Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.837.2022.2.ZK
Czy wypłacane pracownikom zajmującym stanowiska oznaczone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego numerami 1-14, wynagrodzenie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowi koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i może podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek, z 17 listopada 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 stycznia 2023 r., które wpłynęło do tut. Organu 9 stycznia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka stała się podatnikiem podatku CIT od 1 stycznia 2021 r.
Spółka prowadzi działalność w zakresie automatyki przemysłowej, programowania (…), robotyki, systemów wizualizacji (…), systemów wizyjnych, systemów klasy (…), (…), itp. Najważniejszymi obszarami działania firmy są branża (…) i (…). Spółka specjalizuje się w projektowaniu, realizacji oraz integracji systemów (…), a także komputerowych systemów (…). W ramach Spółki tworzone są innowacyjne systemy (…), zautomatyzowane maszyny specjalne i prototypy maszyn, stanowiska pracy ręcznej oraz inne rozwiązania oparte na automatyce.
W ramach swojej działalności Spółka, w większości na zlecenia klientów, tworzy nowe systemy, maszyny (w tym prototypy) i produkty, kładąc przy tym nacisk na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i koncepcji ułatwiających pracę przy seryjnej produkcji różnego rodzaju produktów. Celem działalności badawczo-rozwojowej Spółki jest opracowywanie i rozwijanie unikalnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, przy pomocy nowoczesnego parku maszynowego w siedzibie firmy, dostępnych środowisk programistycznych oraz innowacyjnych technologii informatycznych i inżynieryjnych.
Spółka realizuje projekty o charakterze badawczo-rozwojowym, które dotyczą innowacji systemowych oraz tworzenia maszyn i prototypów. Prace rozwojowe koordynowane są w Spółce w oparciu o nowoczesne metodyki pracy. Spółka ma określony schemat postępowania, według którego planuje, realizuje i kontroluje proces rozwoju nowych rozwiązań. Plany, założenia techniczne i koncepcja danego produktu powstają już na etapie ofertowania, następnie opracowywany jest projekt, na podstawie którego następuje budowa i kolejno uruchomienie wstępne w siedzibie Spółki i uruchomienie u klienta, końcowo produkt jest również monitorowany w siedzibie klienta.
Obszar działalności rozwojowej Spółki oraz tym samym zakres aktywności pracowników powoduje, że rezultaty działań pracowników są efektem ich zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która może prowadzić do powstania m.in.:
-zaawansowanych technicznie stanowisk (…) lub (…) oraz stacji testujących produkty (w szczególności do testów (…)),
-zautomatyzowanych stacji spawających i zgrzewających,
-stacji automatyzujących produkcję,
-systemów wizyjnych,
-systemów klasy (…).
Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w Spółce w ramach trzech pionów: Pionu (…) Maszyn, Pionu (…) oraz Pionu (…). Następnie wyniki prac tych działów (oraz działów wspomagających) prowadzą do wytworzenia systemów, maszyn i innych produktów dostarczanych przez Spółkę na rynek polski oraz rynki zagraniczne. Produkcja innowacyjnych produktów Spółki odbywa się zatem w ramach wspólnej pracy jej działów, przede wszystkim działów realizujących prace badawczo-rozwojowe.
Specjaliści zatrudnieni przez Spółkę, swoją pracę wykonują w środowisku infrastruktury obejmującej specjalistyczny sprzęt wytyczający standardy w dziedzinie automatyki i robotyki (zarówno sprzęt inżynieryjny, jak i komputerowy, w tym oprogramowania).
Ze struktury zatrudnienia w Spółce, Wnioskodawca zamierza wyselekcjonować grupy pracowników, które planuje uwzględnić w kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT. Dla tego celu wyodrębniono następujące stanowiska pracownicze:
1. Starszy Projektant Elektryk - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania instalacji elektrycznych i systemów sterowania w oparciu o oprogramowanie (...). Dba o zgodność powykonawczej dokumentacji elektrycznej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów i standardów. Zajmuje się również przygotowaniem wkładu technicznego przy wycenach do ofert z branży elektrycznej/automatyki. Nadzoruje prace nowych/młodych projektantów oraz przeprowadza ich szkolenia. Posługuje się oprogramowaniem (...) oraz (...), a ponadto posiada kompetencje w zakresie doboru aparatury kontrolno-pomiarowej (AKP) oraz obliczania obciążalności obwodów elektrycznych.
2. Młodszy Projektant Elektryk/Projektant Elektryk - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania instalacji elektrycznych i systemów sterowania w oparciu o oprogramowanie (...) pod nadzorem Specjalisty. Wykonuje prace montażowe elektryczne i uczestniczy w uruchomieniach maszyn i instalacji u klienta końcowego. Dba o zgodność powykonawczej dokumentacji elektrycznej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów i standardów. Ponadto posiada kompetencje w zakresie czytania dokumentacji technicznej oraz schematów elektrycznych.
3. Starszy Elektryk/Elektryk/Młodszy Elektryk - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie wykonywania prac montażowych elektrycznych. Uczestniczy w uruchomieniach maszyn i instalacji u klienta końcowego. Dba o zgodność powykonawczej dokumentacji elektrycznej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów i standardów. Ponadto, pracownik na tym stanowisku powinien posiadać podstawową znajomość oprogramowania (...) celem wykorzystywania jej przy projektowaniu instalacji elektrycznych i systemów sterowania.
