Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.145.2022.4.MR
CIT - w zakresie ustalenia, czy mogą Państwo dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych wskazanych w opisie stanu faktycznego kosztów związanych z wytwarzaniem prototypów jako tzw. kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisu art. 18d ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy mogą Państwo dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych wskazanych w opisie stanu faktycznego kosztów związanych z wytwarzaniem prototypów jako tzw. kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisu art. 18d ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo pismem z 10 stycznia 2023 r., oraz pismem z 18 stycznia 2023 r., przesłane tego samego dnia za pośrednictwem epuap.
Treść wniosku jest następująca
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest producentem (…) Spółka sprzedaje swoje wyroby w Polsce oraz na zagranicznych rynkach zbytu.
Jednym z niezbędnych elementów realizowanego przez Spółkę (…) jest wytwarzanie prototypów nowych wyrobów (tj. nowych rodzajów (…)). Nadrzędnym celem procesu budowania prototypów jest wsparcie projektowania i badań praktycznych wyrobu podczas wykonywania prototypów (…) na prototypowni oraz zgłaszanie do centrali Grupy (…) zmian technicznych i usprawnień wyrobu oraz technologii wytwórczej.
Zadania procesu budowania prototypów obejmują w szczególności:
‒Określenie wymagań dotyczących projektu;
‒Analizę otrzymanego rysunku;
‒Tworzenie dokumentacji dla potrzeb prototypowni;
‒Realizację prototypów;
‒Zgłaszanie usprawnień - doskonalenie produktu i metod jego wytwarzania;
‒Zdefiniowanie oprzyrządowania ogólnego i specyficznego dla przyszłej produkcji;
‒Testowanie nowych komponentów i narzędzi;
‒Testy i badania na wyrobie gotowym, półproduktach i komponentach;
‒Definiowanie dodatkowych zabezpieczeń pakowania produktu.
Wytwarzanie prototypów jest niezbędne do uruchomienia produkcji wyrobów gotowych. W ramach tworzenia prototypów dobierane są optymalne metody produkcji (np. w zakresie kolejności montażu poszczególnych elementów składających się na wyrób gotowy) oraz dokonywany jest dobór optymalnego rodzaju oprzyrządowania. Prototypy, po ich wytworzeniu, są testowane z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania i oprzyrządowania. Wyniki tych badań służą do weryfikacji możliwości produkcji wyrobu gotowego oraz optymalizacji procesu jego wytwarzania. Po zakończeniu procesu weryfikacji prototypy są zwykle sprzedawane odbiorcy wyrobów gotowych.
Prototypy są wytwarzane w prototypowni. Prototypownia stanowi wyodrębnioną komórkę organizacyjną zakładu Spółki, z przydzielonym do niej personelem i określonymi zadaniami. Poza wydzielonymi zasobami ludzkimi, do prototypowni są przypisane określone zasoby materialne, takie jak: specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt kontrolno-pomiarowy, oprzyrządowanie (m.in. maszyny do cięcia przewodów i rurek, skręcarki, praski ręczne, zgrzewarki, fony, stoły montażowe i narzędzia pomocnicze). Przy wytwarzaniu prototypów są zużywane również niezbędne materiały i komponenty (zasadniczo są to materiały i komponenty takie same, jakie są wykorzystywane do produkcji (…) wyroby gotowe).
Na koszty funkcjonowania prototypowni (dalej: koszty kwalifikowane) składają się w szczególności:
‒koszty osobowe - wynagrodzenia pracowników prototypowni wraz z narzutami (składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne);
‒koszty materiałów i komponentów zużywanych do wytworzenia prototypów;
‒koszty amortyzacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w prototypowni.
Spółka ewidencjonuje koszty wynagrodzeń i składek pracodawcy na ubezpieczenia społeczne pracowników, jak i koszty zużycia materiałów i komponentów oraz koszty amortyzacji w sposób, który umożliwia odpowiednią kalkulację wysokości kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ustawy podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT). W szczególności koszty związane z funkcjonowaniem prototypowni są wyodrębnione w ewidencji rachunkowej Spółki, co jest wymagane zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Ponadto wynagrodzenia personelu przydzielonego do pracy w prototypowni są ewidencjonowane odrębnie w systemie kadrowo-płacowym, którego używa Spółka.
