Interpretacja indywidualna z dnia 2 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.182.2022.2.AS
Skutki podatkowe wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę jawną do dnia przekształcenia w spółkę z o.o., wypłacanych już po przekształceniu, w sytuacji gdy Spółka z o.o. zmieni formę opodatkowania na „estoński CIT”.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzania przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę jawną do dnia przekształcenia w spółkę z o.o., wypłacanych już po przekształceniu, w sytuacji gdy zmienią Państwo formę opodatkowania na „estoński CIT”. Uzupełnili go Państwo – pismem z 20 grudnia 2022 r. (data wpływu 21 grudnia 2022 r.) – w odpowiedzi na wezwanie z 13 grudnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”). Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej (dalej: „Spółka jawna”) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanego na podstawie art. 551 § 1 i następne Kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie nastąpiło na podstawie uchwały wspólników. Spółka przekształcona została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 1 lipca 2022 roku. Zarówno przed, jak i po przekształceniu do grona wspólników Spółki należą wyłącznie te same osoby fizyczne.
Przed przekształceniem Spółka jawna wygenerowała zysk, który w części został przeznaczony na wypłaty dla wspólników, w pozostałej zaś części zysk przeznaczano na kapitał zapasowy Spółki jawnej. Zyski te były opodatkowywane na poziomie wspólników na bieżąco. Ponadto, od 1 stycznia 2022 roku do dnia podjęcia uchwały o przekształceniu Spółka jawna wypracowała zysk, który przeznaczyła na kapitał zapasowy. W związku z powyższym, na dzień przekształcenia w Spółce pozostawał wygenerowany, a niewypłacony wspólnikom zysk za kilka poprzednich lat obrotowych.
Przed podjęciem uchwały o przekształceniu wspólnicy Spółki jawnej podjęli uchwałę w sprawie podziału niewypłaconego, a wypracowanego zysku Spółki jawnej, przeniesionego na kapitał zapasowy. Zgodnie z uchwałą, kwota zysku, co do której wspólnicy postanowili o wypłacie, przeksięgowana została z pozycji w kapitałach własnych - kapitałach zapasowych na pozycję „zobowiązania wobec wspólników”.
Aby nie obciążać płynności finansowej Spółki wspólnicy postanowili, że wypłaty będą odbywać się stopniowo, po przekształceniu Spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Źródłem uprawnienia wspólników do zysków z działalności Spółki jawnej jest zatem posiadanie przez nich statusu wspólnika w tej spółce przed przekształceniem, a nie w Spółce.
Obecnie Spółka rozważa zmianę formy opodatkowania na przewidzianą przepisami rozdziału 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) formę ryczałtu od dochodów spółek. Spółka spełnia warunki określone w art. 28j ust. 1 pkt 2-5 ustawy o CIT. Jednocześnie Spółki nie dotyczy również żadne z kryteriów wykluczających wybór formy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z art. 28k ust. 1 ustawy o CIT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Rok podatkowy Spółki jest rokiem kalendarzowym, przy czym pierwszy rok podatkowy Spółki po przekształceniu trwa od 1 lipca 2022 roku (tj. od dnia przekształcenia) do 31 grudnia 2022 roku.
Przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka działała w formie spółki jawnej, której wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne, w związku z czym nie posiadała statusu podatku dochodowego od osób prawnych. Stąd też wskazanie roku podatkowego w odniesieniu do Spółki przed przekształceniem nie jest możliwe. Natomiast rok obrotowy Spółki przed przekształceniem był rokiem kalendarzowym.
Rok obrotowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z tym zastrzeżeniem że pierwszy rok obrotowy Wnioskodawcy trwa od 1 lipca 2022 roku (tj. od dnia przekształcenia) do 31 grudnia 2022 roku.
Wnioskodawca nie jest i nie będzie małym podatnikiem w rozumieniu definicji z art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podstawą prawną dla przesunięcia środków z pozycji bilansowej kapitały własne - kapitały zapasowe na pozycję bilansową zobowiązania wobec wspólników jest podjęta jednomyślnie jeszcze przed przekształceniem uchwała wszystkich wspólników spółki jawnej w sprawie wypłaty na rzecz wspólników całości skumulowanych zysków spółki oraz określenia sposobu wypłaty zysków skumulowanych oraz zysków wygenerowanych od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. (dalej: „Uchwała”). Na skutek podjęcia Uchwały po stronie Spółki powstało zobowiązanie w rozumieniu art. 3 pkt 20) ustawy o rachunkowości do wypłaty na rzecz wspólników zysków wygenerowanych przez spółkę jawną na warunkach określonych w tym akcie.