4. Starszy Konstruktor Mechanik/Konstruktor Mechanik/Młodszy Konstruktor Mechanik - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania konstrukcji mechanicznych w oparciu o oprogramowanie narzędziowe (…) lub/i (…). Zajmuje się również obliczeniem wytrzymałości konstrukcji, przygotowaniem dokumentacji wykonawczej 3D oraz płaskiej. Uczestniczy w pracach rozwojowych wspomagając swoim doświadczeniem w zakresie doboru koncepcji i rozwiązań mechanicznych. Przygotowuje również wkład techniczny przy wycenach do ofert branży mechanicznej. Dba o zgodność powykonawczej dokumentacji mechanicznej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów i standardów. Szkoli nowych/młodych konstruktorów, czy też mechaników i nadzoruje ich prace.
5. Starszy Mechanik/Mechanik/Młodszy Mechanik - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie wykonywania prac montażowych mechanicznych. Uczestniczy w uruchomieniach maszyn i instalacji u klienta końcowego. Dba również o zgodność powykonawczej dokumentacji mechanicznej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów i standardów. Ponadto posiada kompetencje w zakresie czytania dokumentacji technicznej oraz rysunków mechanicznych/złożeniowych.
6. Młodszy Automatyk/Automatyk/Starszy Automatyk/Ekspert Automatyk - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie tworzenia oprogramowania dla sterowników (…)/(…). Uczestniczy w uruchomieniach maszyn i instalacji u klienta końcowego na terenie kraju i poza nim. Dba o zgodność powykonawczej dokumentacji technicznej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów i standardów. Ponadto, pracownik na tym stanowisku powinien posiadać podstawową znajomość oprogramowania do uruchamiania napędów.
W Spółce, pracownicy z grupy stanowisk Programista Automatyk mogą zajmować m.in. następujące stanowiska szczegółowe:
-Młodszy Automatyk (działanie pod nadzorem),
-Programista Automatyk,
-Starszy Automatyk,
-Ekspert Automatyk (zapewnia również wkład techniczny przy wycenie do ofert branży automatyki oraz szkoli nowych programistów/automatyków i nadzoruje ich prace).
7. Młodszy Programista - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania, zapewnienia jakości oprogramowania, tworzenia testów jednostkowych. Przeprowadza testy oraz serwis tworzonych aplikacji. W ramach prowadzonych prac rozwojowych bierze udział we wdrożeniach. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Ponadto, tworzy dokumentację techniczną.
8. Programista - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania aplikacji. Zajmuje się również tworzeniem i rozwojem oprogramowania, zapewnieniem jakości oprogramowania, tworzeniem testów jednostkowych. Przeprowadza testy oraz serwis aplikacji i systemów. W ramach prowadzonych prac rozwojowych bierze udział we wdrożeniach. Tworzy dokumentację techniczną i projektową oraz opisy merytoryczne (techniczne) do ofert, ponadto prowadzi szkolenia w zakresie realizowanych projektów. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Wspiera również merytorycznie pozostałe działy projektowe firmy.
9. Starszy Programista - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania aplikacji i systemów oraz tworzenia założeń do projektów. Zajmuje się również tworzeniem i rozwojem oprogramowania, zapewnieniem jakości oprogramowania, tworzeniem testów jednostkowych. Przeprowadza testy oraz serwis aplikacji i systemów. Tworzy dokumentację techniczną i projektową oraz opisy merytoryczne (techniczne) do ofert, ponadto prowadzi szkolenia w zakresie realizowanych projektów. Jeśli jest to niezbędne, w ramach prowadzonych prac rozwojowych, bierze udział we wdrożeniach. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Odpowiedzialny jest również za przydział zadań technicznych w nadzorowanych projektach zespołowych, koordynację zadań w projektach zespołowych, zarządzanie zespołem programistów, raportowanie postępu prac zespołu. Wspiera również merytorycznie pozostałe działy projektowe firmy.
10.Młodszy Programista (...) - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania, zapewnienia jakości oprogramowania, tworzenia testów jednostkowych. Przeprowadza testy oraz serwis aplikacji i systemów. W ramach prowadzonych prac rozwojowych bierze udział we wdrożeniach. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Wspiera również merytorycznie pozostałe działy projektowe firmy.
11.Programista (...) - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania, zapewnienia jakości oprogramowania, tworzenia testów jednostkowych. Przeprowadza testy oraz serwis aplikacji i systemów. W ramach prowadzonych prac rozwojowych bierze udział we wdrożeniach. Tworzy dokumentację techniczną oraz opisy merytoryczne (techniczne) do ofert, ponadto prowadzi szkolenia w zakresie realizowanych projektów. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Wspiera również merytorycznie pozostałe działy projektowe firmy.
12.Starszy Programista (...) - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania aplikacji i systemów oraz tworzenia założeń do projektów. Zajmuje się również tworzeniem i rozwojem oprogramowania, zapewnieniem jakości oprogramowania, tworzeniem testów jednostkowych. Przeprowadza testy oraz serwis aplikacji i systemów. Tworzy dokumentację techniczną oraz opisy merytoryczne (techniczne) do ofert, ponadto prowadzi szkolenia w zakresie realizowanych projektów. W ramach prowadzonych prac rozwojowych bierze udział we wdrożeniach. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Odpowiedzialny jest również za koordynację zadań w projektach zespołowych oraz wsparcie merytoryczne pozostałych działów projektowych firmy.
