Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.779.2022.3.AA

Możliwości rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 2 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 2 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 listopada 2022 r. (wpływ 30 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą (NIP: (…)), w ramach której świadczy usługi z zakresu (…) (rodzaj świadczonych usług: (…)). Zakres Pana obowiązków, jako (…), zgodny ze stanem faktycznym: Wykonawca, a więc Pan, zobowiązuje się w ramach prowadzonej przez siebie działalności do współpracy ze Zleceniodawcą i świadczenia w sposób niezależny i samodzielny kompetentnych, profesjonalnych i kompleksowych usług w zakresie (…), w tym:

1.Przygotowania i prowadzenia szkoleń oraz warsztatów dotyczących (...);

1a. Mówi Pan tutaj o szkoleniach, mających finalnie za cel zwiększenie potencjału organizacji do maksymalizowania dostarczanej wartości biznesowej (...). Ta forma edukacji jest stacjonarna lub zdalna. Edukacja ma formę zorganizowanych wewnętrznych szkoleń;

2. Świadczenia usług edukacyjnych w zakresie (...), a w szczególności;

2a. Coaching z zakresu (…) ukierunkowany na edukację, uzupełnienie wiedzy, nabycie umiejętności i kwalifikacji zawodowych;

2a1. Celem tej formy coachingu jest zwiększenie potencjału osoby coachowanej (lub grupy osób coachowanych) do podejmowania decyzji w celu maksymalizowania dostarczanej wartości biznesowej. Jako Coach nie doradza Pan, nie pełni roli konsultanta. Wykorzystując potencjał osoby coachowanej, doprowadza Pan do sytuacji, w której ta osoba podejmie sama najlepszą decyzję w danym momencie i kontekście z zakresu zwinnego podejścia do maksymalizowania dostarczanej wartości biznesowej;

2b. Jako Trener – edukowanie i dzielenie się wiedzą, dbając o poprawne zrozumienie (…) i jego implementację w nowych rolach i procesach w Organizacji;

2b1. Edukacja przybierająca formę spotkań formalnych lub mniej formalnych, punktowe uzupełnianie wiedzy (w przeciwieństwie do opisu z punktu 1a, gdzie jest mowa o zorganizowanych szkoleniach wewnętrznych);

2c. Jako (…) – zwiększa Pan efektywność wydarzeń (…), edukując i pomagając zespołom w priorytetyzacji (…), synchronizacji zależności czy usuwaniu przeszkód;

2c1. Jako osoba niebędąca członkiem grupy/zespołu umożliwia Pan za pomocą właściwych podejść socjotechnicznych samodzielne uzyskanie optymalnych rozwiązań przez grupę/zespół podczas wydarzeń (...);

2d. Jako Mentor – edukuje i pomaga Pan (…) i liderom jednostek organizacyjnych w projektowaniu tychże jednostek oraz ustawieniu i maksymalizowaniu efektywności odpowiednich praktyk (…), wydarzeń czy narzędzi;

2d1. Bazując na Pana doświadczeniach, uczy Pan, uzupełnia wiedzę i zwiększa samoświadomość (…) oraz innych liderów w zakresie (…) oraz stosowaniu technik ukierunkowanych na maksymalizację dostarczanej wartości biznesowej;

2e. Jako Coach wspiera Pan i edukuje zespoły w adaptacji i utrzymaniu praktyk (…);

2e1. Celem tej formy coachingu jest zwiększenie potencjału zespołów do podejmowania decyzji w kontekście poprawnej adaptacji i utrzymaniu praktyk ukierunkowanych na maksymalizacje dostarczanej wartości biznesowej;

2f. Jako Agent Zmiany – edukuje Pan, wprowadza zmiany i promuje efektywną komunikację werbalną i niewerbalną oraz interakcje pomiędzy członkami jednostek organizacyjnych, osobami spoza jednostek organizacyjnych oraz interesariuszami.

Zgodnie z indywidualną interpretacją Głównego Urzędu Statystycznego, wydanej w celu ustalenia klasyfikacji do celów podatku dochodowego, Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego  poinformował Pana, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) wymienione usługi szkoleniowe podnoszące kwalifikacje zawodowe, w zakresie: przygotowania i prowadzenia szkoleń oraz warsztatów dotyczących (...), coachingu ukierunkowanego na edukację, uzupełnienia wiedzy, nabycia umiejętności i kwalifikacji zawodowych, trenera edukatora, (...), mentora, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 85.59.13.2 „Pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

– czy wiosek dotyczy roku podatkowego 2022 r.:

TAK, wniosek dotyczy roku podatkowego 2022.

a)jeżeli tak – czy wybrana forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

TAK, forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

b)jeżeli wniosek dotyczyć ma roku 2023, wówczas proszę wskazać:

Wniosek dotyczy roku 2022 i będzie najprawdopodobniej także dotyczył roku 2023, ponieważ zamierza Pan świadczyć te same usługi dla tego samego Klienta, pozostając na tej samej formie opodatkowania, co w roku 2022.

·czy w roku 2022 uzyska Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro;

Tak.

·czy w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

NIE, nie wystąpią wskazane negatywne przesłanki.

Pytanie

Proszę o informację, jaką powinien Pan płacić stawkę zryczałtowaną podatku dochodowego?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – Pana stanowisko jest tożsame z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20.11.1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który mówi, że cały dział 85 PKWiU (a więc również PKWiU 85.59.13.2) opodatkowany jest 8,5% stawką ryczałtu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych  w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług  w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Zwracam także uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w ramach której świadczy Pan usługi z zakresu (…). Opisane we wniosku przez Pana usługi szkoleniowe podnoszące kwalifikacje zawodowe w zakresie: przygotowania i prowadzenia szkoleń oraz warsztatów dotyczących (...), coachingu ukierunkowanego na edukację, uzupełnienia wiedzy, nabycia umiejętności i kwalifikacji zawodowych, trenera edukatora, (...), mentora mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.89.13.2 – Pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Dlatego – na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy – stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 85.59.13.2 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – przychód uzyskiwany z tytułu usług, sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 85.59.13.2 może Pan opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% jako przychód ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85), zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00