Wspólnicy postanowili, że wypłaty będą odbywać się stopniowo na podstawie Uchwały, o której mowa powyżej. Zgodnie z Uchwałą wypłata skumulowanych zysków zostanie dokonana w dziesięciu transzach. Wypłata pierwszej transzy nastąpi w terminie do 31 grudnia 2022 roku. Pozostałych dziewięć transzy płatnych będzie corocznie do 30 czerwca danego roku kalendarzowego, począwszy od 30 czerwca 2023 roku.
Wnioskodawca zamierza dokonać zmiany formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2023 roku.
Spółka zamierza złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych we wskazanym w terminie do końca stycznia 2023 roku, tj. do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowana ryczałtem.
Mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w bieżącym roku podatkowym liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi z tytułów wymienionych w pkt 9 wezwania.
Jednocześnie mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku obrotowym kiedy Wnioskodawca działał w formie spółki jawnej liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodziło z tytułów wymienionych powyżej.
Zatrudniają/ będą zatrudniali Państwo na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub ponoszą miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Nie posiadają / nie będą posiadali Państwo udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Nie, w okresie opodatkowania ryczałtem Spółka nie będzie sporządzała sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości.
Nie, Wnioskodawca nie jest i nie będzie podmiotem, o którym mowa w art. 28k ust. 1 pkt 5) ustawy o CIT.
Nie, Wnioskodawca nie jest i nie będzie podatnikiem, który dokonał opisanych w pkt 14 wezwania reorganizacji.
Pytanie
Czy wypłata wspólnikom Spółki wypracowanych przed dniem przekształcenia zysków przez Spółkę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, jeżeli Spółka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata wspólnikom Spółki zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 28m ustawy o CIT, jeżeli Spółka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Przepisy regulujące ryczałt od dochodów spółek wprowadzone zostały do ustawy o CIT ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123) i weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., wprowadzając nowy reżim opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe przepisy, umieszczone w rozdziale 6b ustawy o CIT zostały zmienione ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105).
Ustawodawca umieścił katalog dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w art. 28m ustawy o CIT. Zgodnie z ustępem pierwszym tego przepisu:
„1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom. akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat),
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków),
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą),
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) – w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub me zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem,
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych)”.
W ocenie Spółki, zatrzymanych zysków wypracowanych przed przekształceniem nie można zaliczyć do żadnej z wymienionych w art. 28m ustawy o CIT kategorii. Po pierwsze, zdaniem Wnioskodawcy, zyski zatrzymane wypracowane przed przekształceniem nie stanowią zysku Spółki wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt. 1) ustawy o CIT.
Do kategorii tej ustawodawca zalicza bowiem jedynie zyski wypracowane przez podatnika w okresie opodatkowania ryczałtem, podczas gdy przedmiotowe wypłaty będą dokonywane z zysków wypracowanych przed przekształceniem Spółki, które to zyski były już raz opodatkowane w okresie, gdy Spółka funkcjonowała jako Spółka jawna, na poziomie wspólników Spółki jawnej.
W sytuacji, gdy podatnik posiada skumulowane zyski z lat poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, a w okresie opodatkowania w tej formie dokona ich wypłaty, wówczas taka wypłata nie powinna rodzić po stronie spółki dokonującej wypłaty obowiązku podatkowego w ryczałcie od dochodów spółek.
W przypadku wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę niebędąca podatnikiem podatku dochodowego (tak jak ma to miejsce w przypadku Wnioskodawcy przed dniem zmiany formy prawnej) - wypłata nie będzie zdarzeniem podatkowym i nie będzie skutkowała powstaniem po stronie wspólników przychodu podatkowego.
Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdzają również argumenty natury celowościowej. Celem wprowadzenia przepisów dotyczących ryczałtów od dochodów spółek było zapewnienie podatnikom możliwości odroczenia momentu opodatkowania wypracowanych przez nich zysków do czasu ich faktycznej wypłaty na rzecz wspólników. Zyski wypłacane wspólnikom Spółki jawnej na podstawie uchwały podjętej jeszcze przed zmianą formy prawnej podlegały już natomiast opodatkowaniu. Ich ponowne opodatkowanie w momencie faktycznej dystrybucji stałoby w sprzeczności z zasadą transparentności podatkowej spółek osobowych.
