Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2023-01-30

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby nie rozliczać VAT od WSTO w Polsce

Wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość można do czasu przekroczenia limitu sprzedaży opodatkować w Polsce lub wybrać opodatkowanie w kraju, do którego dostarczamy towary. Po przekroczeniu limitu nie mamy już wyboru. Dostawa jest opodatkowana w kraju kupującego, gdzie sprzedawca musi się zarejestrować do VAT lub może skorzystać z uproszczenia, jakim jest procedura OSS. Dostawy muszą być jednak odpowiednio udokumentowane, aby sprzedawca nie musiał rozliczać VAT dwukrotnie.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów na odległość (WSTO) to sprzedaż towarów klientom z innych krajów UE, którzy nie muszą z tego tytułu rozliczać WNT. W większości przypadków będzie to sprzedaż na rzecz osób prywatnych, które nie nabywają towarów na cele działalności gospodarczej. Sposób opodatkowania tej transakcji, tak jak innych dostaw, zależy od miejsca dostawy ustalonego zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

Definicja

Przez wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00