Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.310.2022.2.PB
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(…);
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(...);
Opis stanu faktycznego
A Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Wnioskodawca”) i B Sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Zainteresowany”) (Wnioskodawca i Zainteresowany określani są w dalszej część Wniosku także łącznie jako: „Wnioskodawcy”), są spółkami prawa polskiego, posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Wnioskodawcy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w Polsce.
Wnioskodawcy należą do działającej w branży technologii informatycznej (IT) (...) grupy – X (dalej: „Grupa”), składającej się z szeregu podmiotów operujących w różnych jurysdykcjach (dalej: „Podmioty z Grupy”). Grupa prowadzi działalność w zakresie (...).
Jak zaznaczono powyżej, jednym z obszarów działalności Grupy jest świadczenie usług w „chmurze”, które zapewniają swobodę tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami (...). Termin „chmura” jest zasadniczo używany do opisania rozległej (globalnej) sieci zdalnych serwerów zlokalizowanych w różnych miejscach, z których każdy pełni inną funkcję. Serwery połączone są ze sobą i działają jak jeden ekosystem. Pełnią one różne funkcje: przechowują dane i umożliwiają zarządzanie nimi, obsługują aplikacje oraz dostarczają zawartość lub usługi, takie jak strumieniowe przesyłanie materiałów wideo, poczta internetowa, oprogramowanie biurowe i sieci społecznościowe. Zamiast korzystać z danych i plików na jednym komputerze lokalnym lub osobistym, można uzyskiwać dostęp do nich z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem – informacje są dostępne w dowolnym miejscu i czasie.
W związku z postępującą ekspansją w tym obszarze, Grupa w 2021 r. otworzyła nowe Centrum Danych (...) (dalej: „DC”) w Polsce, które stanowi część globalnej chmury, zapewniającej szerokiemu krajowemu kręgowi tzw. startupów, przedsiębiorców, przedsiębiorstw i podmiotów publicznych, dostęp do bezpiecznych usług w chmurze klasy korporacyjnej.
Zgodnie z planami inwestycyjnymi, aktywa DC w Polsce będą obejmowały szereg elementów infrastruktury technicznej, w tym budynki, w których fizycznie mieścić się będzie DC, serwery, komputery i sprzęt sieciowy (np. routery, przełączniki itp.) oraz inne aktywa niezbędne do umożliwienia codziennego funkcjonowania oraz zapewnienia bezpieczeństwa, zasilania i kontroli temperatury. W praktyce DC w Polsce zostanie utworzone w kilku lokalizacjach (w planach obecnie 3 lokalizacje), które obejmować będą dwa własne budynki DC (realizacja DC w jednej z lokalizacji podzielona jest na dwie fazy: Faza I i Faza II), jak również powierzchnie wynajęte w dwóch nieruchomościach położonych w województwie (...) (dwie pozostałe lokalizacje). Lokale te zostaną wyposażone w ww. sprzęt.
Rola Wnioskodawcy i Zainteresowanego w odniesieniu do DC.
Właścicielem DC jest Zainteresowany (podmiot utworzony w (...) r. i włączony do struktury Grupy w (...) r.). Zainteresowany w oparciu o zasoby techniczne i osobowe wchodzące w skład DC oraz wyposażenie niezbędne dla jego funkcjonowania, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia na rzecz innego Podmiotu z Grupy, usług polegających na zapewnieniu zdalnego dostępu do pamięci masowej i zasobów obliczeniowych serwerów (dalej: „Usługi DC”). Inne podmioty z Grupy korzystają bowiem z Usług DC, aby wdrożyć usługi w chmurze u swoich klientów. W ramach tego rozwiązania, lokalne DC wykonują standardowe funkcje związane z utrzymaniem sprzętu i zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania obiektu. Taką też rolę pełni DC należący do Zainteresowanego, który z tego tytułu otrzymywać będzie od Podmiotu z Grupy stosowne wynagrodzenie.
Zgodnie z założonym modelem biznesowym, głównym odbiorcą Usług DC świadczonych przez Zainteresowanego jest Podmiot z Grupy z siedzibą w Irlandii, będący aktualnie jedynym udziałowcem Zainteresowanego. Usługi DC świadczone przez Zainteresowanego są traktowane jako usługi za wynagrodzeniem opodatkowane dla celów VAT poza Polską (z uwagi na to, że usługobiorca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (dalej – „FE”) w Polsce.