Także w ujęciu systemowym brak jest podstaw do opodatkowania wypłat skumulowanych zysków z lat ubiegłych na zasadach ryczałtu. Podatnik podejmujący decyzję o opodatkowaniu ryczałtem jest zobowiązany do wyodrębnienia w sporządzanych sprawozdaniach finansowych w kapitale własnym kwoty zysków i strat wypracowanych w okresie przed przystąpieniem do ryczałtu od dochodów spółek. Obowiązek ten występuje aż do roku całkowitej wypłaty tych zysków lub pokrycia strat. Analogiczny obowiązek dotyczy również wyodrębnienia zysków i strat wypracowanych (poniesionych) w okresie opodatkowania ryczałtem, w przypadku podatnika, który zakończył już opodatkowaniem ryczałtem, tzn. powrócił do opodatkowania na zasadach ogólnych.
Wskazane powyżej dodatkowe obowiązki mają umożliwić kontrolę prawidłowości rozliczeń w systemie ryczałtu. Stanowią one podstawę do odliczeń przysługujących wspólnikom spółki opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek. Brak wyodrębnienia skutkuje brakiem uprawnienia do dokonania odliczenia.
Fakt, że ustawodawca nakłada na podatników obowiązek wyodrębnienia w kapitałach własnych pozycji obejmujących zyski wypracowane przed przejściem na ryczałt od dochodów spółek oraz zyski wypracowane po tym dniu potwierdza, że podlegają one opodatkowaniu na odmiennych zasadach.
Wreszcie, brak podstaw do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wypłat zysków wypracowanych jeszcze przed dniem przejścia na ryczałt potwierdza lektura wydanych przez Ministerstwo Finansów ogólnych wyjaśnień „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z 17 listopada 2021 r (dalej: „Objaśnienia”). MF wskazuje w tym dokumencie, że dywidendy wypłacane w okresie opodatkowania ryczałtem, jednak finansowane zyskiem wypracowanym przez spółkę jeszcze przed przejściem na ryczałt są opodatkowane na zasadach ogólnych (a więc tak jak byłyby opodatkowane gdyby wypłacała je spółka opodatkowana klasycznym CIT).
Skoro przejście na ryczałt nie wpływa na zasady opodatkowania dywidend wypłacanych z zysków pochodzących jeszcze sprzed tego okresu, należy uznać, że nie wpłynie ono również na wypłaty skumulowanych zysków wypracowanych przez Spółkę jawna przed dniem przekształcenia.
W odniesieniu do wypłaty zatrzymanych zysków nie znajdzie również zastosowania art. 28m ust. 1 pkt 2) ustawy o CIT, zgodnie z którym opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek podlegają kwoty stanowiące ukryte zyski, Ustawodawca doprecyzowuje pojęcie ukrytych zysków w art. 28m ust. 3) i 4) ustawy o CIT, poprzez wprowadzenie definicji oraz katalogów świadczeń, które stanowią ukryte zyski oraz świadczeń, które nimi nie są.
Zgodnie z ust. 3 art. 28m ustawy o CIT:
„Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce”.
Z kolei, zgodnie z art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
„Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2) nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7), 8) i 9) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art 13 pkt 7), 8) i 9) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat”.
Dla uznania danego świadczenia za ukryte zyski, musi zatem dojść do łącznego spełnienia trzech przesłanek:
i.musi to być świadczenie pieniężne, niepieniężne, odpłatne lub częściowo odpłatne,
ii.musi być spełniane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz wspólnika lub podmiotu powiązanego bezpośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem, a także
iii.musi być wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku podatnika i musi być inne niż podzielony zysk.
O ile w odniesieniu do planowanych wypłat na rzecz wspólników Wnioskodawcy spełnione będą przesłanki określone w pkt (i) - wypłaty będą miały charakter wypłat pieniężnych oraz (ii) - wypłaty będą dokonywane na rzecz wspólników, o tyle nie dojdzie do spełnienia przesłanki z pkt (iii). Kategoria ukrytych zysków obejmuje bowiem wyłącznie kwoty inne niż podzielony zysk, podczas gdy kwoty przeznaczone do wypłaty przez Wnioskodawcę stanowią zysk podzielony na podstawie uchwały wspólników podjętej jeszcze przed przekształceniem.
