Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.203.2022.3.OK/PP

Powstanie przychodu z tytułu przekształcenia spółki komandytowej w spółkę akcyjną.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

18 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysków. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem, które wpłynęło 18 stycznia 2023 r.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania: A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa;

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: R.G (…);

4)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: S.G (…).

Opis zdarzenia przyszłego

A. „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” spółka komandytowa (dalej: „Spółka”) jest spółką osobową z siedzibą w Polsce. W obecnej formie prawnej Spółka prowadzi działalność od grudnia 2011 r. na zasadzie kontynuacji, gdyż powstała w wyniku kolejnych przekształceń dokonywanych w okresie poprzedzającym rejestrację Spółki: spółki cywilnej w spółkę jawną (przekształcenie dokonane w 2001 r.), a następnie spółki jawnej w spółkę komandytową (w 2011 r.).

Komandytariuszami spółki są osoby fizyczne: S.G oraz R.G (dalej: „Komandytariusze”). Komplementariuszem spółki jest B. Sp. z o.o. (dalej: „Komplementariusz”). Z postanowień umowy Spółki wynika, że wspólnicy posiadają prawo do udziału w zyskach spółki w następujących proporcjach:

a)komplementariusz B. Sp. z o.o. - 12%,

b)komandytariusz S.G - 32%,

c)komandytariusz R.G - 32%,

d)S.G i R.G, w wyniku wspólnego nabycia praw i obowiązków komandytariusza we wspólności w częściach ułamkowych - 24%.

Spółka prowadzi działalność produkcyjną w zakresie (…), zapewnia klientom serwis produkowanych urządzeń, a także zajmuje się doradztwem w zakresie (…). Działalność spółki na przestrzeni lat wykazywała zysk, który nie był w całości wypłacany na rzecz wspólników. Pozostała po wypłacie część zysku wypracowana w danym roku obrotowym była kierowana na zwiększenie kapitału zapasowego Spółki. Na dzień złożenia wniosku Spółka posiada niewypłacony zysk wypracowany do dnia 31 grudnia 2020 r. Do wskazanego dnia Spółka nie miała statusu podatnika podatku dochodowego, w związku z czym zysk wypracowany w tym okresie przez Spółkę podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym na bieżąco na poziomie wspólników Spółki (odpowiednio podatkiem PIT u Komandytariuszy oraz podatkiem CIT u Komplementariusza). W związku ze zmianą przepisów podatkowych Spółka od 1 stycznia 2021 r. została objęta opodatkowaniem na zasadach przewidzianych w ustawie o CIT.

Wspólnicy Spółki zamierzają podjąć uchwałę o podziale i zobowiązaniu do wypłaty na ich rzecz zysku Spółki osiągniętego do dnia 31 grudnia 2020 r. i zgromadzonego na kapitale zapasowym. Przy czym, uchwała nie będzie precyzować konkretnej daty faktycznej wypłaty tego zysku z lat ubiegłych, lecz przyszłą datę graniczną, do której to Spółka powinna wykonać uchwałę i realizować uprawnienie wspólników (dokonać wypłaty zysków zatrzymanych). Podjęcie wskazanej uchwały spowoduje w bilansie Spółki odpowiednio:

obniżenie kapitału zapasowego Spółki - o wartość zysków zatrzymanych i przeznaczonych do wypłaty wspólnikom;

wykazanie zobowiązania Spółki wobec wspólników z tytułu wypłaty zysku osiągniętego do dnia 31 grudnia 2020 r. - w analogicznej wartości.

W chwili obecnej Komandytariusze i Komplementariusz rozważają przekształcenie Spółki w spółkę akcyjną. W wyniku przekształcenia wspólnicy Spółki staliby się jej akcjonariuszami. Wskazana powyżej uchwała o podziale i wypłacie zysku Spółki osiągniętego do dnia 31 grudnia 2020 r. na rzecz wspólników, zostanie podjęta przed przekształceniem. Natomiast Spółka zrealizuje uchwałę i wypłaci zyski zatrzymane już po przekształceniu jej w spółkę akcyjną, przy czym wypłata ta będzie mogła zostać dokonana jednorazowo lub w ratach w taki sposób, żeby nie zaburzyć płynności Spółki oraz nie utrudnić jej prowadzenia działalności gospodarczej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Czynność prawna, na podstawie, której dokonana zostanie wypłata nie wpłynie na zakres uprawnień wspólników Spółki (jako spółki akcyjnej). W szczególności, intencją jest, aby proporcje udziału poszczególnych wspólników w kapitale zakładowym spółki akcyjnej zostały zachowane bez zmian. Nie dojdzie zatem do zmniejszenia ilości albo wartości ich akcji w spółce akcyjnej.