Inwestycja jest obecnie jeszcze w fazie rozwoju i była do pewnego momentu realizowana przez Wnioskodawcę. W tym kontekście należy zaznaczyć, że Wnioskodawca jest podmiotem, który działa w Grupie jako podmiot świadczący usługi marketingowe, promocji i wsparcia sprzedaży na polskim rynku, jak również usługi pomocy technicznej i usługi konserwacyjne a także usługi doradztwa organizacyjnego, które są komplementarne do powyższych usług marketingowych i wsparcia sprzedaży. Przedmiot tej działalności nie obejmuje zasadniczo obszaru przypisanego podmiotom prowadzącym poszczególne DC (w przypadku Polski – Zainteresowanemu) – tj. działalności wchodzącej w zakres Usług DC.
Zaangażowanie Wnioskodawcy w inwestycję, obejmującą utworzenie nowego DC Grupy w Polsce, jest w praktyce następstwem założonego przez Grupę harmonogramu realizacji prac związanych z utworzeniem DC w Polsce oraz wynika ze względów organizacyjnych. Mianowicie, na moment rozpoczęcia inwestycji i realizacji części założonych prac, Wnioskodawca był podmiotem obecnym w Polsce, podczas gdy Zainteresowany nie funkcjonował jeszcze w strukturze Grupy (jak wskazano powyżej, Zainteresowany funkcjonuje w tej strukturze dopiero od (...) r.). Z uwagi zatem na konieczność rozpoczęcia prac w założonych terminach i dalszego ich prowadzenia zgodnie z przyjętym harmonogramem, funkcje w tym zakresie przypisano Wnioskodawcy, któremu, z organizacyjnego punktu widzenia (obecność w Polsce), stosunkowo najłatwiej było pokierować tym procesem, a następnie wesprzeć Zainteresowanego w realizacji inwestycji DC.
Już w początkowej fazie inwestycji planowano, że aktywa DC będą docelowo stanowiły własność wyłącznie Zainteresowanego oraz, że Zainteresowany będzie również korzystał z niektórych z zasobów DC w oparciu o zawarte umowy najmu, których finalnie będzie stroną.
Od początku wiadomym było zatem, że rola Wnioskodawcy w obszarze DC ogranicza się w praktyce do wsparcia opisanego powyżej procesu inwestycyjnego i nie będzie polegać faktycznie na prowadzeniu w sposób stały działalności gospodarczej w oparciu o zbyte składniki. Rola Wnioskodawcy obejmowała raczej obsługę organizacyjną inwestycji, gromadzenie związanych z nią kosztów, wsparcie Zainteresowanego w zgromadzeniu zasobów dla celów jego (a nie Wnioskodawcy) działalności gospodarczej. Co więcej, mając świadomość ograniczonej roli Wnioskodawcy w ramach inwestycji, Wnioskodawca nie wyznaczył osoby odpowiedzialnej i nadzorującej operacje gospodarcze, które miały być realizowane przez DC (np. dyrektora lub kierownika danej jednostki organizacyjnej).
Aktywa, który zostały oraz nie zostały przeniesione z Wnioskodawcy na Zainteresowanego.
Po wdrożeniu Zainteresowanego i osiągnięciu przez niego gotowości do przejęcia działalności gospodarczej DC, odpowiednie aktywa, które zostały nabyte lub stworzone przez Wnioskodawcę, zostały przeniesione z Wnioskodawcy na Zainteresowanego (dalej: „Transakcja”).
Przykładowe aktywa, które zostały przeniesione przez Wnioskodawcę na rzecz Zainteresowanego obejmowały w szczególności:
-dziewiętnaście działek gruntu (niektóre z nich były zabudowane, a niektóre niezabudowane) wraz z budynkami i budowlami wzniesionymi w ramach Fazy I na niektórych z tych działek;
-pozwolenia na użytkowanie w odniesieniu do nieruchomości oraz inne prawa pokrewne;
-prawa i obowiązki wynikające z dwóch umów najmu lokali, które zostały pierwotnie zawarte przez Wnioskodawcę;
-inwestycje w obcych środkach trwałych (fit-out) – nakłady na przystosowanie dwóch wynajmowanych lokalizacji DC;
-urządzenia (sprzęt) związany z DC, który został pierwotnie zakupiony przez Wnioskodawcę (DC generalnie będzie jednak wyposażone w sprzęt nabyty przez Zainteresowanego);
-dokumentację architektoniczną, budowlaną i techniczną.