W ocenie Wnioskodawcy, wypłata zysków zatrzymanych w Spółce, a wypracowanych przed przekształceniem, nie będzie stanowiła po stronie Wnioskodawcy dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28 ust. 1 pkt 3) przywołanej ustawy. W przepisach dot. ryczałtu brak jest co prawda definicji takich wydatków. Jako wskazówkę interpretacyjną w tym zakresie należy traktować Objaśnienia. Zgodnie z tym dokumentem, przy ocenie wydatków stanowiących wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą dopuszczalne jest posiłkowane się kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Nie oznacza to jednak, że pojęcie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest tożsame z pojęciem wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu.
W ocenie Wnioskodawcy nie można uznać, że wypłaty zysków zatrzymanych wypracowanych przed przekształceniem nie są związane z działalnością gospodarczą. Prawidłowość takiej wykładni wspiera treść Objaśnień, w których MF wskazuje, że za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą uznawane są publicznoprawne wydatki o charakterze sankcyjnym, np. kary, grzywny czy odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązania podatkowego. Z tego dokumentu wynika więc, że wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą stanowią wszelkie opłaty ponoszone z winy podatnika.
Wypłaty zysków zatrzymanych wypracowanych przed przekształceniem nie będą również skutkowały po stronie Spółki powstaniem dochodu z tytułu zmiany wartości składnika majątku ani dochodu z tytułu zysku netto w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 4) i 5) ustawy o CIT. Te kategorie dotyczą bowiem jedynie sytuacji, w których podatnik opodatkowany ryczałtem dokonuje reorganizacji polegających na połączeniu, podziale, przekształceniu lub wniesieniu przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, a także sytuacji, w której podatnik rezygnujący z ryczałtu od dochodów spółek wykazuje niepodzielony zysk, który to zysk wypracował w okresie opodatkowania ryczałtem. W odniesieniu do Wnioskodawcy nie będzie zachodzić żadna z wymienionych sytuacji. Odnosząc się do faktu powstania Wnioskodawcy w drodze przekształcenia, należy przy tym zauważyć, że doszło do niego przed wyborem formy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Wreszcie należy wskazać, że planowane czynności nie spowodują powstania dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych, o którym mowa w art. 28m ust.1 pkt 6) ustawy o CIT. Dochód z tytułu nieujawnionych operacji może powstać bowiem wyłączenie w związku z pominięciem w prowadzonych księgach zdarzeń (operacji) gospodarczych, pomimo obowiązku ich wykazania.
Na prawidłowość takiego stanowiska wskazuje również Dyrektor KIS m in. w poniższych interpretacjach indywidualnych:
‒W interpretacji indywidualnej z dnia 2 września 2022 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.378.2022.4.AW), dotyczącej stanu faktycznego jak u Wnioskodawcy, z tym, że dopiero planowane było przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Dyrektor KIS uznał, iż: „należy stwierdzić, ze wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto wypłatę zysków z działalności spółki przekształcanej nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto. Mając na uwadze powyższe, jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą po dniu przekształcenia spółki przekształcanej w spółkę przekształconą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych”.
‒W interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.533.2022.4.MF) dotyczącej stanu faktycznego, jak u Wnioskodawcy, z tym, że dopiero planowane było przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Dyrektor KIS potwierdził, że jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata Wnioskodawcom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą dokonana po dniu przekształcenia spółki przekształcanej w spółkę przekształconą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej.
‒W interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.534.2022.4.BS) dotyczącej zbliżonego stanu faktycznego, jak u Wnioskodawcy, dopiero planowane było przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dyrektor KIS potwierdził, że jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata Wnioskodawcom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą dokonana po dniu przekształcenia spółki przekształcanej w spółkę przekształconą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej.
‒W interpretacji indywidualnej z dnia 9 maja 2022 roku (nr 0111-KDIB2-1.4010.84.2022.2.MK), Dyrektor KIS potwierdził, że: „wypłata zysków wypracowanych przez spółkę komandytową przed dniem nabycia przez nią statusu podatnika podatku dochodowego, dokonywana na rzecz wspólników już po objęciu spółki komandytowej estońskim CIT nie stanowi zdarzenia podatkowego wypłata wspólnikowi zysku wypracowanego przez Spółkę przed uzyskaniem przez Spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, tj. przed 1 maja 2021 r., dokonana po tej dacie, w okresie opodatkowania przez Wnioskodawcę dochodów ryczałtem (tzw. estoński CIT) zarówno, w przypadku gdy uchwała o podziale zysku zostanie podjęta po wyborze opodatkowania dochodów ryczałtem, jak i przed wyborem opodatkowania dochodów ryczałtem - stanowić będzie redystrybucję zysków z lat ubiegłych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (o ile faktycznie zysk ten zostanie ustalony według takiego samego udziału, według jakiego dla celów podatkowych ustalany był udział wspólnika w przychodach i kosztach spółki komandytowej), a w konsekwencji będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku jako płatnik, w momencie wypłaty tych zysków”.
