Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2023 - Art. 89b

1

[Obowiązek korekty] W ramach określonej przepisami art. 89a ustawy o VAT ulgi na złe długi wierzyciele mogą skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny dotyczący nieuregulowanych wierzytelności. Z komentowanego przepisu wynika odpowiadający temu uprawnieniu ciążący na dłużnikach obowiązek dokonywania korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z nieuregulowanej faktury.

Korekta ta polega na zmniejszeniu przez dłużnika kwoty podatku naliczonego o część lub całość kwoty podatku odliczonego z nieuregulowanej faktury. Zmniejszenie o całą kwotę tego podatku jest konieczne, jeżeli należność w ogóle nie została uregulowana. A zmniejszenie o część tej kwoty jest konieczne, jeżeli należność nie została uregulowana tylko w części.

2

[Uregulowanie należności wynikającej z faktury] Wynikający z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek korekty wyłącza każdy sposób uregulowania należności wynikającej z faktury, w tym uregulowanie faktury w drodze potrącenia (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 listopada 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.614.2017.1.DG). Uregulowaniem faktury w rozumieniu komentowanych przepisów jest również jej opłacenie wekslem własnym (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 sierpnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.338.2018.1.MT).

3

W przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do końca 2012 r., korekty na obecnych zasadach dokonuje się na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień (do końca 2018 r. 150. dzień) od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Dłużnik jest zatem obowiązany wykazać kwotę korekty ze znakiem (-) w polu P_46 składanej w ramach pliku JPK_V7M/JPK_V7K deklaracji VAT za ten okres. Nie ulega wątpliwości, że korekcie takiej nie towarzyszy powstanie zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Natomiast w części ewidencyjnej wypełniamy pole K_46. Każdą fakturę wpisujemy odrębnie ze znakiem (-).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00