Spółka zamierza dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ustawy o CIT. Koszty kwalifikowane zostaną przyjęte w wartościach wynikających z prowadzonej dla nich ewidencji księgowej. W przypadku kosztów wynagrodzeń Spółka zamierza odliczyć koszty dotyczące działalności prototypowni zgodnie z prowadzoną ewidencją czasu pracy.
Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomiczną.
Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone Spółce w jakiekolwiek formie ani nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
1.Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność badawczo-rozwojową objętą przedmiotem wniosku (…) od kilkunastu lat, tj. od około 2008 roku.
2.Spółka zamierza skorzystać z tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozliczeniu za rok podatkowy rozpoczynający się 1 kwietnia 2019 roku oraz kolejne lata podatkowe (rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i przypada w okresie od 1 kwietnia do 31 marca).
W kontekście powyższego rozpoczęcie prac uważanych przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP) nastąpiło w dniu 01.04.2019 r.
3.Wnioskodawca nie oczekuje interpretacji przepisów prawa podatkowego, obowiązujących przed datą 01.10.2018 r.
4.Wnioskodawca wskazał, że planuje odpisać ponoszone wydatki od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 UPDOP w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki zostały poniesione.
5.Spółka nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych. Gdyby w przyszłości Spółka uzyskała takie przychody, w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
6.Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej były, są i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego.
7.Wnioskodawca wskazał, że nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a UPDOP.
8.W związku z odpowiedzią na pytanie nr 7, Wnioskodawca wskazał, że nie korzysta z ww. zwolnień podatkowych.
9.Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu tzw. ulgi badawczo-rozwojowej z uwzględnieniem obowiązujących w poszczególnych latach podatkowych limitów wskazanych w art. 18d ust. 7 UPDOP.
10.Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem żądania Spółki, wynikającego z przedstawionego we wniosku pytania, jest potwierdzenie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d UPDOP, wydatków (kosztów) wskazanych we wniosku, tj.:
a) Wynagrodzeń pracowników prototypowni wraz z narzutami (w postaci składek na ZUS);
b) Kosztów materiałów i komponentów (surowców) zużywanych do wytworzenia prototypów;
c) Kosztów amortyzacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w prototypowni.
11. Koszty związane z wytwarzaniem prototypów, będące przedmiotem zadanego we wniosku pytania, stanowią:
a)W przypadku kosztów osobowych, tj. kosztów wynagrodzeń pracowników prototypowni wraz z narzutami – koszty kwalifikowane, wyszczególnione w art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP;
b)W przypadku kosztów materiałów i komponentów (surowców) zużywanych do wytworzenia prototypów – koszty kwalifikowane, wyszczególnione w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPODO;
c)W przypadku kosztów amortyzacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w prototypowni – koszty kwalifikowane, wyszczególnione w art. 18d ust. 3 UPDOP.
Spółka jest w stanie wykazać w oparciu o posiadane dane, że poszczególne wydatki (koszty) stanowią koszty kwalifikowane, wyszczególnione we wskazanych powyżej ustępach i punktach art. 18d UPDOP.
Spółka jest w stanie wykazać w oparciu o posiadane dane powiązanie poszczególnych wydatków (kosztów) objętych zadanym we wniosku pytaniem z realizacją prac, które stanowią prace badawczo-rozwojowe, w ramach których wykonywane są prototypy nowych wyrobów.
Wskazane powyżej ustępy i punkty art. 18d UPODP nie uległy zmianie w okresie od 1 października 2018 roku.
12.Spółka zatrudnia pracowników prototypowni na podstawie umów o pracę.
13.Pracownicy prototypowni, zatrudnieniu w oparciu o umowy o pracę, realizowali, realizują i będą realizować wyłącznie prace badawczo-rozwojowe.
14.Będące przedmiotem zawartego we wniosku pytania koszty osobowe w postaci wynagrodzeń pracowników prototypowni oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF).
15.Nagrody, dodatki, premie itp. składniki wynagrodzenia pracowników prototypowni stanowiły, stanowią oraz będą stanowić koszty kwalifikowane wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami badawczo-rozwojowymi i nie będą obejmowały wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika.
16.Koszty delegacji pracowników prototypowni (diety i inne należności za czas podróży służbowych) mają bezpośredni związek z realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi i stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF.