Uprawnienie wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę komandytową będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku Spółki (jako spółki komandytowej). Podstawą istnienia tego uprawnienia jest umowa Spółki, tekst jednolity z dnia 1 lipca 2015 r.

Spółka (jako spółka akcyjna) będzie w stanie wykazać, że wypłaty zysku będą dokonywane z tytułu zysków wypracowanych przez Spółkę (jako spółkę komandytową) w okresie poprzedzającym jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pytania

1.Czy wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę do 31 grudnia 2020 r. i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, dokonana po przekształceniu Spółki w spółkę akcyjną, podlega ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie jej faktycznej wypłaty na rzecz wspólników Spółki (odpowiednio podatkiem PIT u Komandytariuszy oraz podatkiem CIT u Komplementariusza)?

2.Czy spółka akcyjna powstała z przekształcenia Spółki, będzie płatnikiem podatku PIT w rozumieniu art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową do dnia 31 grudnia 2020 r. na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi (po przekształceniu akcjonariuszy spółki akcyjnej)?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na pytanie nr 1 (cześć dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych). W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania nr 1 części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

  1. Zdaniem Wnioskodawców wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę do 31 grudnia 2020 r. i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, dokonana po przekształceniu Spółki w spółkę akcyjną, nie będzie podlegała ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie jej faktycznej wypłaty na rzecz wspólników Spółki (odpowiednio podatkiem PIT u Komandytariuszy oraz podatkiem CIT u Komplementariusza).
  2. Zdaniem Spółki, spółka akcyjna, powstała z przekształcenia Spółki, nie będzie płatnikiem podatku PIT w rozumieniu art. 41 ust. 4 ustawy o PIT z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową do dnia 31 grudnia 2020 r. na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi (po przekształceniu akcjonariuszy spółki akcyjnej).

Ad 1.

Zgodnie z art. 51 i 52 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467; dalej „KSH”), dotyczącym spółek osobowych, w tym spółki komandytowej, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i stratach, chyba że umowa spółki stanowi odmiennie, a także wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego roku obrotowego. Dopuszczalne jest również, aby w wyniku decyzji wspólników spółki komandytowej wypracowany zysk nie został wypłacony wspólnikom i pozostał w spółce, aż do czasu podjęcia przez wspólników decyzji o jego wypłacie.

Z kolei zgodnie z art. 553 §1 KSH Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Zdaniem Wnioskodawców, dokonywanie wypłat zysków osiągniętych przez Spółkę w ubiegłych latach (gdy sama nie była jeszcze podatnikiem podatku dochodowego) po jej przekształceniu w spółkę kapitałową, nie będzie świadczeniem należnym wspólnikom z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnianym na rzecz wspólników w związku z wcześniejszą działalnością Spółki w formie prawnej spółki komandytowej, której wynik został już raz opodatkowany podatkiem dochodowym (odpowiednio podatkiem PIT u Komandytariuszy oraz podatkiem CIT u Komplementariusza). W konsekwencji wypłata zysków na rzecz wspólników, którzy staną się akcjonariuszami spółki przekształconej (spółka akcyjna), uzyskanych w okresie, kiedy spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku CIT jest neutralna podatkowo. Wspólnicy bowiem do 31 grudnia 2020 r. w zakresie przychodów uzyskiwanych przez Spółkę jako spółkę komandytową oraz ponoszonych przez nią kosztów uzyskania przychodów, podlegali systematycznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym (odpowiednio podatkiem PIT u Komandytariuszy oraz podatkiem CIT u Komplementariusza).

W pierwszej kolejności należy wskazać, że podjęcie przez wspólników Spółki najpierw uchwał o przeznaczeniu zysku za poszczególne lata w okresie do 31 grudnia 2020 r. na poczet kapitału zapasowego, a następnie podjęcie uchwały o podziale i wypłacie zgromadzonego zysku na rzecz wspólników spowoduje, że kwoty podlegającej podziałowi i wypłacie zostaną zakwalifikowanie jako zobowiązania Spółki wobec jej wspólników. Kwalifikacja ta nie ulegnie zmianie w wyniku przekształcenia Spółki w spółkę akcyjną, gdyż spółka akcyjna jako spółka przekształcona, wstąpi w ogół praw i obowiązków spółki przekształcanej.