W odniesieniu do dostawy nieruchomości zabudowanej należy wskazać, że została ona dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 punkt 14 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zatem dostawa budynków podlegała opodatkowaniu VAT według właściwej stawki. W konsekwencji, do tej dostawy nie miało zastosowania zwolnienie z opodatkowania VAT wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 bądź 10a ustawy o VAT.
Nieruchomości i sprzęt były przedmiotem umów sprzedaży (w przypadku nieruchomości zawarto akt notarialny), natomiast prawa i obowiązki do umów najmu i innych wymienionych umów zostały scedowane z Wnioskodawcy na Zainteresowanego. Zainteresowany przejął również pracowników, którzy byli zatrudnieni przez Wnioskodawcę na potrzeby DC. Odbyło się to poprzez wypowiedzenie umów o pracę podpisanych przez Wnioskodawcę i zawarcie nowych umów o pracę przez Zainteresowanego. Należy jednak podkreślić, że przeniesieniem objęci byli nieliczni pracownicy, niewystarczający do prowadzenia działalności DC. Dlatego też zatrudnienie kolejnych pracowników leży generalnie po stronie Zainteresowanego.
Transakcje sprzedaży zostały uznane przez Wnioskodawcę za przeniesienie poszczególnych składników majątku, podlegające co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca wystawił odpowiednie faktury VAT dokumentujące Transakcję. Zainteresowany nie dokonał jeszcze odliczenia podatku VAT naliczonego z ww. faktur.
Jednocześnie przekazanie składników w ramach Transakcji w szczególności nie obejmowało:
-praw i obowiązków Wnioskodawcy wynikających z umów rachunków bankowych zawartych przez Wnioskodawcę;
-gwarancji generalnego wykonawcy (w postaci części wynagrodzenia generalnego wykonawcy za jego usługi, która została zatrzymana przez Wnioskodawcę);
-zobowiązań związanych z DC, które zostały zaksięgowane przez Wnioskodawcę;
-umów o pracę i związanych z nimi zobowiązań;
-pożyczek/finansowania, w szczególności praw i obowiązków wynikających z umów cash pooling;
-praw i obowiązków wynikających z umowy najmu siedziby Wnioskodawcy;
-żadnych umów w zakresie operacyjnego zarządzania nieruchomością i administrowania (w odniesieniu do nieruchomości wybudowanych w ramach Fazy I).
Co więcej, przeniesienie składników w ramach Transakcji, nie obejmowało praw i obowiązków wynikających z jakichkolwiek umów, które generowałyby przychody ze świadczenia usług przez DC, gdyż to Zainteresowany ma samodzielnie zawierać takie umowy.
Z uwagi na różne przyczyny biznesowe, przeniesienie aktywów było rozłożone w czasie, w szczególności:
-nieruchomości zostały sprzedane w (...) r. (przeniesienie to obejmowało również pozwolenia na użytkowanie oraz wszelkie inne prawa pokrewne);
-sprzedaż urządzeń związanych z DC nastąpiła w (...) r.;
-przeniesienie pracowników nastąpiło w (...) r.;
-cesja poszczególnych praw i obowiązków wynikających z umów następowała w różnych momentach (np. cesja praw i obowiązków wynikających z umów najmu nastąpiła w (...) r.).
Wnioskodawca i Zainteresowany uzgodnili, że jeśli po przeniesieniu danego składnika aktywów zostaną zidentyfikowane jakiekolwiek inne umowy/koszty związane z DC, zostaną one w przyszłości scedowane/refakturowane przez Wnioskodawcę na Zainteresowanego.
Działania podjęte przez Wnioskodawcę w stosunku do DC przed przeniesieniem aktywów.
Do czasu przeniesienia stosownych aktywów z Wnioskodawcy na Zainteresowanego, Wnioskodawca prowadził inwestycję DC. Działania, które w tym zakresie podejmował Wnioskodawca obejmowały w szczególności:
-nabycie i wytworzenie aktywów: Wnioskodawca poniósł wydatki i zawarł różne umowy, które miały na celu nabycie i wytworzenie aktywów niezbędnych dla DC, takie jak działki gruntu, wznoszenie budynków i budowli DC, umowy najmu związane z funkcjonowaniem DC, różne urządzenia (sprzęt) związany z DC, uzyskanie odpowiednich pozwoleń itp.
Wszystkie poniesione koszty bezpośrednio związane z DC zostały zaewidencjonowane w księgach Wnioskodawcy w sposób umożliwiający ich przypisanie do DC. Podczas etapu budowy w ramach Fazy I, część kosztów pośrednio związanych z budową budynków i budowli DC Fazy I została również częściowo alokowana do odpowiedniego centrum kosztów na podstawie odpowiednich kluczy alokacji (alokacja nie została natomiast dokonywana w odniesieniu do poniesionych przez Wnioskodawcę kosztów zarządzania i zaplecza, z ang. tzw. back office).
