zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce.

W sytuacji, gdy Zainteresowany osiągnie dochód, ma go obowiązek opodatkować zgodnie z obowiązującą Go formą opodatkowania zarówno w trakcie roku podatkowego w formie zaliczek, jak i w zeznaniu podatkowym. Natomiast w przypadku osiągnięcia przez Spółkę straty, Zainteresowany powinien w zeznaniu rocznym uwzględnić przypadającą na Niego stratę z tytułu udziału w Spółce powstałą od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce proporcjonalnie do posiadanego przez Niego udziału w zysku tej Spółki na dzień sprzedaży.

Jednocześnie przychody i koszty ich uzyskania Zainteresowany powinien zaliczyć do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza niezależnie od tego, czy do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców .

Ad 3

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące (art. 44 ust. 3f ustawy PIT).

W myśl art. 44 ust. 6 ustawy PIT, zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45.

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy PIT).

Stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy PIT, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Z kolei zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 3 ustawy PIT, przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek.

W celu zadeklarowania i opodatkowania przez Zainteresowanego przypadającego na Niego udziału w zysku Spółki za okres od 1 stycznia 2022 r. do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków powinien On złożyć deklarację PIT-36 albo PIT-36L w zależności od wybranego sposobu opodatkowania, pomimo nieprowadzenia przez Niego działalności gospodarczej do dnia zbycia ogółu praw i obowiązków w Spółce, ponieważ jak wskazano powyżej, przychody wspólnika z udziału w zyskach spółki jawnej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych uznaje się za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zainteresowany powinien zatem złożyć zeznanie PIT-36/PIT-36L w zależności od wybranego sposobu opodatkowania oraz wykazać przychody i koszty Spółki osiągnięte w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia sprzedaży ogółu praw i obowiązków, w części C informacji o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej (PIT/B), będącego załącznikiem do deklaracji PIT-36/PIT-36L.

Informację PIT/B w części C Zainteresowany powinien wypełnić w następujący sposób:

·w pozycjach 11 i 13 Zainteresowany powinien wpisać dane Spółki;

·w pozycji 12 należy wskazać udział Zainteresowanego w zyskach Spółki przypadający na Niego na dzień sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce;

·w pozycji 14 należy wskazać przychód Spółki na dzień sprzedaży ogółu praw i obowiązków przez Zainteresowanego;

·w pozycji 16 należy wskazać koszty uzyskania przychodu poniesione na dzień sprzedaży ogółu praw i obowiązków przez Zainteresowanego.

Wobec powyższego, pomimo że informacja PIT/B została przystosowana wyłącznie do zadeklarowania przychodów i kosztów osiągniętych przez wspólników spółki jawnej będących wspólnikami na ostatni dzień roku podatkowego, to podlega wypełnieniu również przez wspólników, którzy zbyli ogół praw i obowiązków w spółce jawnej w trakcie roku podatkowego. Brak jest bowiem odrębnej części w informacji PIT/B bądź analogicznej informacji przystosowanej dla wspólnika, który zbył ogół praw i obowiązków w spółce jawnej w trakcie roku podatkowego (a więc nie jest wspólnikiem na ostatni dzień roku podatkowego, a osiągnął w tym roku podatkowym zysk w wyniku wypłaty bezzwrotnych zaliczek na poczet zysku).

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca oraz Zainteresowany wnoszą o potwierdzenie swojego stanowiska w zakresie przedstawionych powyżej pytań.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja nie odnosi się do opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej po zbyciu ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej przez Zainteresowanego nie będącego stroną postępowania, ponieważ nie było to treścią Państwa zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm. ). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

… (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00