Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.600.2022.1.AR
- Czy w przypadku nieotrzymania przez Bank od emitenta, co najmniej na 7 dni przed dokonaniem wypłaty, informacji, o której mowa w art. 26 ust. 2ca ustawy o CIT, Bank powinien przyjąć, że nie są spełnione łącznie warunki z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT (tj. w szczególności, że pomiędzy podatnikiem i emitentem nie występują powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT), w związku z czym art. 26 ust. 2e ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania do Banku? - W przypadku uznania stanowiska przedstawionego w pytaniu pierwszym za nieprawidłowe, czy na potrzeby zastosowania art. 26 ust. 2e i 2ed ustawy o CIT w zw. z art. 26 ust. 1 i ust. 2c ustawy o CIT, Bank dla ustalenia przekroczenia kwoty z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT oraz występowania pomiędzy emitentem a podatnikiem powiązań w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, może opierać się wyłącznie na oświadczeniu złożonym przez podatnika, że nie została przekroczona kwota z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT lub że pomiędzy emitentem a podatnikiem nie występują powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 września 2022 r., który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie Państwa obowiązków jako płatnika.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, bankiem krajowym, prowadzącym działalność bankową w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 2439 ze zm.), polskim rezydentem podatkowym.
W ramach wykonywanej działalności bankowej Wnioskodawca prowadzi rachunki papierów wartościowych oraz rachunki zbiorcze, na których zapisane są m.in. akcje polskich spółek, obligacje korporacyjne emitowane przez polskie spółki, obligacje BGK czy też obligacje Skarbu Państwa.