Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.907.2022.3.EC
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2022 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem złożonym 1 grudnia 2022 r. i pismem złożonym 14 grudnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od dnia 1 kwietnia 2022 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…). Wnioskodawca prowadzi PKPiR, jako formę opodatkowania wybrał zasady ogólne, jest czynnym podatnikiem VAT.
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie analiz, projektowania, implementacji, dokumentacji i wsparcia technicznego oprogramowania z dziedziny:
-zarządzania ruchem lotniczym (….),
-rozpoznania sytuacji powietrznej (….),
-bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych (….).
Wnioskodawca swoje usługi świadczy póki co na rzecz jednego kontrahenta. Łącząca Wnioskodawcę z nim umowa określa zakres usług Wnioskodawcy w powyższy sposób, a ponadto zobowiązuje Wnioskodawcę do przeniesienia na Zleceniodawcę praw majątkowych do wszystkich utworów, które Wnioskodawca stworzy w ramach umowy, w szczególności programów komputerowych oraz wykonanych w technice komputerowej utworów graficznych i słownych. Umowa określa także zasady przeniesienia autorskich praw majątkowych, w tym dopuszczalne pola eksploatacji stworzonych przez Wnioskodawcę utworów. Jednym z wiodących rodzajów usług Wnioskodawcy jest tworzenie programów komputerowych - przede wszystkim tworzy kody źródłowe i opisy procedur operacyjnych. Wynagrodzenie Wnioskodawcy za tworzenie takich programów jest wyodrębnione na fakturach. Wnioskodawca prowadzi także ewidencję czasu poświęconego na pracę twórczą i pozostałe usługi. Dodatkowo koszty uzyskania przychodów Wnioskodawca ewidencjonuje w podziale na koszty związane z tworzeniem programów i koszty pozostałe. W przypadku kosztów ogólnych na podstawie prowadzonej ewidencji Wnioskodawca jest w stanie ustalić proporcje, w jakim stopniu dany koszt dotyczy tworzenia programów, a w jakim jest związany z uzyskiwaniem pozostałych przychodów. Poza tym kontrahent Wnioskodawcy, co miesiąc potwierdza protokołem odbiór prac twórczych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right