Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.948.2022.1.MZ
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 11 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą X, jako Zleceniobiorca świadczy Pani usługi kompletacji w konkretnym wskazanym przez Zleceniodawcę - firmę Y miejscu: magazyn Zleceniodawcy w ... na warunkach opisanych w umowie oraz regulaminie obiektu udostępnionym przez Zleceniodawcę organizującego proces logistyczny towarów w handlu hurtowym.
Świadczone przez Panią usługi kompletacji towaru wpisują się w zakres klasyfikacji PKWiU 46.90.10.0, w ten sposób, że stanowią precyzyjny i nierozerwalny element w procesie działalności usługowej w zakresie handlu hurtownika (Y) oraz posiadają specyficzny charakter polegający na nierozerwalnym związku z łańcuchem czynności wykonywanych przez hurtownika. Prowadzona przez Panią działalność nie jest wspomagająca, tylko warunkująca sprzedaż towaru. Wykonywane czynności obejmują podstawowe w zakresie handlu hurtowego usługi m.in. dzielenie na mniejsze partie, przepakowywanie towaru należącego do hurtownika w celu dystrybucji w mniejszych partiach.
Funkcjonuje Pani, jako ciąg procesu handlu hurtowego - ostatnie ogniwo Zleceniodawcy, czyli organizatora całego procesu sprzedaży hurtowej i dystrybucji. Zatrudnia Pani pracowników, którzy pracują u niego tylko w ramach tej usługi. Pani firma jest skonfigurowana wyłącznie pod jednego odbiorcę - firmę Y. Nie wykorzystuje Pani do swojej pracy żadnych zgrzewarek, a także innych narzędzi służących automatyzacji pakowania produktów, nie pakuje Pani produktów żywnościowych, tzn. nie przesypuje z większych opakowań do mniejszych, nie rozpakowuje trwale zapakowanych. Pracuje Pani na towarach już prawidłowo spakowanych - faktycznie wykonywane przez Panią usługi to dzielenie na mniejsze partie i przepakowywanie towarów w celu dystrybucji w mniejszych partiach, sklasyfikowane w PKD 46.90.Z. Dzieli Pani na mniejsze partie wyjmując z kartonów i przepakowuje towary w celu dystrybucji w mniejszych partiach. Świadczy Pani, zgodnie z treścią na fakturze, usługę kompletacji, która jest składową sprzedaży bez przetwarzania obejmującą podstawowe czynności związane z handlem hurtowym, tzn. dzielenie na mniejsze partie i przepakowywanie towarów w celu dystrybucji w mniejszych partiach i przekazanie ich do uzgodnionego miejsca w magazynie. Sposób i zasady wykonania usługi są precyzyjnie uregulowane. Sposób funkcjonowania Pani firmy precyzyjnie określają zasady funkcjonujące w firmie Y w zakresie wykonywania czynności związanych i nierozerwalnych z handlem w zakresie usług kompletacji świadczonych wyłącznie w sposób przez nią wymagany.
W związku z powyższym nie wykonuje Pani czynności objętych PKD 82.92.Z:
82.92.Z - Działalność związana z pakowaniem.
Podklasa ta obejmuje działalność związaną z pakowaniem wykonywaną na zlecenie, nawet z zastosowaniem technik zautomatyzowanych:
·butelkowanie płynów, włączając napoje,
·pakowanie żywności,
·pakowanie przedmiotów stałych (w folię termokurczliwą, owijanie folią, itp.),
·pakowanie wyrobów farmaceutycznych,
·etykietowanie, stemplowanie i nadrukowywanie,
·pakowanie paczek i prezentów.