Wnioskodawcy wskazują, że do 31 grudnia 2020 r. Spółka jako spółka komandytowa, była traktowana na gruncie ustawy o PIT oraz ustawy o CIT jako spółka niebędąca osobą prawną, a zatem niemająca samodzielnie statusu podatnika podatku dochodowego (transparentność podatkowa). Stąd też, na mocy art. 8 ustawy o PIT oraz art. 5 ustawy o CIT, dochody Spółki podlegały opodatkowaniu na poziomie jej wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach Spółki (odpowiednio podatkiem PIT u Komandytariuszy oraz podatkiem CIT u Komplementariusza).

W kwestii opodatkowania spółek komandytowych wskazać należy, że w konsekwencji zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2021 r. przez ustawę zmieniającą, spółki komandytowe stały się podatnikami podatku CIT. Ustawa zmieniająca nowelizuje m.in. art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT, który w nowym brzmieniu stanowi, że „przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, a także art. 4a pkt 14 i 21 ustawy o CIT oraz art. 5a pkt 26 i 28 ustawy o PIT, w których to jednostkach redakcyjnych, ustawy te wskazują zakres pojęciowy - definicje legalne - terminów „spółki” oraz „spółki niebędącej osobą prawną”. Od 1 stycznia 2021 r., spółki komandytowe zasadniczo stały się „spółkamina gruncie podatków dochodowych, posiadają status podatników CIT, a wypłaty zysków z takich spółek po stronie ich wspólników należy traktować jako przychody z kapitałów pieniężnych (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT) lub przychody z zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej, do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, które powstały przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku CIT, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i 2 w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem CIT. Z powyższego wynika, że zysk wypracowany przez Spółkę jeszcze przed objęciem jej podatkiem CIT i przed przekształceniem w spółkę akcyjną, a wypłacony już po tych zdarzeniach, będzie podlegał rozliczeniu wg zasad obowiązujących przed wejściem w życie tych zmian, tj. będzie neutralny podatkowo (jako już raz opodatkowany przez samych wspólników). Na podstawie obowiązujących do 31 grudnia 2020 r. regulacji ustawy o PIT i ustawy o CIT - wypłacane świadczenia na rzecz wspólników spółki komandytowej nie podlegały dodatkowemu opodatkowaniu z tytułu wypłaty, gdyż zysk ten podlegał opodatkowaniu na poziomie wspólników na bieżąco w każdym roku obrotowym, niezależnie od tego czy był faktycznie wypłacony wspólnikowi, czy też nie. Zatem, sama wypłata zysku przez spółkę komandytową stanowiła już czynność stricte techniczną i była tym samym neutralna podatkowo, bez względu na to kiedy wypłata faktycznie następowała.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, wspólnicy rozważają przekształcenie Spółki w spółkę akcyjną. W następstwie takiego przekształcenia wspólnicy spółki komandytowej (Komandytariusze i Komplementariusz) staną się akcjonariuszami spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia. Wypłacenie zysku przez spółkę przekształconą wypracowanego przed przekształceniem nie będzie stanowiło świadczenia należnego wynikającego z udziału w spółce kapitałowej, ale będzie spełnieniem świadczenia wynikającego z bycia wspólnikiem w spółce komandytowej, której wynik był na bieżąco podatkowo rozliczany przez wspólników. Zmiana formy działalności nie zmieni natury prawnej samego zysku, nie dojdzie do zmiany charakteru prawnego wspomnianego zobowiązania, w szczególności nie będzie mogło ono podlegać kwalifikacji jako zobowiązanie do wypłaty zysków osoby prawnej.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że wypłacenie zysku Spółki wypracowanego (do 31 grudnia 2020 r.) przez spółkę przekształcaną (spółka komandytowa), przez spółkę przekształconą (spółka akcyjna) na rzecz jej akcjonariuszy, nie będzie wiązało się, na moment wypłaty, z obowiązkiem opodatkowania dokonanej wypłaty podatkiem dochodowym.

Reasumując, dokonywanie wypłat takiego zysku przez spółkę akcyjną, wcześniej przekształconej ze spółki komandytowej nie będzie świadczeniem należnym wspólnikowi z tytułu udziału w spółce akcyjnej, ale świadczeniem spełnianym w związku z wcześniejszą działalnością Spółki jako spółki komandytowej, której zyski zostały już raz opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie jej wspólników.