13.Architekt aplikacji - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie projektowania aplikacji i systemów. Zajmuje się również tworzeniem i rozwojem oprogramowania, zapewnieniem jakości oprogramowania, tworzeniem testów jednostkowych. Tworzy również architektury systemu (...)/(...) oraz standard oprogramowania (...)/(...) w postaci szablonów i fragmentów kodów, które będą przekazane zespołowi projektowemu na etapie rozpoczęcia wdrożenia. Przeprowadza testy oraz serwis aplikacji i systemów. Tworzy dokumentację techniczną oraz opisy merytoryczne (techniczne) do ofert, ponadto prowadzi szkolenia w zakresie realizowanych projektów. W ramach prowadzonych prac rozwojowych bierze udział we wdrożeniach. Bierze również udział w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Podczas procesu ofertowania nadzoruje techniczny zakres oferty. Odpowiedzialny jest również za koordynację zadań w projektach zespołowych, prowadzi nadzór nad tworzeniem dokumentacji projektowej w trakcie trwania projektu, a także odpowiedzialny jest za jej zatwierdzenie po zakończeniu projektu. Wspiera również merytorycznie pozostałe działy projektowe firmy.
14.Koordynator Projektu/Project Manager - odpowiedzialny jest za prace rozwojowe w zakresie tworzenia dokumentacji projektowej, weryfikację opisów merytorycznych (technicznych) do ofert, tworzenie harmonogramów projektów w Microsoft Project z wykorzystaniem wykresów Gantt oraz tworzenie raportów kosztowych oraz zakupowych. Zajmuje się również kontaktem z klientami oraz z zespołem, koordynuje prace podległego zespołu. Bierze udział w spotkaniach Sprzedażowych oraz Realizacyjnych, w wewnętrznych spotkaniach projektowych oraz w spotkaniach technicznych z klientami i dostawcami, uczestniczy również w wyjazdach służbowych na terenie Europy. Dba o realizację kontraktów zgodnie z zamówionym zakresem oraz tworzy Listy Otwartych Punktów dla realizowanych projektów. Zajmuje się również realizacją planu obrotu i zysku na ustalonym poziomie. Zapewnia również wsparcie merytoryczne dla pozostałych działów projektowych firmy.
W Spółce, pracownicy z grupy stanowisk Koordynator Projektu mogą zajmować m.in. następujące stanowiska szczegółowe:
-Młodszy Koordynator Projektu,
-Koordynator Projektu,
-Project Manager (odpowiedzialny jest dodatkowo za dbałość o utrzymywanie powierzonych budżetów na założonych poziomach).
Bez względu na daną specjalizację, wszystkie powyższe osoby wymienione w pkt 1-14 zatrudnione są w pionach Spółki realizujących przede wszystkim prace badawczo-rozwojowe i odpowiedzialne są za wykonywanie różnych czynności o charakterze twórczym (zazwyczaj w celu wytworzenia systemu, maszyny/jej prototypu, bądź też oprogramowania), obejmujących prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w produktach oferowanych przez Spółkę.
Wnioskodawca zastrzega, że w przyszłości nazwy poszczególnych stanowisk mogą ulec zmianie, jednakże zakres wykonywanych obowiązków i specyfika wykonywanej pracy przez pracowników na nie ulegnie zmianie (zakres obowiązków może jedynie zostać przesunięty z jednego stanowiska na drugie).
Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że przedstawiona powyżej struktura obejmuje wyłącznie stanowiska zajmujące się realizacją prac badawczo-rozwojowych. W Spółce funkcjonują również osoby na innych stanowiskach, przykładowo w działach wsparcia ogólnego, takie jak księgowość czy dział kadr. Osoby zajmujące stanowiska w tych działach, choć częściowo wspierają strukturę zajmującą się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, nie są przypisane bezpośrednio do tej strefy działalności, stad takie rodzaje stanowisk nie są przedmiotem niniejszego wniosku. Innymi słowy, niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie stanowisk dedykowanych bezpośrednio działalności rozwojowej Spółki, wyodrębnionych z całej struktury zatrudnienia Spółki.
Wnioskodawca zaznacza, że jednocześnie z niniejszym wnioskiem składa również wniosek w zakresie m.in. stwierdzenia, czy prowadzona przez Spółkę działalność może zostać uznana za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu Ustawy CIT. W konsekwencji, Wnioskodawca prosi o założenie przy wydawaniu interpretacji indywidualnej w odpowiedzi na niniejszy wniosek, że Wnioskodawca ma prawo do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową uregulowanej w art. 18d Ustawy o CIT, a koszty, które są przedmiotem wniosku dotyczą wyłącznie działalności badawczo-rozwojowej.
Końcowo Wnioskodawca zaznacza, że:
- Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
- Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT;
- na moment składania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 706 ze zm.), niemniej rozważa wystąpienie o ustanowienie takiego statusu dla Spółki;
- jako podatnik prowadzący działalność badawczo-rozwojową, który zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d Ustawy CIT, wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej;
- pokrywa koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych ze środków własnych, które nie są/nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (w przeciwnym razie Spółka dokona odpowiednich korekt);
- ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.