Podklasa ta nie obejmuje:
·produkcji napojów bezalkoholowych i wody mineralnej sklasyfikowanej w 11.07.Z,
·pakowania związanego z transportem, sklasyfikowanego 52.29.A, 52.29.B.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługę kompletacji, która jest składową sprzedaży bez przetwarzania, obejmującą podstawowe czynności związane z handlem hurtowym, tzn. dzielenie na mniejsze partie i przepakowywanie towarów w celu dystrybucji w mniejszych partiach i następnie przekazanie ich do uzgodnionego miejsca w magazynie sklasyfikowane w PKWiU 46.90.10.0. Usługi te objęte są stawką 3% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Działalność gospodarczą prowadzi Pani od ... października 2010 r. Działalność opodatkowana była w 2021 r. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W 2022 r. przychody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 3%. Nie uzyskuje Pani przychodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu. Wniosek dotyczy roku podatkowego 2021 oraz 2022.
Oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych złożyła Pani przy rozpoczęciu działalności gospodarczej.
W roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym opodatkowuje Pani swoją działalność w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskała Pani przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. W żadnym roku podatkowym przychody nie przekroczyły 2 000 000 euro. W odniesieniu do Pani działalności nie mają zastosowania wyłączenia z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Świadczone przez Panią usługi sklasyfikowane są pod symbolem klasyfikacji statystycznej według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 46.90.10.0. Wykonywane przez Panią usługi w ramach działalności gospodarczej nie są usługami pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1). Prowadzona działalność spełnia warunki definicji działalności usługowej w zakresie handlu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W wyniku podjętych czynności nie dochodzi do przetworzenia nabytych uprzednio rzeczy (towarów), a rzeczy te (towary) przeznaczone do dalszej odsprzedaży traktowane będą jako towary - odpowiadające definicji zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pytanie
Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym do opisanej działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 46.90.10.0, może Pani stosować stawkę ryczałtu ewidencjonowanego 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pani stanowisko w sprawie
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługę kompletacji, która jest elementem sprzedaży bez przetwarzania obejmującą podstawowe czynności związane z handlem hurtowym, tzn. dzielenie na mniejsze partie i przepakowywanie towarów w celu dystrybucji w mniejszych partiach i następnie przekazanie ich do uzgodnionego miejsca w magazynie, sklasyfikowaną w PKWiU 46.90.10.0. Usługi te objęte są stawką ryczałtu 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wskazuje Pani, że nie wykonuje usług związanych z pakowaniem objętych symbolem PKWiU 82.92.10.0.
Ponadto w stosunku do Pani nie zostały spełnione przesłanki negatywne określone w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a jednocześnie prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ww. ustawy pozwala twierdzić, że przepis ten powinien być traktowany jako przepis szczególny w odniesieniu do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) tej ustawy (odnoszący się do przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, opodatkowany 8,5% stawką zryczałtowanego podatku). W szczególności, że 8,5% zryczałtowany podatek ma zastosowanie do przychodu z działalności usługowej z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (czyli także z zastrzeżeniem pkt 7 lit. b), w którym mowa o działalności usługowej w zakresie handlu).
Brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pozwala twierdzić, że przepis ten powinien być traktowany jako przepis szczególny również w odniesieniu do art. 12 ust. 1 pkt. 2 lit. v) ww. ustawy, w którym mowa o świadczeniu usług związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowanej (PKWiU 82.9).
Ponadto ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne określa w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b), że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% dla działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem punktu 2 i 3. Określone działalności punktu 2 i 3 to pośrednictwo w sprzedaży hurtowej (PKWiU 46.1) oraz usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Działalność prowadzona przez Panią nie zawiera się w podanych punktach 2 i 3.
Wobec powyższego, dla działalności usługowej w zakresie handlu, polegającej na usługach kompletacji, będących składową sprzedaży bez przetwarzania, stanowiącej podstawowe czynności związane z handlem hurtowym sklasyfikowanej w PKWiU 46.90.10.0, prawidłowe jest stosowanie stawki 3% zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 2ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) cyt. ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Natomiast art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) tejże ustawy stanowi, że
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU 46.1).
Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. v) ww. ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów m.in. ze świadczenia usług związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowanej (PKWiU 82.9).
W treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r. poz. 2453 z 2018 r. poz. 2440 z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:
wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Natomiast, stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie działalności usługowej w zakresie handlu oznacza - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
Przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że:
-w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi kompletacji w konkretnym wskazanym przez Zleceniodawcę miejscu na warunkach opisanych w umowie oraz regulaminie obiektu udostępnionym przez Zleceniodawcę organizującego proces logistyczny towarów w handlu hurtowym;
-świadczone przez Panią usługi kompletacji towaru, Pani zdaniem, wpisują się w zakres klasyfikacji PKWiU 46.90.10.0, w ten sposób, że stanowią precyzyjny i nierozerwalny element w procesie działalności usługowej w zakresie handlu hurtownika oraz posiadają specyficzny charakter polegający na nierozerwalnym związku z łańcuchem czynności wykonywanych przez hurtownika;
-wykonywane przez Panią czynności obejmują podstawowe w zakresie handlu hurtowego usługi m.in. dzielenie na mniejsze partie, przepakowywanie towaru należącego do hurtownika w celu dystrybucji w mniejszych partiach;
-funkcjonuje Pani, jako ciąg procesu handlu hurtowego - ostatnie ogniwo Zleceniodawcy, czyli organizatora całego procesu sprzedaży hurtowej i dystrybucji; świadczy Pani, zgodnie z treścią na fakturze, usługę kompletacji, która jest składową sprzedaży bez przetwarzania obejmującą podstawowe czynności związane z handlem hurtowym, tzn. dzielenie na mniejsze partie i przepakowywanie towarów w celu dystrybucji w mniejszych partiach;
-nie wykonuje Pani czynności objętych PKD 82.92.Z (działalność związana z pakowaniem), wykonywane przez Panią usługi nie są usługami pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1);
-oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych złożyła Pani przy rozpoczęciu działalności gospodarczej;
-w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym opodatkowuje Pani swoją działalność w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskała Pani przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro;
-w odniesieniu do Pani działalności nie mają zastosowania wyłączenia z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jeżeli chodzi o działalność usługową w zakresie handlu opodatkowaną według stawki 3% od przychodu, ustawodawca nie odwołuje się do żadnej klasyfikacji statystycznej, celem precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego tej działalności. Oznacza to, że każda działalność, która nie spełnia przesłanek zawartych w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, niezależnie czy do takiej działalności została zakwalifikowana w PKWiU, dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego nie może być uznana za działalność handlową podlegającą opodatkowaniu według stawki 3%.
Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).
Art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy precyzuje termin „towary handlowe”, zgodnie z którym towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.
Należy wskazać, że grupowanie PKWiU 46.90 obejmuje sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną. W ramach tego grupowania mieści się PKWiU 46.90.10.0 - sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że grupowanie to obejmuje sprzedaż hurtową różnych wyrobów bez określonej specjalizacji.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że z przedstawionego przez Panią opisu sprawy jednoznacznie wynika, że wykonywane przez Panią czynności obejmują usługę komplementacji towaru należącego do hurtownika. Zatem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie nabywa Pani towarów handlowych, a w konsekwencji nie dokonuje także sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów. Ponieważ ustawodawca zawarł w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 4 tej ustawy), słowniczek pojęć ustawowych nie jest dopuszczalne posługiwanie się pojęciem zdefiniowanym w tym słowniczku w innym znaczeniu niż w nim określone.
W świetle powyższego wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej nie można zakwalifikować, jako działalności usługowej w zakresie handlu zdefiniowanej w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pani działalność jest niewątpliwie działalnością usługową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Konstrukcja przepisów ustawy o ryczałcie przewiduje, że stawką bazową ryczałtu dla działalności usługowej jest stawka 8,5%, o czym jest mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, chyba że inny przepis szczególny przyporządkowuje daną, konkretną usługę do innej – wyższej, bądź niższej - stawki ryczałtu.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że jeśli nie uzyskuje Pani przychodów pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU 46.1) oraz z usług związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowanej (PKWiU 82.9), to przychód uzyskiwany ze świadczenia opisanych we wniosku usług należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, wbrew Pani twierdzeniu nie może Pani opodatkować przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej stawką ryczałtu 3%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wobec powyższego, Pani stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right