Powyższa kwalifikacja do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego znajduje odzwierciedlenie w innych rozstrzygnięciach interpretacyjnych wydanych w zasadniczo analogicznych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych. Poniżej Wnioskodawcy wskazują na przykładowe interpretacje indywidualne, w których wypłata przez spółkę przekształconą zysku wypracowanego przez spółkę przekształcaną (transparentną podatkowo) jest neutralna podatkowo:

a.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 sierpnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.502.2022.2.KK, w której zostało stwierdzone, iż „planowana wypłata pozostałej części zysku wygenerowanego przez spółkę komandytową do dnia 30 kwietnia 2021 r. na rzecz komandytariuszy (po przekształceniu wspólników Spółki z o.o.) dokonana przez Spółkę z o.o., (spółkę przekształconą), nie będzie stanowić przychodów z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czynność ta będzie neutralna podatkowo. W konsekwencji, nie będziecie Państwo zobligowani do pełnienia funkcji płatnika w stosunku do tych wypłat.”;

b.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 lipca 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.233.2022.3.AA, w której zostało stwierdzone, iż „Wypłacane przez Spółkę Przekształconą kwoty będą związane z redystrybucją zysków wypracowanych w okresie transparentności podatkowej Spółki. Nie będą to kwoty pochodzące z zysków wypracowanych przez Spółkę jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z powyższym wypłaty będące konsekwencją uzyskania dochodów przez Spółkę w okresie jej transparentności podatkowej powinny być opodatkowane na zasadach analogicznych jak obowiązujące przed wprowadzeniem przepisów zmieniających. Nie ma przy tym znaczenia to, czy wypłata wystąpiła faktycznie po 1 maja 2021 r. (czyli po dniu uzyskania przez Spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), czy przed tą datą.”;

c.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2- 3.4011.261.2022.3.SJ, w której zostało stwierdzone, iż „Reasumując, dokonywanie wypłat takiego zysku przez spółkę z o.o., wcześniej przekształconej ze spółki komandytowej nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikowi z tytułu udziału w Spółce z o. o., ale świadczeniem spełnianym w związku z wcześniejszą działalnością Spółki Komandytowej, której zyski zostały już raz opodatkowane podatkiem dochodowym Komandytariuszy oraz Komplementariusza.”.

Ad 2.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z kolei art. 41 ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz llb-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21. Na podstawie tego przepisu, spółki, a zatem też spółki komandytowe od kiedy uzyskały status podatników CIT, wypłacające swoim wspólnikom zyski (w przypadku spółek kapitałowych dywidendy, a w przypadku spółek komandytowych wypłaty traktowane na gruncie podatkowym równoważnie do nich tj. o charakterze dywidendowym), są płatnikami podatku pobieranego w formie zryczałtowanej.

Co do zasady wypłata zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka dokona tej wypłaty nie będzie generowała przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o PIT.

Skoro do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, w sytuacji gdy zysk tej spółki został osiągnięty przed dniem uzyskania przez nią statusu podatnika podatku CIT (a taką sytuację przedstawiają Wnioskodawcy w ramach niniejszego Wniosku), stosuje się przepisy ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r., to należy stwierdzić, że w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku zostanie podjęta przed przekształceniem Spółki i gdy spółka akcyjna powstała z przekształcenia wypłaci wspólnikom zyski powstałe przed 1 stycznia 2021 r., to wypłata ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT po stronie wspólników będących osobami fizycznymi.

Reasumując, w opisanym we Wniosku zdarzeniu przyszłym, kwoty wypłacane przez Spółkę po jej przekształceniu w spółkę akcyjną, na podstawie uchwały o podziale i wypłacie zysku Spółki osiągniętego do dnia 31 grudnia 2020 r., nie będą miały charakteru dywidendowego (argumentacja w tym zakresie została przedstawiona w stanowisku Wnioskodawców do pytania nr 1 Wniosku). W związku z tym, wypłaty dokonane na rzecz akcjonariuszy będących osobami fizycznymi, nie będą opodatkowane na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Czynność ta będzie neutralna podatkowo. Wobec braku opodatkowania do wskazanych wypłat nie znajdzie zastosowania art. 41 ust. 4 ustawy o PIT co oznacza, że na spółce akcyjnej, powstałej z przekształcenia Spółki, nie będą ciążyły obowiązki płatnika związane z tymi wypłatami.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest w prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na mocy art. 2 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 2123; dalej: „Ustawa nowelizująca”) przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”) mają, co do zasady, od 1 stycznia 2021 r. zastosowanie również do spółek komandytowych.

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT:

przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym uległa również zmianie definicja spółki. Od dnia 1 stycznia 2021 r., zgodnie z art. 4a pkt 21 lit. c ustawy o CIT:

ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 Ustawy nowelizującej:

w przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

Jak wynika z art. 12 ust. 2 Ustawy nowelizującej:

spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.