-pracownicy: przed przeniesieniem pracowników do Zainteresowanego, Wnioskodawca zatrudniał pracowników wspierających i nadzorujących proces budowy, a także zaangażowany był w bieżące zarządzanie inwestycją. W szczególności, Wnioskodawca zatrudniał pracowników zaangażowanych w działalność DC (w tym m.in. Kierownik ds. obsługi centrum danych, Inżynier elektryk, Inżynier mechanik, Inżynier ds. oprzyrządowania CE, Kierownik ds. ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, Kierownik budowy, Technicy DC, Trener DC, 5 techników oraz DC Project Manager).
Ponadto czynności związane z działalnością DC były wspierane przez dział finansowo-księgowy Wnioskodawcy.
Niezależnie od powyższego należy wskazać, że inwestycja DC była aktywnie wspierana przez pracowników innego Podmiotu z Grupy, który zarządza projektem DC w Polsce (i innymi tego typu projektami na świecie) – tj. jedynego udziałowca Zainteresowanego z siedzibą w Irlandii. Podmiot ten partycypował również częściowo w kosztach poniesionych w trakcie budowy DC (np. usługi wspierające w zakresie HR, kontroling wewnętrzny/podatkowy).
-finansowanie: nabycie aktywów i wnoszenie budynków DC były w większości finansowane z własnych środków finansowych Wnioskodawcy. Jedynie w ostatnim okresie wykorzystano środki z wewnątrzgrupowego cash poolingu (Podmioty z Grupy, w tym Wnioskodawca i Zainteresowany korzystają bowiem z finansowania opartego na wewnątrzgrupowym systemie cash-pooling, którym zarządza inny Podmiot z Grupy z siedzibą w Irlandii).
Wnioskodawca nigdy nie podjął żadnej uchwały, w której formalnie stwierdziłby, że tworzone w Polsce DC i związane z nim składniki majątkowe są traktowane jako odrębny przedmiot działalności gospodarczej lub zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych i VAT. W tym kontekście należy również wskazać, że wyodrębnienie DC w ramach przedsiębiorstwa i struktury organizacyjnej Wnioskodawcy nie zostało nigdy formalnie potwierdzone w jakimkolwiek innym formalnym dokumencie, jakim jest przykładowo regulamin lub statut, czy też wyodrębnienie odpowiedniego działu.
W przypadku wynajmowanych lokalizacji pracownicy dedykowani DC mogli wykonywać swoje obowiązki na miejscu – z biur zorganizowanych w tych lokalizacjach. W odniesieniu do budynków DC, które zostały wzniesione przez Wnioskodawcę, przed przeniesieniem aktywów do Zainteresowanego pracownicy dedykowani tej lokalizacji wykonywali swoje obowiązki na miejscu w prowizorycznie zorganizowanym biurze (kontenery na placu budowy).
Działania, które zostały lub zostaną wykonywane przez Zainteresowanego po przeniesieniu aktywów.
Aktywa przeniesione przez Wnioskodawcę na Zainteresowanego nie stanowiły jeszcze gotowego DC w momencie ich przekazywania. W szczególności, Wnioskodawca dokonał lub dokona następujących czynności w celu ukończenia DC:
-Zainteresowany musiał zapewnić operacyjne zarządzanie nieruchomością wzniesioną w ramach Fazy I oraz jej administrowanie. Zainteresowany korzysta z powyższych usług na podstawie umowy zawartej przez Grupę z podmiotem zewnętrznym;
-Zainteresowany będzie realizował II Fazę budowy DC na działkach nabytych od Wnioskodawcy. Zainteresowany przykładowo musi zawrzeć odpowiednie umowy (np. z generalnym wykonawcą), zarządzać budową i uzyskać wymagane pozwolenia. Czynności te są/będą wykonywane w oparciu o własne zasoby lub na podstawie umów z podmiotami zewnętrznymi;
-Zainteresowany nie przejął od Wnioskodawcy żadnego źródła finansowania. W związku z tym, to on będzie odpowiedzialny za finansowanie swojej działalności gospodarczej, w tym dalszego rozwoju DC. W praktyce takie finansowanie będzie zapewnione przez inny Podmiot z Grupy np. poprzez obowiązujące umowy cash pooling;
-ponadto, Zainteresowany zawarł z innym Podmiotem z Grupy umowę o świadczenie Usług DC, która stanowi główne źródło przychodów dla Zainteresowanego. Zainteresowany zaczął uzyskiwać przychody z tytułu tej umowy od (...) r.;
-oprócz pracowników, którzy zostali przeniesieni od Wnioskodawcy (poprzez zawarcie nowych umów o pracę, co zostało opisane powyżej), Zainteresowany zatrudnił bezpośrednio innych pracowników w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania działalności DC;
-Zainteresowany podpisał również umowy z dostawcami zewnętrznymi dotyczące m.in. zakupu narzędzi technicznych, serwerów i sprzętu sieciowego, a także usług dotyczących pracowników, takich jak zakup usług medycznych i ubezpieczeniowych. Należy zaznaczyć, że sprzęt, który został zakupiony przez Zainteresowanego od Wnioskodawcy nie jest wystarczający do działalności DC;
-Zainteresowany musiał zapewnić wsparcie back-office, w tym funkcje finansowo-księgowe. Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca posiada dobrze zorganizowany zespół finansowo-księgowy, to on świadczy takie usługi na rzecz Zainteresowanego (strony zawarły w tym zakresie odrębną umowę).
