Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.686.2022.2.ENB
Możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej w pełnym zakresie nie jest uzależniona od rodzaju statku, na którym świadczona jest praca.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy warunków stosowania ulgi abolicyjnej bez ograniczenia kwotowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 15 grudnia 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od 2021 r. i w latach następnych będzie Pan pracował jako marynarz, o którym mowa w art. 5a pkt 47a ustawy o podatku dochodowym i będzie wykonywał pracę najemną na pokładzie statku morskiego, który jest eksploatowany w transporcie poza terytorium lądowym państwa (według art. 5a pkt 48 ustawy o podatku dochodowym), który należy do przedsiębiorstwa posiadającego faktyczny zarząd w Wielkiej Brytanii.
Siedziba i faktyczny zarząd przedsiębiorstwa eksploatującego statki morskie, na których będzie Pan pracował, znajduje się w Wielkiej Brytanii.
Na mocy wewnętrznych przepisów prawa podatkowego w Wielkiej Brytanii uzyskany tam dochód będzie podlegał zwolnieniu w Wielkiej Brytanii i w konsekwencji obowiązek podatkowy przeniesie się do Polski. Pomiędzy Polską a Wielką Brytanią istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego.
Od 2021 r. oraz w latach następnych nie zamierza Pan osiągać na terytorium Polski żadnego innego dochodu zarówno z pracy na jednostkach pływających, jak i z innych źródeł.
W uzupełnieniu wyjaśnił Pan, że podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W Polsce znajduje się Pana centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Potwierdził Pan, że prawo do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy na pokładzie statku morskiego zgodnie ze wskazaną przez Pana we wniosku Konwencją między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych przysługiwało/będzie przysługiwało zarówno Wielkiej Brytanii jak i Polsce, i w konsekwencji do dochodów tych zgodnie z Konwencją MLI miała/będzie miała zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania w postaci proporcjonalnego zaliczenia. Wskazał Pan również, że zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód podatnika może być opodatkowany w drugim umawiającym się państwie. Oznacza to, że aby uniknąć podwójnego opodatkowania dochodu podatnika należy zastosować wskazaną w Konwencji metodę unikania podwójnego opodatkowania. Konwencja z Wielką Brytanią przewiduje zastosowanie metody proporcjonalnego zaliczenia. Potwierdził Pan również, że Pana dochody będą podlegać opodatkowaniu w oparciu o zasady wyrażone w art. 27 ust. 9 updof.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right