W myśl art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej:

do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 3 Ustawy nowelizującej:

przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 2 oraz zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 tej ustawy mają zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynika z powołanych wcześniej przepisów do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed datą uznania jej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zastosowanie znajdą przepisy sprzed nowelizacji.

Skoro na podstawie przepisów podatkowych spółka komandytowa była transparentna podatkowo tzn. że dochód takiej spółki podlegał opodatkowaniu na poziomie jej wspólników. Jeżeli zatem wspólnikiem spółki komandytowej była osoba prawna opodatkowanie odbywało się na zasadach przewidzianych w updop.

Z powyższego wynika zatem, że dochód wspólnika – osoby prawnej, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej, winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został temu wspólnikowi wypłacony.

Przychody spółki komandytowej, co do zasady, stanowią już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich też są opodatkowane dochody uzyskane z tego tytułu na przestrzeni roku podatkowego z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną, opodatkowanego w trakcie roku podatkowego w formie zaliczek na podatek i rozliczonego ostatecznie w rocznym zeznaniu podatkowym. Dlatego rozdysponowanie dochodu już opodatkowanego jest z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych podatkowo neutralne.

Jak już zaznaczono, na mocy art. 13 ust. 1 Ustawy nowelizującej otrzymanie przez wspólników zatrzymanych zysków osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy nowelizującej. Skoro zaś przepisy te nie przewidywały opodatkowania wypłaty zysku na rzecz wspólnika spółki komandytowej będącego osobą prawną do wysokości przypadającej na niego wartości tego zysku, to otrzymanie przez tego wspólnika zysków wypracowanych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będzie dla wspólnika neutralne podatkowo, nawet jeśli wypłata ta nastąpi już po uzyskaniu przez Spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie na spółce komandytowej nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zostanie przekształcona w spółkę kapitałową – spółkę akcyjną. Przedmiotem wątpliwości Zainteresowanych jest kwestia czy w przyszłości wypłata przez Spółkę Przekształconą udziałowcom zysku wypracowanego przez Spółkę do 31 grudnia 2020 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie jej faktycznej wypłaty na rzecz wspólników Spółki.

Wyjaśniamy, że wypłata kwot przez Spółkę Przekształconą zgodnie z podjętymi uchwałami nie będzie związana z koniecznością zapłaty podatku (będzie neutralna podatkowo).

W niniejszej sprawie zwracamy uwagę, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej:

Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wypłacane przez Spółkę Przekształconą kwoty będą związane z redystrybucją zysków wypracowanych w okresie transparentności podatkowej Spółki. Nie będą to kwoty pochodzące z zysków wypracowanych przez Spółkę jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym wypłaty będące konsekwencją uzyskania dochodów przez Spółkę w okresie jej transparentności podatkowej powinny być opodatkowane na zasadach analogicznych jak obowiązujące przed wprowadzeniem przepisów zmieniających. Nie ma przy tym znaczenia to, czy wypłata wystąpi po dniu uzyskania przez Spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, czy przed tą datą.

Wypłaty tych kwot, niezależnie od daty ich dokonywania, w dalszym ciągu należy traktować jak wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanego już uprzednio przez wspólników takiej spółki, na bieżąco w miarę jego powstawania.

W sytuacji, gdy dojdzie do przekształcenia Spółki w Spółkę Przekształconą – w ramach sukcesji uniwersalnej, która ma miejsce przy przekształceniu spółek – zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez Spółkę Przekształconą. Po przekształceniu – następca prawny Spółki, czyli Spółka Przekształcona – zobowiązany będzie do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników Spółki.

Jak stanowi art. 553 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2436, ze zm.),

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Z kolei, zgodnie z art. 553 § 3 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę akcyjną  – w ramach sukcesji uniwersalnej, która ma miejsce przy przekształceniu spółek – zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez spółkę przekształconą. Po przekształceniu – następca prawny spółki komandytowej, czyli spółka akcyjna – zobowiązana jest do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników spółki komandytowej.

W związku z tym, przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną nie powinno mieć wpływu na skutki podatkowe wypłaty wspólnikom zysków wypracowanych przed 1 stycznia 2021 r. (1 maja 2021 r.). Dla byłych już wspólników spółki komandytowej, którzy staną się akcjonariuszami spółki akcyjnej, będzie to obojętne podatkowo.

W konsekwencji, wypłata Zainteresowanym przez spółkę przekształconą zysków wypracowanych przed przekształceniem przez spółkę przekształcaną – powstałych przed 1 stycznia 2021 r. – nie będzie podlegała opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej, a w konsekwencji będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Zainteresowanych jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na pytanie nr 1 (cześć dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych). W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania nr 1 części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.    

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00