Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.692.2022.5.IZ
Czy podwyższenie przez Spółkę kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa powoduje powstanie dochodu do opodatkowania dla Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy podwyższenie przez Spółkę kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa powoduje powstanie dochodu do opodatkowania dla Spółki (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).
Uzupełnili go Państwo pismem z 8 grudnia 2022 r. (data wpływu 13 grudnia 2022 r.) oraz pismem z 18 stycznia 2022 r. (data wpływu 23 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotem jej działalności jest produkcja różnego rodzaju opakowań i pojemników metalowych (...) a także produkcja metalowych elementów konstrukcyjnych.
Spółka posiada obecnie jednego wspólnika - osobę fizyczną. W niedalekiej przyszłości Spółka zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego. Nowe udziały w Spółce zostaną objęte przez wspólnika, będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na Ukrainie („Nowy Wspólnik”) i pokryte wkładem niepieniężnym, który nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W zamian za udziały w Spółce Nowy Wspólnik wniesie do Spółki aportem maszyny i urządzenia konieczne do rozwoju produkcji prowadzonej przez Spółkę w Polsce. Wnoszone do Spółki maszyny i urządzenia będą przetransportowane z Ukrainy do Polski.
Tytułem uzupełnienia, pismem z 8 grudnia 2022 r., w ramach odpowiedzi na zadane pytania wskazali Państwo, że:
Spółka z siedzibą na Ukrainie wystawi dla Wnioskodawcy fakturę sprzedaży maszyn i urządzeń, które maja być przedmiotem aportu do Spółki w związku z przywozem tych maszyn i urządzeń z Ukrainy na terytorium kraju.
Spółka z Ukrainy nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Spółka z Ukrainy nie ustanowiła na terytorium kraju przedstawiciela podatkowego.
Spółka z Ukrainy nie jest zarejestrowana na terytorium Polski jako podatnik VAT czynny.
Maszyny i urządzenia wniesione aportem do Spółki będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych.
Wnioskodawca rozlicza podatek VAT z tytułu importu na zasadach określonych w art. 33a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca będzie w posiadaniu dokumentu celnego potwierdzającego import opisanych maszyn i urządzeń w okresie (miesiącu), w rozliczeniu za który wykaże podatek VAT do odliczenia z tytułu opisanego importu.
oraz potwierdzając że:
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca będzie dokonywał zgłoszenia celnego przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego.
Wnioskodawca spełni wymóg określony w art. 33a ust. 2 pkt 1) lit. a) UVAT poprzez złożenie odpowiednich, wymaganych w tym przepisie zaświadczeń lub złożenia określonych złożenie określonych w art. 33a ust. 2a oświadczeń.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło 23 stycznia 2023 r., wskazali Państwo dane niezbędne w zakresie realizacji wymiany informacji podatkowych, identyfikujące kontrahenta zagranicznego.
Pytanie
Czy podwyższenie przez Spółkę kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa powoduje powstanie dochodu do opodatkowania dla Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Podwyższenie przez Spółkę kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie powoduje powstania dochodu do opodatkowania dla Spółki.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 UPDOP, przychodem jest m.in wartość otrzymanych rzeczy. Niemniej zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 UPDOP, do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego.
Otrzymanie przez Spółkę będących rzeczami maszyn stanowiących aport do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce nie stanowi zatem przychodu dla Spółki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Stosownie do art. 7 ust. 2 updop:
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji przychodu podatkowego.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop:
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 updop, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
Na podstawie art. 12 ust. 1 updop można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych mocą art. 12 ust. 4 updop.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 updop:
do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela;
Z powyższych przepisów wynika zatem, że każdy przychód niezależnie, czy powstaje w związku z otrzymaniem pojedynczych składników majątku, czy w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, który to przychód zostanie przekazany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie będzie stanowił przychodu podatkowego.
Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wynikających z pytania nr 1 wskazać należy, że wniesienie przez wspólnika maszyn i urządzeń aportem do Wnioskodawcy, w sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego, nie spowoduje to po jego stronie powstania przychodu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 updop, ponieważ do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.
Reasumując, w momencie otrzymania przez Spółkę aportu w postaci maszyn i urządzeń oraz w zamian za wydanie udziałów w Spółce - Wnioskodawca nie uzyska podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodu na gruncie updop.
Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Końcowo nadmienia się, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Natomiast, w pozostałym zakresie zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).