17.W skład kosztów osobowych, o których mowa we wniosku, dotyczących pracowników prototypowni realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, wchodzą również przykładowo wynagrodzenia za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności w pracy, jednakże Spółka nie zamierza odliczać tego typu kosztów w ramach tzw. ulgi na prace badawczo-rozwojowe.
18.– 20 Wnioskodawca wskazał, że pracownicy prototypowni nie są zatrudnieni w oparciu o umowę zalecenie i umowę o dzieło.
21.Wszystkie przedstawione w opisie stanu faktycznego materiały i komponenty (surowce) będące przedmiotem pytania są wykorzystywane przez Spółkę bezpośrednio w związku z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi oraz są wykorzystywane wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej i wyłącznie takie materiały i komponenty (surowce) będą uwzględniane w ramach kosztów kwalifikowanych.
22.Spółka wykorzystuje w prototypowni w szczególności następujące środki trwałe, bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową, od których naliczane są odpisy amortyzacyjne:
(i) praski do zaciskania końcówek,
(ii) zgrzewarki do przewodów oraz
(iii) skręcarki do przewodów.
Ponadto Spółka wykorzystuje w ramach przygotowywania prototypów również prasy do cięcia przewodów, które poza wspomnianą działalnością badawczo-rozwojową wykorzystywane są również w ramach regularnej produkcji wyrobów.
23.Wnioskodawca wskazał, że wyszczególnione w pkt. 22 powyżej środki trwałe bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową (tj. praski do zaciskania końcówek, zgrzewarki do przewodów oraz skręcarki do przewodów) wykorzystywane są przez Spółkę w całości tylko do działalności badawczo-rozwojowej.
W przypadku pras do cięcia przewodów, wykorzystywanych również w ramach regularnej produkcji, Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na ich wykorzystanie w działalności badawczo-rozwojowej (ustalonej w oparciu o posiadane dane ewidencyjne).
24.Wytwarzanie przez Spółkę prototypów nowych wyrobów (tj. nowych rodzajów (…)) nie jest etapem produkcji próbnej nowego produktu (rozumianym jako etap rozruchu technologicznego produkcji nie wymagający dalszych prac projektowo konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem produkcji nowego produktu powstałego w wyniku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych) lecz stanowi etap wcześniejszy w stosunku do etapu produkcji próbnej.
Pytania
Czy Spółka może dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych wskazanych w opisie stanu faktycznego kosztów związanych z wytwarzaniem prototypów jako tzw. kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisu art. 18d ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Spółki wskazane w uzupełnionym opisie stanu faktycznego koszty związane z wytwarzaniem prototypów mogą zostać rozliczone na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych jako tzw. koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisu art. 18d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: ustawa o CIT) (w stanie prawnym obowiązującym od 01.10.2018 r.), tzn. mogą zostać odliczone w określonej przepisami wysokości od podstawy opodatkowania w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym zostały poniesione.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z postanowieniami art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik odlicza od podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodów koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Zgodnie z definicją działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, oznacza ona działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Powyższa definicja wskazuje następujące cechy, którymi musi charakteryzować się wykonywana przez podatnika działalność, aby mogła być uznana za działalność badawczo-rozwojową:
‒musi być twórcza;
‒podejmowana w sposób systematyczny;
‒musi obejmować jedną z dwóch kategorii czynności - badania naukowe lub prace rozwojowe;
‒musi być podejmowana w określonym celu, jakim jest zwiększenie oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Termin "twórczy" oznacza tworzenie czegoś nowego. Ustawa o CIT nie precyzuje, co ma być wynikiem procesu twórczego, dlatego można przyjąć, że może to być produkt, materiał, usługa, narzędzie, czy też receptura albo program. Pojęcie "systematyczny” oznacza robiący coś regularnie, starannie, w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, czy też harmonogramu. Należy przez to rozumieć nie tylko bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych rozpoczętych w przeszłości, ale także rozpoczęcie działalności w tym zakresie, przy założeniu, że podatnik w przyszłości planuje wykonywać tego rodzaju prace, z kolei prace te powinny cechować się stosowaną regularnością.
Definicja prac badawczo-rozwojowych składa się z dwóch autonomicznych pojęć, jakimi są "prace rozwojowe" oraz "badania naukowe".