Podjęcie powyższych działań przez Zainteresowanego było/jest niezbędne do zakończenia inwestycji i umożliwienia rozpoczęcia działalności gospodarczej zgodnie z jej przeznaczeniem w ramach struktury Zainteresowanego.
Interpretacja indywidualna uzyskana w przeszłości.
Wnioskodawca i Zainteresowany uzyskali (...) 2021 r. indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego dotyczące opisanego przeniesienia aktywów (Znak: (...) oraz (...)), potwierdzające prawidłowość przedstawionego stanowiska (tj. że składniki majątkowe, które miały być przeniesione przez Wnioskodawcę na Zainteresowanego nie stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT, a Zainteresowany będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej przeniesienie składników w ramach Transakcji). Z uwagi jednak na pewne zmiany w ostatecznym przebiegu przeniesienia aktywów, Wnioskodawca i Zainteresowany postanowili złożyć niniejszy wniosek o wydanie nowej interpretacji indywidualnej.
Pytanie
Jeżeli stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, to czy prawdą jest, że sprzedaż poszczególnych składników majątkowych w ramach Transakcji nie podlegała opodatkowaniu PCC, stosownie do ustawy o PCC, a tym samym na Zainteresowanym (jako nabywcy) nie ciążył obowiązek zapłaty PCC z tego tytułu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, w sytuacji, w której stanowisko Wnioskodawców do pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe (a w rezultacie potwierdzone zostanie, że Transakcja stanowiła czynność opodatkowaną VAT), sprzedaż składników majątkowych w ramach Transakcji nie podlegała opodatkowaniu PCC, a na Zainteresowanym nie ciążył obowiązek zapłaty PCC z tego tytułu.
Przedmiot opodatkowania PCC określa wyczerpująco art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, zgodnie z którym opodatkowaniu PCC podlegają wyłącznie czynności wyraźnie wskazane w tym przepisie, z wyłączeniem czynności nieprzewidzianych wprost w tej regulacji.
W tym kontekście, pomijając inne czynności wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, które w analizowanej sprawie nie będą mieć miejsca, należy wskazać, że stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, PCC podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC – obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie sprzedaży, na kupującym.
Niezależnie od powyższego podkreślić należy, że w ustawie o PCC przewidziano sytuacje, w których czynność, zasadniczo mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ww. ustawy, jest wyłączona z opodatkowania PCC. W tym zakresie wskazać należy na przepis art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, stosownie do którego, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W rezultacie, w przypadku umów sprzedaży, o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług bądź jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona od VAT (z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest nieruchomość). Opodatkowanie danej czynności VAT lub jej zwolnienie od tego podatku implikuje brak obowiązku uiszczenia PCC.
Podkreślić raz jeszcze należy, że Wnioskodawca oraz Zainteresowany stoją na stanowisku, iż sprzedaż poszczególnych składników w ramach Transakcji stanowiła dostawę towarów oraz świadczenie usług, o których mowa w art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium kraju zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
W konsekwencji, przy założeniu, że dostawa nieruchomości objętych Transakcją nie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT (z uwagi na fakt, iż transakcja została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT), Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że Transakcja nie podlegała PCC (z uwagi na fakt, że podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT obliczonym według właściwej stawki VAT). Jeżeli jednak dostawa nieruchomości byłaby faktycznie zwolniona z podatku VAT (co zdaniem Wnioskodawców nie ma miejsca w analizowanej sprawie, gdyż dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub w ciągu 2 lat od tego momentu jest opodatkowana podatkiem VAT), Transakcja w tym zakresie powinna być objęta PCC, natomiast przeniesienie innego składnika majątku powinno być poza zakresem PCC (jako transakcja podlegająca opodatkowaniu VAT).