Pismem z 5 stycznia 2023 roku uzupełniono opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:
1)Koszty wynagrodzeń stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa PIT”). Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 12 ust. 1 Ustawy PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
2)Zgodnie z regulaminem wynagradzania funkcjonującym w Spółce, pracownikom Spółki przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, określone w umowie o pracę, wynikające z przyznanej kategorii zaszeregowania w ramach danych stanowisk pracy oraz inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze.
Poza wynagrodzeniem zasadniczym, pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy w Spółce mogą przysługiwać określone dodatki do płac:
1. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych - przyznawane na podstawie art. 1511 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: „k.p.”), w przypadku, gdy pracownik nie zgłosił wniosku o udzielenie mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy;
2. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy, tj. w niedziele i święta - pracownikowi za każdą godzinę pracy wykonywanej w normalnym czasie pracy w niedziele i święta przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego wynikającej z jego osobistego zaszeregowania;
3. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej — pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje - oprócz wynagrodzenia wynikającego ze stawki zasadniczej - dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej;
4. Wynagrodzenie za czas dyżuru pełnionego przez pracownika w miejscu pracy, poza normalnymi godzinami pracy - pracownikowi za czas dyżuru pełnionego w miejscu pracy poza normalnymi godzinami, przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką miesięczną lub godzinową;
5. Wynagrodzenie za czas urlopu - zgodnie z art. 172 zdanie pierwsze k.p., za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował;
6. Ekwiwalent za urlop — ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 k.p. w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent urlopowy wypłacany jest pracownikom wyłącznie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy;
7. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy - świadczenia przysługujące pracownikom w okresie czasowej niezdolności do pracy wypłacane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Zgodnie z regulacją art. 92 k.p., Spółka, jako pracodawca, ma obowiązek wypłacania pracownikom wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - wskutek wyżej wskazanych chorób i innych wyżej wskazanych powodów niezdolności do pracy. Za okres niezdolności pracownika do pracy przekraczający wskazane wyżej terminy, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego finansowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: „ZUS”). Zasiłek ten faktycznie jest wypłacany przez Spółkę, a następnie potrącany ze zobowiązaniem Spółki z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS, w przeciwieństwie do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, nie jest jednak traktowany jako przychody ze stosunku pracy.
8. Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej - pracownikowi za czas podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową w wysokości i na warunkach określonych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Zgodnie z art. 775 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
9. Premie i nagrody - pracownikom za ich wyjątkowe wypełnianie obowiązków, okazywanie inicjatywy w pracy oraz wysokiej produktywności oraz jakości ich pracy mogą zostać przydzielone premie i nagrody, jako dodatek do wynagrodzenia. W Regulaminie Wynagradzania wyodrębniono m.in. premie motywacyjne:
-przyznawane przez kierownika działu za zaangażowanie i wkład w realizację bieżących kontraktów (premie te mają w pełni charakter dyskrecjonalny i decyzja o ich przyznaniu należy do pracodawcy),
-uzależnione od stopnia wykonania planu z Karty Celów Indywidualnych (cele finansowe i cele niefinansowe).
Wszystkie wymienione wyżej składniki wynagrodzenia traktowane są jako przychody podatkowe pracowników ze stosunku pracy i jako takie wykazywane są w składanych deklaracjach podatkowych. Innymi słowy, wszystkie elementy będące przedmiotem niniejszego wniosku traktowane są jako przychody pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT i wliczane są do podstawy opodatkowania pracowników, chyba że objęte są zwolnieniem z opodatkowania.
Ze względu na traktowanie wszystkich świadczeń jako przychodu osób zatrudnionych w Spółce, od większości z nich odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Składki te nie są odprowadzane tylko w przypadkach, w których przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania.
Intencją Spółki nie jest jednak objęcie pytaniem wskazanym we wniosku o wydanie interpretacji wynagrodzenia za czas urlopu oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
Odpowiadając na pytanie Organu w skład wynagrodzeń objętych pytaniem Spółki wchodzą następujące elementy:
1.wynagrodzenie zasadnicze,
2.dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych,
3.dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy, tj. w niedziele i święta,
4.dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
5.wynagrodzenie za czas dyżuru pełnionego przez pracownika w miejscu pracy, poza normalnymi godzinami pracy,
6.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
7.diety i inne należności z tytułu podróży służbowej,
8.premie i nagrody.
3)W skład wynagrodzeń objętych pytaniem Spółki nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika.
Pytanie
Czy wypłacane pracownikom zajmującym stanowiska oznaczone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego numerami 1-14, wynagrodzenie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowi koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i może podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane pracownikom zajmującym stanowiska oznaczone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego numerami 1-14, wynagrodzenie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowi koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i może podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.
Uzasadnienie stanowiska Spółki
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a Ustawy CIT w punkcie 26, zgodnie z którym działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 Ustawy o PSWiN, badania naukowe są działalnością obejmującą:
1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy o PSWiN.