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, za badania naukowe uważa się (poprzez odpowiednie odniesienie do definicji zawartych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce):
‒badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
‒badania aplikacyjne - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenia do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei prace rozwojowe oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie, wykorzystanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W ocenie Spółki działalność polegająca na wytwarzaniu prototypów nowych wyrobów mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej. Prototypy stanowią bowiem niezbędny element prac nad przygotowaniem finalnego, nowego wyrobu; są naturalnym etapem procesu łączenia wiedzy i umiejętności dla celów opracowania nowego produktu. Wyniki analiz przeprowadzanych na prototypach służą do weryfikacji zdatności wyrobu gotowego oraz optymalizacji procesu jego wytwarzania. Działalność polegająca na budowie prototypów ma zatem charakter twórczy, jest prowadzona w sposób systematyczny, mieści się w kategorii prac rozwojowych i jest podejmowana w celu wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Kategorie kosztów kwalifikowanych określone są w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT. Kosztami kwalifikowanymi są m.in.:
a)wynagrodzenia oraz składki pracodawcy w zakresie umów o pracę pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową - w zakresie, w jakim czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT);
b)koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT).
Oznacza to, że aby dany wydatek mógł stanowić koszt kwalifikowany, musi on spełniać łącznie dwa warunki:
‒być poniesionym na działalność badawczo-rozwojową oraz
‒mieścić się we wskazanym powyżej katalogu.
W ocenie Spółki w wypadku wytwarzanych przez nią prototypów oba te warunki są spełnione. Nie ulega również wątpliwości, że pracownicy prototypowni, którzy zajmują się wytwarzaniem prototypów są pracownikami zaangażowanymi w działalność badawczo-rozwojową Spółki. Bez ich zaangażowania nie doszłoby bowiem do wytworzenia prototypów.
Możliwość ujęcia w kosztach kwalifikowanych kosztów związanych z tworzeniem prototypów nowych wyrobów została potwierdzona szeregiem interpretacji indywidualnych, przykładowo w interpretacji z dnia 6 października 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0111-KDIB1-3.4010.364.2020.1.JKU. W wydawanych interpretacjach indywidualnych podkreśla się, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Dla możliwości rozliczania kosztów związanych z tworzeniem prototypów jako kosztów kwalifikowanych bez znaczenia pozostaje przy tym fakt późniejszej (tj. dokonanej po wytworzeniu) sprzedaży prototypów. Późniejsza sprzedaż nie zmienia bowiem faktu, iż wskazane powyżej koszty wytworzenia prototypów zostały poniesione w zakresie bezpośrednio związanym z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową. Podobne stanowisko prezentowane jest w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 21 lutego 2020 r., Znak: 0112-KDIL2-2.4011.154.2019.1 JM, wskazuje się, że „Zgodnie z brzmieniem art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Zatem konstrukcja tego przepisu pozwala również na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu) niezbędnych do wytworzenia prototypu, a zatem także surowców i materiałów zużywanych do wytworzenia prototypu, nawet jeżeli zostaną one późnią sprzedane klientowi docelowemu. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową". Chociaż interpretacja ta wydana jest na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, to identyczne wnioski wysnuć można na gruncie przepisów stawy o CIT.
Finalnie, jak wskazano, Spółka ewidencjonuje zarówno koszty wynagrodzeń i składek pracodawcy, jak i koszty zużycia materiałów w sposób, który umożliwia odpowiednią kalkulację wysokości kosztów kwalifikowanych.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy CIT rozliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej polega na tym, że podatnik odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, wartość tych kosztów. Wobec powyższego rozliczenie kosztów kwalifikowanych powinno nastąpić w rozliczeniu CIT za rok podatkowy, w którym koszty te zostały poniesione.
W piśmie z 18 stycznia 2023 r. Wnioskodawca uzupełnił stanowisko w sprawie.
W uzupełnieniu stanowiska w przedmiotowej Wnioskodawca poinformował, że koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w toku realizacji opisanych prac B+R dokonywane są na podstawie artykułu 18d ust.3 updop.
Tym samym, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych wyłącznie do prac badawczo rozwojowych stanowią w całości koszt kwalifikowany w myśl wyżej wymienionego przepisu.
Dodatkowo Spółka poinformowała, że w przypadku środków trwałych, tj. prasy do cięcia przewodów, która wykorzystywana jest również poza działalnością badawczo-rozwojową koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w części w jakiej ta maszyna będzie służyć do działalności B+R.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right