Co prawda przytoczona interpretacja nie dotyczy przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, niemniej z praktycznego punktu widzenia odnosi się do analogicznej sytuacji, jaką mamy u Wnioskodawcy, tj. do sytuacji wypłaty zysków wypracowanych w okresie transparentności podatkowej dokonywanej już po objęciu spółki reżimem estońskiego CIT.
Podsumowując, analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do wniosku, że przepis art. 28m ust. 1 ustawy o CIT nie obejmuje swoim zakresem wypłat zgromadzonych zysków z lat ubiegłych, niewypłaconych dotychczas wspólnikom, a zatem wypłaty takie nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT,
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) – w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie do art. 28m ust. 2 ustawy CIT,
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej, w której wspólnikami były te same osoby fizyczne, które są obecnie wspólnikami Spółki z o.o. Przekształcenia dokonano na podstawie art. 551 § 1 i nast. Kodeksu spółek handlowych. Wspólnicy podjęli jednomyślnie Uchwałę o przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę z o.o. i spółka przekształcona została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez KRS 1 lipca 2022 r. Jeszcze przed podjęciem uchwały o przekształceniu wspólnicy Spółki jawnej podjęli uchwałę w sprawie wypłaty na rzecz wspólników całości skumulowanych zysków spółki jawnej oraz określenia sposobu wypłaty zysków skumulowanych oraz zysków wygenerowanych od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r., które przenieśli na kapitał zapasowy. Zgodnie z uchwałą, kwota zysku, co do której wspólnicy postanowili o wypłacie, przeksięgowana została z pozycji w kapitałach własnych - kapitałach zapasowych na pozycję „zobowiązania wobec wspólników”. Aby nie obciążać płynności finansowej Spółki wspólnicy postanowili, że wypłaty będą odbywać się stopniowo, po przekształceniu Spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 10 transzach. Wypłata pierwszej transzy nastąpi w terminie do 31 grudnia 2022 r., pozostałe transze płatne będą corocznie do 30 czerwca danego roku kalendarzowego, począwszy od 30 czerwca 2023 roku.
Z wniosku wynika, że Państwa wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczą kwestii ustalenia, czy wypłata przez spółkę przekształconą, będącą podatnikiem opodatkowanym ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (po potencjalnym wyborze przez wnioskodawcę tej formy opodatkowania), zysków wypracowanych przez spółkę przekształcaną i opodatkowanych uprzednio po stronie wspólników tejże spółki, dokonana na podstawie uchwały o podziale zysku podjętej przez wspólników spółki przekształcanej, będzie powodowała obowiązek opodatkowania sumy wypłaconej wspólnikom ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że przywołany wyżej art. 28m ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do tych dochodów ustawa o CIT zalicza:
‒dochód z tytułu podzielonego zysku,
‒dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,
‒dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
‒dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,
‒dochód z tytułu zysku netto,
‒dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,
‒dochód z tytułu ukrytych zysków, przez które co do zasady rozumie się wszelkie świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.
Przenosząc powyższe na grunt Państwa sprawy należy stwierdzić, że wypłata wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez Państwa jako spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą, ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto, wypłatę zysków z działalności spółki jawnej (przekształcanej) nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.
Mając na uwadze powyższe, jeżeli będziecie Państwo jako spółka przekształcona podlegali opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata wypracowanych przed przekształceniem zysków z działalności spółki jawnej przez spółkę przekształconą, nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (przekształconej).
Tym samym wypłata wspólnikom Spółki wypracowanych przed dniem przekształcenia zysków przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, jeżeli Spółka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Mając na uwadze powyższe, Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Jednocześnie zauważyć należy, że Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych uznano za prawidłowe w sytuacji, gdy będą Państwo w stanie ponad wszelką wątpliwość udokumentować, że wskazane we wniosku wypłaty, dokonywane są/będą tytułem niewypłaconych zysków uzyskanych przez spółkę jawną w okresie poprzedzającym Państwa opodatkowanie w formie ryczałtowej.
Wskazać także należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy spółka przekształcona spełnia warunki do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Powyższe przyjęliśmy za Państwem jako element opisu sprawy nie podlegający ocenie prawnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).