W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy o PSWiN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT, uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
W konsekwencji, aby wspomniane odliczenie mogło mieć zastosowanie, koszty uzyskania przychodów muszą być poniesione na działalność badawczo-rozwojową oraz stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „Ustawa PIT”), do którego odnosi się przytoczony art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Co przy tym istotne, ustawodawca wprowadził wyłącznie trzy warunki uznania kosztów pracowniczych za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo-rozwojowej:
-koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy,
-koszty te muszą stanowić dla pracowników należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT, oraz
-koszty muszą dotyczyć pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową podatnika.
Niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie trzeciego z wymienionych wyżej kryteriów, tj. możliwości uznania pracowników Spółki za osoby realizujące działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości zaliczenia wydatków na wynagrodzenia tych pracowników do kosztów kwalifikowanych.
Jak zostało wspomniane w stanie faktycznym, Spółka prowadzi działalność w zakresie automatyki przemysłowej, programowania (…), robotyki, systemów wizualizacji (...), systemów wizyjnych, systemów klasy (...), informatyki przemysłowej, zbierania i archiwizowania danych, itp. Najważniejszymi obszarami działania firmy są branża motoryzacyjna, spożywcza i AGD. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, realizacji oraz (…), a także komputerowych systemów (…). W ramach Spółki tworzone są innowacyjne systemy sterowania, zautomatyzowane maszyny specjalne i prototypy maszyn, stanowiska pracy ręcznej oraz inne rozwiązania oparte na automatyce.
W ramach swojej działalności Spółka, w większości na zlecenia klientów, tworzy nowe systemy, maszyny (w tym prototypy) i produkty, kładąc przy tym nacisk na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i koncepcji ułatwiających pracę przy seryjnej produkcji różnego rodzaju produktów. Celem działalności badawczo-rozwojowej Spółki jest opracowywanie i rozwijanie unikalnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, przy pomocy nowoczesnego parku maszynowego w siedzibie firmy, dostępnych środowisk programistycznych oraz innowacyjnych technologii informatycznych i inżynieryjnych.
Spółka realizuje projekty o charakterze badawczo-rozwojowym, które dotyczą innowacji systemowych oraz tworzenia maszyn i prototypów. Prace rozwojowe koordynowane są w Spółce w oparciu o nowoczesne metodyki pracy. Spółka ma określony schemat postępowania, według którego planuje, realizuje i kontroluje proces rozwoju nowych rozwiązań. Plany, założenia techniczne i koncepcja danego produktu powstają już na etapie ofertowania, następnie opracowywany jest projekt, na podstawie którego następuje budowa i kolejno uruchomienie wstępne w siedzibie Spółki i uruchomienie u klienta, końcowo produkt jest również monitorowany w siedzibie klienta.
Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w Spółce w ramach trzech pionów: Pionu (…), Pionu (…) oraz Pionu (…). Następnie wyniki prac tych działów (oraz działów wspomagających) prowadzą do wytworzenia systemów, maszyn i innych produktów dostarczanych przez Spółkę na rynek polski oraz rynki zagraniczne. Produkcja innowacyjnych produktów Spółki odbywa się zatem w ramach wspólnej pracy jej działów, przede wszystkim działów realizujących prace badawczo-rozwojowe.
W celu realizacji zadań działów prowadzących prace badawczo-rozwojowe w Spółce, zatrudniani są w niej wysokiej klasy specjaliści, a wśród nich m.in. Starszy Projektant Elektryk, Projektant Elektryk, Młodszy Projektant Elektryk, Starszy Elektryk, Elektryk, Młodszy Elektryk, Starszy Konstruktor Mechanik, Konstruktor Mechanik, Młodszy Konstruktor Mechanik, Starszy Mechanik, Mechanik, Młodszy Mechanik, Ekspert Automatyk, Starszy Automatyk, Automatyk, Młodszy Automatyk, Młodszy Programista, Programista, Starszy Programista, Młodszy Programista (...), Programista (...), Starszy Programista (...), Architekt (...) oraz Project Manager, Koordynator Projektu.
Obszar działalności rozwojowej Spółki oraz tym samym zakres aktywności pracowników powoduje, że rezultaty działań pracowników są efektem ich zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która może prowadzić do powstania m.in.:
-zaawansowanych technicznie stanowisk (…) lub (…) oraz stacji testujących produkty (w szczególności do testów akustycznych, szczelności, mechanicznych z pomiarem momentu obrotowego),
-zautomatyzowanych stacji spawających i zgrzewających,
-stacji automatyzujących produkcję,
Specjaliści zatrudnieni przez Spółkę, swoją pracę wykonują w środowisku infrastruktury obejmującej specjalistyczny sprzęt wytyczający standardy w dziedzinie automatyki i robotyki (zarówno sprzęt inżynieryjny, jak i komputerowy, w tym oprogramowania).
Zdaniem Wnioskodawcy, pracowników zatrudnionych bezpośrednio w strukturach, w których wykonywane są prace badawczo-rozwojowe, zajmujących ww. stanowiska (tj. m.in. Starszy Projektant Elektryk, Projektant Elektryk, Młodszy Projektant Elektryk, Starszy Elektryk, Elektryk, Młodszy Elektryk, Starszy Konstruktor Mechanik, Konstruktor Mechanik, Młodszy Konstruktor Mechanik, Starszy Mechanik, Mechanik, Młodszy Mechanik, Ekspert Automatyk, Starszy Automatyk, Automatyk, Młodszy Automatyk, Młodszy Programista, Programista, Starszy Programista, Młodszy Programista (...), Programista (...), Starszy Programista (...), Architekt (...) oraz Project Manager, Koordynator Projektu) można uznać za pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy.
Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno być wątpliwości co do tego, że osoby zatrudnione na stanowiskach z grup takich jak: Starszy Projektant Elektryk, Projektant Elektryk, Młodszy Projektant Elektryk. Starszy Elektryk, Elektryk, Młodszy Elektryk, Starszy Konstruktor Mechanik, Konstruktor Mechanik. Młodszy Konstruktor Mechanik, Starszy Mechanik, Mechanik. Młodszy Mechanik, Ekspert Automatyk, Starszy Automatyk, Automatyk, Młodszy Automatyk, Młodszy Programista, Programista, Starszy Programista, Młodszy Programista (...), Programista (...), Starszy Programista (...), Architekt (...) można uznać za pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych jest bowiem istotą ich obowiązków zawodowych. Są to pracownicy merytoryczni, dokonujący czynności takich jak tworzenie oprogramowań, projektowanie aplikacji czy też konstrukcji mechanicznych, uruchamianie nowych maszyn, itp. W ich kompetencji leżą faktyczne badania rozwojowe, skupiające się na rozwijaniu produktów Spółki. Wskazani pracownicy posiadają też autonomiczną możliwość wymyślania kolejnych produktów, maszyn, prototypów, aplikacji, czy systemów, które mogą być przedmiotem badania oraz potencjalnego rozwoju i budowy.
Osoby, których kompetencje obejmują również nadzór i kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi Spółki w działach realizujących prace badawczo-rozwojowe (tj. osoby na stanowiskach Starszy Projektant Elektryk. Starszy Elektryk, Starszy Konstruktor Mechanik, Starszy Mechanik, Ekspert Automatyk, Starszy Automatyk, Starszy Programista, Starszy Programista (...), Architekt (...)) oraz osoby koordynujące wszystkie te projekty (osoby na stanowisku Project Manager oraz Koordynator Projektu), w opinii Wnioskodawcy, również można uznać za realizujące działalność badawczo-rozwojową w Spółce. Należy bowiem mieć na uwadze, że nie jest możliwe prowadzenie jakichkolwiek prac przez duże zespoły osób bez wyznaczenia osób kierujących tymi pracami i koordynowania tak dużą ilością osób. Dla powstania efektu prac badawczo-rozwojowych w postaci określonego produktu konieczne jest kierownictwo doświadczonych pracowników merytorycznych i ich nadzór nad prawidłowym wykonaniem prac przez niższe szczeblem stanowiska pracy, nadając im jednocześnie oczekiwany kierunek. Wobec powyższego, uznać należy, że osoby na stanowiskach Starszy Projektant Elektryk, Starszy Elektryk, Starszy Konstruktor Mechanik, Starszy Mechanik, Ekspert Automatyk, Starszy Automatyk, Starszy Programista, Starszy Programista (...), Architekt (...), czy też Project Manager i Koordynator Projektu realizują konkretne rozwiązania do wykorzystania przy realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Ze względu na swoją znajomość rynku mają także wkład w kształtowanie strategii dla poszczególnych produktów. Powyższe czynności mają bezpośredni wpływ na ostateczny kształt produktu (danej maszyny czy danego oprogramowania) i wymagają uczestnictwa w pracach badawczo-rozwojowych na każdym etapie ich prowadzenia. Jest to więc bezpośredni wkład w realizację działalności badawczo-rozwojowej z poziomu kierowniczego.
Stanowisko Wnioskodawcy, co do realizacji działalności badawczo-rozwojowej przez osoby prowadzące nadzór, zajmujące stanowiska kierownicze oraz koordynujące, potwierdzają następujące interpretacje indywidualne interpretacje prawa podatkowego oraz wyroki sądów administracyjnych:
- interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2021 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.75.2021.2.APO, gdzie Organ podatkowy uznał za prawidłowe poniższe stanowisko spółki: „Wynagrodzenia Pracowników sprawujących funkcje kierownicze nad Działalnością B+R wraz z ich pochodnymi, w tym premie zadaniowe, wynagrodzenie za nadgodziny, nagrody uznaniowe, nagrody regulaminowe, koszty benefitów i świadczeń o charakterze niepieniężnym (takie jak karnety sportowe, dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej), ekwiwalentny za niewykorzystany urlop, składki PPK, nagrody jubileuszowe, odprawy zwalnianego, a także sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUS w odniesieniu do Pracowników, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na sprawowanie funkcji kierowniczych nad Działalnością B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu, stanowią Koszty kwalifikowane.”
- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 czerwca 2020 r. sygn. akt ISA/G1 1588/19: „Twórczy charakter należy (...) przypisać także osobom sprawującym nadzór i kierownictwo nad pracownikami spółki, którzy „własnoręcznie” realizują wskazane we wniosku prace B+R.”