W rezultacie, jeżeli stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, a więc potwierdzone zostanie, że przeniesienie składników majątkowych związanych z DC od Wnioskodawcy do Zainteresowanego stanowiła czynność opodatkowaną VAT, Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym jeżeli Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uzna za prawidłowe stanowisko przedstawione w niniejszym wniosku w zakresie pytania nr 1, jedyną dopuszczalną możliwością jest równoczesne potwierdzenie, że na kupującym (tu Zainteresowanym) nie ciążył obowiązek zapłaty PCC z tytułu Transakcji (z uwagi na fakt, że sprzedaż nieruchomości objętych Transakcją nie korzystała ze zwolnienia od VAT).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z 16 stycznia 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4012.589.2022.1.AM.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podstawę opodatkowania stanowi - przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Stosownie do art. 6 ust. 2 cyt. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b)innych praw majątkowych – 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż po wdrożeniu Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania i osiągnięciu przez niego gotowości do przejęcia działalności gospodarczej DC, odpowiednie aktywa, które zostały nabyte lub stworzone przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania, zostały przeniesione z Zainteresowanego będącego stroną postępowania na Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Przykładowe aktywa, które zostały przeniesione obejmowały w szczególności:
- dziewiętnaście działek gruntu (niektóre z nich były zabudowane, a niektóre niezabudowane) wraz z budynkami i budowlami wzniesionymi w ramach Fazy I na niektórych z tych działek;
- pozwolenia na użytkowanie w odniesieniu do nieruchomości oraz inne prawa pokrewne;
- prawa i obowiązki wynikające z dwóch umów najmu lokali, które zostały pierwotnie zawarte przez Wnioskodawcę;
- inwestycje w obcych środkach trwałych (fit-out) – nakłady na przystosowanie dwóch wynajmowanych lokalizacji DC;
-urządzenia (sprzęt) związany z DC, który został pierwotnie zakupiony przez Wnioskodawcę (DC generalnie będzie jednak wyposażone w sprzęt nabyty przez Zainteresowanego);
-dokumentację architektoniczną, budowlaną i techniczną.
W odniesieniu do dostawy nieruchomości zabudowanej należy wskazać, że została ona dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 punkt 14 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zatem dostawa budynków podlegała opodatkowaniu VAT według właściwej stawki. W konsekwencji, do tej dostawy nie miało zastosowania zwolnienie z opodatkowania VAT wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 bądź 10a ustawy o VAT.
Nieruchomości i sprzęt były przedmiotem umów sprzedaży (w przypadku nieruchomości zawarto akt notarialny), natomiast prawa i obowiązki do umów najmu i innych wymienionych umów zostały scedowane z Wnioskodawcy na Zainteresowanego.
Transakcje sprzedaży zostały uznane przez Wnioskodawcę za przeniesienie poszczególnych składników majątku, podlegające co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca wystawił odpowiednie faktury VAT dokumentujące Transakcję. Zainteresowany nie dokonał jeszcze odliczenia podatku VAT naliczonego z ww. faktur.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4012.589.2022.1.AM wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że „(…) przedmiot planowanej transakcji sprzedaży nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ zbyciu nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Spółki. (…) Planowana Transakcja sprzedaży nie stanowiła również zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy. Z okoliczności sprawy wynika, że przedmiot transakcji nie stanowił masy majątkowej wydzielonej finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki, która umożliwiłaby funkcjonowanie jako oddzielne przedsiębiorstwo. (…) w analizowanej sprawie przepis art. 6 pkt 1 ustawy nie ma zastosowania, w związku z czym przeniesienie aktywów w ramach Transakcji podlega VAT zgodnie z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, jako odpowiednio odpłatna dostawa towarów/odpłatne świadczenie usług objęte zakresem stosowania ustawy o VAT.”
A zatem, skoro Transakcja sprzedaży składników majątkowych podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i przyjmując za Zainteresowanymi założenie, że dostawa nieruchomości objętych Transakcją nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to w powyższej sprawie ma zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na kupującym – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania nie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right