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 maja 2019 r. znak 0111-KDIB 1-3.4010.102.2019.2JKT, wydana na rzecz spółki zatrudniającej kierownika działu konstrukcji technologii, gdzie Organ podatkowy przyznał rację spółce, że osoba ta realizuje prace badawczo-rozwojowe: „Kierownik działu konstrukcji i technologii.
Czynności wykonywane przez Kierownika działu konstrukcji i technologii związane są z kierowaniem prowadzonymi Pracami B+R oraz weryfikacją ulepszonych lub zmodyfikowanych rozwiązań zaproponowanych przez technologów/konstruktorów. Bierze on również czynny udział w opracowywaniu nowych i ulepszonych rozwiązań na zasadach analogicznych jak konstruktorzy/technolodzy. (...)
Jak zostało to przedstawione powyżej, w celu realizacji Prac B+R Spółka zatrudnia Technologów/Konstruktorów, Specjalistę ds. Technologii i Kierownika działu konstrukcji i technologii, którzy faktycznie są zaangażowani w prowadzenie Prac B+R. Ponadto, Spółka prowadzi ewidencję, na podstawie której będzie mogła wyodrębnić czas pracy poszczególnych pracowników poświęcony na działalność B+R. Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy, zdaniem Wnioskodawcy należy wskazać, że koszty poniesione na wynagrodzenia pracowników, realizujących Prace B+R, spełniają przesłankę art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT i mogą być uznane za koszty kwalifikowane w tej części w jakiej pracownicy faktycznie realizują wyżej opisane Prace B+R. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.”
- interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2019 r. znak: 0111-KDIB1-2.4010.56.2019.1.AW, gdzie Organ podatkowy uznał za prawidłowe poniższe stanowisko spółki: „Według Wnioskodawcy nie powinno być wątpliwości, iż Menedżerowie zatrudnieni są w Spółce w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Należy bowiem mieć na uwadze, że nie jest możliwe prowadzenie jakichkolwiek prac badawczo rozwojowych przez dedykowane zespoły bez wyznaczenia osób koordynujących tymi pracami. Dla powstania efektu prac badawczo- rozwojowych w postaci badań klinicznych konieczne jest odpowiednie dysponowanie czasem naukowców, co pozostaje w kompetencji Menedżerów zarządzających Działami R&D w Spółce. Menedżerowie w każdym przypadku są odpowiedzialni za podział prac w taki sposób, aby odpowiednia część badań została wykonana. Zdaniem Spółki, przy prowadzeniu innowacyjnych badań, czuwanie nad poziomem kompetencji pracowników Działów R&D i odpowiednie wykorzystanie tych kompetencji na cele konkretnych zadań, jest kluczowe dla osiągnięcia pozytywnego efektu badań klinicznych. Jest to więc bezpośredni wkład w realizację działalności badawczo-rozwojowej z poziomu kierowniczego. Wymienieni w stanie faktycznym wniosku Menedżerowie, według wewnętrznego schematu organizacyjnego Spółki, przypisani są do Centrum dedykowanego realizacji działalności badawczo- rozwojowej Spółki. Z przypisania w wewnętrznej strukturze organizacyjnej Menedżerów wynika również, że zakres ich obowiązków dotyczy w zasadzie wyłącznie realizacji działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy.”
- interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2018 r. znak 0114-KDIP2-1.4010.344.2018.2.JS, gdzie Organ podatkowy uznał za prawidłowe poniższe stanowisko spółki: „Jednostki badawczo-rozwojowe potrzebują również nadzoru kierowniczego, który w przypadku Spółki sprawowany jest przez dyrektorów i managerów z działów R&D (Applied R&D Manager). Nawet, jeśli managerowie nie angażują się bezpośrednio w prowadzenie badań (przykładowo, nie wykonują prac związanych z programowaniem), to w każdym przypadku są odpowiedzialni za podział prac w taki sposób, aby odpowiednia część badań została wykonana. Zdaniem Spółki, przy prowadzeniu innowacyjnych badań, czuwanie nad poziomem kompetencji pracowników i odpowiednie wykorzystanie tych kompetencji na cele konkretnych zadań jest kluczowe dla osiągnięcia pozytywnego efektu badań. Jest to więc bezpośredni wkład w realizację działalności badawczo-rozwojowej z poziomu kierowniczego. (...) Osoby na stanowiskach z grupy Product Manager i Portfolio Manager wobec pracowników z rodziny Applied R&D wysuwają wytyczne co do budowy produktów i procesów ich budowania, co stanowi ich rzeczywisty wkład w prace B+R. Znajomość rynku i zapotrzebowania konsumenckiego pozwala im niejednokrotnie wytyczać kierunek prowadzonych badań. Zajmują się bieżącym monitorowaniem procesów w ramach prac B+R i mogą ukierunkowywać je w stronę faktycznego rynkowego zapotrzebowania. Sugerują więc konkretne rozwiązania do wykorzystania przy realizacji działalności B+R. Ze względu na swoją znajomość tynku mają także wkład w kształtowanie strategii dla poszczególnych produktów, czy portfeli. Prowadzą stały monitoring prowadzonych prac B+R oraz postępów w realizacji produktu/portfela, aby nadać im oczekiwany kierunek. Powyższe czynności mają bezpośredni wpływ na ostateczny kształt wytwarzanych produktów/portfeli i wymagają uczestnictwa w pracach B+R na każdym etapie ich prowadzenia. Ponadto osoby te mają szeroki zakres odpowiedzialności, m.in. w zakresie wprowadzenia produktu na rynek, definiowania sposobu sprzedaży (w jaki sposób produkt będzie dostarczany na rynek, w jaki sposób będzie udostępniany odbiorcy/sprzedawany, plany sposobu sprzedaży), zajmują się też przekształcaniem gotowego efektu prac B+R na produkt gotowy do wprowadzenia na rynek. W tym celu opracowują strategie dla produktu na cele konsumenckie. Ich praca koncentruje się zatem wokół prowadzonych prac B+R oraz ich efektów. Z powyższych względów, w opinii Spółki, pracownicy tej rodziny mogą zostać uznani za realizujących prace badawczo-rozwojowe. Biorąc pod uwagę powyższe. Spółka stoi na stanowisku, że pracowników zajmujących stanowiska przyporządkowane do grup stanowisk oznaczonych w opisie stanu faktycznego numerami 1-12, można uznać za pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy. (...)
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:
- pracowników zajmujących stanowiska mieszczące się w grupach oznaczonych w opisie stanu faktycznego numerami 1-12, można uznać za pracowników realizujących działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 updop, w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 cyt. Ustawy, w tej części, w jakiej pracownicy faktycznie wykonują/bądź będą wykonywać zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych (pytanie Nr 1) - jest prawidłowe.”
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lipca 2018 r. znak 0111-KD1B1-3.4010.258.2018.1.MST, w której Organ podatkowy uznał, że wynagrodzenie za czynności takie jak kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi, zarządzanie personelem realizującym prace badawczo-rozwojowe, czy inne czynności kierownicze, będzie nadawało się do odliczenia przez spółkę na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT: „Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, Pracownicy B+R, w ramach Działalności B+R. wykonują czynności niezbędne do realizowania Działalności B+R, takie jak:
-planowanie i kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi w aspekcie technicznym w Spółce,
-zarządzanie personelem realizującym prace badawczo-rozwojowe,
-czynności kierownicze, administracyjne i biurowe, w tym rekrutacja pracowników do Działalności B+R, poświęcone jedynie realizacji prac badawczo-rozwojowych i służące wyłącznie ich celom.
Zdaniem Wnioskodawcy, czynności o charakterze jak wymienione powyżej, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, zarówno pod względem formalnym, jak materialnym (tj. faktycznym) ze względu na to, że stanowią integralną i niezbędną część działalności badawczo-rozwojowej mającej na celu rozwój oprogramowania do stanu biznesowej sprawności. (...) Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do odliczenia całości Kosztów Zatrudnienia ponoszonych na rzecz Pracowników B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:
- w części dot. wynagrodzeń za czas urlopów i innych usprawiedliwionych nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe.”
- prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2017 r. sygn. III SA/Wa 3898/16, gdzie w cytowanym fragmencie Sąd przychylił się do pozytywnej dla podatnika oceny, przedstawionej w wyżej wskazanej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:
„Poza sporem jest, że pracowników uczestniczących w pracach badawczo-rozwojowych, zajmujących stanowiska mieszczące się w grupach oznaczonych w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) numerami 1-17 i wykonujących zadania właściwe dla tych grup stanowisk, można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”
W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane pracownikom zajmującym stanowiska oznaczone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego numerami 1-14, wynagrodzenie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowi koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i może podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.
Wnioskodawca ma świadomość, że przywołane w niniejszym wniosku interpretacje indywidualne nie są dla Organu podatkowego wiążące, zostały bowiem wydane w indywidualnych sprawach innych podatników. Wnioskodawca pragnie jednak podkreślić, że ponieważ przedstawione w nich stany faktyczne oraz prawne mogą być podobne do stanu faktycznego Wnioskodawcy, to stanowić mogą one wskazówkę interpretacyjną przy rozpatrywaniu niniejszej sprawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”)
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
Stosownie do treści art. 18d ust. 5 updop,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 18d ust. 6 updop,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Z art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy updop,
3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop.,
4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy updop., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5. jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Odnosząc się do kwestii będących przedmiotem zadanego pytania, stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2647, ze zm., dalej: „updof”),
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, część dotycząca wydatków na wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację Projektów B+R bez względu na to czy osoby te są w pełni dedykowane do działalności badawczo-rozwojowej czy tylko w części, przypadająca na ich absencję w pracy (m.in. z powodu choroby, opieki nad dzieckiem, innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego) wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiła kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
W tym miejscu należy odwołać się do terminu „ogólnego czasu pracy” który nie został zdefiniowany ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ani ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji, dla potrzeb prawidłowego ustalenia wysokości kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w celu skorzystania z Ulgi B+R należy odwołać się do art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.). W myśl przywołanego artykułu, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Jak wynika z powyższego przepisu, czasem pracy jest czas, w jakim pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę. Oznacza to, że nie może być czasem pracy czas, w którym pracownik jest poza dyspozycją pracodawcy. W związku z tym, urlop lub inna usprawiedliwiona nieobecność nie mogą być zaliczane do czasu, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, ponieważ w tym czasie, pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy wypłacane pracownikom zajmującym stanowiska oznaczone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego numerami 1-14, wynagrodzenie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowi koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i może podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j.Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right